Translate my BLOG

sobota, 5 września 2015

Bycze spółki po sieprniu 2015

Sierpniowy pogrom na akcjach mamy za sobą, indeksy nawet zdołały odrobić część strat, jednak nie starczyło by zakończyć miesiąc na plusie. Portfel "Byki" atak niedźwiedzi przetrwał z minimalną stratą (0,27%) i powiększyły swoją przewagę do benchmarku (WIG) do 78,97%! Najsłabsze akcje, które do końca sesji nie zdołały odrobić największą od 2011 roku dzienną przecenę, 24.08 opuściły portfel - były to Euco oraz Graal. Trzecia spółka w zespole (Ciech), która już prawie pół roku jest w portfelu pokazała natomiast siłę tworząc długi dolny cień, co dało potwierdzenie aktywności kupujących, którzy tylko czaili na taką przecenę by przyłączyć do głównego trendu. Po sierpniu Portfel oraz WIG na jednym wykresie przedstawiają się następująco:

Spółki z portfela po sierpniu w ujęciu historycznym wyglądają teraz następująco:

Ciech 04.09.2015 - 71,8

Najsilniejsza akcja (Ciech) utrzymała kierunek i po silnej przecenie pod koniec miesiąca dzisiaj ponownie zaczęła wspinać się do góry. Potwierdzenie dalszej chęci do kolejnych szczytów otrzymamy po wybiciu 76,2 zł. Natomiast spadek poniżej 67,5 zł oceniłbym na niebezpieczny poziom, który może doprowadzić do ataku 63, a może nawet 60 zł. Przebicie tych poziomów to ewidentnie ostrzegawczy znak możliwego zakończenia hossy.


Euco 04.09.2015 - 51,24

Druga spółka (Euco) 24.08 nie pokazała chęć powrotu i dołączyła do tłumu utrzymując się na niskich poziomach. Dla mnie był to ważny sygnał, że ewentualna dalsza przecena na akcjach może również dotknąć tą spółkę, więc lepiej zamknąć ją z małą stratą niż później ryzykować większe obsunięcia. Suma sumarum, transakcja zakończyła się z ok 3,8% stratą, ale 5,22% stopa dywidendy zwróciła dzisiaj te kilka groszy dodając do portfela ok. 0,15% gotówki ^^.


Graal 04.09.2015 -  28,61

Kolejna akcja (Graal) mimo jakiejś tam widocznej aktywności kupujących w dniu tych silnych spadków, opuściła portfel. Z ujęcia dzisiejszego można stwierdzić, że był to błąd, gdyż cena zdołała całą przecenę odrobić. Myślę, że wartość tych akcji może jeszcze znacząco wzrosnąć, jednak ja nie zamierzam jej gonić i dalej będę się trzymał defensywnie do rynku akcji, nie odkupując ją ponownie. Reasumując inwestycja w Graal zakończyła się z 1,8% stratą.

Dla osób, które nie śledzą na bieżąco historię Portfela można to nadrobić w zakładce "Portfel byki (akcyjny)".

9 komentarzy:

 1. Witam,
  Czyli w najbliższym czasie nie planujesz dalszych inwestycji i mocno ograniczasz swój udział?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na tą chwilę tak, ustawiam się defensywnie do akcji, bo w nie najlepiej inwestować jak "nic się nie dzieje" ;)

   Usuń
 2. Sądzisz, że w przypadku EUCO przecena może się utrzymać? Co Twoim zdaniem na to wpływa, skoro wyniki finansowe były bdb?

  OdpowiedzUsuń
 3. Słaba ogólna kondycja rynkowa, co z tego, że wyniki dobre jak cena akcji spada? Ostatnie wstrząśnięcie pokazało, że ewentualne kolejne słabe dni na akcjach nie omijają tą spółkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jaka będzie jesień na globalnych rynkach akcji?

  http://myalterfinance.blogspot.com/2015/09/jaka-bedzie-jesien-na-globalnych.html

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam.wiem ze teraz mniej czasu poswiecasz akcjom ale moze masz jakies ciekawe spolki na najblizszy czas na oku ktorymi moglbys sie podzirlic?:) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie nie mam taką listę, ale możliwe, że jak znowu przejrzę akcje to też tu wstawię te co uważam za interesujące, pozdrawiam ;)

   Usuń
 6. A co np. z Bogdanką? Można liczyć np. na ponowne wezwanie. Jak analizowałem metodą Grahama, to Energa ciekawie wyglądała. Banki też mogą wrócić do wzrostów bo PiS coś przebąkuje, że podatek będzie od transakcji finansowych a nie od aktywów.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzisiaj do portfela dołączyły KRUK i EUROCASH

  OdpowiedzUsuń