Translate my BLOG

piątek, 5 kwietnia 2019

Cadence Design Systems (CDNS)

Bajka dla trend-follower'ów
04.04.2019 - 63,67 (USD)

Dzisiaj krótko przedstawię spółkę, która znajduje się na mojej liście do tradingu "Najlepszymi Akcjami Świata", czyli jako kandydat na kupno pozycyjnie (nie długoterminowe). Candence Design Systems jest firmą oferującą głównie oprogramowanie wyspecjalizowane w projektowaniu i weryfikacji układów scalonych i płytek elektronicznych. Założona została w 1988 roku i zatrudnia dzisiaj 7500 pracowników, jej kapitalizacja rynkowa przekracza 17,6 mld. $. Jak to przystaje na spółkę technologiczną CDNS nie wypłaca dywidendy - zyski przeznacza w dalszy rozwój firmy. Dynamika trendu jest imponująca: średnioroczne stopy zwrotu z ostatnich 10 lat przekraczają 30,2%! Fundamentalnie również wygląda zdrowo, więcej danych zamieszczam poniżej:


Mimo, że wyniki z ostatnich 10 lat są wręcz fenomenalne spółkę tą nie zaliczam do kandydatów na zakup długoterminowy. Zanim zakwalifikuje się do tej listy musi wcześniej udowodnić swoją przewagę również w okresie słabej koniunktury gospodarczej, a przed 2009 rokiem historia finansowa spółki nie była tak dobra jak w trwającej obecnie od 10 lat hossie. Mimo tego na krótszy okres fundamenty są (dla mnie) drugorzędne i tak spółkę tą w połowie marca nabyłem do tradingowego portfela odzwierciedlający "Najlepsze Spółki Świata", którego udziały w ramach certyfikatu już niedługo będzie można kupić na giełdzie - dostępne będą dwa rodzaje jeden inwestycyjny (szerzej zdywersyfikowany) i drugi tradingowy (skoncentrowany i aktywniej zarządzamy), ale więcej szczegółów podam po emisji, czyli jak będą dostępne również dla prywatnych inwestorów.

Dla osób, które również chcą nauczyć się aktywnie z zyskiem hanldować na giełdzie: szkolenie które zapowiadałem w zeszłym miesiącu nadal znajduje się w trakcie przygotowywania treści i prawdopodobnie na jesień będzie online - więc jeszcze proszę o trochę cierpliwości ;). Dla mniej cierpliwych oraz jako przygotowanie do szkolenia i udoskonalenia własnych umiejętności czytania wykresów mogę polecić książkę dostępną pod tym linkiem: "Analiza techniczna rynków finansowych"*

Na sam koniec tradycyjnie dodaję tabelę wyników jakie firma osiągnęła w ostatnich 10 latach:*Link oznaczony gwiazdką jest linkiem afiliacyjnym - czyli przy zakupie książek z tego linku wesprzesz blog (nie dopłacając do ceny zakupu).

9 komentarzy:

 1. Czekam na szkolenie i na te certyfikaty też już ciekawy jestem ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Też czekam na szkolenie i ciekaw jestem tego Certyfikatu. Możesz uchylić rąbka tajemnicy o Certyfikacie??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oba certyfikaty znajdują się już w ostatniej fazie weryfikacyjnej tzn. strategia zaakceptowana, wszystkie prawne wymogi spełnione, dostęp do tych instrumentów finansowych, które według strategii mogę handlować ustawiony, teraz jeszcze tylko BaFin (niemiecki odpowiednik KNF) musi sprawdzić mnie jako osobę i po tym prawdopodobnie pierwszy z certyfikatów już w kwietniu będzie można nabyć na giełdzie, drugi raczej dojdzie w maju. Wszystkie szczegóły dodam po emisji na blogu ;).

   Usuń
 3. CADENCE DESIGN SYSTEMS jako pozycja "bardziej spekulacyjna" dołącza do portfela "Najlepszych Akcji Świata". Średnia cena zakupu to 104 $ po kursie USDPLN 3,74.

  OdpowiedzUsuń
 4. Delikatnie powiększam udział w spółce CADENCE DESIGN SYSTEMS ( $CDNS). Udział spółki wzrasta w portfelu do 6,01% (z 4,3% przed zakupem). Średnia cena zakupu to 169,63 $ przy kursie USDPLN 4,74.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ostatnio jak składałem zlecenie do długoterminowej inwestycji tej spółki zabrakło 0,01 $. Tym razem troszeczkę hojniej podszedłem do sprawy i kupiłem Cadence Design Systems ( $CDNS) po kursie 205,67 $ przy USD/PLN równym 4,148.

  OdpowiedzUsuń
 6. Powiększyłem nieznacznie pozycję w spółce $CDNS. Średnia cena zakupu to 289,35 $ przy kursie USDPLN równym 4,00.

  OdpowiedzUsuń
 7. Po raz piąty uśredniam (w górę) pozycję w spółce $CDNS. Najświeższe wejście wyszło przy cenie 271,56 $ przy kursie USDPLN równym 4,056.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ponownie zwiększam udział w spółce $CDNS. Średnia cena ostatniego zakupu wyszła po 282,10 przy kursie USDPLN równym 3,936.

  OdpowiedzUsuń