Translate my BLOG

poniedziałek, 12 grudnia 2022

Genuine Parts (GPC)

Zanim przejdę do analizy nowej spółki na wstępie dla osób, które jeszcze szukają prezentu na święta - mamy okres bessy na szerokim rynku, a okres ten jest najlepszym czasem do zbudowania fundamentów do większego majątku. W filmie "Na giełdzie okazja życia - nie zmarnuj jej!" dokładniej wytłumaczyliśmy, dlaczego aktualna sytuacja dla inwestora długoterminowego jest najlepszą okazją jaką może spotkać. Tytuł filmu przyznam, że jest clickbaitowy, ale szczerze uważam tak jak tytuł sugeruje. Zanim jednak się rzucisz na rynek finansowy, musisz wiedzieć co w ogóle robisz, bez wiedzy, tego fundamentu nie zbudujesz, więc pierwszym krokiem do budowania majątku, zawsze jest wiedza. W swojej książce "Giełda, inwestycje, trading" napisałem wszystko co początkujący inwestor powinien w drodze budowania majątku wiedzieć i również jeśli jesteś bardziej doświadczoną osobą - w książce każdy coś dla siebie powinien znaleźć. Klikając na poniższe zdjęcie, przejdziesz do sklepu, gdzie książkę można zamówić:


Przechodząc do głównego tematu wpisu - dzisiaj pod lupę trafia spółka Genuine Parts. Firma działa na rynku wtórnym jako sprzedawca części zamiennych do samochodów. Spółka posiada długą historią, która przetrwała wojny światowe, depresje i pandemie - założona została w 1928 roku. Na wagę rynkową przynosi ponad 26 mld. $ i zatrudnia w sumie 52 000 pracowników. 


Spółka, która tak długo działa raczej zdążyła już dorosnąć do wielkości jakie umożliwia sektor w którym działa i tym samym Genuine Parts analizować się powinno w pierwszej kolejności o stabilność osiąganych wyników finansowych. Same wyniki rosną w tempie charakterystycznym dla spółki rozwiniętej (typu value) i tym samym jako taka spółka również dzieli się swoimi zyskami z akcjonariuszami w formie dywidendy. Dywidenda ta od 1948 roku co roku wzrasta i obecnie sięga ona niecałe 2%. 


Dla długoterminowego inwestora dywidendowego poziom ten niestety nie wygląda atrakcyjnie - bo jest to najniższa stopa dywidendy od ponad 30 lat. Dlatego w ujęciu inwestycji z zamiarem otrzymywania dodatkowego przypływu pieniężnego Genuine Parts interesująca będzie po większej korekcie - kiedy dywidenda wzrośnie dwukrotnie, wtedy w tym ujęciu akcje te staną się atrakcyjne.

GPC 12.12.2022 - 180,24 $

Patrząc więc z ujęciu fundamentalnej wyceny, akcje te w tej chwili są drogie (przewartościowane) - potwierdzają to również wskaźniki, które w historycznym porównaniu są teraz ponadprzeciętnie wysokie. Obraz techniczny wygląda jednak zupełnie odmiennie, gdyż mimo trwającej bessy na szerokim rynku Genuine Parts utrzymuje się w stabilnym trendzie wzrostowym. Taka przewaga spółki w stosunku do rynku, często jest dobrym prognostykiem na przyszłość - zazwyczaj, kiedy rynek wraca do wzrostów, tego rodzaju spółki na wzrostach przyspieszają. Związku z tą utrzymującą się przewagą również i ja mam otwarte zlecenie zakupu w tej spółce, gdzie swoją pozycję zamierzam prowadzić, orientując się po poprzednich wierzchołkach trendu - jakie to są poziomy, zaznaczyłem na wykresie. Więcej danych, wraz z podsumowaniem na końcu:


Podsumowując: z fundamentalnego ujęcia, dla długoterminowego inwestora dywidendowego, akcje w tej chwili nie są atrakcyjne do kupna, gdyż są najzwyczajniej przewartościowane. Patrząc z kolei na techniczny obraz, utrzymującą się przewagę nad rynkiem można próbować wykorzystać - zgodnie ze strategią w której bez dużego komplikowania po prostu podążamy za trendem.

Na zakończenie polecę jeszcze dzisiejszego partnera analizy: LYNX Broker. Broker do którego sam się ostatnio przenosiłem i z którym już długu na blogu współpracuję - moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy), broker nowym klientom zwróci 50 € prowizji od transakcji. Polecam również skorzystania z darmowej wiedzy jaką broker przygotował w formie e-book'a - klikając na poniższy baner, przejdziesz do strony, gdzie za darmo ten e-book można sobie pobrać:
 

4 komentarze:

 1. Co sądzisz o Lotus Bakeries NV? Podobna sytuacja z wyceną, czyli spółka ciągle rośnie, ale też ciągle "drożeje" w ujęciu C/Z i C/S.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uważam, że to dobra spółka - już ją na blogu przedstawiałem TUTAJ. Niestety tak jak mówisz - jest ona w tej chwili po prostu za drogo wyceniona. Kiedyś w końcu wycena spadnie - pytanie tylko czy w tym czasie kurs będzie wyżej, bo w długim terminie zyski firmy rosną.

   Usuń
 2. Zobaczcie na akcje firm Chińskich produkujących samochody elektryczne ,są w bardzo atrakcyjnych cenach,wzrosty są uzależnione od sytuacji w Chinach /covid/To symbole tych akcji ,NIO-LI-XPEV-BYD,notowane na Nyse ,lub te notowane na giełdzie Chińskiej--NIO-9866,-LI-2015,-Xpeng,-9868,- BYD-1211.

  OdpowiedzUsuń
 3. To może Qualcomm teraz:). Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń