Translate my BLOG

sobota, 31 marca 2018

Bycze spółki po marcu 2018

Tradycyjnie po zakończeniu miesiąca aktualizacja "Portfela Byki": marzec zakończył się zarówno dla benchmarku (WIG'u) jak i portfela stratą. Strata w portfelu nie jest jednak na tyle duża, aby jakoś specjalnie wyszukiwać możliwych jego przyczyn, których trzeba "naprawiać" dostosowując strategię do nowych warunków. Po 75 miesiącu publicznego prowadzenia portfel zarobił 177,76%, a WIG 54,29%. Historia obu konkurentów od pierwszej publicznej transakcji w styczniu 2012 roku wygląda teraz następująco:


Miniony miesiąc w stosunku do poprzednich był troszkę bardziej aktywny, w marcu kupiłem i sprzedałem CCC oraz zamknąłem pozycję na akcjach Benefit:CCC 29.03.2018 - 233,2

Akcje CCC postanowiłem tradować bardziej aktywnie niż moje pozostałe pozycje w tym portfelu w wyniku czego w ciągu niecałego jednego roku obróciłem nimi trzy razy zgarniając 05.2017-09.2017 27,4% plus lekko ponad 1% dywidendy, drugi raz 11.2017-02.2018 zarobiłem ponad 5,6% i przy trzeciej pozycji 03.2018-03.2018 straciłem 2,7%. Przy tym pozycja z marca z początku była niemalże idealnie trafiona w punkcie odreagowania, niestety ale było ono za płytkie aby przesunąć zlecenie na breakeven przez co zamknąłem ją poniżej wsparcia, które z pewnością również amatorskie oko było w stanie dostrzec. Obecnie mimo, że wsparcie to zostało poważnie naruszone nadal trwa walka utrzymania się kursu powyżej niej. Z ujęcia tradingowego dla mnie ponowne wejście będzie miało dopiero sens jeśli kurs wybije ponad 270 zł.


Benefit 29.03.2018 -  1000

Drugą spółką w portfelu, której w marcu się pozbyłem jest Benefit Systems. Akcje spółki notowały w coraz to mniejszym przedziale cenowym, aż w końcu kurs zerwał w dół co zmusiło mnie do zamknięcia pozycji - po dużej luce otwarcia wystawiłem swoje udziały na sprzedaż przygarniając 9,78% zysku. Długoterminowy trend nadal jest aktualny, ale ryzyko zejścia do niższego wsparcia po wybiciu z konsolidacji wzrosło. Przedział 950 - 900 zł powinien stanowić kluczowe wsparcie, które po ewentualnym pokonaniu może zmusić do zejścia nawet w okolice 700 zł.


Dino 29.03.2018 - 86,85

Kolejna spółka w portfelu jest dopiero od niecałych dwóch miesięcy. Nie ma tu dużo do pisania - Dino jest w trendzie wzrostowym, a ostatnie delikatne odreagowanie jest zdrowym elementem tego trendu. Na chwilę obecną nie widzę powodów do wychodzenia z pozycji, zlecenie obronne pilnuje aby pozycja nie odwróciła się w stratę.


ING Bank Śląski 29.03.2018 - 196,8

Następna spółka - ING również w korekcie, mimo wszystko trend na spółce nadal jest aktualny i do chwili utrzymania się kursu powyżej 185 zł nie widzę powodów do zmartwień. Jeśli cena wróci ponad 210 zł to droga do historycznych szczytów w okolicach 225 zł powinna być tylko kwestią (krótkiego) czasu. Prawdopodobieństwo wybicia tych poziomów będzie wtedy duże.


CdProjekt 28.03.2018 - 109,4

Ostatnia spółka w portfelu - CDR trzyma się konsolidacji. Ostatnie trzy miesiące wyraźnie ukształtowały wsparcie przy cenie 100 zł za akcję i zamknięcie świecy poniżej tego poziomu może doprowadzić do testu kolejnego wsparcia przy 90 zł. Po przeciwnej stronie najbliższy opór mamy w przedziale 125-130 zł.

Portfel po pierwszym kwartale nowego roku składa się teraz  tylko z trzech akcji, gdzie ponad 65% jego wartości to gotówka. Po części "winien" defensywnego zaangażowania w pozycje tradingowe jest rynek, który od początku roku stracił ponad 8,4%. Uważam ale, że szeroka przecena rynku może być dobrą okazją do znalezienia akcji, które wykazują się w tym czasie siłą. Dlatego też zamierzam wykorzystać gotówkę do nowych zakupów - może macie jakieś ciekawe propozycje (dla mojej strategii najważniejszy jest trend w którym ew. obecna korekta jest płytsza od korekty szerokiego rynku).27 komentarzy:

 1. Hej mam kilka propozycji : Orange ; Lccorp ; PEKAO ; z New Connect FOR obserwuje jest mocno ryzykowne ale duzo gier teraz wydaja

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Orange w trendzie spadkowym, więc do mojej strategii nie pasuje
   Lccorp jest spółką groszową, brak stabilnego trendu, czyli niestety też nie pasuje :/
   PEKAO od 2014 w trendzie spadkowym
   FOR - w New Connect nie inwestuje
   Dziękuję za propozycje, ale niestety do mojej strategii żadna z powyższych spółek nie pasuje :)

   Usuń
 2. Polecam zwrócić uwagę na Asbis i Vindexus.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Asbis już kiedyś posiadałem (2013 rok, osiągnięty wtedy zysk wyniósł 10,3%) - aktualnie spółka wykazuje się siłą i tu jak już to tylko siłę bym kupował, czyli wybicie ponad 3,6 zł. Czy spółka wpadnie do portfela jeszcze nie wiem, jak już to byłby to szybki trade z ciasnym SL.
   Vindexus ponad 30% spadku w 6 msc. mnie jakoś specjalnie nie zachęca żeby tu wchodzić, wysoka zmienność niesie ze sobą większe ryzyko, ew. wejście gdy kurs wybije 8,5 zł, osobiście ale nie będę inwestował w te akcje.
   Dziękuję za te propozycje, ew. krótkoterminowy trade pasowałby w moim portfelu tylko przy spółce Asbis, jednak ze względu na wysokie korekty (kilkakrotnie przekraczające 30% w ostatnich 3 latach) spółka ma małe szanse na przyłączenie do portfela :)

   Usuń
 3. Może warto spojrzeć na PCC Rokita?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PCC Rokita wygląda bardzo dobrze, spółkę tą ok. 6 msc. temu miałem w portfelu (osiągnięty wtedy zysk wyniósł skromne 5,6%), aktualnie na spółkę poluję :)

   Usuń
 4. Niby dobry moment powinien teraz być do wejścia - tylko jak zacznie się przeglądać nasze spółki i ten który ma jakieś swoje rozeznanie i kryteria które spółka powinna spełniać do zakupu to moim zdaniem - po takiej analizie wychodzi że nie ma takich spółek na tą chwilę. Segment małych spółek należny wg mnie omijać ( podałem swój przykład wcześniej z Aviaam), po reformie OFE nastąpił odpływ kapitału i kadr z funduszy emerytalnych, ci ludzie, którzy zostali, koncentrują się na dużych podmiotach. Jeżeli myślimy o dużym ciężarze to w większości te spółki są w udziale skarbu państwa- a tu mamy ostatnie bardzo słabe wyniki, wymianę zarządów, inwestycje niekoniecznie z punktu ekonomicznego opłacalne. Jeżeli już znajdziemy taką spółkę to większościowy udziałowiec w tej spółce - najchętniej omijalibyśmy go szerokim łukiem, Ale??? coś tam można znaleść.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie na tym polega praca tradera - mimo trudnych okoliczności znaleźć spółki, które radzą sobie dobrze - w Polsce mamy ok. 400 spółek i zawsze "coś tam można znaleźć" ;)

   Ciekawymi spółkami trendowymi są mnz. Dinopol (w portfelu), PCC Rokita, Amrest (pisałem, że wybicie ponad 390 zł może być dobrą okazją do kupna, niestety ja to wybicie "przespałem", ale zamierzam jeszcze wejść), Orbis itd. ;)

   Usuń
  2. Dla mnie w tej chwili najlepszą spółka od strony fundamentalnej i która przekonuje mnie wg moich kryteriów w perspektywie np 5 lat jest CCC, o którą sam często u Ciebie się dopytuję i którą Ty sam często miałeś i masz na radarze. W tej chwili jest w korekcie i czekam na niby najlepszy moment na wejście?

   Usuń
  3. Przy inwestycjach kilkuletnich trzeba być przygotowanym na większe obsunięcia. "Najlepszy moment na wejście" bardzo trudno trafić - w takim przypadku najlepiej kupować korekty, trzeba ale być w stanie je przesiedzieć, nawet jak będą się ciągnęły przez kilka/naście miesięcy. Co będzie za kolejne kilka lat tego nikt nie wie - w takim ujęciu czasowym równie dobrze może przyjść bessa, może ona też być wyraźnie odczuwalna w sektorze w którym spółka działa. Dlatego też należy dywersyfikować swój portfel do wielu spółek (szczególnie te portfele kilku letnie) ;)

   Usuń
 5. Siema,
  Ja w marcu vs WIG +3,7 pp, jeśli chodzi o kasę to praktycznie bez zmian.
  03 marzec.png
  z marcowych transakcji których wcześniej nie wklejałem to sprzedałem połowe CDR (+) 03 cdr.png
  wywaliłem VST (-) 03 vst.png
  wywaliłem DOM (-) 03 dom.png
  trzymam teraz MBK, ING, BDX, SEN (tu już ze sporą stratą), CDR, EMP

  pozdr, chciwy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wzrost przewagi portfela do WIG'u pokazuje, że droga strategii ukierunkowana jest w dobrym kierunku. Jeśli portfel nie traci w trudnych fazach i będzie zarabiał w dobrych to w długim terminie z dużą przewagą pokona rynek - gratuluję ;)

   Usuń
 6. Rainbow, AmRest, Orbis, Pcc rokita (tu chyba niższa płynność) ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziekuję za propozycje, wszystkie oprócz Rainbow mam na liście i krótko o nich tu już wspominałem (w komentarzach wyżej). Rainbow dochodzi do listy - na trade kilku/nasto miesięczny wygląda bardzo dobrze :)

   Usuń
 7. Amrest po kilku miesiącach dzisiaj ponownie wrócił do portfela "Byki" :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Daniel pokusisz się o analizę Kruka - może w osobnym wpisie, kurs ostatnio wykazuje dużą siłę. PS mogę prosić maila do Ciebie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kruk po dzisiejszej sesji dobrze wygląda, możliwe że w weekend dodam krótką analizę. Maila blogowego nie posiadam, ale kontakt poza blogiem możliwy jest też przez fanpage na facebook'u ;)

   Usuń
 9. nie dublując powyższych: STX, SKA, DOM, ew. CAR długoterminowo, albo BKM, LEN przy akceptacji niskiej płynnosci

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję - kolejne kilka spółek które dochodzi do listy obserwowanych :) Jednak te z niższą płynnością będę musiał niestety ominąć.

   Usuń
 10. Bardzo fajny blog. Lubię blogi tego typu. Jestem pod wrażeniem. Na pewno będę częściej tutaj zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 11. wywaliłem cdr pod poprzednim szczytem
  04 cdr.png
  pzdr, chciwy

  OdpowiedzUsuń
 12. Daniel mam prośbę - mógłbyś przyjrzeć się na obecną chwilę Kętom. W lipcu dałeś krótką informację o tej spółce. Walor który jest w tej chwili w korekcie - cena od górki mocno zjechała 1/4 ceny - wg mnie najbliższy okres tej spółki może wyglądać ciekawie - a spowodowane może być najbliższymi informacjami związanymi z dywidendą ( jakiś niepokojących sygnałów z tej spółki nie zaobserwowałem ). Ten zjazd myślę że jest spowodowany bardziej z punktu technicznego i tu najlepszym momentem chyba jest wejście w okolicach 270. Tylko jak to było przerabiane na innych spółkach można nie doczekać się oczekiwanej ceny na swoje wejście. Bardzo podoba mi się akcjonariat, cena, trend wzrostowy dalej chyba jest zachowany i obroty. 24 kwietnia ma być walne odnośnie uchwalenia dywidendy ( zarząd rekomenduje 20zł na akcję -procentowo jest bdb)- dzień przyznania zaproponowano na 26 czerwca ( wypłata w dwóch transzach ma być)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kęty obecnie jako pozycja tradingowa słabo wygląda, ale do długoterminowego zagrania przecena jest okazją. Przy długoterminowych zagraniach warto rozłożyć wejścia na kilka pakietów. Przy tego rodzaju strategii konkretny poziom zaangażowania nie robi dużej różnicy, gdyż w długim terminie spółka i tak uśredni średnioroczną stopę zwrotu, co w efekcie może oznaczać 2-3% różnicy w skali roku. Jeśli rozkładać na kilka pakietów to może warto część w okresie słabości przy cenie np. 270 i kolejny 240, oraz resztę w okresie siły, czyli jak zacznie odbijać np. po wybiciu pierwszej tygodniowej świecy spadkowej, albo wybijając poprzedni szczyt tej korekty, czyli np. jak znowu wyjdzie ponad 360 i kolejnie 380 zł.

   Usuń
  2. Wczoraj pisałem o Kętach - trochę ostatnio analizowałem tę spółkę i wiedziałem że czekanie na konkretną cenę może mnie zaskoczyć i tak dziś było.

   Usuń
 13. a co powiecie na krezusa ..spółka jest po dużych zmianach fundamentalnych ... kurs wzrostowy się utrzymuje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a co tam fundamentalnie u krezusa sie zmieniło? technicznie będzie lepiej jak wybije 5,5 zł

   Usuń
 14. Podoba mi się tematyka tego blog. Interesują mnie tego typu rzeczy. Jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń