Translate my BLOG

poniedziałek, 8 kwietnia 2024

Costco Wholesale Corporation (COST)

Dzisiaj do portfela "Najlepszych Spółek Świata" dołączy nowa firma - Costco Wholesale. Spółkę tą na blogu już przedstawiałem (wystarczy przewinąć stronę w dół), dlatego przy aktualizacji tylko krótko opiszę dlaczego zdecydowałem na inwestycję w firmę.

Aktualna wycena spółki jest w porównaniu historycznym troszkę wysoka. Jednak spółka przyspieszyła z dynamiką wzrostową wyników finansowych, co oznacza, że wyższa w stosunku do historii wycena ma swoje uzasadnienie. Będąc bardziej precyzyjnym: Costco w ostatnich dziesięciu latach zwiększała swoje przychody średnio 8,71% rocznie, w minionych pięciu latach było to z kolei już 11,34% rocznie. Dodatkowo dochodzi do tego rosnąca marża, która od kilkunastu lat również jest w trendzie wzrostowym. Marża ta sięga 2,6%, gdzie jeszcze w 2016 roku nie przekraczała ona 2%. Jeśli takie tempo wzrostu przychodów oraz marży się utrzyma, to również i wartość spółki powinna ponadprzeciętnie dużo wzrosnąć (ponadprzeciętnie dużo oznacza więcej niż oferuje szeroki rynek).

Dla niewtajemniczonych: Costco jest spółką nisko-marżową, oferuje produkty po bardzo mocno zaniżonych cenach, ale dodatkowo rozwija swoją działalność poprzez sieć hurtowni otwartych dla osób fizycznych lub firm, które opłaciły abonament.

cena akcji (713,72 $) oraz upside target (8,36%)


Według średniego docelowego kursu akcji analityków, Costco przy aktualnym poziomie ma przed sobą ponad 8% potencjał wzrostowy. Dla mnie jest to wystarczająco aby otworzyć pierwszą małą pozycję i w przypadku dalszego pogłębienia się korekty, wykorzystać to do kolejnych zakupów.

 
Kolejny punkt, który przesądził o decyzji zakupu to zwykła chęć poprawy poziomu dywersyfikacji. Mój portfel w prawie 50% składa się ze spółek technologicznych, co znaczy że koncentracja w tym kierunku jest bardzo wysoka. Costco jako spółka defensywna i niecykliczna powinna mój portfel troszkę ustabilizować. 

COST 08.04.2024 - 713,72 $

Patrząc technicznie, czyli w krótkoterminowym zakresie czasowym, spółka w tej chwili znajduje się w korekcie. Korekta ta jest następstwem silnych wzrostów z minionych miesięcy. Najbliższe (słabe) poziomy wsparcia zaznaczyłem na wykresie. Silniejsze wsparcie znajdziemy dopiero ponad 20% niżej przy cenie ok. 550 $ za akcję. Jednak aby kurs tam dotarł, powinien również i szeroki rynek spaść. Bez korekty na szerokim rynku, szanse zejścia ceny do okolic 550 $ oceniam na bardzo małe.

Podsumowując: Costco to dobra w mojej ocenie defensywna spółka, która ma szansę wygenerować dla akcjonariusza wyższe średnioroczne stopy zwrotu niż oferuje szeroki rynek. Jednak czy aktualny poziom już to umożliwia, to trudno ocenić, z pewnością ale kiedy cena akcji dalej spadnie, wykorzystam to do kolejnych zakupów, bo wraz z niższym kursem akcji, prawdopodobieństwo ponadprzeciętnie wysokich zysków rośnie - to ze względu na ogólny pozytywny trend wyników finansowych.

Dla osób chcących dokształcić się w zakresie inwestowania długoterminowego, odpowiedniego dywersyfikowania portfela ale i również w zakresie tradingu: nowe wydanie mojej książki "Giełda, inwestycje, trading" już jest dostępne w  sklepie. Doszło kilka drobnych poprawek i parę aktualizacji. Nowe  wydanie liczy 256 stron, czyli doszło też kilka nowych kartek. Klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu:


Dla osób poszukujących brokera do inwestycji oraz tradingu, polecę jeszcze dzisiejszego partnera wpisu: LYNX Broker. Broker z którego sam korzystam i który teraz dzięki mojej współpracy z nim przygotował moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy) 50 € zwrotu z prowizji od transakcji. Do oferty przejdziesz klikając na poniższy baner. 

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 COST 15.02.2022 - 512,31$

Ostatni wpis na blogu pojawił się ok. dwa tygodnie temu, co jest dłuższą przerwą niż zwykle. Wynika to z tego, że skręciłem kolano, a jak boli noga, to praca, czyli handel i analiza rynków schodzi na drugi plan. Ale już powoli wracam do sił i tym samym mogę się ponownie skupić na przyjemnościach. Dlatego dzisiaj zacznę nadrabiać zaległość i przeanalizuję nową spółkę: Costco Wholesale Corporation.
Costco należy do największych w Stanach Zjednoczonych sieci sklepów magazynowych dostępnych na zasadzie przywileju członkowskiego. Specjalizuje się w dystrybucji produktów i usług po obniżonych cenach (żywność, sprzęt sportowy, AGD, książki, zabawki, biżuteria, telewizory, aparaty fotograficzne, usługi fotograficzne, wywoływanie i drukowanie, itp.). Grupa rozwija swoją działalność poprzez sieć hurtowni otwartych dla osób fizycznych lub firm, które opłaciły abonament.


Na wagę rynkową przynosi ponad 200 mld. $ i tym samym należy do największych firm USA. Działa w sektorze rozwiniętym, ale nadal powiększa w nim udziały - mimo tego bliższa jest spółkom typu "value". Średnioroczny wzrost przychodów z ostatnich pięciu lat lekko przekracza 10,5%, w dłuższym - 10-letnim ujęciu przychody rosną z kolei 8,2% rocznie. Spółka defensywna, bo jej obsunięcia kursu akcji w ostatnich 10 latach rzadko przekraczały 20%. Mimo tego aktualna wycena fundamentalna wskazywać może, że większa korekta jest teraz bardziej prawdopodobna - no chyba, że zyski wzrosną ponadprzeciętnie dużo, ale ze względu na stabilność osiąganych wyników, raczej nie można oczekiwać wyższych odchyleń tych wyników w górę (oraz w dół).

COST 15.02.2022 - 512,31 $

Technicznie trend kursu akcji dostosowuje się do wyników finansowych - czyli rośnie. Ale jak przed chwilką już pisałem - aktualnie mamy ponadprzeciętnie wysoki poziom ceny akcji, który zwiększa ryzyko do głębszej korekty. Najbliższe (ważne) wsparcie widzę przy kursie 470 $ za akcję i mimo wysokiej wyceny fundamentalnej, uważam że byłby to dobry poziom do pierwszej transzy. Kolejną transzę zakupową ustawiłbym w okolicach 400 $ za akcję. Więcej informacji do spółki niżej:


Na koniec przypomnienie, że broker LYNX przygotował promocję w której przy otwieraniu rachunku inwestycyjnego do 31 marca 2022 roku i dokonując wpłaty kapitału, można uzyskać do 500 € zwrotu prowizji za transakcje dokonane przez pierwsze trzy miesiące. Bonus ma formę kredytu transakcyjnego i nie dotyczy kosztów poniesionych za handel kontraktami CFD, certyfikatami sprinter oraz turbo. Czyli okazja ta dotyczy rynku akcyjnego. Klikając na poniższy baner przejdziesz do strony w której można się zarejestrować:


6 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta spółka przy cenie $470,$400 będzie dalej BARDZO przewartościowana. Pakowania się w nią na tym poziomie to spekulacja. Zdrowe P/E Ratio to mniej więcej 26x. Tutaj potrzebna jest przyzwoita korekta.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgodnie z zapowiedzią, spółka $COST po średniej cenie zakupu równej 712,85 $ przy kursie USDPLN wynoszącym 3,9429 trafiła do portfela.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lyn Alden napisała w ostatnim newsletterze o Costco jako o dobrej firmie, ale zdecydowanie za drogiej. Ładnie pokazała to na wykresie. Odniesesz się do tego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musiałbym wiedzieć co dokładnie napisała. Nie subskrybuje jej newslettery.

   Usuń
 5. Uprzejmie proszę o analizę polskiej spółki Kęty. Dała nieźle zarobić, i na dywidendzie, i na wzroście kursu. Czy teraz jest mocno przewartościowana?

  OdpowiedzUsuń