Translate my BLOG

niedziela, 12 czerwca 2022

PPG Industries (PPG)

Wziąłem sobie tydzień przerwy od giełdy i teraz - po powrocie widzę, że na rynkach nic się nie zmieniło. Presja spadkowa nadal trwa, negatywny sentyment się utrzymuje, a to znaczy, że okazji do inwestycji długoterminowych dalej nie brakuje. Mimo, że wiele spółek już zdaje się być atrakcyjnie wyceniona, to mimo tego nie oznacza to, że akcje te notują w okolicach dołków - bo rynkowe momentum działa w dwie strony, a to znaczy, że tak jak w okresie hossy spółki przez dłuższy czas są przewartościowane, tak samo w okresie bessy, spółki te mogą być przez dłuższy czas niedowartościowane. Jednak wraz z dłuższym horyzontem inwestycyjnym, firmy które rok w rok zwiększają swoją wartość, prędzej czy później wrócą do wzrostów - wystarczy trochę cierpliwości. 

Dlatego dzisiaj przyglądnę się nowej spółce, która dotychczas udowodniła, że wie jak zarabiać na rynku pieniądze. Akcje tej spółki od wczesnych lat 80 XX wieku są w trendzie wzrostowym i pod względem ryzyka jest spółką, która raczej nie przyniesie ponadprzeciętnie wysokie stopy zwrotu, ale jednocześnie też akcjonariusz firmy (raczej) nie doświadczy ponadprzeciętnie głębokie obsunięcie:

PPG 12.06.2022 - 116,70 $

W ciągu ostatnich ok. 40 latach akcje spółki PPG Industries tylko cztery razy doświadczyły korektę przekraczającą 40%, gdzie największe obsunięcie firma doświadczyła podczas poprzedniej bessy - kryzysu finansowego w latach 2007-2009. Wtedy akcje spółki cofnęły o ponad 60%. PPG Industries jest jednym ze światowych liderów w produkcji i sprzedaży powłok, wykładzin i włókna szklanego stosowanych głównie w przemyśle motoryzacyjnym, transportowym i budowlanym.
 

Sytuacja finansowa spółki wygląda pozytywnie, aczkolwiek zaznaczyć trzeba, że do czynienia mamy z firmą, która się nie rozwija. Przychody oraz zyski spółki są w trendzie bocznym, za to wartość rośnie poprzez stały wykup własnych akcji - w niektórych kwartałach firma wykupywała z rynku między 5 a 7% własnych akcji i dokładnie o ten wykup rósł udział akcjonariusza w firmie. W minionych trzech latach tempo skupywania własnych akcji spadło i to też widać w kursie akcji - bo cena akcji od kilku lat przyjęła kierunek boczny z delikatną tendencją zwyżkującą. 
 
Mimo negatywnemu wydźwięku, firma oczekuje, że w kolejnych latach wróci na ścieżkę wzrostową, bo według prognoz zarządu oraz analityków, zarówno przychody jak i zysk netto, mają w następnych latach wzrosnąć. Również aktualna wycena już osiągnęła całkiem interesujące poziomy - bo ona zarówna z ujęcia wyceny w oparciu o zyski jak i pozostałych wskaźników, znajduje się poniżej długookresowej średniej (ale nadal jest wyższa niż w czasie krachu pandemicznego w 2020 roku).
 

Więc krótko podsumowując: akcje spółki PPG Industries są interesujące dla inwestora, któremu zależy na zdywersyfikowanie portfela o troszeczkę bardziej defensywną spółkę. Mimo, że aktualna wycena fundamentalna znajduje się poniżej długookresowej średniej, to mimo tego z aktualnych poziomów nie można oczekiwać, że spółka wygeneruje ponadprzeciętnie wysokie stopy zwrotu. Na koniec jeszcze krótkie spojrzenie na sytuację techniczną, czyli czego można się spodziewać w krótszym okresie czasowym:
 
PPG 12.06.2022 - 116,70 $


W ujęciu analizy technicznej nie można mówić o tym, że mamy tu spółkę w której orientować się można po wykresie - bo kurs akcji na wierzchołki ceny praktycznie w ogóle nie reaguje. Dlatego pod względem technicznym akcje te nie są interesujące do tradingu - za duża losowość w zasięgach cenowych. Dlatego też do czasu, kiedy charakter wykresu się nie zmieni, nie widzę też powodów dla których można by się spółką w krótkoterminowym ujęciu zainteresować - przykład "skomplikowanego wykresu" o którym pisałem w książce, gdzie zwróciłem uwagę na to, aby przy aktywnym handlowaniu skupić się na prostych do interpretacji wykresach.Na sam koniec dodaję jeszcze pozostałe informacje do firmy, wraz z podstawowymi wskaźnikami wyceny oraz wynikami finansowymi z minionej dekady:

Dla osób poszukujących brokera do handlu akcjami, w tym również do handlu na pochodnych instrumentach finansowych typu opcje i kontrakty, polecę jeszcze dzisiejszego partnera wpisu: LYNX Broker. Rejestrując się przez poniższy link, broker w ramach współpracy z blogiem, zwróci moim czytelnikom część z prowizji od transakcji:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz