Translate my BLOG

sobota, 30 marca 2019

Bycze spółki po marcu 2019

Minęła ostatnia sesja miesiąca więc ponownie czas na podsumowanie minionych czterech tygodni. Marzec ponownie zakończył się zarówno dla portfela jak i dla benchmarku delikatną stratą, w portfelu nie przekroczyła ona nawet 1%, gdzie WIG stracił 1,1%. Osiągnięta stopa zwrotu w bieżącym roku wynosi teraz 2,42% (WIG zyskuje 3,43%) i po 89 miesiącu publicznego dzielenia się portfelem, "Byki" stoją teraz 204,33% wyżej, a WIG 57,7%. Cała historia na wykresie wygląda teraz następująco:


Otwarcie przyznaję, że dawno nie miałem tyle jednoczesnych spraw na głowie co obecnie, przez co też musiałem wszystkie pozycje zarządzane w krótszym terminie pozamykać i zostawić sobie tylko te, które nie wymagają tak regularnego śledzenia ich obecnego stanu. Dla portfela "Byki" oznacza to brak wyszukiwania nowych spółek na uzupełnienie wolnego miejsca, a spółki które już w nim goszczą przyjęły rolę "pasywnego uzupełnienia luki". Tym samym jeśli dalej chcę utrzymać swoją przewagę nad rynkiem również i w pozytywnym otoczeniu rynkowym powinienem zwiększyć udział poszczególnych spółek w portfelu. Jednak pomysł ten nie bardzo mi się podoba (większa koncentracja = większe ryzyko) i tak zastanawiam się, czy nie wypłacić (w końcu) wypracowane zyski i przelać je do długoterminowego portfela inwestycyjnego - zdaję sobie sprawę, że stoję tu przed problemem luksusowym... a co Ty byś zrobił, tj. zmiana strategii czy przeniesienie gotówki? Przechodząc do sytuacji moich akcji z marca, w minionym miesiącu musiałem na zleceniu obronnym "wyrzucić" Lotos, pozostałe dwie (CdProjekt oraz Benefit) dalej w nim goszczą, więcej na ich temat poniżej:

Lotos 29.03.2019 -  83,4

Zlecenie obronne na spółce Lotos aktywowane zostało poniżej 90 zł za sztukę (dokładnie 88 zł) i na chwilę obecną widać, że decyzja sprzedaży zaoszczędziła mnie przed pomniejszeniem się już wypracowanego zysku. Finalnie po 128 dniach trzymania spółki w portfelu zarobiłem 18,92% na pozycji co dla całości portfela stanowi ok 1,9% zysku. Mimo przebitego pierwszego wsparcia sytuacja techniczna w dłuższym ujęciu nadal wygląda pozytywnie i tak kolejne wsparcie widzę w okolicach 76 zł. Uważam, że poziom ten dla traderów swingowych może być bardzo atrakcyjny, gdyż pod względem zarządzania utrzymuje on dobry stosunek ryzyka do potencjalnego zysku. Kolejne wsparcie (dla agresywnego uśredniania) mamy na poziomie 68 zł, poniżej 64 zł scenariusz pod "łapanie" korekty uważam już za zbyt "niebezpieczny" i jeśli również 64 "puści" lepiej chyba całkowicie wyjść i ponowne wejście szukać dopiero w okolicach 50 zł, ale wtedy już z zasięgiem do oporów, które wcześniej stanowiły wsparcie dla kursu (te opisane poziomy, tj. 68, 76, 90 i historyczny szczyt przy 100 zł). Jeśli również 50 zł "pęknie" odpuścić sobie i poszukać gdzie indziej okazji i tu wrócić dopiero po wyraźnych znakach poprawienia się sytuacji.


CdProjekt Red 29.03.2019 - 200

CdProjekt wygląda zdrowo i wybicie ponad 200 zł powinno moim zdaniem potwierdzić aktualność trendu. Wyzwaniem będzie poziom ok 220 zł, gdzie oczekuję reakcji ceny na ten szczyt i jeśli go wybijemy kolejne opory będą stanowić następne okrągłe poziomy, które mogą mieć psychologiczny wpływ na cenę, są to okrągłe 250 zł oraz 300 zł za sztukę. Z kolei wsparcia mamy na poziomie 175 zł oraz 170 zł za akcję. 


Benefit 29.03.2019 - 948

Ostatnia spółka w portfelu (Benefit) zawiesiła się w 10% przedziale cenowym odbijając od góry od 1000 zł i od dołu od 900 zł. Wybicie jednego z tych poziomów może przynieść gwałtowny jednokierunkowy ruch, dlatego dobrze jest "pilnować" dolnego ograniczenia i nie zwlekać jeśli kurs spadnie poniżej 900 zł. Oznacza to, że nie pozostaje nic innego jak cierpliwie czekać na rozwiązanie zagadki w którą to stronę cena ruszy.

26 komentarzy:

 1. Śledzę Twój portfel niemal od początku i zauważyłem, że Twój angaż w spółki rzadko kiedy przekraczał 50% wartości całego portfela. Pierwsze dwa lata byłeś zdecydowanie wyżej zaangażowany w rynku z ponad 80% udziałem w akcje, co zresztą widać też po rocznej stopie zwrotu, która wyniosła 34% w 2012 i 40% w 2013 roku. Po tym zacząłeś ostrożniej, mimo tego przewagę utrzymałeś, może więc wrócić do bardziej agresywnego zarządzania?

  OdpowiedzUsuń
 2. Danielu ty na poważnie na CDP nie widzisz powtórki z LTSu ? :) Jeśli w poniedziałek w USA zrobią -2% to będzie już pewny kierunek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie widzę, trade what you see, not what you want to see ;)

   Usuń
  2. CDR all time high :) nie dać się ponieść wpływami od innych osób i handlować własną głową :) gratuluję dobrego wyniku ;)

   Usuń
  3. Daniel twój problem polega na tym, że masz już bardzo bycze nastawienie :) Chyba się zwała zaczyna na świecie już :) Zrobili na CDP dokladnie to samo co na Lotosie jakiś czas temu - wybili do góry z trójkąta pokonali lokalny poprzedni szczyt i odbili się od oporu na 1,618 :)

   Usuń
  4. Jak rośnie jestem nastawiony byczo, jak spada się odwracam ;). Przy CDR trwa mój scenariusz, który tu opisałem, cyt.: " (...) wybicie ponad 200 zł powinno moim zdaniem potwierdzić aktualność trendu. Wyzwaniem będzie poziom ok 220 zł, gdzie oczekuję reakcji ceny na ten szczyt (...)". To czy powtórzy się scenariusz jaki był na LTS zobaczymy dopiero po tym jak już on wystąpi, bo na tą chwilę kurs w kolejnych dniach równie dobrze może w jednej świecy zrobić +20%/-20% - możliwe jest wszystko. Dlatego też pisałem, żeby tradować to co się widzi obecnie, a nie to co się chce zobaczyć. Główny trend nadal jest byczy, dlatego jestem nastawiony byczo, a jak zejdzie poniżej wsparć (poziomy opisane wyżej) się odwracam, czyli prosty trend trading ;)

   Usuń
  5. Tak szczerze zapytam, poważnie wierzysz w dalszą hossę w USA ? :) Takie szybkie zanegowanie spadków i podejście pod maxima nie wydaje się koledze dziwne ?

   Usuń
  6. Ile uczestników rynku tyle opinii ;) O tym, że hossa dobiega końca czytam już od dobrych 5 lat ;) oczywiście kiedyś w końcu się zakończy. Osobiście po pierwszym spadku indeksu (SP500) w Q1 2018 przyjąłem pozycję ostrożniejszą i po ponownym spadku pod koniec 2018 roku myślałem, że hossa oficjalnie się zakończyła i negację widziałem dopiero po ponownym wyjściu kursu ponad 2800 punków. Poziom ten niedawno pokonaliśmy i wiele wskazuje na to że jednak hossa jeszcze potrwa... zgadywanie kiedy się zakończy nic nie daje, trzeba brać to co dają teraz, a teraz rośnie więc gram long. W długoterminowym ujęciu moment przejścia do rynku niedźwiedzia mnie w ogóle nie interesuje - niezależnie od tego gdzie teraz stoimy, ja nadal będę regularnie nabywał nowe spółki do swojego długoterminowego portfela - jak rynek rośnie cieszę się bo mój portfel też rośnie, a jak rynek spada cieszę się bo mogę kupić akcje po promocyjnej cenie ;)

   Usuń
 3. Danielu, co myślisz o możliwym odwróceniu trendu na Eurocash?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Małą nadzieję dla byków widzę, ale osobiście bym "takiego" wykresu nie handlował ;)

   Usuń
 4. Danielu, jakiś czas temu pytałem o Twoje przemyślenia odnośnie spółki Atal. Dziś zbliżając się do rekordów ponawiam zapytanie jak dziś się na nią zapatrujesz?? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Atal wygląda dobrze, zbliżył się teraz do oporów, ale myślę że szanse na jego pokonanie są duże. Dynamika ostatnich wzrostów była duża i ryzyko do większej korekty jest, ale ogólnie myślę że taka korekta byłaby dobrą okazją do zakupów, poziomy orientacyjne jako wsparcia 38 i 34 zł ;)

   Usuń
 5. Pytanie off topic - zdradzisz Danielu jaka była Twoja największa pozycja jaką kiedykolwiek otworzyłeś ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmmm... no dochodziłem już do pozycji które wymagają dziewieciocyfrowy depozyt. Dodam ale, że przy tak dużych pozycjach trading wygląda troszkę inaczej niż ten jaki stosuje 99% prywatnych traderów. Jest to trading hedgowy, gdzie wykorzystuję różnice pomiędzy kontraktami o różnych terminach wygasania ;)

   Usuń
  2. Dobrze licze, dziewieciocyfrowy depozyt = 100 mln.?

   Usuń
  3. Tak, dobrze ;)
   Takie pozycje buduje się wiele dni (i wiele dni się zamyka) zarabiając na "rozjazdach" między kontraktami jeden tick (a jak dobrze pójdzie nawet i dwa). Dla prywatnych traderów trading w oparciu o strategie hedgowe nie bardzo ma sens, gdyż jego koszty transakcyjne są znacznie wyższe od tych kosztów, które mają instytucje finansowe, po za tym wymagana jest odpowiednia wielkość portfela ;)

   Usuń
 6. Czy mógłbyś się z nami podzielić swoją opinią na temat tego jak oceniasz pomysł obecnego rządu na likwidacje OFE?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie zaskoczę jak powiem, że się tym nie interesuję. Nie stawiam na rządową emeryturę, sam zajmuję się swoimi finansami, inwestując część swojego zarobku w aktywa produktywne, które w przyszłości będą finansować moje życie.

   Usuń
  2. Mindset przyszłego multimilionera :)

   Usuń
  3. Mnie chodziło o ewentualny wpływ ich pomysłu na polską gpw w perspektywie najbliższych 1-3 lat. No ale skoro się tym nie interesujesz, to też siłą rzeczy nie będziesz miał żadnej opinii.

   Wesołych Świąt Wielkanocnych :)

   Usuń
 7. Polecam wejść tu do zakładki "Portfel inwestycyjny BSW" i poczytać sobie rozmowę w komentarzach - tam można wiele ciekawych rzeczy doczytać (też o OFE) ;)
  Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzisiaj musiałem wziąść stratę na BFT, jest ona calkiem duża (na pozycji), dla całości portfela strata ta przyczyni się do ok 2% odsunięcia wartości portfela.

  OdpowiedzUsuń
 9. Daniel, ostatnio mało coś o naszej giełdzie, co obecnie sądzisz o CCC, mocne spadki i zbliża się też chyba do mocnego wsparcia przy 140

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mało bo całkowicie się już wycofałem z polskiego rynku, CdProjekt jest ostatnią polską spółką jaką mam. Portfel "Byki" będę jeszcze kontynuował ale możliwe że w kolejnych miesiącach jego aktualizacje będę wstawiał co dwa miesiące (a nie jak dotąd zazwyczaj co miesiąc). CCC technicznie słabo, wsparcie dla mnie dopiero w okolicach 100 zł.

   Usuń
 10. Danielu czy ja dobrze widzę że na CdProjekt mamy znowu do czynienia z trójkątem? Górny opór na poziomie ok 220 i potencjalne wybicie górą?

  PS Kiedy rusza certyfikat bardziej agresywny?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Według mnie mocno naciągany trójkąt, ale tak 220 to ważny opór, który po wybiciu powinien potwierdzić aktualność trendu wzrostowego.

   Jeszcze nie znam datę emisji mojego drugiego certyfikatu.

   Usuń