Translate my BLOG

wtorek, 7 września 2021

Booking Holdings (BKNG)


Booking Holdings to amerykańska firma zajmująca się technologiami turystycznymi, która jest właścicielem i operatorem kilku agregatorów taryf podróżnych oraz metawyszukiwarek taryf podróżnych, w tym imienników i flagowych Booking, Priceline, Agoda, Kayak, Cheapflights, Rentalcars, Momondo i OpenTable. Prowadzi strony internetowe w około 40 językach i 200 krajach. Obecna kapitalizacja spółki wynosi ok. 95 mld. $ i zatrudnia w sumie 20 300 pracowników.


Jako spółka z sektora turystycznego silnie ucierpiała na ograniczeniach podróżniczych - przychody w ujęciu rok do roku spadły o niecałe 37%. Jednak zdarzenie to kategoryzować powinno się do jednorazowych, gdyż w długim terminie, tj. od 2006 do 2020 roku,  rosły one bardzo stabilnie. Ponadto już widać pierwsze oznaki powrotu do normalizacji gospodarek, gdzie wyniki spółki wracają do dawnych trendów - w ostatnim raporcie odnotowała wzrost wynajmu samochodów o 558,8%, wzrost zarezerwowanych noclegów o 457,5%, poprawę w zakresie sprzedaży biletów lotniczych o 626,7% itd. Tak wysokie wskaźniki wzrostu są oczywiście efektem bazy startowej, który w poprzednim roku spadł do bardzo niskich poziomów.


Według oczekiwań w następnych latach spółka wróci na dawną ścieżkę rozwojową, a to swoje odzwierciedlenie ma już dzisiaj w wycenie spółki - mimo, że czysto fundamentalnie Booking Holdings stoi teraz znacznie słabiej niż rok temu (pod względem osiągniętych wyników finansowych), to mimo tego kurs akcji do historycznych szczytów potrzebuje mniej niż 7% i zaznaczę przy tym, że stoi wyżej niż przed koronawirusowym krachem. Poniżej dodaję wykres historycznej zmiany wyceny spółki w oparciu o zyski:


Dlatego przy wycenie rok pandemiczny powinno się odliczyć i w takim przypadku obecne poziomy wskazują delikatne przewartościowanie. Spółka bez dwóch zdań należy do najlepszych firm ze swojego sektora, ale mimo tego osobiście nie przymierzam się do zakupu akcji, gdyż w swojej strategii pomijam spółki, które ucierpiały na aktualnym otoczeniu rynkowym i zamiast tego, wyszukuję te firmy, który na tym otoczeniu mogą zyskać - o tym pisałem również w swojej książce
("Giełda, inwestycje, trading"), którą pisałem w 2019 roku, czyli przed pandemicznym kryzysem i tej strategii oczywiście nadal się trzymam, co dotychczas bardzo mi się opłaciło.

BKNG 07.09.2021 - 2306,5 $

Technicznie akcji odbiła ostatnio od istotnego wsparcia, które jako tzw. "zmiana biegunów" udanie wyznaczyła punkt zwrotny. Długoterminowo, największą fazę wzrostową mamy za sobą - one były w okresie 2003-2014 i od 2014 roku dynamika wzrostowa zbliżyła się do poziomów charakterystycznych dla spółek rozwiniętych. Maksymalne obsunięcie kursu akcji w młodszej historii, cena doświadczyła podczas koronawirusowego krachu i wyniosło ok. 50%. Dawniej, a to jest podczas poprzedniego kryzysu, czyli kryzysu finansowego w 2008 roku kurs spółki cofnął o ok. 70%. W przyszłości zejścia o tak wysoką wartość raczej bym nie oczekiwał (pod warunkiem utrzymania dotychczasowej średniej wyceny spółki) i przyszłe zejścia przekraczające 30%, raczej powinny być okazją do inwestycji długoterminowej dla inwestora, który chciałby zdywersyfikować swój portfel do sektora turystycznego, w którym ta spółka jest liderem. Więcej danych wraz z wynikami finansowymi z minionej dekady, jak zwykle na końcu analizy:


Firmę tą można kupić tylko u brokera, który oferuje handel na rynku amerykańskim, np.: LYNX Broker. Przypomnę, że przy zakładaniu konta w LYNX, osoby które przy rejestracji powołają się na mój blog (pamietnikgieldowy) otrzymają 50$ zwrotu z prowizji od transakcji - link do rejestracji. Warto również dodać, że LYNX oferuje dostęp do rynku opcyjnego co może być bardzo ważnym argumentem dla osób, które chcą wykorzystać więcej możliwości jakie oferują rynki finansowe. Jednak zanim rozpoczniesz wykorzystywać opcje, zalecam się w tym kierunku dokształcić, gdyż błędy na tym rynku są dużo bardziej kosztowne - klikając na poniższy baner przejdziesz do strony, gdzie za darmo możesz pobrać e-book, który na blisko 70 stronach przedstawi Tobie najważniejsze informacje dotyczące handlu na opcjach:


Jeśli z kolei interesuje Cię w jaki sposób zarządzam portfelami, jak wyszukuję spółki oraz jak je analizuję, to mogę przekierować do książki, w której dokładniej opisałem w jaki sposób ja postępuję. Klikając na poniższe zdjęcie, przejdziesz do strony, gdzie ją można zamówić:

2 komentarze:

  1. Proszę o informację z jakich stron pochodzą te screeny. Dzięki za artykuł

    OdpowiedzUsuń
  2. W zakładce "Przydatne strony" są linki do stron z których korzystam. W tym przypadku są to tikr.com, traderfox.de, finviz.com i marketscreener.com ;)

    OdpowiedzUsuń