Translate my BLOG

poniedziałek, 5 kwietnia 2021

CdProjekt Red (CDR)

Spółka CDR przedstawiła nową strategię, warto teraz inwestować?
05.04.2021
 
CdProjekt Red stoi pod presją - akcje od zeszłorocznych szczytów spadły już ok. 60%. Firma musi teraz udowodnić, że jest w stanie wyjść z trwającego w spółce kryzysu i kilka dni temu poznaliśmy nową strategię spółki. Przeanalizowaliśmy sytuację i sprawdziliśmy, czy po tak silnych spadkach warto teraz w ich akcje inwestować:
 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  Dlaczego kupiłem i sprzedałem CDR?
14.12.2020 
W piątek do portfela polskich spółek "Byki" kupiłem akcje CdProjekt. W poniedziałek cena spadła kolejne kilkanaście procent i pozycję sprzedałem:


Nie pamiętam, żebym kiedykolwiek dostał tak dużo pytań do jednej transakcji, więc krótko podsumuję co wpłynęło na zakup i co na sprzedaż: 
 
Akcje kupiłem po silnym spadku kursu w okolicach poprzedniego dołka (ok. 320 zł), które w tym przypadku rozgrywałem jako pierwsze wsparcie w trendzie wyższego rzędu. Ze względu na bardzo wysokie momentum na spółce można było oczekiwać, że wsparcie to zostanie naruszone więc dostosowując się do podwyższonej zmienności postanowiłem, że w przypadku pogłębiania się spadków pozycję zamknę dopiero po ok. 15% stracie.
 
Po weekendzie doszło do otwarcia z dużą luką w której strata sięgnęła właśnie maksymalną dopuszczalną wartość jaką sobie wcześniej ustaliłem, że będę w stanie przyjąć. Na wykresie cały przebieg transakcji wyglądał następująco:

CDR 14.12.2020 - 270 (PLN)  

Pytania jakie dostałem odnosiły się do tego czy z pozycji nie wyszedłem za wcześnie i czy nie warto ponownie odkupić akcje, gdyż pojawili się pierwsi kupujący, o czym świadczy długi dolny cień z świecy, która utworzyła się podczas pierwszej godziny poniedziałkowego handlu.
 
Po pierwsze: tradując należy wcześniej ustalić różne scenariusze wyjścia, które w przypadku dalszego pogłębiania spadków ograniczą stratę. Dodatkowo zarządzam ryzykiem w taki sposób, aby żadna pozycja nie spowodowała zbyt dużego obsunięcia w moim kapitale - strata dla całości portfela wyniosła ok. 1,5%. Ważne żeby tego później nie zmieniać, trzymanie się zasad uważam za kluczowe w tradingu.
 
Po drugie: przy tradingu informacja która powoduje na kursie podwyższoną zmienność nie ma znaczenia, gdyż w oparciu o nią nie jesteśmy w stanie ocenić jak głęboko kurs jeszcze zejdzie. Tradując rozgrywamy cenę, nie informację.
 
Po trzecie - dotyczy pytań czy nie wchodzić ponownie: albo tradujemy, albo inwestujemy, jeśli tradujemy to musimy trzymać się zasad jakie wcześniej sobie ustaliliśmy w przypadku kiedy rozgrywany scenariusz się nie realizuje - ograniczanie straty. Nie zmieniamy zdanie i nie przekształcamy pozycję tradingową do długoterminowej. Przekształcanie takich pozycji powoduje, że portfel będzie powiększał się o pozycje stratne. Podobnie wygląda to przy odnawianiu pozycji - jeśli już raz wszedłem i ta transakcja się nie udała, to nie wchodzę drugi raz, gdyż tym sposobem działamy jak przy uśrednianiu straty, a w tradingu jedną z zasad, których staram się trzymać jest właśnie ograniczanie strat i pozwalanie zyskom rosnąć. 
 
Pozostałe odpowiedzi do pytań:

1. Czy gdybym pozycji wcześniej nie otwierał, czy przy obecnym poziomie bym to teraz robił?
- Tak, gdybym wcześniej nie miał pozycji, to teraz bym wchodził, ale tego nie robię - punkt trzeci.

2. Czy obecne poziomy są dobre do inwestycji długoterminowej?
- Fundamentalnie CdProjekt jest interesującą spółką, ale przyszły sukces mocno uzależniony jest od pojedynczych produktów, co znacząco zwiększa ryzyko. Jeśli jedno z tych produktów nie spełni oczekiwań, akcje mogą na długi czas pozostać w trendzie bocznym lub spadkowym. Czy sytuacja z nową grą Cyberpunk2077 spowoduje zakończenie długoletniego trendu wzrostowego, tego nie jestem w stanie stwierdzić, ale pozostaję optymistą, tzn. że uważam, że długoterminowa inwestycja spekulacyjna ("spekulacyjna" tzn. za mały procent wartości portfela) jest przy obecnych poziomach cenowych teraz bardzo interesująca.
 
3. Czy popełniłem w tej transakcji jakieś błędy?
- Jeśli trzymam się od początku do końca wcześniej postawionych zasad, to nie można mówić o błędach. Straty są częścią tej pracy, 100% skuteczności niestety nie idzie uzyskiwać. Ważne pozostaje więc zarządzanie ryzykiem i nie pozwolenie na to aby pojedyncza transakcja zepsuła roczny wynik. W tym przypadku strata kosztowała mnie ok. 1,5% wartości portfela.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
Najsilniejsza spółka trwającego od 2009 roku rynku byka? 
09.05.2018 - 144,9 (PLN)


Która spółka w okresie trwającej od 2009 roku hossy wykazała się najwyższą stopą zwrotu? Oczywiście są to spółki, które w okresie kryzysu finansowego stały tuż przed bankructwem i niczym feniks z popiołu wzniosły się dzisiaj do nowych historycznych szczytów. Na całym świecie całkiem sporo się takich spółek znajdzie, jednak okazuje się, że wcale nie musimy opuszczać granice Warszawskiej giełdy i spółkę z przypuszczalnie najwyższym wynikiem możemy znaleźć na GPW! CdProjekt (również CdRed lub dawniej Optimus) w ciągu zaledwie 9 lat wzrósł o ponad 23 000%, co daje średnioroczną stopę zwrotu na poziomie ok 83%! Kurs akcji z dołka 0,63 zł w październiku 2008 roku wzrósł dzisiaj do 144,9 zł, czyli z zainwestowanych skromnych 1000 zł dziewięć lat temu wartość akcji wynosiłaby dzisiaj ok 230 000 zł!

Sukces CDR można zawdzięczać głównie grze Wiedźmin, której spółka jest twórcą. CdRed wchodzi w skład indeksu WIG20 (20 największych polskich spółek), ale chyba nie muszę przedstawiać dodatkowych danych, gdyż pewnie i tak wszyscy, którzy chociaż trochę interesują się giełdą w Polsce ją znają. Ostatnie silne wzrosty możemy zawdzięczać pogłoskom związanym z przedstawieniem na E3 kolejnego potencjalnego hitu na miarę Wiedźmina - Cyberpunk 2077 oraz nadchodzącej produkcji serialu o Wiedźminie przez Netflix

Technicznie silne wzrosty można tłumaczyć odbiciem od wsparcia na poziomie 115 zł oraz pokonaniem bardzo ważnego poziomu 130 zł, który po wyjściu kursu ponad, książkowo przyczynił się do zwiększenia dynamiki. CDR już kilkakrotnie gościł w moim portfelu "Byki" i obecnie też się w nim znajduje. Zarządzanie pozycją, która tak gwałtownie rośnie na wycenie jest dosyć trudne, gdyż wraz z wzrostem dynamiki ruchu w jedną stronę rośnie prawdopodobieństwo równie dużego odreagowania tego ruchu. Na chwilę obecną nie pozostaje więc nic innego jak cieszyć się z rosnących zysków. 

Dla osób niezaangażowanych w spółkę, a chcących brać udział w hossie CDR najlepszą radą jest chyba ostrzeżenie przed "wsiadaniem w jeżdżący pociąg" - najlepiej cierpliwie poczekać na ruch zwrotny i spróbować wsiąść na "kolejnym przystanku". Takie podejście tradingowe wiąże się z mniejszym ryzykiem, gdyż daje lepsze możliwości zarządzania pozycją. Oczywiście może ono kosztować kilka procent, ale osobiście uważam że lepiej stracić okazję niż pieniądze.

PS. 
Jak w prawie każdej analizie tej spółki, CDR wybił po wyrysowaniu trójkąta - tradycja utrzymana.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 Znowu...
06.09.2014 - 15,98 (PLN)

CdRed ponownie w swojej ulubionej formacji - w trójkącie. Odkąd analizuję rynek akcji najwięcej trójkątów robi właśnie CdProjek (również w moich wcześniejszych analizach tej spółki prawie za każdym razem trójkąt - widoczne po rozwinięciu tego postu). Zgodnie z teorią wybicie powinno nastąpić w kierunku dominującego trendu, czyli w górę. Niestety ale brak jakichkolwiek potwierdzeń w wskaźnikach bądź wolumenie. Oznacza to, że ewentualne potwierdzenie powinniśmy otrzymać w samym dniu wybicia - książkowo byłoby to wybicie jedną długą świecą przy zwiększonym wolumenie. 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Po krótkiej korekcie możliwy powrót do wzrostów
09.10.2013 - 14,18 (PLN)

 
Możliwy impuls korekcyjny o którym pisałem w ostatniej aktualizacji portfela (link) sprawdził się niemalże idealnie - kurs posłuchał strzałek i poszedł za nimi (wykres z 30.09: link). Po dzisiejszej sesji mamy możliwy sygnał na to, że cena zakończyła niedźwiedzi swing - przemawiają za tym odbicie od najbliższego wsparcia oraz bycza świeca. Pisałem też, że w tych okolicach "przyczaję" na zakup - nie zrobiłem tego, ponieważ postanowiłem zatrzymać gotówkę na inną akcję. Dodatkowo innym powodem jest spółka z portfela, która jest z tego samego sektora - jest ona dosyć silnie skorelowana z akcjami spółki CDR (jest to Asbis). Niemniej obecna cena zamknięcia jest sygnałem zakupu (przybliżona na kolejnej sesji cena otwarcia również będzie sygnałem kupna). Najbezpieczniejsze w mojej ocenie zlecenie obronne można ustawić poniżej wcześniejszej strefy wsparcia (czerwone pole poniżej linii trendu).

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 Możliwe pierwsze oznaki na powrót do silnej hossy
16.03.2012 - 6,58 (PLN)

 Na przed ostatniej sesji spółka przebiła przy zwiększonym wolumenie świeczką marubozu linię trendu spadkowego (czerwona linia) otwierając sobie "pierwszą z bram" na powrót do silnej hossy. Jednak prawdziwym wyzwaniem będzie górne ograniczenie kanału wzrostowego...
 Ciekawie też wygląda Ichimoku:


Na piątkowej sesji średnie Tenkan oraz Kinjun wygenerowały sygnał kupna, który potwierdza również Chikouspan. Kilka dni wcześniej sygnał kupna powstał również na wskaźniku MACD. Dodatkowo ostatni opór pokonany został luką hossy. Czy będzie to tzw. luka startu, która po przebiciu górnego ograniczenia kanału może wznieść kurs nawet do wcześniejszych szczytów...?

Jednak nie wszystko wygląda tak zielono... Za odreagowaniem ostatnich wzrostów przemawia ostatnia formacja świecowa - "spadająca gwiazda". Jeżeli na kolejnych sesjach dojdzie do przebicia dolnego ograniczenia luki będziemy mieli potwierdzenie zapowiedzi ostatniej formacji. W przypadku przeciwnym (czyli przebiciu wierzchołka formacji) szansa na ruch w okolice wcześniejszych szczytów znacznie wzrośnie. 

 • Najważniejsze wsparcia tworzą ostatnia luka, dolne ograniczenie kanału oraz wcześniejszy dołek.
 • Najważniejsze opory tworzą natomiast wierzchołek ostatniej formacji (jego przebicie powinien potwierdzić kontynuację wzrostów, gdzie dalsze zatrzymanie może nastąpić na górnym ograniczeniu
  kanału) poziom  7,6 (opór, który utworzył wcześniej trójkąt zwyżkujący) oraz poziom 8,3 (wcześniejsze wsparcie trójkąta zniżkującego). 


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Znowu trójkąt? 
14.12.2011 - 4,89 (PLN)
Nowa ksywa dla spółki - "Mistrz Trójkątów". W ciągu ostatnich sześciu miesięcy naliczyłem na wykresie cztery trójkąty. W porównaniu do innych spółek na GPW, to trzeba powiedzieć, że chyba nikt nie pokona "nasz CdRed". Zresztą patrząc na moje wcześniejsze analizy to prawie na każdym wykresie widać jakiś trójkąt... 


Co ta formacja nam mówi?
Zgodnie z teorią jest to zapowiedź na kontynuację trendu. Wcześniejszy ruch można uznać za wzrostowy,  (mieliśmy przebicie trendu z luką hossy), więc powinniśmy "szykować się" na wybicie górą. Jednak główny trend nadal jest spadkowy - górna granica tego trójkąta stanowi zarazem linię trendu. W związku z  tym wybicie górą może okazać się za trudnym dla spółki wyzywaniem. Patrząc teraz na ostatnie obroty oraz malutkie świece, inwestorzy chyba sami nie wiedzą co ten wykres chce nam przekazać. Dlatego też wyjście z formacji górą lub dołem oceniam na tak samo prawdopodobnie ("fifty/fifty" :P).


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 Koniec spadków?
 27.10.2011 - 5,75 (PLN)

Czy to już koniec spadków? Z technicznego punktu widzenia TAK. Po utworzeniu się ostatniego trójkąta doszło do wybicia dołem, gdzie potencjalny minimalny zasięg spadków został osiągnięty. Powstało kilka sygnałów zakupu. Pierwszy z nich powstał 29 września na wskaźniku MACD. Po dwóch tygodniach potwierdzenie dał Ichimoku - doszło do przecięcia się średnich. Trzy dni później do pozytywnych sygnałów "dołączył" Chikouspan - linia przebiła świeczkę od dołu dając sygnał na odwrócenie trendu. Na dzisiejszej sesji mamy kolejny pozytywny sygnał - zamknięcie świeczki powyżej chmury. Jednak nie wszystko wygląda tak zielono... Oscylator RSI znajduje się od dzisiejszej sesji powyżej poziomu 70 jest więc w strefie wykupienia - może to wskazać na chwilowe przegrzanie i cena na kolejnych sesjach może troszeczkę spaść. Jednak patrząc szerzej kontynuacja wzrostów (mimo możliwej krótkiej korekty na najbliższych sesjach) raczej tak szybko się nie skończy. 

Wsparcia: 5,19 (górna krawędź chmury), 4,9 ((Tenkan), 4,5 (Kinjun) i 3,2 (ostatni dołek)
Opory: 6,27 (przebite wsparcie z 1 sierpnia), 7,6 (silny opór utworzony z lipca), 9,9 (lokalny szczyt z kwietnia)
 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 Kiedy w końcu zobaczymy odwrócenie trendu?

16.09.2011 - 4,08 (PLN)
Po ponownym wybiciu z trójkąta spółka zaliczyła kolejny dołek. Okazało się, że ostatnie odbicie nie jest przypadkowe - kurs dotarł do wsparcia które tworzy szczyt z początku września ubiegłego roku:

A jak wygląda niedaleka przyszłość? 

 

Spółka utworzyła kolejny trójkąt, które wybicie pogłębiło spadki. Po dotarciu do wsparcia doszło do utworzenia się formacji gwiazdy porannej (trzy ostatnie świece). Obecnie cena zbliża się do ataku na pokonanie linii trendu spadkowego (na wykresie przerywana linia) - jest to pierwsze poważniejsze wyzwanie dla spółki. Kolejny bardzo ważny opór tworzy górna krawędź okna bessy, która znajduje się w okolicach 4,4 zł. Siłę tego oporu potwierdza wcześniejsze kilkukrotne odbicie. W przypadku przebicia tych dwóch kluczowych miejsc powstanie baza do odwrócenia trendu i kolejny opór widzę dopiero w okolicach 5,7 zł. Jeżeli ale cena zejdzie poniżej 3,6 zł (ostatni dołek) dalsza kontynuacja spadków mogłaby sięgnąć nawet do 2,35 zł.


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Do trzech razy sztuka...
22.08.2011 - 4,97 (godz. 11.30) (PLN)

Od chwili  utworzenia się podwójnego szczytu na poziomie 9,88 zł spółka przeszła w trend korekcyjny formując (po szczycie) pierwszy trójkąt zniżkujący, którego wybicie dołem zapoczątkowało trend spadkowy. Po silnej wyprzedaży cena dotarła do długoterminowej linii trendu co zapoczątkowało tworzeniem się formacji nowego trójkąta - tym razem już zwyżkującego. Przez kilka sesji kurs twardo bronił tą linię trendu (zarazem dolna krawędź trójkąta), jednak bykom nie starczyło siły - doszło do ponownego wybicia dołem. Aktualnie jesteśmy świadkami tworzenia się kolejnego trójkąta. Niestety formacja ta zazwyczaj jest zapowiedzią na kontynuację trendu, jednak za wybiciem (tym razem) w górę przemawia zbliżający się raport. Nie jestem fundamentalistą, ale z moich rozmów z inwestorami, którzy właśnie stosują ten rodzaj analizy wynika, że powinniśmy nastawić się na wybicie w górę, więc ewentualny moment wejścia szukałbym dopiero po przebiciu górnej krawędzi trójkąta. Bo przecież jak to się mówi - do trzech razy sztuka :P.   


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Analiza metodą klasyczną - możliwe pogłębienie spadków
01.08.2011 - 6,28 (PLN)

Kurs po dotarciu do 78,6% zniesienia odbił  rozpoczynając "budowę" trójkąta zwyżkującego. Formacja ta jest zazwyczaj zapowiedzią na kontynuację wcześniejszego trendu, który w tym przypadku był spadkowy. Teoretyczny zasięg kursu możemy wyznaczyć za pomocą długości podstawy trójkąta, która po przyłożeniu do dolnego ograniczenia od chwili wybicia wyznaczy nam możliwy punkt zwrotny. Wskazuje on na poziom 5,8 zł. Dzisiaj w wyniku informacji o przełożeniu daty premiery gry Wiedźmina 2  na Xbox cena spadła o 7,6%. Wiadomość ta z pewnością ułatwi dotarcie kursowi do wyznaczonego poziomu cenowego. Aktualnie cena zatrzymała się przed pierwszym wsparciem potwierdzonym zarazem zniesieniem Fibonacciego, a dzisiejsza świeczka utworzyła tzw. formację objęcia bessy co niestety źle wróży dla spółki w niedalekiej przyszłości. Dzisiaj dodatkowo MACD wygenerował sygnał sprzedaży (nic szczególnego przy tak mocnym spadku). Kolejne wsparcie wyznaczone za pomocą wybicia z formacji przypada na 5,8 zł. Na tym poziomie spodziewam się krótkiego odreagowania, a pokonanie tej ceny może skutkować cofnięciem się kursu do bardzo ważnego miejsca - przedział od 5,55 zł do 5,25 zł.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kurs przebił linię długoterminowego trendu, która tworzyła zarazem dolne ograniczenie trójkąta
28.07.2011 - 6,93 (PLN)
 
Jednak zabrakło sił do dalszej kontynuacji wzrostów i cena w czasie mojej nieobecności - 2 dni temu przebiła długookresową linię trendu, która tworzyła zarazem dolne ograniczenie trójkąta. Kolejne wsparcia mamy na poziomie 6,5 zł i 6,25 zł które potwierdzone jest 78,6% zniesieniem.  


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 Miejsce dla kursu się coraz bardziej zawęża - utworzył się trójkąt zwyżkujący i powstało kilka sygnałów kupna
22.07.2011 - 7,1 (PLN)

Na dzisiejszej sesji (piątek 22 lipca) powstały dwa sygnały zakupu. Pierwszy został wygenerowany poprzez przecięcie się Kinjun z Tenakn, drugi natomiast został utworzony na oscylatorze stochastycznym. Dodatkowo po przebiciu krótkookresowej linii trendu doszło do "rozwiązania" formacji trójkąta, który "przemienił" się teraz w trójkąt zwyżkujący. Górne ograniczenie tworzy bardzo ważny opór (cena 7,6 zł). Pokonanie tej bariery będzie prawdopodobnie rozpoczęciem silnego impulsu wzrostowego. Aktualne sygnały kupna, które właśnie dzisiaj powstały przemawiają za próbą ataku na najbliższy opór. Siła tego poziomu może ale stać się zbyt silna na jej
przebicie w krótkim czasie - prawdopodobnie będziemy mieli jeszcze większe zawężenie, dopóki dojdzie do ostatecznego wybicia. Aktualne słabe obroty potwierdzają konsolidację na bieżącym poziomie, co może sugerować dalszym zawężeniem się ceny w stosunku do trójkąta. W momencie wybicia obrót powinien znacznie wzrosnąć. Należy też pamiętać o dolnym ograniczeniu i regularnie przesuwać zlecenie obronne zgodnie z długookresową linią trendu. Ze względu na powstałe pozytywne sygnały scenariusz wzrostowy oceniam na bardziej prawdopodobny.   


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 Trochę matematyki na Optimusie
15.07.2011 - 7,18 (PLN)

Szukając końca aktualnego cofnięcia zauważyłem kilka bardzo ciekawych zależności. Mianowicie jak widać na wykresie każda fala, która pojawiła się do tej pory (od momentu utworzenia się trójkąta) ma się w jakiejś mierze do poprzedniej fali. Nie będę teraz wypisywał ile procent fali X ma się do fali Y - wszystko to widać na wykresie. Napiszę za to jakie zależności możemy odnaleźć w dołkach. Mianowicie po każdej fali wzrostowej jak dochodziło do korekty wszystkie nowe dołki (A, C, E) przesuwały się odpowiednio o 78,6% do fali poprzedniej, czyli za każdym razem dołek jest o około 20 gr wyżej. Aby ta zależność została zachowana kolejny dołek musiałby powstać w okolicach 6,9 zł. Czyli tak jak pisałem kilka dni wcześniej punkt zwrotny powinniśmy znaleźć w okolicach przecięcia się linii trendu.

Ok, teraz mamy możliwy punkt w którym kurs z powrotem mógłby zmienić kierunek. Następnie należało by wyznaczyć cenę docelową. 


W takim przypadku powinniśmy zwrócić uwagę na formację jaka powstała wcześniej - trójkąt. Zazwyczaj formacja ta jest zapowiedzią do kontynuacji trendu, ale ponieważ nastąpiło wybicie górą teoretyczny zasięg wzrostów powinien być równy podstawie trójkąta. Czyli cena docelowa powinna sięgnąć do około 8,7 zł. Potwierdzeniem do dalszych wzrostów będzie przebicie ostatniego szczytu, który powstał 30 czerwca - 7,62 zł. Po pokonaniu tego oporu będzie można powiedzieć, że spółka z powrotem przeszła w trend wzrostowy. 


Jeżeli nie dojdzie do wyżej wymienionego nowego dołka (okolice 6,9 zł (będzie to wtedy tzw. korekta nieregularna)) przebicie 7,62 zł mogłoby być możliwym nowym miejscem do zajęcia pozycji. Gdyż tak jak pisałem wcześniej przebicie tej ceny będzie potwierdzeniem do wzrostów. Natomiast w przypadku powrotu poniżej krótkoterminowej linii spadkowej (która zarazem tworzy górną krawędź trójkąta) możliwa dalsza korekta mogłaby sięgnąć nawet do okolic 6,25 zł. Patrząc ale na to jak kurs zachował się w ostatnim czasie pozytywny scenariusz uważam za bardziej prawdopodobny.
 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Przebicie oporu - pierwsze potwierdzenia na zmianę kierunku są

13.07.2011 - 7,45 (PLN)

Po dotarciu do 78,6% zniesienia Fibonacciego doszło do odbicia od długookresowej linii trendu. Na dzisiejszej sesji nastąpiło wybicie z krótkoterminowej linii trendu spadkowej. Dodatkowo świeczka zamknęła się nad linią Kinjun sen - co jak pisałem już wcześniej jest potwierdzeniem zmiany kierunku na wzrostowy. Aktualnie pierwszy opór mamy na poziomie 7,6 zł - jest to miejsce do którego doszedł kurs po pierwszym wybiciu. Zatrzymanie przed dalszymi wzrostami na tym poziomie nie było przypadkowe - cena ta (7,6 zł) potwierdzona jest zniesieniem Fibonacciego oraz średnią Kinjun sen. Więc pokonanie tego miejsca cenowego będzie zarazem otwarciem drogi do kolejnych wzrostów. Aktualnie ale spodziewam się krótkiego cofnięcia kursu - najprawdopodobniej do miejsca przecięcia się linii trendu, tj. ok 6,90 zł. Było by to idealne miejsce do zajęcia pozycji. 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Może by tak zagrać pod odbicia od długoterminowej linii trendu? 
11.07.2011 - 7 (PLN)

Być może mamy już koniec ruchu korekcyjnego na tej spółce... Aktualnie kurs już dwa razy dotarł do długookresowej linii trendu, gdzie dwukrotnie odbiła  zatrzymując dalszy wzrost na Kinjun sen (siłę długookresowych linii trendu opisałem tutaj: Odbicia od linii) . Więc ewentualne ponowne cofnięcie kursu mogłoby zakończyć się na linii trendu a wzrost przyhamowała by średnia. Dlatego za rozsądne zagranie uważałbym zakup akcji w okolicach linii trendu trzymając jednocześnie papierek na ciasnym Stop Loss'ie. Sprzedaż połowy udziału ustawił bym tuż pod Kinjun sen, drugą połowę zabezpieczyłbym stopem, a przebicie Kinjun mogłoby już potwierdzić zmianę trendu na wzrostowy. 
Siłę do wzrostów walor z pewnością ma co udowodnił dzisiaj - mimo fatalnej sesji Optimus zakończył notowania na zielono. 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kontynuacja spadków (04.07.2011 - 6,99 (godz. 13.30)) (PLN)

  
W czasie mojej nieobecności, kilka dni temu (28 czerwca) oscylatory dały sygnał zakupu, gdzie na następnej sesji cena jednej akcji wzrosła o 16,4%! Cena odbiła się od 78,6% zniesienia Fibonacciego, gdzie zatrzymanie przed dalszymi wzrostami nastąpiło na 50% zniesienia. W dniu dzisiejszym na oscylatorze stochastycznym %K%D pojawił się sygnał sprzedaży, cena dodatkowo przebiła 61,8% zniesienia gdzie aktualnie ten poziom będzie stanowił opór. Kolejne wsparcie mamy natomiast na ostatnim dołku z 28 czerwca, które potwierdzone jest zarazem zniesieniem Fibo. Analiza metodą Ichimoku dalej wskazuje na ruch korekcyjny.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
15.06.2011 - 7,94 (PLN)

Do analizy dodałem wstęgę Bollingera która sporo wyjaśnia dlaczego kurs tak się zachował. Wstęga Bollingera polega na tym, że wokół średniej umiszczone są dwie wstęgi, które oddalone są od tej średniej o dwa odchylenia standardowe (w tym przypadku). Przy stosowaniu dwóch odchyleń standardowych 95% danych cenowych powinno znaleźć się pomiędzy tymi dwiema wstęgami. Jeśli cena dotrze do górnej lub dolnej wstęgi, wtedy rynek staje się wykupiony lub wyprzedany. Jak widać tutaj kurs przebił dolne ograniczenie wstęgi i kurs (zgodnie z teorią) cofnął z powrotem. Teraz cena znajduje się znowu między tymi odchyleniami i zatrzymała się przed silnym oporem (które wcześniej było wsparciem) - 8,2 zł. Myślę, że bykom nie starczy siły, żeby przebić tego poziomu w krótkim czasie. Możliwe, że cena będzie teraz "surfować" przy okolicach dolnego ograniczenia wstęgi. Wybicie poniżej tego ograniczenia może być sygnałem na kupno waloru, ale ponieważ wygląda na to, że przechodzimy teraz w trend spadkowy  kupno to powinno być na okres krótkoterminowy - max 2-3 dni.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wybicie z trókąta 
09.06.2011 - 7,65 (PLN)

  Nastąpiło wybicie z trójkąta i ostry spadek. Jeden dzień wcześniej mieliśmy już pierwsze "ostrzeżenie" - cień świeczki wybił się z trójkąta ale zamknięcie mieliśmy powyżej linii wsparcia. Następnego dnia dla kursu już nie było ratunku i cena spadła o prawie 7%. Zatrzymanie spadków nastąpiło nad pierwszym oporem o którym pisałem wcześniej - okolice 7,6. Myślę, że na kolejnych sesjach dalej będziemy świadkami spadków na tej spółce. Kolejny opór to 6,7. Nadzieję może dać oscylator RSI, który tanio wycenia spółkę, moim zdaniem ale nie powinniśmy się tu nim sugerować. W czasie wzrostów oscylator ten wynosił prawie 90, gdzie przyjąć powinniśmy poziom wykupienia na poziomie 70. Jeżeli kurs równie szybko będzie spadał jak wcześniej rósł poziom wyprzedania powinien wynieść 20 a nie 30.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Coraz mniej miejsca dla spółki
   07.06.2011 - 8,39 (PLN)

Optimus utworzył trójkąt zniżkujący. Dolne ograniczenie tworzy dwumiesięczne wsparcie w okolicy 8,35 zł. Kurs ma coraz mniej miejsca na wahania cenowe - po przebiciu linii nastąpi rozwiązanie formacji i w tedy będzie wiadomo w którą stronę kurs dalej pójdzie. W przypadku wybicia w górę najbliższe opory mamy na poziomie 9,5 zł i następnie okolice 9,9 zł. Jeżeli ale cena spadnie poniżej 8,2 zł dalsze hamowanie spadków widzę w okolicach 7,6 zł.

49 komentarzy:

 1. Hej, co to za program?

  OdpowiedzUsuń
 2. lepiej powiedz jazda czy nurkujemy , czepek czeka xD

  OdpowiedzUsuń
 3. w shoutbox'ie dałem link do wykresu optimusa, ostatnio odbił od długookresowej linii trendu, póki co bardzo dobrze trzyma :)
  cena docelowa została osiągnięta i zmiana kierunku też nastąpiła, czyli na razie wszystko idzie po mojej myśli, miejmy nadzieję, że starczy sił na kolejne zielone sesje :)

  OdpowiedzUsuń
 4. jak mylslisz na 9 pln długo jeszcze poczekamy?

  OdpowiedzUsuń
 5. Zanim dotrze do 9 zł musi przebić jeszcze dwa bardzo ważne opory, które tworzyły ograniczenia trójkąta (zniżkującego, gdzie wybicie zapoczątkowało spadki i zwyżkującego). Przed chwilą jeszcze raz robiłem analizę i dodam, że te ograniczenia niemalże idealnie pokrywają się z zniesieniami Fibonacciego, co potwierdza siłę tych oporów.

  OdpowiedzUsuń
 6. 6,25 to chyba można brać wiadrami, jeśli tylko szeroki będzie w jako takiej formie

  OdpowiedzUsuń
 7. No właśnie o ile szeroki będzie w jako takiej formie... ale poniżej 6,5 w średnim terminie to dobra cena. Jednak na razie myślę, że spółka bokiem będzie szła.

  OdpowiedzUsuń
 8. witam

  czy moge prosic o odswierzenie analiza dla cdred

  dziekuje

  OdpowiedzUsuń
 9. super dzieki za odswierzenie analizy jestes poprostu wspanialy

  pzdr

  OdpowiedzUsuń
 10. no nieźle, przepowiedziana korekta zatrzymała się na wyznaczonym poziomie - wsparcie tenkan, dziękuję i gratulacje!

  OdpowiedzUsuń
 11. Fajnie, żeś opisał "Mistrza Trójkątów" :P. Masz rację obecnie szansa na wzrosty jest tak samo równa jak szansa na spadki.

  OdpowiedzUsuń
 12. Wielkie dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Dwie rzeczy Daniel jeśli chodzi o dzisiejsze wpisy - podzielisz się z nami co aktualnie za spółkę obserwujesz w którą masz zamiar wejśc zamiast CDR? I druga rzecz odnośnie tego czarnego scenariusza ze Stanami - w jaki sposób byś zareagował?

  OdpowiedzUsuń
 14. Trochę źle sformułowałem zdanie - już to poprawiłem. Spółka na którą się przygotowuję to EUR. Po za tym obserwuję jeszcze kilka innych akcji - mnz. WWL, LPP oraz ZKA.
  Co do tego czarnego scenariuszu - po prostu zagrał bym z trendem (krótkie pozycje na kontraktach na indeksy i może kilka akcji) - do portfela Byki poszukałbym spółek ujemnie skorelowanych z rynkiem (to już jakiś czas po realizacji tego czarnego scenariuszu), ale jeszcze raz podkreślę, że prawdopodobieństwo realizacji takiego zdarzenia oceniam dosyć nisko...

  OdpowiedzUsuń
 15. A jaki przewidywany wg ciebie szczyt osiagnie CDR po tej korekcie ?

  OdpowiedzUsuń
 16. Trudno mi teraz bez wykresu to pod tym względem przeanalizować. Myślę, że najlepiej by było grać po sygnałach jakie daje spółka z dnia na dzień - np. po formacji świecowej.

  OdpowiedzUsuń
 17. Co sadzisz o ropczycach i gino rossi?

  OdpowiedzUsuń
 18. Jeszcze pytanie o MCI?myslisz ze bedzie wybicie po tym chwilowym przystanku bez korekty?

  OdpowiedzUsuń
 19. Ropczyce wyglądają pozytywnie, okolice 25 zł to dosyć ważne wsparcie, które jak dotąd udanie obronili :)

  Ginorossi trochę szybko rośnie, ale póki rośnie można w nim siedzieć, zlecenia obronne poniżej połowy dużych byczych świec powinien umożliwić jak najdłuższe uczestnictwo w tych wzrostach.

  MCI nie wiem czy wybije :P ale powinien ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Chciałabym zaznaczyć, że Wiedźmin jeszcze nie wyszedł, a przed nami okres żniw dla CD Projekt - październik-grudzień. Po wynikach które to uwzględnią to myślę, że możemy obudzić się w nowej rzeczywistości.

  OdpowiedzUsuń
 21. #Analityczka, tu jeden wykres Pana Daniela: http://3.bp.blogspot.com/-JP2Ba1IrllA/Uj3yxsuuzPI/AAAAAAAADJQ/IiKBqA53JKI/s1600/CdRed.png
  Jak do tej pory to wyniki ze sprzedaży gier jakoś nie specjalnie miały wpływ na cenę (uwzględniając samą grę pod premiery)...

  OdpowiedzUsuń
 22. Na zakończenie notowania z pt (11.10) przewalił się ładny wolumen...czy to jest sygnał do wyjścia czy jednak grube ryby dopiero wchodzą ??

  OdpowiedzUsuń
 23. W sesjach spadkowych zwiększony wolumen może być sygnałem ostrzegawczym, jednak uważam, że nie powinien on być jedynym narzędziem decyzyjnym - jeżeli nie ma sygnałów potwierdzających można "spać spokojnie". Na razie takich sygnałów nie widzę.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 24. Daniel przy obecnym kursie CD Projekt na jakim poziomie postawil bys stop lossa? z gory dzieki za podpowiedz.

  OdpowiedzUsuń
 25. W ogoole co myślisz o CDR po ostatnich sesjach ?

  OdpowiedzUsuń
 26. Stop Lossa zostawiłbym tam gdzie proponowałem ustawić go pierwotnie - poniżej wcześniejszej strefy wsparcia (czerwone pole poniżej linii trendu). Ogólnie kondycję spółki oceniam dalej pozytywnie - od ostatniej analizy się dużo nie zmieniło.

  Przypomnę, że proponowane poziomy obronne dostosowuję do wejść kilkutygodniowych - nie day trading ;)

  OdpowiedzUsuń
 27. super analiza, dziękuję za nią. a jeżeli chodzi o cdProjekt to warto spojrzeć na ich plany i aktualne projekty, które całkiem nieźle wróżą im na przyszłość :)

  OdpowiedzUsuń
 28. bardzo mi się podobają projekty, wktóre firma aktualnie jest zaangażowana. Pytanie czy te projekty będą miały przełożenie w zyski :)

  OdpowiedzUsuń
 29. No jak narazie wplywu nie maja. Kupilem akcje tej spółki niedawno i praktycznie nic sie nie dzieje. Zadnego ruchu w góre....

  OdpowiedzUsuń
 30. Co Pan sądzi o dzisiejszym wybiciu? przede wszystkim mam na myśli rozmiar wolumenu na jakim ono wystąpiło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wybicie nastąpiło jedną długą świecą z najwyższą od czerwca wartością obrotów.
   - Co o tym wybiciu sądzę?
   - Mamy sygnał na chęć dalszych wzrostów, więc można "pod to grać". Osobiście w papierek ale nie będę się angażował.

   Usuń
 31. Daniel też mam w portfelu CDP i też mam podobne zdanie do twojego, że jeżeli coś szybko rośnie to tak samo może w drugą stronę i z doświadczenia wiem że wyjście i realizacja zysków też może być zła bo walor może pójść jeszcze do góry. Tylko wiem że jest to spółka już o wielkim ciężarze i żeby szła do przodu to muszą być na następnych sesjach kolosalne obroty. Może masz już jakiś pułap cenowy, czy czekasz na dalszy rozwój i wtedy podejmiesz decyzję. Ja w większości walorach realizowałem 20% zarobek - ale przy tej spółce nie wiem czy to dobre. Jeżeli masz coś w zanadrzu odnośnie mojego pytania to mógłbyś się z nami podzielić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam konkretnego poziomu do wyjscia. Strategie prowadzenia takiej pozycji są bardzo różne. Cześć można właśnie zamknąć i resztę puscic. Mozna stopować poniżej low ostatnich dużych zielonych swiec, bardzo agresywnie poniżej połowy ostatnich 4-5% wzrostowych swiec itd. Która metoda przyniesie najlepszy wynik to trudno ocenić, osobiście patrzę jak kurs się zachowuje i wtedy podejmuje decyzję, tzn. Czy spada dynamika, zmienność itp.

   Usuń
 32. Świetny i rzetelny wpis.

  OdpowiedzUsuń
 33. Daniel,
  co sądzisz o PLW ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PLW - silny stabilny trend. Mnie trochę dynamika przeraża, ale ogólnie wygląda bardzo dobrze.

   Usuń
 34. Daniel co sądzisz o dzisiejszym spadku przy bardzo dużym wolumenie. Te obroty już mnie niepokoiły jak wcześniej pisałem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak pisałem: "wraz z wzrostem dynamiki ruchu w jedną stronę rośnie prawdopodobieństwo równie dużego odreagowania tego ruchu". Dla mnie nic się nie zmienia, traduje pozycyjnie, trzymam się trendu, do 125 zł może spokojnie cofnąć. Krótkoterminowe trade można zabezpieczać stopami np. poniżej low ostatnich dużych (4-5% procentowych) świec - też już o tym pisałem (komentarz tu wyżej z 10 maja).

   Usuń
 35. Witam Danielu, mam dla Ciebie 3 pytania. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Chciałem kupić akcję CDR i przespałem odjazd pociągu. Lepiej teraz czekać na korektę i w jakich granicach? Czy kupować po aktualnej cenie?
  2. Jak widzisz akcję Budimexu?
  3. Niestety posiadam akcje EUCO zakupione za cenę 40 zł, teraz kosztują 11 zł. Lepiej sprzedać czy teraz to już tylko trzymać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć. Nie mogę za Ciebie podejmować decyzji ;) Czytając te pytania to mam wrażenie, że do giełdy podchodzisz bez jakiegokolwiek planu. Nie wiem czy mamy teraz dobry moment na zakup akcji CDR - należy wcześniej opracować plan transakcji i się go trzymać (kupię jak ... i sprzedam gdy ... ). Euco chyba też zakup na "albo wyjdzie, albo nie". Jeśli byś wcześniej opracował plan, pewnie byś nie uczestniczył w tym trendzie - czasami lepiej wyrzucić małą stratę niż liczyć na szczęście, że odbije. Ja nie wiem co bym na Twoim miejscu z tymi akcjami zrobił, bo po pierwsze przy tradingowym podejściu w ogóle nie dopuściłbym do takiej straty, a po drugie nie znam Twojej strategi.

   Budimex - 180-175 strefa wsparcia, możliwy plan transakcji: kupno w tej strefie z ciasnym stopem poniżej 175 zł, jak kurs odbije ustawić stopa na minimalny zysk, opory 220-230 zł, tam można zamykać zysk. W długoterminowym ujęciu (kilka lat) trend wzrostowy nadal aktualny, głębsza korekta okazją do kupna, dalsze wsparcie 120 zł (ale również tu przed kupnem należy wcześniej opracować odpowiedni plan transakcji!). Pozdrawiam ;)

   Usuń
 36. Cześć, Co myslisz na temat zakupu akcji PlayWay oraz Farm51? Obie spolki maja przed soba premiery, tragi E3, duze obroty,natomiast cena akcji po wczorajszej sesji stala sie atrakcyjna. PLW-Agonia nie okazala sie hitem, ale House Flipper okazal sie sukcesem, kolejne premiery przed nami. Dzieki za odpowiedz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć. Wszystko zależne od stosowanej strategii - obie spółki mają teraz zwiększoną zmienność, więc osoby grające na zmienność mogą próbować to wykorzystać. Trend wzrostowy jest ale on "narodził" się z chwilowej "mody" na spółki z tego sektora. Dlatego uważam, że jeśli już zainwestować w jeden taki papier to lepiej w dużych producentów, którzy już wcześniej udowodniły swoją przewagę na rynku. Oznacza to, że dla mojej strategii te akcje się nie nadają, na razie panuje tam za duża "losowość". Trady kilkunastodniowe/ kilkutygodniowe mogą przynieść jakiś grosz, ale dla inwestycji wielomiesięcznej uważam, że mamy tam za duże ryzyko. Pozdrawiam ;)

   Usuń
 37. Na razie cena trzyma się nad 240 - tylko dwoma wykresami chciałem się podzielić
  cdr-d1-15stycznia oraz ciut niżej
  cdr-h2-15stycznia
  Jeden z blogerów zasugerował, że może będzie jak za czasów Blizzard - w 2018.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że najlepszy sygnał wzrostowy dostaniemy jak mimo złych informacji kurs nie będzie na nie reagował - po części już to mamy. Wiadomość o możliwych postępowaniach sądowych nie wymusił spadków (spadło kilka dni później). Jak wróci siła z możliwym potwierdzeniem, chyba kupię akcje :)

   Usuń