Translate my BLOG

sobota, 29 września 2018

Bycze spółki po wrześniu 2018

Miesiąc się zakończył, czyli czas podsumować minione cztery tygodnie. Już na samym początku muszę się przyznać, że polskim rynkiem ostatnio coraz mniej się zajmuję. Główną przyczyną mojej słabej aktywności na naszym rynku jest ten, że przeniosłem się na rynek zagraniczny w którym przy niższych wahaniach portfela udaje mi się osiągać lepsze wyniki niż na GPW -  łatwiej odnajduję spółki spełniające moje najważniejsze kryteria (stabilny trend). Ale nie oznacza to, że zamierzam całkowicie przenieść się na zagraniczne rynki - obecna faza rynkowa po prostu lepiej sprzyja rynkom poza naszymi granicami, a sytuacja ta może się w każdej chwili odwrócić... Przechodząc do spółek z portfela: w minionym miesiącu mało się działo - sprzedałem na zleceniu obronnym Amrest i w okresach siły kupiłem Mabion (i jak na tą chwilę trafiłem szczyt "je" - czyli jest strata...), ale więcej o spółkach za chwilę, najpierw podsumowanie historii wartości portfela na tle benchmarku (WIG'u):


Przechodząc do składu portfela, tak jak wyżej opisałem: Amrest sprzedałem, Mabion kupiłem:

Amrest 28.09.2018 - 449,5

Kupno spółki nastąpiło w okresie jakim to najbardziej lubię - przy słabym otoczeniu rynkowym, w którym spółka udowodniła, że mimo tego otoczenia radzi sobie zdecydowanie lepiej. Niestety sprzedaż już nie była tak udana - lepiej było stopować poniżej wyższego wsparcia (420 zł o którym pisałem już wcześniej), ale moment ten po prostu przegapiłem (nie miałem stopa w rynku). Finalnie sprzedałem po pokonaniu kolejnej strefy obrony tracąc na pozycji 9,3% (ok 0,9% dla całości portfela). Kurs po dynamicznym ruchu dół-góra wrócił ponad swoje dwa poprzednie wsparcia negując wcześniejsze przebicie jako sygnał sprzedaży. Jako technik w takim przypadku nic nie możemy zrobić, a obecna duża zmienność niesie ze sobą ryzyko, że kurs w podobnym tempie może cofnąć - duże ryzyko. Po stabilizacji kursu i wybiciu ponad 480 zł ewentualne wejście od strony technicznej da lepsze możliwości zarządzania ryzykiem. Na razie jeszcze nie ruszam i nie wchodzę tu ponownie. 


Mabion 28.09.2018 - 109

Druga spółka, która zastąpiła poprzedniego gościa w portfelu to Mabion. Na kupno zdecydowałem się po tym jak kurs pokazał siłę i wybił ponad wcześniejsze szczyty. Trzeba podkreślić, że jest to spółka z dużą zmiennością, dlatego też należy dostosować się do warunków jakie ona dyktuje - tzn. nie trzymać tego zbyt ciasno. Oczywiście przez to mamy podwyższone ryzyko, ale wraz z wzrostem ryzyka rośnie potencjalny zysk. Obecnie kurs trzyma się trendu bocznego, raz wybije mocniej w górę, raz w dół. Długoterminowy trend jest wzrostowy, dlatego też szacuję, że spółka z większym prawdopodobieństwem będzie zmierzać ku górze. 

...i to już wszystko jeśli chodzi o aktualizację portfela. Obecnie nie analizowałem dokładniej polskich spółek, ale wkrótce rozejrzę się za potencjalnymi kandydatami. Jeśli więc kupię nowe akcje informacja ta tradycyjnie pojawi się w komentarzach z ostatniej aktualizacji (pod tym postem) oraz na fanpage'u bloga na FB.

22 komentarze:

 1. Czyli przeniesienie się na rynek zagraniczny jest lepsze niż tkwienie na polskim?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla portfeli 100k+ przy aktywnym handlowaniu tak - większa płynność i niższe koszty transakcji niż na GPW.

   Usuń
 2. Hej! Szukasz spółek w stabilnym trendzie wzrostowym (w niesprzyjającym obecnie otoczeniu) - w oparciu o moją strategię siły relatywnej i wykres polecam przyjrzeć się 4FUNMEDIA. Patrząc na wykres cena ponownie powróciła powyższej zarówno średniej 50 SMA, jak średniej 100 SMA. Wsparcie widzę na poziomie 13,60 zł.
  Polecam również świetny artykuł na temat strategii sezonowości każdemu z pewnością znanej(inwestowanie na rynku kasowym od listopada do kwietnia). Artykuł o tyle ciekawy, że poparty konkretnymi wyliczeniami historycznymi na indeksie Dow Jones Industrial Average - okres od 1950 do 2016 roku, wyniki rok po roku i końcowy wniosek - "inwestowanie w słabych miesiącach przyniosło stratę, natomiast, inwestowanie kwoty początkowej 10.000 USD tylko w okresie silnych miesięcy (listopad - kwiecień), dało po 66 latach kwotę 853 425,00 USD ze średnią roczną stopą zwrotu 7.44% (dokładnie tylko inwestując przez 6 miesięcy w roku).Strategia prosta do zastosowania przez każdego a skuteczna.

  http://www.difbroker.com/web/pl_pl/jak-grac-na-gieldzie-strategia-sezonowosci Pozdrawiam Marcin

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 4FUNMEDIA może i ciekawa spółka, ale nie o taką stabilność trendu mi chodziło - dla porównania spółki zagraniczne na wykresie min. 1 rok: Ross Stores, Mastercard, Exponent, Rollins, Intuit, Fiserv, Ansys itd. już nie wspominając o płynności w porównaniu do 4FM... ;)
   Statystyki DJIA z artykułu były mi znane - ale ciekawie zobaczyć wyniki w tabeli :) Pozdrawiam

   Usuń
 3. Danielu jak znajdziesz chwilę to zerknij co się dzieje na naszym rynku bo jest ciekawie ;)

  Pozdrawiam Jason

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ok, przygotuje serię krótkich analiz kilku indeksow ;) Jakieś specjalne życzenia, tzn. które indeksy najlepiej?

   Usuń
  2. Indeksy to WIG 20 I MWIG40, a moje typy znasz, (CCC, CDR, 11B, PLW, TSGAMES).

   Pozdrawiam Jason ;)

   Usuń
  3. Ja bym prosił mWIG40 i może jakiś azjatycki rynek, bo tam się teraz dzieje :)

   Usuń
  4. Japoński NIKKEI

   Usuń
 4. Daniel,czy MAB jest dalej w portfelu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest w portfelu, ale może niedługo sprzedam - na razie polskimi spółkami się nie zajmuję. Pozycja w stosunku do mojego całego portfela stanowi bardzo mały udział, dlatego też nie śledzę co się tu dzieje. Aczkolwiek "rozdawać" pieniądze też nie zamierzam i na pewno nie pozwolę pogłębić tą stratę dużo dalej - jeśli zejdzie poniżej 80 zł już na pewno nie będę uczestniczył w tej spółce.

   Usuń
 5. Cześć Daniel, kiedy podsumowanie października?

  Pozdrawiam Jason

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć, w tym msc. w ogóle nie działałem na tym portfelu. Podsumowanie będzie pod koniec listopada - omówię minione dwa miesiące. Pozdrawiam ;)

   Usuń
 6. Czy Mabion jest dalej w Twoim portfelu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, druga największa strata w dotychczasowej historii portfela, ale w stosunku do mojego całego portfela pozycja ta ma bardzo mały udział, dlatego nie jest ona dla mnie jakoś odczuwalna - już o tym pisałem, oczywiście nie zamierzam "wozić" tej straty dużo dalej i jeśli kurs zejdzie poniżej październikowego dołka księguję stratę - jak do tego dojdzie tradycyjnie dodam informacje na fb oraz tu w komentarzach.

   Usuń
 7. Dzisiaj sprzedałem Mabion, sorki, że z lekkim opóźnieniem informacja. Jest strata, więcej w podsumwaniu pod koniec miesiąca.

  OdpowiedzUsuń
 8. Daniel czy nie za bardzo się pośpieszyłeś z Mabion, na zakończenie sesji widać że ciągnęli do góry? Też mam ten walor - co sądzisz po dzisiejszej sesji na chłodno, wg Ciebie wsparcie nie obroniło się?

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie śledziłem notowań, zlecenie obronne było z limit. akt. pkc, na mój pech zeszli poniżej i zaczęli kupować. Jeśli próbować to wykorzystać to zlecenie obronne poniżej dzisiejszego low.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 11. Kapitalna strona, polecam bardzo https://cbradio.waw.pl/ bloga z artykułami o różnej tematyce.

  OdpowiedzUsuń