Translate my BLOG

niedziela, 6 listopada 2022

Air Products and Chemicals (APD)

Dzisiaj pod lupę trafia klasyk, który od 35 lat dzieli się swoimi zyskami w formie dywidendy ze swoimi akcjonariuszami - Air Products and Chemicals. Firma ta jest producentem i dostawcą gazów technicznych, dostarczane takie produkty jak tlen, azot, argon, dwutlenek węgla, acetylen, wodór, mieszaniny spawalnicze i hel. Działa więc w segmencie, który nie jest zbyt "popularny", ale to dla spółki może być dużym plusem - mniej konkurencji. Aktualna kapitalizacja rynkowa firmy sięga ponad 60 mld. $ i zatrudnia w sumie 20 625 pracowników.


Fundamentalnie spółka prezentuje się solidnie - przychody co prawda są dosyć cykliczne, ale mimo tego udanie rok w rok zwiększa zyski. Jako spółka dywidendowa dzieli się swoimi zyskami z akcjonariuszami - obecna stopa dywidendy sięga 2,35% i dla spółki poziom ten mieści się w długoterminowej średniej. Na tą wypłatę firma przeznacza ok. 60% zysków i tak samo jako stopa dywidendy sugeruje, że aktualna wycena mieści się w przedziale średniego poziomu z przeszłości, tak samo pozostałe wskaźniki mierzące poziom wyceny sugerują, że aktualnie akcje te są tylko delikatnie przewartościowane:

APD - historyczny poziom wyceny w oparciu o zyski i przychody

Wyceniając firmę w oparciu o przychody (dolny wykres) trzeba pamiętać o cykliczności wyników - to utrudnia oszacowanie "uczciwego" poziomu. W oparciu o zyski (górny wykres) zauważyć można skoki wyceny - one również wynikają z cykliczności, ale w długim okresie zyski bardziej stabilnie rosną niż przychody. Ogólny długoterminowy trend wyników finansowych jest wzrostowy i to też potwierdza wykres spółki, której cena akcji od 1968 roku znajduje się w trendzie wzrostowym:

APD 06.11.2022 - 276,06 $

W ciągu minionych 54 latach firma oczywiście wielokrotnie doświadczała ponadprzeciętnego spadku poziomu kursu akcji, który w okresach kryzysowych sięgał ok. 50%. Aktualna bessa z kolei nie wpływa tak mocno na spadek ceny akcji jak poprzednie - obecnie kurs akcji osunął się o ok. 30% i w stosunku do szerokiego rynku wykazuje przewagę - bo cena akcji w trakcie odbić na szerokim rynku, rośnie znacznie więcej niż benchmark. Podsumowanie i więcej danych do spółki na końcu:


Podsumowując: Air Products and Chemicals jest spółką, która spełnia podstawowe kryteria jakie powinna mieć każda długoterminowa inwestycja, jednak wysoka cykliczność powodują, że przyszłe korekty mogą w tej spółce sięgnąć nawet 50% i więcej. Dlatego firma w mojej ocenie interesująca będzie tylko w okresie kiedy właśnie taką korektę doświadczymy. Sama wycena jak i stopa dywidendy są w tej chwili na poziomach jakie spółka w przeszłości notowała w ujęciu średniej, a to też oznacza, że w tej perspektywie akcje Air Products and Chemicals są w aktualnie w miarę uczciwie wycenione (delikatnie przewartościowane).

Na zakończenie polecę dzisiejszego partnera analizy: LYNX Broker. Broker z którym mam współpracę i który moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy) zwróci 50 $ prowizji od transakcji. Polecam również skorzystania z darmowej wiedzy jaką broker przygotował w formie e-book'a - klikając na poniższy baner, przejdziesz do strony, gdzie za darmo ten e-book można sobie pobrać:
 

2 komentarze: