Translate my BLOG

sobota, 1 czerwca 2013

Bycze spółki po maju z nowym rekordowym miesięcznym zyskiem

Główny przeciwnik portfela (WIG) w jeden miesiąc nadrobił czteromiesięczną korektę  odnotowując rekordową stopę zwrotu (od chwili założenia portfela) - w maju indeks zyskał 9,63%. Jednak portfelowi udało się po raz kolejny pokonać rynek - już piąty miesiąc z kolei odnotował wyższą stopę zwrotu od konkurenta zyskując 10,25%, są to dwa nowe rekordy ustanowione w miesiącu w którym wydawało by się, że będzie nudny... Historia pokazuje, że od maja do października rynek akcji rośnie średnio o jedną trzecią wolnej niż w pozostałych miesiącach... jednak nie tym razem (o możliwym zakończeniu tej czteromiesięcznej korekty pisałem wcześniej w analizie technicznej WIG'u).


Całe zestawienie z miesięcznej zmiany odnotowałem w tabeli:


Przechodząc dalej do obecnego stanu portfela, zacznę od spółki którą kupiłem na początku minionego miesiąca:

Zamet 31.05.2013 - 4,12

Powyżej zaznaczyłem moment zakupu (06.05) po średniej cenie równiej 3,9 zł. Wykres uwzględnia dywidendę, co oznacza, że cena jest "przesunięta" - odliczono 8,65%. Dywidendę tą otrzymam drugiego lipca. Technicznie ciekawie wygląda stosunek fal - każda długość impulsu zbiega się z zniesieniem Fibonacciego i patrząc na tą analogię kolejna korekta powinna zatrzymać się przy cenie 4,08 (cofając od poziomu 4,55). Przyznam, że nigdy nie przywiązywałem większej wagi do poziomów fibo, dlatego ten stosunek opisuję tu bardziej jako ciekawostkę - a nuż cena odbije dokładnie od opisanych poziomów ;).


Lotos 31.05.2013 - 42,97

Kolejną spółką z portfela jest Lotos. W jej przypadku posłużyłem się głównie analizą Ichimoku - ponieważ ta metoda dobrze odzwierciedla jej obecną sytuację techniczną. Poprzeplatane kumo hossy z kumą bessy informują nas o tymczasowym trendzie horyzontalnym, a ostatnie jej płaskie przejście (zaznaczone kółkiem) było dobrym (zresztą wykorzystanym) sygnałem do pokonania słabego oporu (dodatkowo połączone z wcześniejszym szczytem). Ponieważ przy zakupie zlecenie obronne było stosunkowo blisko poziomu wejścia, poziom take profit znajduje się również niedaleko. Mówiąc prościej - kierowałem się proporcją ryzyka do dochodu, który wynosi ok 1:3. Tak więc przy cenie 45 zł sprzedaję papierek ;). Po pokonaniu 46 zł można rozmyślić nad ponownym wejściem. 


Amica 31.05.2013 - 74,10

Nie będę ukrywał, że przy następnej spółce z portfela mam mieszane uczucia. Wcześniejsze podobne konsolidacje kończyły się większą korektą, dlatego postanowiłem też, że jeżeli w nadchodzącym tygodniu kurs nie pokona oporu (76 zł) sprzedam ją wcześniej niż planowałem. Do tej pory wszystkie ważniejsze poziomy dobrze ze sobą współgrały, jednak papierek nie zachowuje się tak jak powinien (zważywszy na dominujący trend).


Eurocash 31.05.2013 - 65,64

Kolejną spółką z portfela "Byki" jest Eurocash - w jej przypadku uważam, że w nadchodzącym miesiącu możemy zaobserwować troszeczkę głębszą korektę. W czerwcu od spółki zostanie odcięta dywidenda (1,54%) dodatkowo ostatni szybszy ruch w górę sugeruje odreagowanie. Przy tym pierwszy poziom wsparcia mamy w okolicach 58 zł. Papierek ten kupiłem na dłuższy okres, dlatego mimo oczekiwanego zjazdu nie będę go sprzedawał (w przypadku zaobserwowania większego zjazdu niż zakładałem, spółki oczywiście pozbędę się wcześniej). 


Wawel 31.05.2013 - 824

Ostatnią omawianą spółką jest Wawel. Mówiąc technicznie - nic dodać nic ująć, hossa pełną gębą. Przebicie ostatniego szczytu powinno potwierdzić kontynuację trendu. 


Podsumowując: w stosunku do poprzedniego miesiąca wszystkie akcje, które znajdują się w portfelu są obecnie droższe niż miesiąc temu. W sumie ich wzrost przyczynił się do nowego rekordu wartości portfela (zarazem rekordu z miesięcznej stopy zwrotu). Również benchmark odnotował nowy rekord - od początku prowadzenia portfela zamknięcie indeksu na koniec miesiąca jest na najwyższym poziomie, podobnie z stopą zwrotu z miesiąca na miesiąc. Całość na jednym wykresie przedstawia się następująco:


Pod koniec dla osób które nie śledzą portfel od początku - całą jego historię można prześledzić w zakładce  "Portfel Byki (akcyjny)".

21 komentarzy:

 1. Postraszyłeś Amice, że jak nie ruszy do góry to się jej pozbędziesz to się przestraszyła i od razu ruszyła do góry :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratulajce.. portfel robi wrazenie jezeli chodzi o trafnosc podejmowanych decyzji. Co sadzisz o Wieltonie?

  OdpowiedzUsuń
 3. Również podziwiam trafnych decyzji. Czaje się na eurocasch po korekcie zakupuje ;) Mam pytanie jakiego programu używasz do obliczania zysków i strat????? Pozdr

  OdpowiedzUsuń
 4. polecam dude; zasieg 1,2-1,3

  OdpowiedzUsuń
 5. Wielton może być ciekawy, zasięg 4,8-4,9 jest jak najbardziej realny. Obecnie kurs zatrzymał się na dosyć ważnym oporze, od tej ceny możliwa jest też korekta, która może być wykorzystana do zajęcia pozycji. Stop Loss poniżej 4 zł, TP 4,8-4,9.

  Dzisiaj na Euroxashu mieliśmy odcięcie od kursu dywidendę (która właściwie jest trochę skromna). Zapowiada się też korekta i na dłuższy czas myślę, że zakup może przynieść dobre korzyści.

  Duda - powiem szczerze, że tej spółki się trochę boję. Rośnie ona bardzo szybko ale i również szybko potrafi spadać. Dla osób lubiących wysokie ryzyko spółka może być ciekawa, ale przypominam, że długoterminowy trend jest spadkowy. Na dzień dzisiejszy jest szansa, że spółka dobije nawet do ok. 90 groszy.

  Program który używam do obliczania zysków i strat z portfela to zwykły Excel. Dane kursów spółek biorę bezpośrednio z NOL'a.
  Do analizy fundamentalnej również korzystam z Excela - dane biorę ze strony escalator.pl

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy na Zamecie na rysuje się trójkąt? Jakieś niebezpieczeństwo?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możliwe, że zobaczymy korektę, ale nie jest to powód do obawy (zważywszy na horyzont czasowy inwestycji w ten papierek).
   Sprzedałem też LOTOS (troszeczkę wcześniej niż początkowo planowałem, ale wolę zabezpieczyć pozycję gdyż rysuje nam się coś w rodzaju RGR (obecnie prawe ramię)). Całkowita stopa zwrotu to 10,8%.

   Usuń
 7. Co sklania Pana do "zakupu na dluzszy termin" papieru jak Eurocash? Pisze Pan i o analizie fundamentalnej, a wskazki Eur. wskazuja na skrajne wrecz przewartosciowanie. Ja uwazam ze zyski musza takze zarobic na roznice miedzy wycena a wk, dlatego P/E i P/WK przemnazam przez siebie (jesli to firma handlowa, to zamiast P/WK stosuje wskaznik Tobina). ...Poza tym wedlug bardzo prawdopodobnego rozpisania fal Elliota, na 66 zl zakonczyla sie wieloletnia struktura 5-falowa, co by sugerowalo poczatek nawet kilkuletnich spadkow, liczac od poziomu 66 zl wlasnie.
  DX

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam też taki scenariusz z tyłu głowy... gdyby do tego miało dojść (kilku letniej korekty) to sygnałem potwierdzającym było by przebicie linii trendu i spadek do okolic 38 zł (wyraźne wsparcie oraz 61,8% zniesienie fibo - na którym spółka również wcześniej się zatrzymywała, tj. 08.09.2011 i 23.02.2009)
   Niemniej analizowałem spółkę na kilka sposobów i w dłuższym terminie więcej przemawia mi za kontynuacją trendu...
   Czas pokaże, czy dobrze interpretuje zamiary spółki.

   Usuń
 8. p.s. Dzien dobry ....Niby tak ...ale to bylby potencjalnie "byczy" ...zjazd, jak na poziom okreslajacy dalsze ruchy (ponad 40% od szczytu). No ale jak Pan chyba kiedys wspominal, akcje kupuje do portfela wirtualnego, wiec stresu nie ma, tym bardziej ze i tak na duzym plusie inwestycja. . ...A w realu to pewnie raczej gra Pan na CFD, jesli wolno zapytac?
  Damian

  OdpowiedzUsuń
 9. Daniel, spórbuj skomentować Zamet. Jakie wsparcie jest istotne? ING chyba weszło po 3,85 jakis czas temu (b. duzy obrot).
  3,80 to granica bezpieczeństwa?
  Dzięki, Michał

  OdpowiedzUsuń
 10. wywaliło cię na amice, czy masz dalej ustawionego stopa?

  OdpowiedzUsuń
 11. Daniel jak widzisz Monnari wydaje mi się że można wejść

  OdpowiedzUsuń
 12. Gospodarz chyba zawału dostał widząc raport o OFE. Mam nadzieję, że szybko powróci do zdrowia

  OdpowiedzUsuń
 13. hehe, nie nie - admin poleciał do Niemiec
  Gospodarza - Daniela znam ospbiscie wiem ze poleciał do Köln i chyba przedłuzyl pobyt. Wróci jakoś w połowie lipca tj. chyba 14 lipca

  OdpowiedzUsuń
 14. fajnie tak, ja tez byl chciał tyle podróżować

  OdpowiedzUsuń
 15. O,to może się spotkam z nim bo jutro lecę do Kolonii,Jeden problem,nie wiem jak wygląda. Ładna ta Kolonia i przyjazna dla obcokrajowców,prawda?!
  Ciekawe co sądzi o Brs? laptopa ma z sobą przecież. Pozdrawiam Ego

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja wiem, ze urlopie sie nie pracuje, ale lapka pewnie ma i zdanie fachowca tez bym chcial poznac... :P

  OdpowiedzUsuń
 17. DZISIAJ KUPIŁEM AZOTY TARNOWSKIE PO 68 ZŁ, SL 62 :)

  OdpowiedzUsuń
 18. ATT sprzedane, transakcja przyniosła stratę (prawie 9%)

  OdpowiedzUsuń