Translate my BLOG

sobota, 10 listopada 2018

Lotos (LTS)

Lotos daje radę
09.11.2018 - 74 (PLN)

Wczoraj (po długim czasie) ponownie rozejrzałem się na rodzinnym rynku, który od początku roku jedzie na biegu wstecznym, WIG20 (czyli indeks w którym Lotos notuje) stracił w tym roku ponad 9%, przy tym Lotos w tym samym czasie zyskał już blisko 30%! Na tle rynku spółka stoi więc bardzo dobrze. Możliwe, że spróbuję to wykorzystać i portfel "Byki" zasilę nowym pakietem akcji. Technicznie spółkę można bardzo dobrze zarządzać - akcje pozytywnie reagują na wsparcia wyznaczone po wcześniejszych wierzchołkach trendu. Najważniejsze strefy wsparcia zaznaczyłem na wykresie, są to: 68-66 zł, 60 zł oraz 54-52 zł. Z drugiej strony opór stanowi jedynie ostatni historyczny szczyt w okolicach 77 zł. Jeśli spółka dołączy do portfela to tradycyjnie informacja ta pojawi się na fanpage'u bloga na FB oraz w ostatniej aktualizacji portfela: "Bycze spółki po wrześniu 2018".     


Harmoniczny Lotos
11.07.2012 - 27,02 (PLN)

Wykres spółki Lotos pod względem harmoniczności długości fal wygląda wręcz książkowo. Każda fala równa jest wcześniejszej. Ciekawie również wygląda wykres ze wskaźnikiem siły względnej. Wskaźnik RSI wyjątkowo udanie wyłapywał szczyty oraz dołki sygnałami w strefach wykupienia/wyprzedaży oraz sygnałami z negatywnymi dywergencjami. Najpierw przedstawię wykres z sygnałami na tym wskaźniku:
 

Automat który na Lotosie grał tylko według sygnałów z RSI zarobiłby ok. 140% w 9 miesięcy (uwzględniając sygnały z negatywną dywergencją oraz grając w dwie strony (na wzrosty i na spadki))... Obecnie nasz wskaźnik w analizie dziennej wskazuje za jeszcze większym pogłębieniem ostatniego dołka. Natomiast w analizie intraday wskaźnik dotarł do dolnego ograniczenia kanału spadkowego co może być sygnałem na krótkie odreagowanie. 

 Analizując spółkę pod względem długości fal całość wygląda jeszcze ciekawiej:


Na powyższym wykresie zaznaczyłem kolorowymi prostokątami równej długości fale. Wysokość każdego z tego prostokąta równa jest drugiemu prostokątowi o tym samym kolorze.  Oznacza to, że każdy impuls mogliśmy wykorzystać z dokładnością do ok. 20 groszy. Myślę, że nie potrzeba wyszkolonego oka by na wykresie dostrzec jeszcze kolejną nie wykorzystaną falę:Ta niewykorzystana fala to ten czarny przekreślony prostokąt, który zgodnie z analizą tą metodą wskazuje na korektę do ok. 25 zł. Możliwe potwierdzenie odbicia od tego poziomu moglibyśmy również znaleźć na wskaźniku RSI oraz wykorzystując formacje świecowe, które do tej pory niemalże każde odwrócenie ruchu udanie przepowiedziały.
 Formacja ABCD z potwierdzeniami
22.06.2012 - 26,97 (PLN)

Widziałem, że w komentarzach domagano się odświeżenia analizy, ale jakoś nie miałem zbytnio czasu by ją tu na szybko umieścić. Dlatego dzisiaj też tylko króciutko:
Na wykresie widzimy formację ABCD, która w przypadku tej spółki charakteryzuje się niezwykłą harmonicznością (widoczne dobrze na wykresie). Potwierdzenie powrotu do spadków dają nam również wskaźnik stochastyczny oraz wskaźnik siły względnej. W dniu zanotowania hi impulsu, obydwa te wskaźniki wygenerowały negatywny sygnał, trafiając idealnie w szczyt. Więc szansa do pogłębienia spadków jest dużo większa niż możliwość wybicia ponad ostatni wierzchołek.
Opory: 29,6 oraz 30 zł
Wsparcia: 26,2 oraz 25,5 zł


Formacja oRGR zanegowana?
 10.05.2012 - 26 (PLN)

Dla wyjaśnienia - pro-wzrostowa formacja "odwróconej głowy z ramionami" została zanegowana. Doszło do przebicia linii trendu, która jednocześnie była dla nas główną linią nad którą kurs powinien się trzymać by realizować wybicie z formacji. Według literatury negacja tej formacji zdarza się raz na dziesięć przypadków - no i niestety trafiłem na te 10% kiedy to formacja ta się nie sprawdziła. Obecnie kluczowe wsparcie tworzy tzw. zmiana biegunów (wcześniejszy szczyt zamienił się w wsparcie (zaznaczone też na wykresie)). W tych okolicach można "łapać spadającego noża" z dobrym zleceniem obronnym. Kolejne niższe wsparcia to wcześniejsze dołki. 


  Byki czuwają...
 27.04.2012 - 28,7 (PLN)

Osoby, które regularnie śledzą moje analizy wiedzą, że niedawno kupiłem Lotos, który wyleciał na zleceniu obronnym z 3% stratą. Stop Loss ustawiony poniżej połowy wybijającej świecy, dodatkowo poniżej wcześniejszego oporu (który "miał" zamienić się w wsparcie) + przyspieszona linia trendu właściwie wydawały się wsparciem nie do przejścia... mimo tego wszystkiego spółka zanurkowała niżej. Jednak nie ma co żałować, bo gdybym akcję dalej trzymał byłbym dzisiaj ponad 6% w plecy.

 Z drugiej strony obecna cena, ze względu na ostatnie sygnały jakie daje teraz analiza techniczna wydaje się dosyć atrakcyjna. Ostatnie świeczki mają wydłużone dolne cienie, co jest dla nas sygnałem, że byki tutaj czuwają i będą się starały bronić tego poziomu. Dodatkowo mamy tam nałożenie zniesień Fibonacciego - 38,2% z fali głównej oraz 50% z fali wewnętrznej. Najważniejszym wsparciem będzie ale nadal tworzyła linia trendu - jej przebicie zaneguje formację oRGR z potencjalnym wybiciem w okolice 40 zł.

Podsumowując: kolejna próba zejścia niżej to moje ponowne wejście do spółki. Zlecenie obronne poniżej linii trendu (ryzyko straty ok -2%). Take Profit ustawiony pod realizację potencjalnego zasięgu wybicia z formacji oRGR (patrz niżej (analiza z 17 kwietnia)), czyli zysk ok. 30%.


Potwierdzenie realizacji wybicia z formacji oRGR
17.04.2012 - 30,43 (PLN)

Po dzisiejszej sesji śmiało możemy powiedzieć, że Lotos szykuje się do realizowania potencjalnego minimalnego  zasięgu wybicia z formacji oRGR. Zasięg tych wzrostów możemy zmierzyć za pomocą długości odcinka mierzonej od linii szyi do czubka głowy (G), który w naszym przypadku wskazuje na poziom 39 zł czyli wzrost o ponad 28% (od ceny obecnej). Poziom 30 zł (jaki kurs dzisiaj pokonał) powinien teraz zamienić się w wsparcie (tzw. zmiana biegunów). Kolejne opory przed którymi kurs może się zatrzymywać znajdują się odpowiednio na poziomie 34,8 zł i 37 zł. Zagościć w tym walorze możemy na jutrzejszym otwarciu, gdzie zlecenie obronne proponuję ustawić poniżej połowy wybijającej świecy - tak ja zrobię. W ten sposób stosunek ryzyko-dochód wyniesie ok 1:9.

30 komentarzy:

 1. Ja zakupiłem w piątek, jednak zastanawiam się, czy jeszcze nie dołozyć ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. aha, mam pytanie: jaki limit ustawisz sobie pod kupno, czy może PCRO? obawiam, się, że nie będę mógł o 9 rano śledzić otwarcia, więc mam dylemat. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Zrobiłem tak: jak otworzą za wysoko to poczekam aż zejdą bo pewnie będą chcieli wypełnić lukę, ale kupiłem po 30,65 :)

  OdpowiedzUsuń
 4. hm, spadająca gwiazda... jeżeli na kolejnych sesjach będzie potwierdzenie to wyjdę i wejdę troszkę niżej, ale mam nadzieję, że zostanie zanegowana

  OdpowiedzUsuń
 5. Inwestycja kilku dniowa czy dłuższa?

  OdpowiedzUsuń
 6. Gra pod realizację potencjalnego wybicia z formacji oRGR - czyli kilkutygodniowa (od 1 do 2 miesięcy), dlatego też zadecydowałem jednak, że mimo niedźwiedziej formacji na ostatniej sesji przetrzymam lotos i zobaczymy co z tego wyjdzie, SL ustawiłem jakoś w okolicach -3% od ceny zakupu (obecnie ponad 2% zysku, czyli po spadku o ok 5% od ceny aktualnej opuszczę walor, sprzedać planuję w okolicach 37 zł - tj. zysk ok +20%)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 8. myślę, ze ta spadająca gwiazda to nic strasznego, dzisiaj korekta moze trochę konkretna, po danych Morgan Stanleya, jednak i tak musial oddac troche ze swoich konkretnych wzrostów.
  ja jeszcze nie dokupilem, poobserwuję SP 500 i podejmę decyzję,czy zwiększać ryzyko ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak wyjdziesz to ewentualnie przy ilu wejdziesz?
  Ja ostatnio widzę ze GTC troszke odbiło (możliwa konsolidacja) i pokrycie luki może w końcu nastąpi - pod to zagrałem i czekam. Czy mógłbyś przeanalizować to swoim okiem i zamieścić parę zdań ? Spółka również niedowartościowana....

  OdpowiedzUsuń
 10. Jakim cudem masz ponad +2% na Lotosie skoro wyżej napisałeś, że kupiłeś po 30,65 a cena na zamknięciu to 30,6?

  OdpowiedzUsuń
 11. *30,06 miało być

  OdpowiedzUsuń
 12. Bo komentarz dodałem jak Lotos stał wyżej, w ciągu dnia później spadł, teraz mam na lotosie -1,92%.

  OdpowiedzUsuń
 13. Panowie formacja książkowa ,wygląda bardzo ładnie . Mi nie pasuje tylko wolumen, jeszcze jest zbyt niski a i rynek nie do końca wie w którą stronę iść Pomimo prawidłowej formacji, pod prąd raczej nie pójdzie Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niski wolumen przy dużej niedźwiedziej świeczce ma pozytywną wymowę :)

   Usuń
 14. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 15. Na lotosie zadziałała zmiana biegunów :)
  ewentualne przebicie tego wsparcia może pogłębić spadki do linii trendu i tam w tedy moim zdaniem będziemy mieli bardzo dobry moment wejścia, ale póki odbija od wsparcia pewnie wróci do trendu który trwa już od połowy marca :)

  OdpowiedzUsuń
 16. zastanawia mnie co teraz się będzie działo na lotosie? Czyżby 30.oo zł opór, który stał się wsparciem znowu miał być oporem? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 17. Jednak formacja o której pisałem kilka dni temu udanie doprowadziła do głębszego zjazdu. Mnie już tam dawno nie ma - SL mnie uratował przed jeszcze głębszym zjazdem (strata z inwestycji = ok -3%). Obecnie przebili przyspieszoną linię trendu, gdzie kolejna linia wyższego trendu znajduje się w okolicach 27,3 zł. Będzie to dosyć ważny poziom dla spółki.
  Poziom 30 zł powinien z powrotem zamienić się w opór (choćby ze względu na to jak kurs reagował w tych okolicach w przeszłości, dodatkowo psychologiczny okrągły poziom). Jednak teraz potwierdzenie po przebiciu tego oporu (tych 30 zł) do kontynuacji wzrostów będziemy mieli po pokonaniu szczytu formacji "spadającej gwiazdy" (31,9 zł ~ można zaokrąglić do 32 zł).

  OdpowiedzUsuń
 18. witam chciałem tylko spytac

  kiedy 43 zł

  OdpowiedzUsuń
 19. Po "wielkości formacji" 40 zł będzie za ok 2 do 3 miesięcy

  OdpowiedzUsuń
 20. Zapomniałem dopisać - w przypadku przebicia linii trendu formacja oRGR może zostać zanegowana, tj. po przebiciu ok 27 zł.

  OdpowiedzUsuń
 21. n o dobra ale jak ni ebedzie 43 nie czytam BLOGA :)

  OdpowiedzUsuń
 22. skąd akurat 43? potencjalny zasięg pisałem (dokładnie) 39 zł.
  tak w ogóle tylko opisuję co z analizy mi wykres mówi, żadnych gwarancji nie daje :P

  OdpowiedzUsuń
 23. dobra daj jakąs nowa analize i bedzie git :) najlepiej pkn orlen KGHM

  OdpowiedzUsuń
 24. no z tymi 39 to mozesz akurat miec racje -ładny zysk ale kuna dzis 4 na minusie

  OdpowiedzUsuń
 25. No dziś -4%, ale nie ma co panikować, zatrzymali na linii trendu (w shoutboxie dodałem prt sc), póki jej nie przebiją oRGR będzie dalej w grze :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Spłukali mi Lotos - formacja oRGR w moim mniemaniu została dzisiaj zanegowana...
  strata symboliczna, ale druga z kolei :/

  OdpowiedzUsuń
 27. dajcie jak� sanalize

  OdpowiedzUsuń
 28. lotos jest obecnie na podwojnym szczycie i bedzie najprawdopodobniej spadal. Zobaczcie podobne formacje wstecz. Gra tylko na krotko.

  OdpowiedzUsuń