Translate my BLOG

poniedziałek, 11 lipca 2022

Humana (HUM)

Humana jest notowaną na giełdzie amerykańską spółką opieki zdrowotnej. Kapitalizacja rynkowa spółki przekracza 60 mld. $ i zatrudnia w sumie 95 500 pracowników. Pierwotna firma została założona w 1961 roku pod nazwą Extendicare. W ciągu następnej dekady firma stała się największym operatorem domów opieki i szpitali w Stanach Zjednoczonych. W 1974 przemianowano ją na Humana i w latach 80. firma zaczęła oferować prywatne ubezpieczenia zdrowotne. Humana jest również powiernikiem United Military and Veterans Service, oddziału Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. 


Wybierając spółki do przedstawienia na blogu, postanowiłem że jeszcze na chwilkę pozostanę przy firmach, które w stosunku do szerokiego rynku trzymają się dobrze - szukając kolejnych kandydatów do inwestycji długoterminowej, warto jest dywersyfikować się nie tylko w ujęciu branżowym, ale również w ujęciu kryteriów doboru, tzn. aby nie ograniczyć się na firmach, które w wyniku bessy w swojej wycenie spadły ponadprzeciętnie nisko, ale również rozglądnąć się za spółkami, które w tej bessy nie uczestniczą. Takie podejście może zwiększyć prawdopodobieństwo wyszukania tych akcji, które z jednej strony ustabilizują portfel i z drugiej - zwiększą prawdopodobieństwo "złapania" akcji, które wraz z powrotem rynku do hossy, wzrosną ponadprzeciętnie dużo. Troszkę więcej na ten temat pisałem podczas krachu pandemicznego, gdzie dla księgarni maklerska przedstawiłem kandydatów, które później okazały bardzo dobrą okazją na wyjście z krachu. Do tego artykułu przejdziesz klikając na tytuł: "Jak inwestować podczas bessy na rynkach?".

Wracając do analizy dzisiejszej spółki: Humana w ujęciu finansowym spełnia podstawowe kryteria jakie powinna spółka do inwestycji długoterminowej spełniać. Oznacza to, że zarówno przychody jak i zysk netto oraz zysk na jedną akcję, są w długoterminowym trendzie wzrostowym. Inwestując w firmy, które rok w rok są w stanie poprawiać swoje wyniki finansowe, zwiększamy sobie prawdopodobieństwo, że firma ta w przyszłości przyniesie pozytywną stopę zwrotu. Aby dodatkowo poprawić sobie szanse powodzenia, można w kolejnym kroku przejść do wyceny firmy:


Pod względem wyceny niestety nie możemy tu mówić o tym, że stoimy przed okazją, bo wycena ta w stosunku do historii, jest aktualnie ponadprzeciętnie wysoka. Mimo tego, przy regularnym powiększaniu wartości portfela inwestycyjnego kolejnymi transzami zakupowymi, warto również nabywać spółki, które w stosunku do szerokiego rynku trzymają się dobrze - dlaczego tak, przed chwilką opisałem. Humana pod tym względem prezentuje się bardzo dobrze, bo mimo spadków na indeksach, ta firma na ostatniej sesji wybiła nowy historyczny szczyt. 


Dla tradera podążającego za trendem, wybicie ponad historyczne szczyty, zawsze jest sygnałem zakupu i również dla inwestora długoterminowego, takie zachowanie kursu jest bardzo pozytywne (szczególnie podczas trwania bessy na rynku). Przechodząc do wyników finansowych - one jak już wcześniej wspomniałem, utrzymują długoterminowy trend wzrostowy i również oczekiwania pozostają optymistyczne, bo zakłada się, że w kolejnych latach pod tym względem nic się nie zmieni. 

HUM 11.07.2022 - 483,38 $


W ujęciu analizy technicznej w pierwszej kolejności sprawdzam zmienność kursu akcji, aby sprawdzić ryzyko związane z głębokością obsunięcia -  w ostatnich ok. 15 latach akcje tej spółki cztery razy doświadczyły spadek ceny akcji, który przekroczył 30%, przy tym największe obsunięcie doświadczyliśmy podczas trwania krachu pandemicznego w 2020 roku, gdzie doszło do ponad 45% obsunięcia. Aktualnie kurs akcji właśnie wybija nowy historyczny szczyt, co dla krótkoterminowego ujęcia jest sygnałem zakupu. W dłuższym ujęciu sygnał ten też można wykorzystać, ale w takim przypadku zaangażowanie w spółce powinno być niższe, bo sama wycena fundamentalna wskazuje, że obecnie cena akcji jest przewartościowana. Jeśli wraz ze wzrostem ceny akcji akcji, również i wyniki finansowe będą rosnąć i to jeszcze szybciej niż kurs akcji, wtedy wycena ta szybko spadnie do poziomów, które można uznać za atrakcyjne. 


Podsumowując: Humana jest interesującą spółką do inwestycji długoterminowej. Aktualne poziomy można wykorzystać zarówno do tradingu jak i do inwestycji długoterminowej, jednak przy zaangażowaniu się na wiele lat, aktualna transza zakupowa powinna być mniejsza, bo wysoka wycena może jeszcze doprowadzić do korekty, którą następnie można wykorzystać do powiększenia pozycji. Jeśli z kolei do głębszej korekty nie dojdzie, to wtedy już jesteśmy w małym stopniu zaangażowani i korzystamy z rosnącej wartości przedsiębiorstwa. Osobiście akcje spółki nie posiadam, ale możliwe, że aktualną siłę wykorzystam do krótkotermionwego tradingu z trendem. 

Na zakończenie dla osób poszukujących brokera do handlu akcjami, w tym również do handlu na pochodnych instrumentach finansowych typu opcje i kontrakty, polecę jeszcze dzisiejszego partnera wpisu: LYNX Broker. Rejestrując się przez poniższy link, broker w ramach współpracy z blogiem, zwróci moim czytelnikom część z prowizji od transakcji:


Dla osób, które z kolei szukając więcej analiz i w tym głównie do polskich spółek, to polecam Portal Analiz, na którym trójka niezależnych inwestorów dzieli się swoim doświadczeniem jakie zdobyli w ostatnich kilkunastu latach:

Zarejestruj się w Portalu Analiz ->

5 komentarzy:

 1. Daniel a co myślisz na temat inwestycji w rynek USA poprzez Beta ETF 100-Nasdaq PL Hedge ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będzie o tym film na naszym kanale, nie konkretnie o inwestowaniu z hedge'em, ale troszkę temat ten też będzie poruszony i jak po tym filmie będą pytania, to chętnie odpowiem ;)

   Usuń
  2. OK. To czekam na film :)

   Usuń
 2. co tam się podziało 6/01/2022 że tak kurs tąpnął ?

  OdpowiedzUsuń