Translate my BLOG

wtorek, 28 lutego 2023

Bycze spółki po styczniu i lutym 2023

Po ok. jednym roku braku aktywności handlowej w portfelu aktywnym, gdzie handluję tylko polskimi akcjami, w lutym przerwałem tą przerwę i kupiłem jedną nową spółkę. Mimo tego nadal nie można mówić o "wielkim" powrocie na rodzimy parkiet - gotówka w tym portfelu dalej stanowi największy udział (stanowi ona teraz ok. 80% wartości portfela). Przez to też w trwającym od paru miesięcy rajdzie nie uczestniczyłem, ale mimo tego bieżący rok i tak startuje z zadowalającym mnie wynikiem - po dwóch pierwszych miesiącach nowego roku, portfel ten zyskał 2,6%. Całościowo po już ponad 11 latach prowadzenia portfela całościowa stopa zwrotu portfela sięga niecałe 230%, co daje ponad 11% w skali roku. Dla lepszego kontekstu, czy to dużo czy mało - w tym samym czasie benchmark, czyli WIG zyskał niecałe 60%, a to daje niecałe 4,3% w skali roku, a to jest plus/minus wyrównanie inflacyjne. 


Można więc krótko podsumować, że dla wypracowania satysfakcjonującej stopy zwrotu przy inwestowaniu na polskim rynku, inwestor musi się nieco wysilić - bo inwestując szeroko w cały rynek, średnioroczna stopa zwrotu pozostawia wiele do życzenia. Przechodząc do aktualnego składu portfela - tak jak już we wstępie pisałem: w minionych tygodniach spadł w portfelu mój udział gotówki (do ok. 80%), bo kupiłem jedną spółkę i jest nią XTB:


Druga spółka jaka do tamtego czasu znajdowała się w portfelu, dalej w nim gości i jest to firma Ambra. Jako, że dawno nie pisałem o statystykach portfela, nadrobię to w dzisiejszym podsumowaniu, a do pozycji jakie posiadam przejdę na końcu.

Swoimi transakcjami na polskim rynku dzielę się już nieprzerwanie od 134 miesięcy, z tego w 83 miesiącach portfel wypracował dodatnią stopę zwrotu, w 49 miesiącach ujemną i w pozostałych dwóch - zerową. W tych miesiącach przeprowadziłem w sumie 95 transakcji (liczone zaksięgowania), co daje mniej niż 1 transakcję na miesiąc i z tych w sumie 95 transakcji 39 zakończyło się stratą, a 56 zyskiem, czyli ok. 60% tradów kończę na plusie. Kiedy transakcja okazuje się stratna - nie tracę na tym dużo i jaki ona ma wpływ na wzrost wartości portfela obrazuje poniży wykres:
 

Wzrost wartości portfela liczony po zaksięgowaniu transakcji przedstawiony jest na wykresie liniowym, co oznacza, że nie pokazuje realny wzrost procentowy, tylko wzrost nominalny. Podkreślę, też że piszę tu o wpływie zaksięgowanych transakcjach na portfel - w np. trakcie pandemicznego krachu nie spanikowałem i nie wyprzedałem się od razu z pozycji, co też oznacza, że rzeczywiste obsunięcie portfela mogło w tym czasie być wyższe (jak duże - widać po miesięcznym wykresie wzrostu wartości portfela, w którym uwzględniony jest wynik niezaksięgowanych pozycji). Można więc powiedzieć, że powyższy wykres to realny wynik jaki uzyskuję (przed opodatkowaniem). Pełna dotychczasowa historia transakcji jest z kolei następująca (pogrubioną czcionką to już zaksięgowane pozycje):


Przechodząc następnie do aktualnego składu portfela - aktualnie posiadam w tym portfelu tylko dwie spółki są to X-Trade Brokers oraz Ambra. Obydwie spółki notują obecnie na niewielkim plusie, bo na jednej mam niecałe 2% zysku, a na drugiej ponad 10%:

Ambra 28.02.2023 - 21,40 (PLN)

Akcje spółki Ambra w ostatnich tygodniach w ogóle nie korelują z rynkiem. Kiedy rynek spada jest to plus, ale jak rośnie idzie to na minus. Luty na giełdzie kończy się z niewielkim minusem, Ambra z kolei wzrosła w tym czasie o ponad 5%. Jednak wynik z całości historii (odkąd trzymam ją w portfelu) nie jest zbyt dobry - dotychczas na spółce zarobiłem niecałe 2%. Technicznie patrząc może jednak akcje ponownie wrócą do (większych) wzrostów - spółka pokonała ostatni opór i tym samym otworzyła sobie drogę do okolic dotychczasowych historycznych szczytów. Związku z tym spółkę dalej trzymam.

X-Trade Brokers 28.02.2023 - 33,28 (PLN)

Druga spółka jaką w tym portfelu trzymam to XTB - akcje kupiłem podczas małej wyprzedaży, która doprowadziła wtedy do ponad 16% korekty (liczone od szczytu). Niestety nie udało mi się kupić akcji na przysłowiowym dołku - kupowałem w trakcie trwania ruchu powrotnego. Zaobserwowałem wtedy jak ordery szybko zapełniały orderbook, co postanowiłem wykorzystać. Na tą chwilę transakcja ta wypada udanie - bo w zaledwie jeden miesiąc zyskałem na tej pozycji już ponad 10%. Jako, że ogólny trend spółki się dalej utrzymuje - pozycję tą zamierzam dalej trzymać. 

Powyższe dwie spółki odpowiedzialne są w sumie za ok. 20% wartości portfela i pozostałe 80% to gotówka. Czyli nadal mam wystarczająco funduszy, żeby zwiększyć swoje zaangażowanie na naszym rynku. Może więc w kolejnych tygodniach ponownie wybiorę się na zakupy i jak coś nowego do portfela dołączy, to oczywiście tradycyjnie poinformuję o tym na swoich social mediach.

Dla osób, które chciałyby lepiej poznać mój sposób tradowania oraz inwestowania, tzn. jakie kryteria są dla mnie ważne, w jaki sposób zarządzam ryzykiem, psychologiczne podejście do rynku i wiele więcej - pisałem o tym w swojej książce, którą znaleźć możesz w sklepie blogowym, do którego przejdziesz po kliknięciu na poniższe zdjęcie:
 

 
Na zakończenie polecę jeszcze dzisiejszego partnera analizy: LYNX Broker. Broker do którego sam się ostatnio przenosiłem i z którym już długu na blogu współpracuję - moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy), broker nowym klientom zwróci 50 € prowizji od transakcji. Polecam również skorzystania z darmowej wiedzy jaką broker przygotował w formie e-book'a - klikając na poniższy baner, przejdziesz do strony, gdzie za darmo ten e-book można sobie pobrać:
 

2 komentarze:

  1. Danielu a co myslisz w chwili obecnej o CD Projekt?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Preferuję prostsze do interpretacji sytuacje i dlatego CDR na tą chwilę nie jest dla mnie interesujący ;)

      Usuń