Translate my BLOG

niedziela, 31 stycznia 2021

Bycze spółki po styczniu 2021

Miesiąc się zakończył więc czas podsumować minione cztery tygodnie w polskim portfelu "Byki". Styczeń zarówno dla portfela jak i dla szerokiego rynku (WIG) był negatywny. Portfel utrzymuje zapoczątkowaną w listopadzie korektę i od historycznego szczytu oddalił się już o ok. 5%. Na wykresie historia ta wygląda następująco:


Dalszego pogłębiania obsunięcia w portfelu już nie oczekuję (przynajmniej nie znaczącego) co między innymi wynika z tego, że po sprzedaży na zleceniu obronnym jednej spółki (Ten Square Games) wartość gotówki wzrosła do ponad 70% - o transakcji tej oczywiście informowałem:
 
 
Więcej szczegółów do poszczególnych pozycji wraz z omówieniem historii przebiegu transakcji na Ten Square Games poniżej:

Ten Square Games 29.01.2021 - 498

Spółka bardzo długo broniła poziom 500 zł i kiedy w końcu zeszli poniżej - zamknąłem swoją pozycję. Moje zlecenie obronne znajdowało się dokładnie na poziomie 488 zł - w moim uznaniu zejście poniżej 490 zł było potwierdzeniem pokonania tego ważnego wsparcia. Negatywny obraz jaki od tamtej chwili otrzymaliśmy uważam dalej za aktualny - moim zdaniem prawdopodobieństwo do jeszcze większych spadków jest teraz duże (z ujęcia technicznego wzrosło ryzyko). Następny poziom obronny to 450 zł i kolejny dopiero 310 zł - po tych poziomach orientować się będę przy następnym zakupie (jeśli taki dokonam). Negacja negatywnego scenariuszu nastąpi z kolei po wzroście ceny powyżej 590 zł - w tym przypadku 474 zł będzie nowym wsparciem (jest to dołek po zejściu poniżej 500 zł). Długoterminowo wzrostowy trend kursu akcji pozostaje aktualny, krótkoterminowo ryzyko do pogłębiającej się korekty wzrosło.
 

11bit Studios 29.01.2021 -  485

Druga spółka w portfelu nadal w korekcie bocznym, długoterminowym trend wzrostowy z kolei pozostaje aktualny. Ważniejszy opór widzę w okolicach 550 zł, a wsparcie - przy cenie 450 zł. Przypomnę również, że 11B realizuje bardzo gwałtowne wybicia - także osoby grające ze zleceniami oczekującymi powinny to mieć na uwadze.

Dino Polska 29.01.2021 - 262,8

Trzecia spółka to Dinopol - trend również tutaj pozostaje aktualny i poprzednia korekta, która doprowadziła do cofnięcia ceny w okolicach 250 zł może teraz służyć jako orientacyjny punkt obronny. Po drugiej stronie, czyli opory mamy z kolei przy poziomie ok. 275 zł oraz przy historycznym szczytu na poziomie 300 zł.

LiveChat 29.01.2021 - 112

Ostatnia spółka w portfelu - LiveChat, zmierza w kierunku historycznych szczytów, który ustanowiony został pod koniec ubiegłego roku. Wybicie ponad 116 zł powinno potwierdzić aktualność trendu i z technicznego ujęcia byłby to zarazem sygnał zakupu (wybicie ponad historyczny szczyt zawsze jest sygnałem siły, który można wykorzystać jako przyłączenie do momentum). 

Reasumując: nadal defensywnie uczestniczę na polskiej giełdzie - gotówka w tym portfelu stanowi ponad 70% wartości portfela. Dlatego w kolejnych tygodniach postaram się wyszukać potencjalnych kandydatów, którzy z ujęcia trend-tradingu wyglądają obiecująco. Dla osób chcących poznać bardziej dokładnie moje podejście do giełdy - polecić mogę książkę w której opisałem w jaki sposób traduję oraz inwestuję, jak zarządzam ryzykiem i jak przy minimalizacji wahań w portfelu maksymalizuję zyski. Klikając na poniższe zdjęcie, przejdziesz do sklepu, gdzie książkę tą można nabyć:
 

Jeśli interesują Cię bardziej szczegółowe analizy do poszczególnych spółek z naszego parkietu - polecę kolegów, którzy wspólnie na Portalu Analiz dzielą się swoim doświadczeniem. Pojawiają się tam regularne analizy, również do spółek które dopiero debiutują na giełdę:


Na końcu zachęcam jeszcze do zapisu na blogowy newsletter - raz w tygodniu (w poniedziałki) otrzymasz wiadomość, w której znajdziesz moje analizy z minionego tygodnia, w tym celu wystarczy w poniższym okienku wpisać swój mail i w kolejnym kroku potwierdzić chęć zapisu z wiadomości jaką otrzymasz na swoją skrzynkę elektroniczną:

.

14 komentarzy:

 1. Panie Danielu, robi Pan swietna robote! Pana ksiazke przeczytalem juz dwukrotnie. Bardzo mi odpowiada Pana styl pisania. Czy poza wspomnianymi tutaj spolkami gamingowymi widzi Pan potencjal dla wzrostow dla Playway? Wiem, ze nie wchodzi Pan w IPO, ale jakie jest Pana zdanie o IPO Huuge?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) i mam nadzieję, że książka pomoże w przyszłych decyzjach inwestycyjnych :). PlayWay bardzo dobrze wygląda - może dołączy niebawem do portfela. Odnośnie IPO - nie mam zdania, nie interesują mnie debiuty, w ogóle się nimi nie zajmuję.

   Usuń
  2. Daniel, co sądzisz o CCC,,Asbis, Vgo i PUR?

   Usuń
  3. Do tradingu pod trend dobre spółki :) Chyba się rozglądnę za jakimiś do portfela, bo nie lubię mieć za dużo gotówki, która tylko sobie leży i nie pracuje dla mnie, a obecnie gotówka w portfelu Byki to ponad 70%...

   Usuń
 2. U mnie w styczniu +9,1%. Głównie za sprawą KSG AGT i MIL (wszystkie trzy spółki w styczniu wzrosty > +50%)
  Wyrzuciło mnie ostatecznie z GRN:
  https://www.tradingview.com/x/DV0wAMX4/
  Nie udało mi się dobrze zwiększyć zaangażowania w akcje. Na wszystkim co kupiłem w styczniu mam stratę (SPL, KGH, AMC, BLR) wyjątkiem jest CLC gdzie jest mały plusik. No i cały czas mam gotówkę którą chciałbym zamienić na papier.
  Szukam większego zysku kosztem zmienności -dlatego zacząłem oglądać spółki z New Connect

  pozdro,
  autoexec

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gratuluję dobrego miesiąca :)
   Ja spółkami NewConnect w ogóle się nie zajmuję - za zrywny rynek i w zdecydowanej większości akcji za niska płynność.

   Usuń
 3. Błąd, wyzej nie MIL tylko MLK miało być.
  Ja to jestem płoteczka w tym stawie. Dla mnie wszystko jest wystarczająco płynne ;)
  Pzdr, autoexec

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam, a co sądzi Pan o takich spółkach jak Kernel i astarta? Ceny surowców rosną, inflacja też powinna się zwiększać więc wydają się ciekawym pomysłem na inwestycje. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do inwestycji Kernel i Astartę uważam za słabymi akcjami. Do tradingu z kolei póki trend trwa można korzystać, ale trzeba pozostać czujnym. Jak inflacja będzie rosła to również i akcje będą rosły - niezależnie od sektora w którym działa.

   Usuń
  2. Dziękuję za podpowiedź. A np decora do portfela dywidendowego? Wiem, że mała kapitalizacja ale spółka wygląda ciekawie pod względem fundamentalnym, zwiększa przychody, plus jest w trendzie wzrostowym od kilku lat, no i najważniejsze wypłaca rosnącą dywidendę. Pozdrawiam

   Usuń
  3. Jeśli inwestować dywidendowo to polecam rozglądąnąć się po amerykańskim rynku - tam niektóre spółki nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat, rok w rok podwyższają dywidendę + rośnie ich kurs akcji.
   Decora w ujęcio pięcioletnim dobrze sobie radziła, ponad ten okres słabiej. Czyli spółka cykliczna raz lepiej stoi, raz gorzej, alw nie udowodnili dotychczas długoterminowej przewagi nad rynkiem. Czyli ryzyko do odwrócenia trendu (w ujęciu kilkuletnim) jest stosunkowo wysokie.

   Usuń
  4. Mądrego to miło posłuchać:). Dopiero zaczynam przygodę z giełdą więc na razie tylko GPW, a w przyszłości to kto wie;). Dzięki za podpowiedzi i książkę. Robisz mega robotę;)

   Usuń
 5. Daniel, cz nie wybierasz się na zakupy na GPW?
  Chyba dobry moment ��

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pracuje głównie na Wall Street i dlatego polskimi spółkami się ostatnio w ogóle nie interesowałem, ale może jeden dzień poświęcę i wyszukam pare spółek do zakupu na kilka miesięcy, bo wolna gotówka "trochę hamuje" wzrost wartości tego portfela...

   Usuń