Translate my BLOG

niedziela, 19 lutego 2012

CEDC (CDC)

Analiza spółki z NASDAQ oraz mWIG40 (krótkie spojrzenie fundamentalne i techniczne)
17.02.2012 - 19,24 (PLN)

Ostatnie moje zainteresowanie zwróciła spółka CEDC. Z technicznego punktu widzenia potencjał do wzrostów jest - formacja odwróconej głowy z ramionami  daje nadzieje na blisko 100% wzrosty. W konwersji tygodniowej RSI oraz MACD też wyglądają pozytywnie. Wskaźnik siły relatywnej znajduje się w kanale wzrostowym (obecnie przy górnym ograniczeniu - co może być sygnałem krótkoterminowej korekty (w perspektywie tygodniowym)), a MACD stabilnie pnie się w górę. Dalej według teorii Dowa pierwsze sygnały odwrócenia trendu są - nowy wyższy dołek (czekamy jeszcze na wyższy szczyt).

Podobnie wygląda to za oceanem:

CEDC z NASDAQ 17.02.2012 - 5,97 (USD)

 Również i tu mamy nowy wyższy dołek i walkę z ważnym oporem, który po przebiciu powinien dać impuls do realizacji minimalnego zasięgu wybicia z formacji oRGR. Dlatego jeszcze raz podkreślam, moim zdaniem najlepszy moment wejścia będziemy mieli po potwierdzeniu (czyli po przebiciu wcześniejszego szczytu). 

A fundamentalnie?

W tej dziedzinie pogłębiam jeszcze swoją wiedzę, dlatego tylko krótko przedstawię jak spółka przedstawia się na tle szerokiego rynku:
 

Jak widać rewelacji nie ma. W porównaniu z głównym indeksem WIG
oraz sektorem w jakim działa spółka, tylko cena do wartości księgowej oraz cena do przychodów wyglądają lepiej. Reszta na czerwono...
Najbardziej niepokojące są porównania rentowności - marża operacyjna oraz ROE i ROA dużo gorzej niż rynek. 

 Jeśli chodzi o przychody, to na razie dużej poprawy też nie widać:
W porównaniu do lat 2006-2009 można zaobserwować mały wzrost przychodów. Jednak brak wyraźnego trendu wzrostowego, czyli poprawy. Spółka generuje regularne przychody na blisko nie zmienionym poziomie. 

Nadzieją "fundamentalną" dla spółki CEDC może być sojusz z Russian Standard, który proponuje pomoc w spłacie zadłużenia w zamian za akcje:
 Właściciel firmy Russian Standard posiada obecnie 9,9 proc. akcji CEDC. Właściciel - Roustan Tariko proponuje zamienić obligacje CEDC o łącznej wartości 103 mln USD na akcje nowej emisji, płacąc po 7 USD za sztukę. W drugim etapie włączyliby do CEDC aktywa ich spółki dystrybucyjnej Roust. Tariko zaproponował również pomoc CEDC w spłacie pozostałych obligacji o łącznej wartości równej 207 mln USD.

czwartek, 9 lutego 2012

Kopex (KPX)

"Spadająca gwiazda"
09.02.2012 - 24,4 (godz. 11.00)

Po wczorajszej sesji zdecydowałem, że dokonam małą zmianę w portfelu "Byki 2012" (więcej na temat portfela tutaj).  Wczoraj mogliśmy zaobserwować jak tworzy się formacja świecowa zwana "spadająca gwiazda", która ostrzega nas przed nadchodzącą korektą. Wszystkie wcześniejsze formacje o podobnej wymowie udanie przepowiedziały zmianę trendu (zaznaczone na wykresie), więc lepiej bezpiecznie przytulić zyski i na chwilę opuścić walor. Dodatkowo wskaźnik RSI oraz oscylator stochastyczny znajdują się w niebezpiecznej strefie wykupienia. Podobnie indeks WIG wskazuje na możliwe odreagowanie po ostatnich silnych wzrostach (więcej na temat analizy indeksu tutaj). 

Podsumowując, więcej przemawia za korektą niż za dalszymi wzrostami. Zwrot z inwestycji w spółkę Kopex wyniósł +14,42% (w jeden miesiąc). Po jasnych sygnałach kupna nie wykluczam powrotu do tego waloru.

sobota, 4 lutego 2012

Bycze spółki na 2012 rok po "efekcie stycznia"

Pod koniec ubiegłego roku dodałem analizę kilku spółek, które w mojej opinii przezwyciężą rynek (tutaj link). Obecnie WIG od tamtej chwili zyskał prawię 11%. Była to piąta największa styczniowa stopa zwrotu w historii indeksu. Natomiast moje wybrane "perełki" odzyskały średnią stopę zwrotu na poziomie 8,86%. Jednak to dopiero początek, rozliczenie będzie pod koniec roku. Miniony miesiąc na walorach przedstawia się następująco: