Translate my BLOG

niedziela, 1 czerwca 2014

Bycze spółki po maju 2014

W stosunku do poprzedniego miesiąca główny indeks WIG troszkę wzrósł (0,46%), przy tym portfel "byki" zyskał 2,31% (stopa zwrotu liczona liniowo w stosunku do poprzedniego miesiąca). Przypomnę, że od marca w portfelu znajduje się tylko jedna spółka, więc wzrost o ponad 2% mimo ostrożnemu zarządzaniu portfelem jest (uważam) bardzo dobrym wynikiem. 

Cała historia obu konkurentów (WIG'u i Portfela) uwidoczniona jest na poniższym wykresie:
Eurocash 30.05.2014 - 43,5

Przechodząc do obecnej kondycji technicznej jedynej spółki w portfelu, na chwilę obecną wygląda na to, że potencjalny dołek ok rocznej korekty spadkowej został trafiony. Oczywiście kluczowe poziomy potwierdzające powrót do długoterminowego trendu wzrostowego jeszcze przed nami (najbliższy 45,5). Oznacza to, że powrót do okolic 37- 40 zł jest możliwy, ale jeżeli wsparcie to nie zostanie pokonane prawdopodobnie spółka będzie próbowała wybić swój historyczny szczyt z czerwca 2013 (67,5). Oczywiście scenariusz alternatywny (że pójdzie "bokiem") też jest możliwy, jednak na chwilę obecną mało prawdopodobny. Więcej na temat technicznej kondycji Eurocash można znaleźć w ostatniej analizie tej spółki dostępnej pod tym linkiem: "Eurocash - analiza".   


Jeśli spojrzeć na ogólną sytuację rynku, to sam wykres WIG stoi przed ważnym wyborem:

WIG 30.05.2014 - 52,067

Obecnie odbicie od długoterminowej linii trendu wzrostowego zatrzymało się na pierwszym ważnym oporze - szczyt wcześniejszego odbicia (z kwietnia) wraz z połączeniem średnioterminowej linii trendu spadkowego (linii trendu korekty trendu wzrostowego). Gracze krótkoterminowi (kilka dni) obstawiają teraz spadki, z kolei długoterminowi uczestnicy rynku zakładają udaną obronę głównej linii trendu (tej zielonej) i wybicie ponad najbliższy opór (53000). Oznacza to, że wybicie ponad/poniżej jednej z linii trendu może nam zasugerować przyszły trend (na kolejne kilka miesięcy). Dlatego na chwilę obecną uważam, że najlepiej czekać na wyjaśnienie sytuacji i przyłączeniu dopiero po wyraźnych sygnałach przebicia.

21 komentarzy:

 1. Jutro (02.06.14) Eurocash wypłaca dywidendę, więc dodatkowe kilka groszy wpadnie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie nazwałbym go dobrym, a rewelacyjnym, zważywszy na ilość walorów w portfelu...

  OdpowiedzUsuń
 3. Indeksy chwilowo zażegnały możliwe zagrożenie do odwrócenia trendów. Czy związku z tym grasz ponownie byczo?

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciągle gram i grałem byczo, jednoznaczynych sygnałów odwrócenia jeszcze nie było, więc nie grałem też "pod prąd". Postanowiłem jedynie znacznie ograniczyć ryzyko na instrumentach w których możemy grać jedynie w jedną stronę (akcje). W dłuższym terminie jestem nastawiony sceptycznie, więc zakupy kilkunasto miesięczne (albo nawet kilku miesięczne) są moim zdaniem zbyt ryzykowne. W krótsztym terminie oczywiście płyniemy z prądem i na indeksach gramy do góry :).

  OdpowiedzUsuń
 5. jak widać Twój portfel całkiem łądnie się prezentuje w stosunku do WiGu, gratuluje serdecznie takiego zarządzania

  OdpowiedzUsuń
 6. Tradujesz na jednym czy kilku monitorach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam kilka monitorów, ale do daytradingu aktywnie korzystam z dwóch, a do gry pozycynej wystarczy mi już jeden monitor :).

   Usuń
 7. dokładnie ciekawi mnie w którą stronę WIG pójdzie,mam nadzieję żę zacznie wzrastać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obecnie krótkoterminowo jest wzrostowo, długoterminowo (kilka miesięcy) zalecam troszkę większą ostrożność.

   Usuń
 8. Danielu, co sądzisz o aktualnym zachowaniu Eurocashu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak w opisie - walka z oporem (45,5 zł) i możliwe, że od tego poziomu spółka ponownie przetestuje główne wsparcie, Obecnie takie zachowanie (w ujęciu dłuższym) nie daje powodu do obawy.

   Usuń
 9. Oj ciężko teraz inwestować na GPW, ciężko...

  OdpowiedzUsuń
 10. W tym miesiącu nie będę dodawał wpisu z aktualizacją portfela, tylko krótko tu w komentarzu odświeżę stan po minionym czerwcu:
  W czerwcu portfel stracił nieco ponad 1,6% (uwzględniając dywidendę Eurocash), z kolei indeks WIG w stosunku do poprzedniego miesiąca zamknął miesiąc 0,35% niżej (różnica liczona liniowo (z miesiąca na miesiąc)). Całościowo po 30 miesiącach publicznego aktualizowania stanu portfela WIG zyskał 37,26%, a portfel 82,48%.

  OdpowiedzUsuń
 11. w portfelu nadal jedynie eurocash?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, dalej jest w portfelu, a jak coś sprzedam albo dokupię to na bieżąco tym tutaj piszę :).

   Usuń
 12. UWAGA: dzisiaj na zamknięciu kupiłem Forte, teraz w portfelu są dwie spółki EUR i FTE.

  OdpowiedzUsuń
 13. Cze, czy oprócz polskich akcji masz też jakieś zagraniczne, jak tak to czy byś wstawił jakie, np. z prt.sc?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam, ale strategia prowadzenia tego portfela wygląda zupełnie inaczej. Mam tam zainwestowane małe kwoty i akcje trzymam jako "kup i zapomnij". Sam portfel teraz nawet dosyć fajnie wygląda, bo wszystkie spółki są już na zielono: http://zapodaj.net/2c879857bd0c5.png.html
   Pozdrawiam

   Usuń
 14. Daniel,czy możesz uzasadnic zakup Forte?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przemówiła do mnie ogólna kondycja spółki, wejście techniczne po korekcie prowzrostowa formacja młotka z ogólnie atrakcyjnym stosunkiem r:r.

   Usuń
 15. A propos Forte. Dobra spółka, ale według mnie za droga, rośnie od ponad roku, Z tego co słyszałem, bo mam tam pracujących znajomych - praca idzie pełną para. Mają mnóstwo zamówień, potrzebują ludzi na dwie zmiany nawet w niedzielę. Nie dawno też podpisali kontrakt z Castoramą i będą sprzedawać meble do Francji. To dobra wiadomość, bo od uzależnią się do rynku w Rosji. Nomen omen - dla mnie to za droga spółka ;)

  OdpowiedzUsuń