Translate my BLOG

sobota, 16 stycznia 2021

Etsy (ETSY)

Na początek informacja zapowiadająca - jak wszystko dobrze wyjdzie to w ciągu następnych kilku dni opublikujemy nasz pierwszy odcinek na YouTube. Także zachęcam do zaglądania na nasz nowy kanał i subskrybowania aby nie przeoczyć nowych filmów:


Przechodząc do dzisiejszej analizy - omówię spółkę, która w ostatnim czasie "dzięki" lockdownom zdołała zyskać na sytuacji pandemicznej: Etsy. Firma z międzynarodowym zasięgiem, która umożliwia sprzedaż wyrobów wykonywanych w tradycyjny sposób - na głównej stronie internetowej reklamują się jako możliwość wspierania niezależnych sprzedawców, którzy w wyniku obostrzeń gospodarczych zmuszeni zostali do przeniesienia części swojego źródła zarobkowego online, oferując m.in. sprzedaż ręcznie wykonanych wyrobów. Segment, który moim zdaniem w czasach automatyzacji i rosnącego bogactwa w dostępie do produktów "masowych" może zyskiwać na popularności - produkty wytworzone ręcznie dużo lepiej się przyjmują jako coś stworzone z serca. Założona w 2005 roku spółka zatrudnia dzisiaj 1209 pracowników i na wagę rynkową przynoszą ponad 25 mld. $.


Silnie rosnące obroty, które w ujęciu pięciu letnim przekraczają 33% w skali roku świadczą o tym, że do czynienia mamy z spółką silnie rozwijającą się typu "growth". Dlatego przy wycenie koncentrować się powinno na dynamice wzrostów wyników finansowych, które w tym ujęciu wskazują na wycenę delikatnie powyżej średniej jaką spółka w minionych latach miała. Znaczenie dynamiki rosnących wyników dobrze pokazuje historyczna wycena w oparciu o wskaźnik ceny do zysku, który po ogłoszeniu wyników finansowych z okresu lockdownów gwałtownie spadł:


Wysoka dynamika wzrostowa przychodów zapewnia zdobycie coraz to większej części sektora w którym spółka działa, a to jednocześnie umożliwia poprawienie własnej pozycji rynkowej. Wraz z osiągnięciem dostatecznej wielkości, spółki koncentrujące się na samych wzrostach (nie zyskowności) zaczynają maksymalizować zysk netto. Strategia, która szczególnie w czasach niskich stóp procentowych umożliwia szybki rozwój firmy.


Przyszłe oczekiwania analityków również potwierdzają strategię w której po zdobyciu dostatecznej wielkości firma rozpocznie maksymalizować zyski. Marża operacyjna z 10% w 2019 roku, po 2020 wzrosnąć już ma do ponad 20%, a to przy oczekiwanych obrotach w okolicach 2000 milionów $ oznacza wzrost zysku netto o ponad 500% (w 2022 w stosunku do 2019). 

ETSY 15.01.2021 - 204,51 $

Techniczna sytuacja, podobnie jak w ujęciu fundamentalnym również wygląda pozytywnie - akcje od debiutu w 2015 roku rosną średnio o 39,6% w skali roku, co w niespełna sześciu latach oznacza całkowitą stopę zwrotu równą ok. 600%. Krótkoterminowe wsparcia zaznaczyłem na wykresie - są to poziomy 200 $, 165 $ i 160 $. W dłuższym ujęciu czasowym (do inwestycji długoterminowej) uważam z kolei, że akcje interesujące będą po większej korekcie, która w głębokości przekroczy 40%. Spadek o taką wartość i sygnały zapowiadające odbicie (na podstawie np. powrotu kursu powyżej średniej kroczącej) możliwie, że wykorzystam w przyszłości do zakupu. Więcej informacji do spółki wraz z wynikami finansowymi z minionej dekady, załączam na końcu analizy:


Jeśli Ci się spodobał artykuł i nie chcesz w przyszłości przeoczyć kolejne analizy to zachęcam do zapisu na newsletter. Osoby, które się zapiszą otrzymają zarazem darmowy excel, którym wyliczysz sobie na jakim etapie finansowy się znajdujesz, jeśli zamierzasz osiągnąć wolność finansową. W celu zapisu wystarczy kliknąć na poniższy baner i następnie wpisać swój adres mailowy, który w kolejnym kroku należy potwierdzić klikając na link wysłany do Twojej skrzynki:


Dla osób szukających wiedzę i chcących poznać moje podejście do rynku, tzn. jak wyszukuję spółki do inwestycji długoterminowej, jakie kryteria są przy tym dla mnie ważne, w jaki sposób zarządzam ryzykiem, jak wygląda moje podejście psychologiczne i wiele więcej - o tym pisałem w książce "Giełda, inwestycje, trading". Do sklepu w której ona jest dostępna przejdziesz klikając na poniższe zdjęcie:

12 komentarzy:

 1. Hej Daniel,

  w jaki sposób wyłapujesz sygnały z rynku? Np. powrót kursu powyżej średniej kroczącej? Lukasz codziennie na statsy wybranych firm czy masz to jakoś zautomatyzowane?

  OdpowiedzUsuń
 2. Cześć
  Codziennie obserwuję rynek - to jest moja praca. Stąd też widzę które spółki wybijają szczyt, wracają powyżej średniej itp. Wspieram się przy tym programem traderfox, który skanuje rynek i wyświetla mi najświeższe wiadomości dotyczące poszczególnych akcji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Hej,
  z jakiego portalu jest ten screen na którym widać ocenę spółki ( 13/15 ) ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć - z traderfoc, w zakładce "Przydatne strony" jest link ;)

   Usuń
 4. Dzisiaj do portfela "Najlepszych Spółek Świata" dołączyła nowa firma: ETSY. Średnia cena zakupu to 154,63 $ przy kursie USD/PLN równy 4,0844.

  OdpowiedzUsuń
 5. Danielu czy ETSY dalej należy do najlepszych spółek świata i warto kupić akcje? Co zrobic jezeli ktoś juz posiada te akcje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co zrobić jak ktoś ma akcje? Jeśli pojawia się takie pytanie, to nie masz planu.

   Usuń
  2. ETSY dalej jest w portfelu "Najlepszych Akcji Świata". Czy warto kupić akcje, to zależne jest od strategii i oczekiwań. Przed każdym zakupem trzeba sobie przygotować plan działania i w przypadku wystąpienia jednego z trzech scenariuszy po prostu reagować według planu. Co zrobić jeśli ktoś już posiada te akcje? - może ten film pomoże odpowiedzieć na to pytanie: LINK :)

   Usuń
 6. Sprzedałem również $ETSY, portfel opuściła po cenie 118,68 $, przy kursie USD/PLN 4,53.

  OdpowiedzUsuń
 7. Po sprzedaży i przeniesieniu $ETSY do nowego brokera, troszkę akcje uciekły, więc ganiam i odkupiłem po 137,19 $ przy starym kursie USD/PLN 4,5 (starym bo wcześniej wymieniłem złotówki na dolary).

  OdpowiedzUsuń
 8. Daniel, może dobrym pomysłem na film lub publikację na blogu byłały aktualizacja sytuacji Etsy na giełdzie? Aktualnie Etsy testuje wsparcie w okolicach 65 dolarów za akcję. Ciekaw jestem Waszej opinii o sytuacji w tej spółce. Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. popieram, ETSY na chwile podniosło się do 90$ a teraz znowu szoruje koło 68$ ale tworzy się tam RGR moim zdaniem

   Usuń