Translate my BLOG

niedziela, 19 lutego 2012

CEDC (CDC)

Analiza spółki z NASDAQ oraz mWIG40 (krótkie spojrzenie fundamentalne i techniczne)
17.02.2012 - 19,24 (PLN)

Ostatnie moje zainteresowanie zwróciła spółka CEDC. Z technicznego punktu widzenia potencjał do wzrostów jest - formacja odwróconej głowy z ramionami  daje nadzieje na blisko 100% wzrosty. W konwersji tygodniowej RSI oraz MACD też wyglądają pozytywnie. Wskaźnik siły relatywnej znajduje się w kanale wzrostowym (obecnie przy górnym ograniczeniu - co może być sygnałem krótkoterminowej korekty (w perspektywie tygodniowym)), a MACD stabilnie pnie się w górę. Dalej według teorii Dowa pierwsze sygnały odwrócenia trendu są - nowy wyższy dołek (czekamy jeszcze na wyższy szczyt).

Podobnie wygląda to za oceanem:

CEDC z NASDAQ 17.02.2012 - 5,97 (USD)

 Również i tu mamy nowy wyższy dołek i walkę z ważnym oporem, który po przebiciu powinien dać impuls do realizacji minimalnego zasięgu wybicia z formacji oRGR. Dlatego jeszcze raz podkreślam, moim zdaniem najlepszy moment wejścia będziemy mieli po potwierdzeniu (czyli po przebiciu wcześniejszego szczytu). 

A fundamentalnie?

W tej dziedzinie pogłębiam jeszcze swoją wiedzę, dlatego tylko krótko przedstawię jak spółka przedstawia się na tle szerokiego rynku:
 

Jak widać rewelacji nie ma. W porównaniu z głównym indeksem WIG
oraz sektorem w jakim działa spółka, tylko cena do wartości księgowej oraz cena do przychodów wyglądają lepiej. Reszta na czerwono...
Najbardziej niepokojące są porównania rentowności - marża operacyjna oraz ROE i ROA dużo gorzej niż rynek. 

 Jeśli chodzi o przychody, to na razie dużej poprawy też nie widać:
W porównaniu do lat 2006-2009 można zaobserwować mały wzrost przychodów. Jednak brak wyraźnego trendu wzrostowego, czyli poprawy. Spółka generuje regularne przychody na blisko nie zmienionym poziomie. 

Nadzieją "fundamentalną" dla spółki CEDC może być sojusz z Russian Standard, który proponuje pomoc w spłacie zadłużenia w zamian za akcje:
 Właściciel firmy Russian Standard posiada obecnie 9,9 proc. akcji CEDC. Właściciel - Roustan Tariko proponuje zamienić obligacje CEDC o łącznej wartości 103 mln USD na akcje nowej emisji, płacąc po 7 USD za sztukę. W drugim etapie włączyliby do CEDC aktywa ich spółki dystrybucyjnej Roust. Tariko zaproponował również pomoc CEDC w spłacie pozostałych obligacji o łącznej wartości równej 207 mln USD.

  
  Formacja oRGR z zasięgiem wybicia w okolice 40 zł?
13.02.2012 - 18,16 (PLN)

 Na spółce CEDC można zaobserwować jak formuje się formacja odwróconej głowy z ramionami. Formacja ta kształtuje się już od lipca 2011 roku, a zasięg wybicia może wznieść kurs o blisko 100%! Jest ona bardzo ważna, gdyż może dać bazę na odwrócenie głównego trendu. Jednak uważam, że najlepiej wejść po potwierdzeniu. Będziemy je mieli jak kurs przebije ostatni szczyt, który znajduje się na poziomie 21,2 zł. Wtedy zgodnie z analizą Dowa, która mówi że początek odwrócenia trendu spadkowego na wzrostowy tworzą nowe wyższe szczyty i dołki dadzą nam dodatkowe zapewnienie do tych wzrostów.   


Co po skupie 9,6% akcji CEDC przez Marka Kaufman?
14.09.2011 - 19.66 (PLN)

29 sierpnia akcje spółki w wyniku informacji o zakupie 9,6% akcji CEDC przez rosyjskiego inwestora Marka Kaufman drożały w USA o 50%. Natomiast na warszawskim parkiecie spółka zyskiwała do 26%. Jeszcze na początku sierpnia CEDC skorygowało prognozę wyników na 2011 rok, obniżając zakładany poziom zysku netto z 1,05–1,25 USD do 0,80–1 USD na jeden walor, tą zmianę prognoz firma tłumaczyła głównie zmianą przepisów akcyzowych w Rosji. Jednak patrząc na fundamenty nie zaszło zbyt wiele zmian by cena utrzymywała się na blisko 50% zwyżce spowodowane tylko informacją o zakupie akcji przez rosyjskiego rekina giełdowego. 
Myślę ale, że fundamentami nie warto się teraz bliżej interesować - fundamenty przydadzą się na inwestycje kilkuletnie, a aktualna sytuacja na giełdach raczej nie pozwala na tego typu zakupy.
Uważam, że mimo wcześniejszej silnej przecenie (spowodowane prawdopodobnie głównie bardzo drogą sprzedażą RAG) aktualna zwyżka się zbyt długo nie utrzyma. Patrząc technicznie można spróbować coś ugrać. Ichimoku oraz średnie DEMA i EMA wygenerowały dwa dni temu sygnał kupna. Obecnie spółka przeszła w trend boczny i wybicie poniżej ostatniego dołka (18,36 zł) będzie znakiem na kontynuację dotychczasowego trendu, gdzie później może dojść do bardzo ważnego kolejnego wsparcia - 15,3 zł, przebicie tej bariery będzie miały bardzo negatywną wymowę dla przyszłej ceny. Jednak z powstania ostatnich pozytywnych sygnałów powinniśmy przyjąć za większe prawdopodobieństwo na krótkotrwałe wzrosty. Opory znajdują się odpowiednio na poziomie 21,44 zł i 23 zł. Zmiana trendu głównego (spadkowego) zakończy się po przebiciu górnej krawędzi chmury, która znajduje się obecnie na poziomie 24,7 zł - przebicie tego poziomu będzie silnym sygnałem na początek wzrostów.

26 komentarzy:

 1. Dziekuje bardzo za analize. Przyznam szczerze, ze wlasnie tego mi bylo trzeba.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. czasami to przeginacie z tym naginaniem formacji z tym ORGR uważam lekka przesada

  OdpowiedzUsuń
 3. Formacja to formacja, technik powinien ją wykorzystać, ale lepiej łapać ją bezpiecznie, czyli po potwierdzeniu

  OdpowiedzUsuń
 4. przeciez ta formacja ma podloze jakie niosa infa ze spolki, tu gra idzie o wyzsze stawki niz 40zł, ale to o wiele dluzsza perspektywa

  OdpowiedzUsuń
 5. Dostałem uwagę, że wykres był zły. Zgadzało się, z jakiegoś powodu wykres mi ze-skalowało (nie wiem sam czemu, może jakiś filtr?). No ale mniejsza o to, już poprawiłem, dużo się nie zmienia. Mierzony zasięg wybicia jest może ciut niżej.
  dla przypomnienia wykres wyglądał tak:
  http://2.bp.blogspot.com/-lT83pNiL-TI/Tzly5WakalI/AAAAAAAAAgg/DxRWHEEk20c/s1600/CEDC+13.02.2012+-+18,16.png
  różnica prawie nie zauważalna, ale w analizie istotna

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam,
  a można prosić o wrzucenie AT dla notowań spółki w USA?
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. ale jakiej spółki, czy całego indeksu?

  OdpowiedzUsuń
 8. Koledze pewnie chodziło o AT CEDC na NASDAQ. Ale jak dla mnie na tą chwilę CEDC to ryzykowna gra bo za dużo zależy od kursu na NADAQ. Dziś ładne wzrosty, a tylko na NASDAQ CEDC poszedł w dół i u nas od razu panika i powrót praktycznie do punktu zerowego. Poczekajmy z miesiąc aż wszystko się wyjaśni wokół spółki odnośnie fuzji z ruskimi lub niech to nieco ucichnie. Wtedy radzę przeanalizować, bo faktycznie CEDC jest bardzo ciekawy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie mam danych do Amibrokera dla spółek z NASDAQ... :/

   Usuń
 9. a może ciekawym pomysłem będzie POLAQUA, bo to będzie rekordowy rok jeśli chodzi o kwoty kontraktów zawieranych przez GDDKiA. Na początku zeszłego roku akcje chodziły po 20 a dziś koło 8.30. Myślę, że tu może być ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Na POLAQUA linia trendu przebita, chmura pokonana, układ średnich wskazuje na początek trendu wzrostowego, sesją wzrostowym towarzyszą wyraźnie zwiększony wolumen, najbliższy ważniejszy opór dopiero w okolicach 9,4 zł. Ewentualny moment wejścia najlepiej szukać w korekcie ostatniego impulsu wzrostowego :)

  OdpowiedzUsuń
 11. radzisz poczekać na korektę czy kupno już teraz?

  OdpowiedzUsuń
 12. Krótkoterminowo najlepiej w korekcie - pewnie odbije od oporu. Długoterminowo najlepiej po przebiciu ostatniego szczytu.

  OdpowiedzUsuń
 13. nie, ja czekam na sygnał potwierdzenia odwrócenia trendu, będzie to zarazem potwierdzenie możliwego wybicia z formacji :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. czyli powrót do linii szyi i odbicie od niej?tak w ogóle to świetnie prowadzony blog!!super analizy, krótko i rzeczowo

   Usuń
 14. dzięki :)
  ja zakładam odbicie od ostatniego szczytu :)

  OdpowiedzUsuń
 15. ta, linia szyi będzie stanowić tu też istotne wsparcie

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja miałem właśnie CDC ale opyliłem bodaj 8 lutego, gdyż wtedy spółka miała dać odpowiedź Tarkikowi czy wchodzi w jego propozycję. Nic z tego nie wyszło choć prezes CDC dalej twierdzi, iż propozycja jest aktualna i dlatego sytuacja jest cały czas napięta, a ludzie uważaję, że w każdej chwili coś może ruszyć. Ale od tamtej pory kurs się zatrzymał i dryfuje tak w okolicach 19.20. Pamiętam śmieszną sytuacją, jak poszła plotka, że prezes ma się pojawić w tvn cnbc i wszyscy uznali, że to będzie zatwierdzenie propozycji Tarika. Okazało się, że to tylko plota, ale to wystarczyło by kurs w kilka minut poszybował w górę o złotówkę. Dlatego dla mnie to za ryzykowne przynajmniej do końca lutego. Kupiłem tydzień temu LUBAWĘ za 0,82 i zobaczymy co z tego będzie, na razie jest ładnie.

  OdpowiedzUsuń
 17. Dziekuje za rozszerzenie analizy spółki o AT USA i fundamenty.
  Dorzucę link, który pokazuje, że zyskowność spółki idzie w dobrym kierunku, tylko problem długów trzeba rozwiązać... a tutaj negocjacje trwają

  http://www.mysmartrend.com/news-briefs/constellation-brands/top-5-companies-distillers-vintners-industry-highest-evebitda-rati-0

  Ja też tutaj na dłużej, co do opisanego przez Ciebie poziomu wejścia to analizując dotychczasowe zachowanie tego papieru, poziom ten może zostać rozjechany luką hossy.

  OdpowiedzUsuń
 18. faktycznie 40, nie ma co ;) raczej 4

  OdpowiedzUsuń
 19. Czyżby dzisiejsze zamknięcie w usa dało kopa cedc u nas na jutro?Wyciągnęli co prawda w ostatnich dwóch minutach ,ale zawsze coś.
  Nie słodzę ,ale bardzo chętnie zaglądam na Pana blog,prawie codziennie ,opisy krótkie ,konkretne, bez zbędnych ozdobników,powodzenia,pozdrawiam ,Dan

  OdpowiedzUsuń
 20. Co Pan sądzi o CEDC na przyszły tydzień ,czy będzie odreagowanie? Dzięki ,pozdrawiam.Dan

  OdpowiedzUsuń
 21. Hmm... obecnie trudno to stwierdzić
  zatrzymanie wzrostów mamy na razie na wydłużonej linii szyi, jak tą linię przebije to może pójść w okolice nawet 20 zł.

  OdpowiedzUsuń
 22. Wreszcie długo oczekiwana decyzja - CDC idzie w górę!!!
  rock4

  OdpowiedzUsuń