Translate my BLOG

piątek, 30 grudnia 2011

Bycze spółki na 2012 rok

WIG20 stracił w tym roku ponad 20% i niestety wygląda na to, że najgorsze jeszcze przed nami... 2012 rok zapowiada się jako burzliwy i pełen emocji. Mimo tego istnieje kilka spółek, które mają jeszcze potencjał do wzrostów. Do znalezienia takich "rodzynek" na przyszły rok, zwróciłem głównie uwagę na spółki gdzie długoterminowy trend wzrostowy mimo silnych przecen na szerokim rynku nie został przerwany. Niżej wypisałem te akcje, które w mojej opinii mogą przezwyciężyć rynek:

sobota, 24 grudnia 2011

Wesołych Świąt i podsumowanie minionego roku

Nie będę się za bardzo rozpisywał, napiszę krótko i na temat: 

"Wszystkim czytelnikom życzę wesołych świąt Bożego Narodzenia, trafnych decyzji inwestycyjnych, dużo sukcesów oraz szczęśliwego Nowego Roku".


Chciałem jeszcze podziękować wszystkim czytelnikom za Waszą aktywność na blogu. Dzięki Waszym komentarzom wiele się nowego nauczyłem.                      
Źródło: images.google.com  Końcówka grudnia to dobry moment na posumowanie minionego roku. 
Co do moich statystyk, zacznę on bloga:
Stronę od chwili jego założenia w maju tego (2011) roku odwiedziło już prawie 56 000 osób - jest to około 260 osób dziennie. Z tego najwięcej odwiedzających jest z Polski, ze Stanów Zjednoczonych oraz z Wielkiej Brytanii. Najpopularniejsze analizy to  CdRed (od maja ponad 4000 wyświetleń),  Groclin (od kwietnia prawie 2500 wyświetleń (pierwsza analiza przeniesiona z mojej wcześniejszej strony (analiza z 26.04))) oraz Down Jones (od listopada ponad 1000 wyświetleń).

Jeżeli chodzi o statystyki mojego portfela - napiszę tylko, że jestem zadowolony (pieniądze lubią ciszę ;-p).

W przyszłym roku nadal planuję publikować swoje analizy bym mógł do nich wracać i optymalizować swój portfel inwestycyjny. Zamierzam również dodawać analizy fundamentalne (obecnie wiedzę z analizy fundamentalnej jeszcze poszerzam).

piątek, 16 grudnia 2011

Wspólne wsparcia i opory na wysoko ze sobą skorelowanych parach walutowych

Na różnych parach walutowych, które są ze sobą wysoko skorelowane można zauważyć wspólne wsparcia i opory. Razem z kolegą znaleźliśmy kilka bardzo interesujących rzeczy. Główną parę do analizy wybraliśmy EUR/USD, jest ona (w czasie analizy) w ponad 85% skorelowana z GBP/USD, EUR/JPY, USD/CHF i NCD/USD. Główną uwagę skupiliśmy ale na pierwszych dwóch parach (GBP/USD i EUR/JPY) - ponieważ tam korelacja z EUR/USD przekraczała 90%. Z analizy wyszło nam, że pary te od dłuższego czasu mają wspólne wsparcia i opory:


Na powyższym wykresie zaznaczyłem te wspólne wsparcia oraz opory (oczywiście nie wszystkie). Najciekawsze jest to, że po osiągnięciu lokalnego dołka/szczytu obydwie pary (GBP/USD oraz EUR/JPY) są w ponad 80% skorelowane z główną parą ("edkiem").  Wykres korelacji EUR/USD do GBP/USD widzimy na samej górze, a EUR/USD do EUR/JPY na samej dole. Można jeszcze zauważyć, że te lokalne dołki oraz szczyty są od 0 do 3 dni od siebie przesunięte, tzn. na euro-dolarze lokalny dołek powstaje przykładowo jeden dzień wcześniej niż na euro-jenie. To kilku dniowe przesunięcie w czasie możemy wykorzystać.
Jak?
Obserwujemy jak dana para zachowuje się w czasie dotarcia do wsparcia/oporu. Sprawdzamy z jaką inną parą jest najwięcej skorelowana i gramy według sygnałów jakie dają nam te wykresy. Przykładowo możemy sprawdzić siłę wsparcia szukając go również na drugim wykresie, który w ponad 90% skorelowany jest z EUR/USD. Po odbiciu od tego wsparcia należy przyjąć podobny ruch na EUR/USD (który (dzięki) kilkudniowym przesunięciu w czasie jeszcze nie dotarł do tego poziomu). 
W chwili obecnej "edek" przebił ważne wsparcie (1,1314) a pozostałe dwie waluty jeszcze nie (EUR/JPY i GBP/USD). Możemy więc przyjąć trzy możliwe scenariusze:
1. EUR/USD pociągnie za sobą te dwie pary
2. dwie pary pociągną za sobą "edka"
3. EUR/USD oraz pozostałe dwie pary pójdą w przeciwną stroną (jednocześnie korelacja ta będzie maleć), po osiągnięciu pewnego poziomu obydwie pary powinny znowu do siebie zmierzać ("korelacyjnie")

Reasumując mamy dwie pary przeciwko jednej (możemy do analizy dodać jeszcze więcej ze sobą skorelowanych walut, by zwiększyć trafność). Analizując wykresy tą metodą możemy przyjąć, że obecnie mamy dołki na tych parach.

sobota, 10 grudnia 2011

Rafako (RFK)

Analiza z wykorzystaniem kilku narzędzi
09.12.2011 - 9,14

W mojej ostatniej analizie tej spółki zwróciłem uwagę na zatrzymanie się przed silnym oporem po wybiciu górą z kanału spadkowego. Zatrzymanie to nastąpiło dokładnie na 23,6% zniesieniu Fibonacciego oraz górnym ograniczeniu chmury. Obecnie spółka znajduje się w fazie korekcyjnej, gdzie od kilku dni tkwi w konsolidacji. Aktualnie kurs zawiesił się na 50% zniesieniu z ostatniej fali. Dodatkowo konsolidacja ta znajduje się między dwoma średnimi:

piątek, 2 grudnia 2011

EUR/CAD

Odbicie od dolnego ograniczenia trójkąta
02.12.2011 - 1,3645


 Ostatnia analiza kolegi (niżej) bardzo mnie zainteresowała. Ponieważ kurs znajduje się od dłuższego czasu w trójkącie jego wybicie może mieć duży zasięg (mierzony za pomocą wysokości trójkąta wynosi on ok. 1600 pipsów). Według teorii, trójkąt jest zapowiedzią na kontynuację trendu, dlatego należy przyjąć za większe prawdopodobieństwo wybicia dołem. Jednak za nim dojdzie do tego wybicia, myślę, że jeszcze troszkę czasu minie. Obecnie doszło do odbicia od dolnego ograniczenia. W przypadku wybicia dołem najbliższy opór znajduje się na poziomie 1,3400 (podwójny dołek):Kolejne bardzo ważne wsparcia mamy w okolicach 1,2760 (lokalny dołek w trójkącie) oraz 1,2460 (jest to ostatnie bardzo ważne wsparcie - historyczny dołek, który już wielokrotnie został obroniony). Myślę, że warto jest obserwować tą parę i dopóki nie dojdzie do znacznego zawężenia się trójkąta, można śmiało grać na odbicia od górnego i dolnego ograniczenia, pamiętając zarazem o odpowiednim zleceniu obronnym.

sobota, 5 listopada 2011

Kilka interesujących wykresów do własnej interpretacji

Kilka w mojej opinii ciekawych wykresów, które zrobiłem do weekendowej analizy. Interpretacje zostawiam tym razem wam. Myślę że tam wszystko wspaniale widać, w razie czego z chęcią odpowiem na pytania.

niedziela, 30 października 2011

Kluczowe opory, które po przebiciu zapoczątkują zmianę trendu

W tym poście chciałbym zwrócić uwagę na kluczowe opory, które powinny zapoczątkować odwrócenie trendu. Już w wcześniejszych analizach pisałem o poziomach, które po przebiciu dadzą sygnał na powrót do hossy. Pierwszym wykresem jakim się posłużę będzie analiza, którą dodałem wczoraj - WIG20:

sobota, 29 października 2011

Interesujące spółki pod względem technicznym

Ostatnie odbicie na rynkach znacznie poprawiło sytuację techniczną niektórych spółek. Powstało sporo pozytywnych sygnałów. Jednak należy pamiętać, że odbicie to trwa już ponad 3 tygodnie. Prawdopodobieństwo odreagowania jest więc bardzo duże. Dlatego uważam, że dobrym momentem do powrotu na rynek są okolice 2300 pkt (WIG20). Obecnie zatrzymanie mamy przed ważnym oporem:

poniedziałek, 24 października 2011

ERG

Indeksy w górę a spółka od ponad 2 tygodni w konsolidacji...
24.10.2011 - 0,55
 
Na prośbę osoby z czata krótko przedstawię sytuację techniczną spółki.
Mimo, że na indeksach od ponad dwóch tygodni zaobserwowaliśmy już wzrost o ponad 13% na wykresie spółki ERG dalej nic się nie dzieje... Walor od lutego bieżącego roku znajduje się w trendzie spadkowym, a ostatnie zawirowania na rynkach tylko przyniosły więcej "bałaganu" na wykresie. Od chwili pierwszych silnych przecen na rynkach na spółce można było zauważyć ogromną zmienność:


Obecny trend horyzontalny nie jest jednak znakiem na możliwe zatrzymanie ostatnich spadków. Rynek w tym czasie zyskał kilkadziesiąt procent, a spółka tylko utkwiła na swoim poziomie - wygląda to na odpoczynek przed dalszym ruchem spadkowym :P.

24.10.2011

Na wykresie Ichimoku w oczy rzuca się duże oddalenie średniej Tenkan od Kinjun. Jest to znak na to, że ewentualne odbicie raczej będzie krótkotrwałe. Wtedy możliwe zatrzymanie mielibyśmy w okolicach 0,74 zł. Natomiast na MACD powstał sygnał kupna, jednak średnie przebiegają bardzo blisko siebie - sygnał jaki powstał jest bardzo słaby. Przebicie 0,52 zł za skutkuje sygnałem przeciwnym na tym wskaźniku. Podsumowując nadal obowiązuje trend spadkowy i na razie nic nie wskazuje na jego zakończenie.

poniedziałek, 22 sierpnia 2011

Przerwa od giełdy

23 sierpnia lecę na dwa tygodnie wypocząć i zebrać siły przed nowym (i już ostatnim) semestrem, tym samym na blogu będzie przerwa. Jak wrócę to oczywiście odświeżę wpisy :-).
Wrócę około 6-7 września. Mimo tego zachęcam do komentowania oraz pozostawiania jakichś informacji, pytań itp. - wtedy szybciej wkręcę się z powrotem na rynek ;-p.
Pozdrawiam i życzę udanych transakcji na giełdzie ;-).

wtorek, 9 sierpnia 2011

Możliwe krótkoterminowe zmiany kierunku...

Dzisiaj amerykańskie indeksy zyskują średnio 4%. Możliwe więc, że jutrzejsza sesja rozpocznie się atakiem Byków. Ostatnio ale większość spółek straciło po kilkanaście procent. Którą więc wybrać?

środa, 3 sierpnia 2011

Jak zarobić na spadkach?

Na giełdzie można zarabiać nie tylko wtedy gdy mamy hossę, ale również w czasie korekty bądź bessy. Obecna sytuacja rynków nie wygląda najlepiej. Jednak bessa jest najlepszym okresem do szybkiego zarobienia dużych pieniędzy. Tak dobrze przeczytałeś, spadki na giełdach to najlepsza chwila dla inwestorów do powiększenia wartości swojego portfela.

piątek, 29 lipca 2011

Assecopoland (ACP)

Kurs spółki porusza w szerokim kanale spadkowym i zbliża się do jego dolnego ograniczenia
29.07.2011 - 47,75
Kurs waloru znajduje się w szerokim kanale spadkowym, a jego przedział wynosi ok. 14%. Na wykresie zaznaczyłem zyskowne sygnały kupna oraz sprzedaży jakie dały nam oscylatory połączone z dotarciem ceny do ograniczenia i zysk na transakcjach według tych sygnałów. W jednym przypadku utworzył się trójkąt, gdzie wybicie zakończyło się silnym cofnięciem ceny (w tym miejscu żaden oscylator nie wygenerował sygnał, sygnał powstał jedynie z wybicia z formacji).
Co do obecnej sytuacji spółki, dzisiaj oscylator MACD dał sygnał zakupu:


W wyniku powstałego sygnału prawdopodobieństwo odreagowania po dosyć dynamicznych spadkach jest bardzo duże. Należy ale pamiętać, że cena od kilku sesji walczy ze wsparciem i pokonanie go może zakończyć się na cofnięciu do dolnego ograniczenia kanału. Ponieważ ale obowiązuje trend spadkowy zakup waloru na dłuższy okres może być bardzo ryzykowny, a ewentualna zmiana kierunku notowań mogłaby się zatrzymać na górnym ograniczeniu linii kanału (przerywana gruba linia) bądź na nowej linii trendu spadkowego (ciągła gruba linia). 

poniedziałek, 25 lipca 2011

Cormay (CRM)

Dalsza kontynuacja konsolidacji
25.07.2011 - 14,98
Wygląda na to, że ostatnie silne wybicie służyło ucieczce przed zawężeniem między krótkookresową linią trendu a dolnym ograniczeniem konsolidacji. Aktualnie kurs ponownie porusza się w kierunku wsparcia, które znajduje się na poziomie 14,6 zł. Jeżeli trend boczny zostanie zachowany poziom ten nie będzie przebity i na kolejnych sesjach będziemy świadkami odwrócenia aktualnego ruchu, co potwierdza również oscylator stochastyczny K%D% - wygenerował on dzisiaj sygnał kupna. Pokonanie natomiast tego wsparcia może skutkować próbą cofnięcia do 13 zł.   

czwartek, 21 lipca 2011

Polimexms (PXM)

 Doszło do przebicia linii trendu ale kurs odbił od poprzedniego dołka
21.07.2011 - 2,96
 

Na dzisiejszej sesji doszło do przebicia długoterminowej linii trendu i cena spadła do minimum z 18 maja tracąc ponad 4%. Po nagłej zmianie rynków z czerwieni na zieleń spółka również zareagowała odbijając od tego wsparcia. Aktualnie cena zatrzymała się między linią trendu, która stanowić będzie teraz opór, a wsparciem. Do ostatecznego potwierdzenia kontynuacji spadków kurs musiałby przebić ostatni dołek - 2,86 zł. Teraźniejszy poziom zatrzymania może sugerować chwilową niepewność. Należy ale pamiętać, że wczoraj powstał sygnał sprzedaży wygenerowany przez Ichimoku oraz kilka dni wcześniej przecięcie się średnich kroczących. Oscylator MACD również po przebiciu linii (spadkowej i krótkoterminowej wzrostowej) dał sygnał sprzedaży. Czyli główne oscylatory, średnie oraz Ichimoku czekają na wygenerowanie pozytywnego sygnału. Sygnał ten może powstać po przebiciu długoterminowej linii trendu. 

wtorek, 19 lipca 2011

Lubawa (LBW)

  Kontynuacja spadków i sygnały sprzedaży na dzisiejszej sesji
19.07.2011 - 1,35

Dzisiaj na sesji (tj. 18 lipiec 2011) jesteśmy świadkami kontynuacji korekty. Niestety dodatkowo średnie kroczące oraz MACD dały sygnał sprzedaży. Czyli wszystko wskazuje na to, że kurs zmierza do pierwszego silnego wsparcia - 1,29 zł. Po przebiciu tego wsparcia dalsze przyhamowanie kursu mogłoby nastąpić na długoterminowej linii trendu. Przebicie tej linii oznaczałoby zmianę głównego trendu - z wzrostowego na spadkowy. Dodatkowo w ujęciu historycznym trzy kolejne miesiące nie należały do najlepszych. Średnia stopa zwrotu z lipca, sierpnia i września to -0,13%. Oznacza to, że istnieje duże prawdopodobieństwo na kontynuację spadków i tym samym na zmianę głównego trendu na niedźwiedzi.

Tauronpe (TPE)

Dokąd zmierza Tauron?
19.07.2011 - 6,28

No właśnie, do jakiego poziomu schodzimy?  
Dzisiaj cena spółki odbiła się od 23,6% zniesienia Fibonacciego. Dotarcie do tego poziomu i udana obrona wsparcia z pewnością ma pozytywną wymowę. Na kolejnych sesjach możemy więc spodziewać się krótkiego odreagowania po ostatnich spadkach i ewentualnie wykorzystać zwyżkę do sprzedania pozostałej części posiadanego pakietu. Ponieważ ogólna sytuacja rynkowa nie wygląda zbyt optymistycznie, kolejne spadki po przebiciu aktualnego wsparcia mogą sięgnąć do dołka z stycznia tego roku.  

czwartek, 14 lipca 2011

Nowy system

Zmiana systemu dodawania nowych analiz technicznych oraz wpisów na blogu :-).
Teraz wszystkie analizy spółek będą widoczne na samym początku (nie trzeba tak jak wcześniej specjalnie przewijać w dół, żeby obejrzeć ostatnią aktualizację). Dodatkowo nowa aktualizacja sytuacji spółki pojawi się od razu na samym początku strony. To znaczy, że już nie będę więcej informował o nich w zakładce "co nowego w at-trader", gdyż będzie ona widoczna na pierwszej stronie bloga.
Analizy techniczne robię dalej w tym samym poście, żebym mógł na bieżąco widzieć w ilu procentach moja analiza się sprawdziła. Będą one teraz widoczne od "najnowszej" do "najstarszej".
Mam nadzieję, że ta cała zmiana wyjdzie na lepsze. Jeżeli macie w związku z tym jakieś uwagi to bardzo proszę pisać tutaj w komentarzach lub w zakładce "kontakt" (dodając komentarz) albo w shoutbox'ie.

piątek, 8 lipca 2011

BMPAG (BMP)

 Jest szansa na ponowny ruch w górę

08.07.2011 - 4,68

Krótkie spojrzenie techniczne na spółkę:
Spółka po ostrych wzrostach przeszła w trend spadkowy wyznaczając pod koniec czerwca dołek, który odbił się od 78,6% zniesienia Fibonacciego.  Natomiast w dniu dzisiejszym uformowała się świeczka doji, która świadczy o wyrównaniu sił popytu i podaży, możliwe więc że na najbliższych sesjach spółka przejdzie w krótko terminowy trend boczny. Z drugiej strony ale dzisiaj oscylator stochastyczny oraz MACD wygenerowały sygnał zakupu.  Ewentualna konsolidacja powinna więc zakończyć się wybiciem kursu w górę. Aktualnie cena musi jeszcze pokonać lukę, która powstała dwa tygodnie temu. Pierwsze wsparcie mamy więc w okolicach 78,6% zniesienia. W przypadku kontynuacji wzrostów pierwszy opór mamy na poziomie 4,9 zł. 

czwartek, 7 lipca 2011

Odbicia od długookresowej linii trendu (na przykładzie kilku spółek)

Dzisiaj robiłem analizę spółek, które jednorazowo zyskiwały na jednej sesji do kilkudziesięciu procent. Zauważyłem bardzo ciekawą zależność... mianowicie kiedy dochodziło do dosyć mocnej korekty po dużych wzrostach, cena prawie zawsze odbijała się od długoterminowej linii trendu. Podam kilka przykładów:

niedziela, 3 lipca 2011

Koniec przerwy i powrót na rynki finansowe

Dzisiaj po jedno tygodniowej przerwie wróciłem z powrotem na rynek :-). W czasie mojej nieobecności sporo na świecie się wydarzyło, najważniejsze (dla mnie) wymienię:

1. Wczoraj (w sobotę) Ministrowie finansów strefy euro, postanowili przekazać Grecji przypadającą na UE część łącznie na 12 mld € piątej transzy pakietu ratunkowego, przygotowanego w zeszłym roku przez UE i MFW - co może oznaczać chwilowe zaspokojenie na rynkach

2. Pierwszego lipca (piątek) według wskaźników indeksu PMI dla sektorów wytwórczych we Włoszech, Irlandii, Hiszpanii i Grecji zaczęła się recesja.

3. Na debiut JSW zapisało się łącznie 168 tys. drobnych inwestorów. Resort skarbu zadecydował również zwiększyć pulę dla detalu z 25% do 26,88% co oznacza, że nie będzie redukcji.  

4. Amerykańskie indeksy znowu zaczęły rosnąć - w ostatnim tygodniu ich wartość wzrosła o prawie 6%.

Z pewnością jest jeszcze dużo więcej ważnych informacji z ostatniego tygodnia, ponieważ ale byłem nieobecny inne ważne wiadomości mogłem pominąć, miło by było gdybyście krótko napisali te najistotniejsze :)

niedziela, 26 czerwca 2011

Przerwa na blogu

Jutro wyjeżdżam by troszkę pozwiedzać świat i tym samym na blogu będzie przerwa. Jak wrócę to oczywiście odświeżę wpisy :-).
Nie będzie mnie przez tylko 1 tydzień - wrócę około 3-4 lipca. Mimo tego zachęcam do komentowania oraz pozostawiania jakichś informacji, pytań itp. - wtedy szybciej wkręcę się z powrotem na rynek ;-p.
Pozdrawiam i życzę udanych transakcji na giełdzie ;-).

EFH

Kontynuacja trendu spadkowego
24.06.2011 - 0,85

Na ostatniej sesji kurs zatrzymał się na pierwszym wsparciu - 0,85 zł. Niestety ale wszystko wskazuje na to, że to nie będzie koniec spadków. Dwa tygodnie wcześniej pojawił się silny sygnał sprzedaży wygenerowany przez Ichimoku - przecięcie linii tenkan z kinjun pod chmurą. Jeden dzień wcześniej oscylator MACD również dał sygnał sprzedaży oraz nastąpiło przecięcie się średnich 5 i 15 okresowych co również jest sygnałem sprzedaży. Teraz kolejne podwójne wsparcia mamy na poziomie 0,81 zł (wyznaczone 127,2% zniesieniem Fibo) oraz 0,8 zł (historyczne minimum z lipca 2010 roku). Przebicie tej ceny może mieć negatywny wpływ co do dalszego zachowania kursu. Jedyną nadzieję, daje nam chwilowo oscylator RSI, który tanio wycenia aktualną cenę spółki. Możliwe więc, że będziemy mieli krótkie odreagowanie po dosyć silnych spadkach. Niestety ale głównym trendem dalej jest trend spadkowy, więc zakup papierku na dłuższą "metę" uważam za nierozsądny.

Pamiętaj! Trend is your friend! Gra "pod prąd" jest bardzo trudna i często prowadzi do bankructwa. W takich przypadkach zakup akcji powinien być zawsze na okres krótkoterminowy i najlepiej z ciasnym Stop Loss'em.

Najbliższy opór: 0,92 zł (wyznaczona linią Kinjun sen)
Najbliższe (podwójne) wsparcie: 0,81 zł i 0,8 zł (Fibo i historyczne minimum)

sobota, 25 czerwca 2011

TVN

 Wybicie dołem z kanału bocznego, ale RSI daje sygnał kupna

24.06.2011 - 15,84

Nastąpiło dosyć wyraźne wybicie dołem z kanału konsolidacyjnego, co jest sygnałem sprzedaży, gdyż kurs z trendu bocznego przechodzi w trend spadkowy. Dodatkowo nastąpiło przecięcie 5 i 15 okresowej średniej kroczącej w zeszłym tygodniu w środę - co potwierdza sygnał sprzedaży. Mimo tego oscylator RSI, który "specjalizuje" się w trendach bocznych na ostatniej sesji dał sygnał zakupu. Patrząc teraz na wykres z perspektywy ostatnich trzech lat wspaniale można zauważyć sygnały podane przez ten oscylator, które prawie za każdym razem jak kurs dotarł do swojego ograniczenia się sprawdziły. Na wykresie zaznaczyłem te chwile jak kurs dotarł do tego momentu oraz sygnały oscylatora. Nastąpiło więcej sygnałów K i S, ale myślę że warto zająć się tylko tymi gdzie cena dotarła do linii trendu.

Jak nastąpiło wyraźne przecięcie linii (tak jak to widać na samym początku na wykresie) oscylator "wstrzymał" się od sygnału zakupu i pojawił się on dopiero kiedy cena zakręciła w górę. Nastąpił tylko jeden fałszywy sygnał sprzedaży - jak cena przebiła linię oporu i przeszła w trend boczny, który trwa (trwał) do dzisiaj (na wykresie zaznaczone grubą linią).

Wracając do aktualnej sytuacji spółki. Na ostatniej sesji nastąpił sygnał zakupu na oscylatorze RSI, kurs ale znajduje się poniżej wsparcia. Wybicie powyżej tego wsparcia (16 zł) będzie potwierdzeniem na zakup. Trzeba pamiętać, że wcześniej pojawił się sygnał S poprzez przecięcie się średnich. Dlatego powrót powyżej wcześniejszego ograniczenia może być potwierdzeniem zmiany kierunku, przynajmniej na krótko okresowo. Będzie więc to sygnał na zajęcie pozycji. Zlecenie obronne ustawiłbym ze względu na aktualną sytuację giełdy bardzo ciasno. Pozycja zajęta na każdym papierku powinna (moim zdaniem) w okresie takim jak teraz nie trwać dłużej niż 1 - 2 tygodnie. 
Najbliższe wsparcie: 15,60 zł
Najbliższy opór: 16 zł

środa, 15 czerwca 2011

KOV

17.06.2011 - 1,81

Dzisiaj KOV przebił pierwszy słaby opór na poziomie 1,8 zł i jednocześnie wybił się z trójkąta, który formował się od początku roku. Wybicie to jest pierwszym dobrym znakiem na możliwe wzrosty. Dzisiaj również i ja zakupiłem trochę tych akcji po 1,8 zł i dlatego jestem bardzo ciekawy jak to się wszystko dalej rozwinie. Moja strategia na tym walorze będzie taka, że Stopa ustawię na pierwszym silniejszym wsparciu - 1,65, a część zysku zrealizuję jak kurs dojdzie w okolice 1,95 (sprzedam połowę swojego udziału). Drugą połowę będę "ciągnął" do kolejnych zniesień Fibo, trzymając jednocześnie kurs na ciasnym stopie. 

15.06.2011 - 1,78 (godz. 15:04)

KOV (Kulczyk Oil Ventures Inc.) - spółka która zajmuje się poszukiwaniem i wydobywaniem ropy naftowej oraz gazu pod względem technicznym wygląda bardziej atrakcyjnie. Na poniedziałkowej sesji pojawił się pierwszy sygnał kupna - przecięcie linii Tenkan sen z Kinjun sen. Linia sygnałowa (Chikouspan) tuż pod świeczką oraz bieżący kurs pod chmurą. W wyniku wybicia ceny nad chmurę słaby sygnał kupna, który został wygenerowany kilka dni wcześniej zostanie "umocniony". Nastąpi wtedy wybicie z trójkąta, wybicie linii sygnałowej nad świeczkami oraz wybicie z chmury. Obecnie pokonanie pierwszego oporu na poziomie 1,8 zł będzie pierwszym dobrym znakiem, że kurs z powrotem zmieni trend na wzrostowy. Pierwszy poważniejszy opór mamy na poziomie 1,95 zł. Po pokonaniu tego poziomu ruch w okolice 2,3 bardzo prawdopodobny.  Wsparcie natomiast mamy już na poziomie 1,65 zł.

środa, 1 czerwca 2011

Grupa PSW (PCA)

17.06.2011 - 1,74

Dzisiaj Grupapsw zrobiła mnie w balona :P. Jest to idealny przykład dlaczego analiza techniczna tak słabo się sprawdza na rynku NewConnect. Mimo tego, że mieliśmy sporo sygnałów na to, żeby wyskoczyć z tej spółki i "przytulić" w końcu swój zysk dzisiaj cena akcji wróciła do poziomów z przed kilku dni - wzrosła o ponad 15%. Można by przyjąć, że cena odbiła się od 50% zniesienia Fibo (zabrakło 1 grosza) i wróciła z powrotem w rejony "konsolidacyjne" z ostatnich tygodni. Na dzień dzisiejszy kurs zatrzymał się idealnie na średniej ruchomej DEMA (15 okresowej). Przebicie 1,85 byłoby dobrym sygnałem do dalszych wzrostów, spadki raczej powinny się zatrzymać na 50% zniesienia...

...ale, że to NC, tam wszystko jest możliwe :P Przykładem jest dzisiejszy  wzrost Remidas'a o prawie 100%. Od godziny 11 spółkę tą trzymały widły i ostatecznie kurs zamknął się z ponad 60% zyskiem. Podobnie dwa miesiące temu zachowały się prawa poboru Smoke Shop . Cena jednej akcji w ciągu zaledwie dwóch tygodni bez jakichkolwiek podstaw wzrosła o ponad 1600%! Oczywiście później kurs z wielkim hukiem spadł. Takich potężnych ruchów na GPH raczej nie zobaczymy, ale rynek ten charakteryzuje się dużą zmiennością i dlatego trudno jest przewidzieć co się tam dalej wydarzy.

sobota, 28 maja 2011

Cognor (COG)

Wybicie z konsolidacji dołem

24.06.2011 - 4,99

Ponieważ nastąpiło wybicie dołem z prawie trzy tygodniowej konsolidacji oraz przecięcie się linii tenkan z kinjun zadecydowałem wyjść z minimalną stratą. Sygnał sprzedaży nastąpił w chmurze co potwierdza jego siłę. Dodatkowo kurs wybił się wyraźnie poniżej 23,6% zniesienia.  Kolejne wsparcie mamy dopiero na poziomie 4,64 zł co również przemawia na chwilowe opuszczenie waloru. Na razie bym też nie szukał ponownego momentu wejścia, ponieważ cała sytuacja na giełdzie nie wygląda najlepiej. Myślę, że teraz warto obserwować cały rynek z boku i ewentualnie szukać okazji do bardzo krótkiego zajmowania pozycji - max 1 tydzień. 

środa, 18 maja 2011

Aktualny stan portfela

Stan portfela z gry na GPW oraz FOREX - dane aktualizowane raz na miesiąc:
Data rozpoczęcia inwestycji:  maj 2010
Min./Max.:                            -1,38% / +89,87%
Stan aktualny:                   +53,5%

-dopisek 18.09.2011-
Ponieważ pieniądze "lubią ciszę" zadecydowałem, że przestanę na bieżąco aktualizować stan swojego portfela... Musi ale być "coś za coś", więc od czasu do czasu w shoutboxie będę informował o swoich zakupach jakie dokonałem na rynku akcji, o forexie będę pisał mniej, gdyż zdarza się że robię tam kilka transakcji w ciągu dnia. Do tej pory przeprowadziłem na akcjach 67 transakcji z czego 18 było stratnych, tj. 73% zyskownych transakcji. Średnia stopa zwrotu z akcji to +12,98%, średni okres trzymania waloru to 14,2 dni (stan na 18.09.2011). Ostatnia transakcja na GPW to 22 lipca - od tamtej pory stoję z boku i pełnię rolę obserwatora rynku. Na razie skupiam się tylko grą na Forexie. Ewentualny powrót na rynek akcji planuję dopiero po wyraźnych sygnałach odwrócenia trendu.   

Witam na moim blogu

Aktualnie bloga będę używał do publikowania i "magazynowania" moich Analiz Technicznych. Wszystkie publikowane informacje są moimi prywatnymi opiniami i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) .

Krótkie analizy techniczne oraz przemyślenia związane z rynkami finansowymi:
Blog ten pełni funkcję "magazynu" moich Analiz Technicznych, do których będę wracał w celu optymalizacji mojego portfela inwestycyjnego. Wszystkie analizy opisywać będę prosto i krótko bez zbędnego owijania w bawełnę :).