Translate my BLOG

środa, 9 marca 2022

IDEX Corporation (IEX)

 

Była mała przerwa w przedstawianiu nowych spółek na blogu, wiec dzisiaj to nadrabiam. Pod lupę trafia IDEX Corporation (nie mylić ze spółką IDEXX Laboratories). Firma specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i sprzedaży pomp i systemów płynnych. Na wagę przynosi niecałe 15 mld. $ i zatrudnia w sumie 7536 pracowników, a data założenia spółki sięga 1988 rok. 


W ujęciu fundamentalnym, firma prezentuje się solidnie, aczkolwiek według moich kryteriów nie jest idealną firmą do inwestycji długoterminowej - to ze względu na słabą stabilność wyników finansowych w długim okresie czasowym. Spółka w ostatnich pięciu latach zdołała zwiększać swoje przychody średnio 5,52% rocznie, w dziesięciu letnim ujęciu 4,16% rocznie. 


Można więc powiedzieć, że firma bliższa jest spółkom rozwiniętym i dlatego też wyceniam ją w pierwszej kolejności w oparciu o zyski. Według prognoz analityków, zyski spółki mają utrzymać się w długoterminowym trendzie wzrostowym i ostatnie cofnięcie kursu akcji, dzięki właśnie pozytywnemu trendowi wyników finansowych, spowodowała że fundamentalna wycena spadła poniżej średniego poziomu wyceny z ostatnich pięciu lat:


Mimo tego jako "tanio" wycenioną spółkę bym ją jeszcze nie kwalifikował, ale w ujęciu atrakcyjności wyceny, stała się ona teraz bardziej interesująca niż była w ostatnich blisko dwóch latach. Jeśli więc przecena na rynku będzie kontynuowana i również ta spółka pogłębi korektę, to firma myślę, że będzie interesująca również dla inwestora długoterminowego - mimo, że nie jest idealnym kandydatem na długoterminowe zaangażowanie się w niej - jest to po prostu kwestia (wy)ceny.

09.03.2022 - 190,47 $

Technicznie akcje są w dosyć stabilnym trendzie wzrostowym. Korekty kursu akcji rzadko przekraczały 30% - największy spadek w minionej dekadzie mieliśmy podczas pandemicznego krachu w 2020 roku, cena akcja spadła wtedy o ponad 40%. Aktualnie przecena sięga z kolei ok. 24% i najbliższe wsparcie znajdziemy w przedziale 160-150 $ (aktualny kurs to 190 $). Wraz z dotarciem do tego poziomu wycena w oparciu o zyski sięgnie koronawirusowego dołka. Na koniec dodatkowe dane plus historia finansowa z minionej dekady:


Na koniec przypomnę jeszcze, że broker LYNX przygotował promocję w której przy otwieraniu rachunku inwestycyjnego do 31 marca 2022 roku i dokonując wpłaty kapitału, można uzyskać do 500 € zwrotu prowizji za transakcje dokonane przez pierwsze trzy miesiące. Bonus ma formę kredytu transakcyjnego i nie dotyczy kosztów poniesionych za handel kontraktami CFD, certyfikatami sprinter oraz turbo. Czyli okazja ta dotyczy rynku akcyjnego. Klikając na poniższy baner przejdziesz do strony w której można się zarejestrować:

 
Osoby zainteresowane analizami do polskich spółek, zapraszam na Portal Analiz. Klikając na poniższy link przejdziesz do strony. Zapraszam również do zapisu na newsletter - zapisując się dostaniesz darmowy fragment mojej książki w prezencie oraz w przyszłości nie pominiesz już żadnej nowej analizy na blogu:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz