Translate my BLOG

sobota, 15 sierpnia 2015

Równowaga pomiędzy kupującymi a sprzedającymi w arkuszu zleceń na polskich akcjach

Czasy kiedy to było więcej chętnych do kupna akcji niż sprzedających mamy za sobą, mimo tego znajdzie się kilka perełek, które utrzymują trend. Ogólnie rzecz ujmując arkusz zleceń może nam zdradzić przyszłą drogę spółek, możliwie nawet, że zasugeruje bliski koniec hossy 2009-20XX. Generalnie w początkowej fazie hossy wartość zleceń kupna jest wyższa niż zlecenia sprzedaży. W fazie środkowej trendu wartość ta się równoważy, a w fazie końcowej mimo utrzymującego się trendu, stosunek kupujących do sprzedających się odwraca, gdzie następnie hossa na szerokim rynku się kończy. To samo odnosi się do bessy. Obecnie trudno znaleźć drabinki dla spółek byczych w których mamy więcej ofert kupna niż sprzedaży, może to oznaczać bliski koniec trendu... ale faza ta również może wydłużać się kilkanaście a nawet kilkadziesiąt miesięcy...  

Przechodząc do prezentacji równowagi pomiędzy kupującymi a sprzedającymi, należy pamiętać, że drabinki są ciągle w "ruchu", jednak nie zmieniają się na tyle aby w jednym momencie było przykładowo dwa razy więcej ofert kupna niż sprzedaży, a w następnym odwrotnie - na rynku akcji stosunek kupujących do sprzedających utrzymuje się przez długi czas, a proces zmiany stosunku popytu do podaży trwa kilka, czasem kilkanaście miesięcy.  

Poniżej przygotowałem tabelę, w której wybrałem kilka spółek gdzie podsumowałem liczbę ofert, wolumen oraz wartość zleceń, które są w rynku na 15 sierpień 2015:


Przewagę jednej ze stron policzyłem w ostatnich dwóch kolumnach - pokazuje ona o ile procent wartość wystawionych zleceń sprzedaży przewyższa zlecenia kupna, to samo dla liczby ofert. Niską przewagę sprzedających zaznaczyłem pogrubioną czcionką, dodatkowo gdy pojawia się większa przewaga po stronie kupujących zaznaczyłem to na zielono (w powyższym zestawieniu tylko jedna przewaga co do liczby ofert). Tabela zawiera zarówno spółki w trendzie spadkowym jak i wzrostowym oraz bocznym. Dodam, że ok trzy lata temu robiłem podobną analizę - wtedy mieliśmy zdecydowaną przewagę kupujących nad sprzedającymi. Dalszą interpretację pozostawiam Wam ;)


8 komentarzy:

 1. JSW w mega spadkowym trendzie i w mega dużej przwadze sprzedających nad kupującymi...

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uważam że fajna analiza ale nie można na niej oprzeć tezy, że rynek zaraz się zawali.

  OdpowiedzUsuń
 4. JACK_the_RIPPER17 sierpnia 2015 21:59

  Witam. Chcialem sie zapytac o rzecz podstawowa. Czy autor moze powiedziec skad (jak) zdobyl informacje o wolumenie, wartosci i liczbe ofert dla kupujacych/sprzedajacych (dla danego momentu). Wiem ze to pewnie banalne pytanie, ale sam nie wiem jak sie to robi.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie stawiam tezy, ze rynek sie "zawali", krótko przedstawiłem teorie, w praktyce wiadomo różnie to wychodzi. Chcialem w ten sposób troszke zmusić do własnych przemyslen, bo wazne jest mieć własne zdanie ;)
  A dane zaczerpnalem od mojego brokera ;) pzdr

  OdpowiedzUsuń
 6. Jasne, masz w pełni rację każdy ma swoje zdanie i nigdy nie wiadomo co się wydarzy. Tak było jest i będzie, ponieważ wtedy ma sens :). Co do danych JACK możesz pozyskać dane jakie w danym momencie są zlecenia wystawione i jakie transakcje zostały przeprowadzone nawet z ONET.pl fakt, że są opóźnione w czasie podczas sesji, aczkolwiek dają jakiś obraz rynku.

  OdpowiedzUsuń
 7. No i Danielu twoje przewidywania były trafne :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nic nie przewidywalem, moze troszke zasugerowalem, ale ogolnie to tylko szeroka interpretacja danych ;)

  OdpowiedzUsuń