Translate my BLOG

piątek, 25 sierpnia 2017

Realty Income Corporation (O)

Co miesiąc dywidenda? 
24.08.2017 - 57,5


W Europie dywidendy wypłacane są najczęściej raz w roku. Jednak za oceanem gdzie rynki finansowe spostrzegane są zupełnie inaczej, istnieją spółki, które wypłacają dywidendę co kwartał lub nawet co miesiąc! Głównym powodem większej częstotliwości wypłacania dywidend jest "zachęta" na generowanie długoterminowego pasywnego dochodu w ramach zabezpieczenia sobie przyszłości finansowej. Często kupione akcje trzyma się z pokolenia na pokolenie, czerpiąc z tego dodatkowy pasywny dochód. W Polsce to 'zadanie' zapewnienia dochodu na starość w zdecydowanej większości przejął rząd, jak to wygląda wszyscy wiemy... Niestety Polskie społeczeństwo ogółem widzi rynki finansowe negatywnie. Powodów jest dużo, ale główną przyczyną jest chyba niezrozumienie jak funkcjonuje gospodarka i tak giełda widziana jest tylko jako "miejsce gdzie można albo bardzo dużo zarobić albo wszystko stracić". Jednak zadaniem giełdy nie jest zachęcenie wejściem do "kasyna" tylko finansowanie przedsiębiorstw obcym kapitałem poprzez sprzedaż udziałów spółki, mówiąc inaczej umożliwienie w braniu udziału w zyskach firmy (i oczywiście w stratach) w zamian za dostarczenie im kapitału. Aby firma miała szansę zaistnienia musi się finansować kapitałem obcym - bez wydatków nie ma rozwoju i tak w Polsce większość finansuje się przez kredyty, gdzie za oceanem przedsiębiorstwa w większości finansują się przez giełdę umożliwiając w ten sposób uczestnictwo w zyskach firmy osobom trzecim.

Powyżej dodałem wykres spółki Realty Incom Corp. - spółka znana też jest jako "the monthly dividend company" gdyż od ponad 45 lat co miesiąc wypłacają dywidendę! Model biznesowy tej firmy jest prosty: posiadają nieruchomości z których co miesiąc kasują za wynajmowanie i tak przychody z wynajmu dzielą w blisko 85% w formie wypłaconych dywidend z akcjonariuszami. Pozostałe 15% zysków przeznaczają na dalszy rozwój, tj. w większości pewnie zakup nowych nieruchomości. Powyższy wykres w ujęciu 20-letnim, gdzie w tym czasie spółka odnotowała zaledwie siedem korekt, które przekroczyły 20%. Średnioroczne stopy zwrotu sięgają 9% i długookresowa historia polityki dywidendowej powinna zapewnić interesującą alternatywę do zakupu własnej nieruchomości jako zakup pod stały miesięczny pasywny dochód z wynajmowania. Osobiście spółkę nie posiadam - dywersyfikując portfel kilkoma spółkami, które raz kwartalnie wypłacają dywidendę również można sobie zapewnić comiesięczny cash flow ;). 

-notka dla osób początkujących-
Kupowanie dla samej dywidendy bez wcześniejszej analizy nie zapewnia stałego dochodu. Regularna wypłata dywidendy nie jest gwarantem zysku, gdyż w dniu prawa nabycia do dywidendy giełda koryguje kurs odniesienia na następną sesję giełdową o wysokość tej dywidendy.

13 komentarzy:

 1. Kupując mieszkanie finansujesz się kredytem, jak coś nie wypali masz na plecach kredyt który ciągnie się przez całe życie. Dodatkowe ryzyko (o którym większość zapomina) jest spadek cen nieruchomości (oczywiście że też możliwy, zarówno i w krótkim jak i długim okresie!), co za tym idzie brak płynności (nieruchomość nie sprzedaż z dnia na dzień jak np. akcje). Przy tym tą nieruchomością trzeba się regularnie zajmować dochodzi jeszcze ryzyko, że osoby które wynajmują nie będą płacić, bądź nawet zniszczą nieruchomość! To wszystko nie tyczy się przedstawionej w tym artykule alternatywy zakupem akcji! Trzeba tylko odpowiednio długo trzymać (nieruchomość też nie sprzedajesz po 1 roku). Świetny post, gratuluje, czekam na kolejne!

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna spółka! Dzięki za zwrócenie uwagi na nią. :)
  Dla pełniejszej analizy przydałby się wskaźnik payout ratio, który w tym przypadku jest bardzo ważny. + czy przychodi i zyski rosną + jaki typ nieruchomości spółka głównie wynajmuje + perspektywa rozwoju. (:

  OdpowiedzUsuń
 3. Masz payot ratio w artykule: 85% ;) analiza fundamentalna też by mnie interesowała :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z tego co widzę to dywidenda wynosi ok 0.212 USD na akcję co rocznie daje 2.544 USD. W tym momencie jedna akcja kosztuje 57.5 USD więc rocznie dywidenda to ok. 4.42%.

  OdpowiedzUsuń
 5. Super wpis, jak zwykle zresztą :P

  OdpowiedzUsuń
 6. Warto jeszcze podkreslic, ze spólka co rok podwyzsza swoja dywidende. Celem jest dolaczenie do elity spólek dywidendowych, które od min. 50 lat rok w rok podwyzszali swoja dywidende (nawet w okresie bessy)!

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajnie wiedzieć o tej spółce. Zawsze chciałem zacząć inwestowac na giełdzie ale boję sie że mam za małą wiedzę na ten temat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co z podatkiem od dywidendy ? Zaznaczam że chcę kupić w ramach IKE.

   Usuń
 8. W Polsce podatek od dywidend spółek z USA pobierany jest u źródła i wynosi 30%.

  OdpowiedzUsuń
 9. Janie poczytaj więcej. Niestety się mylisz.
  15% u źródłla + 4% dopłaty w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
 10. cytuję: "Opodatkowanie dywidend wypłacanych przez spółki amerykańskie. Mimo, że pomiędzy Polską a USA istnieje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, na mocy której podatek u źródła może być pobierany w preferencyjnej wielkości 15%. To formuła w jakiej polskie biura maklerskie pośredniczą w zawieraniu transakcji na rynkach zagranicznych powoduje, że amerykański IRS (odpowiednik polskiego US) nakazuje pobierać podatek od dywidend u źródła w wysokości 30%"

  OdpowiedzUsuń