Translate my BLOG

poniedziałek, 20 lutego 2023

Paccar (PCAR)

Troszkę więcej czasu niż zwykle minęło od ostatniej analizy spółki na blogu. Nadrabiając tą zaległość dzisiaj przedstawię Paccar.  Firma specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i sprzedaży pojazdów do transportu towarów. Możliwe, że część osób jeszcze nigdy nic o spółce nie słyszała, ale firma ta w cale nie jest tak "nieznajoma" jak by się to mogło wydawać - notowana w indeksie NASDAQ100 oraz S&P500 jest jedną z największych tego rodzaju firm w USA z kapitalizacją rynkową sięgającą prawie 40 mld. $. Główny rynek spółki to Stany Zjednoczone, które odpowiedzialne są za ok. 52% przychodów firmy, niecałe 27% udziałów pochodzi z Europy i pozostałe ok. 20% z reszty świata - jest więc obecna na całym świecie. 


Spółka działa w defensywnym, ale cyklicznym, bo koniunkturo-czułym sektorze. Cykliczność widać bardzo dobrze w wynikach finansowych, które falowo są w trendzie wzrostowym. Sam kurs akcji tą cykliczność nie uwzględnia - akcjonariusze spółki raczej patrzą więcej na długoterminowy rozwój wyników, który podąża w odpowiednim kierunku (wzrostowym). Wyprzedzając pytania dotyczące nagłego załamania ceny akcji ok. dwa tygodnie temu: firma przeprowadziła split 3:2, co oznacza że akcjonariusze po tym "manewrze" będą mieli w portfelu półtora akcji więcej (na poniższym wykresie ten split już jest uwzględniony).

PCAR 20.02.2023 - 75,69 $


Fundamentalna wycena spółki jest aktualnie ponadprzeciętnie wysoka, ale i kurs akcji notuje na historycznych szczytach - na historycznych szczytach, mimo trudnego okresu rynkowego. Przy odpowiednio długim horyzoncie czasowym, akcje mimo stosunkowo wysokiej aktualnie wyceny, powinny dać pozytywną stopę zwrotu. Osoby, które jednak wolą nie ryzykować złapania się na większą korektę, powinny mimo tego poczekać na spadek - technicznie najbliższe wsparcie mamy przy cenie ok. 60 $, fundamentalnie uczciwa wycena będzie za to przy cenie ok. 50 $ (pod warunkiem utrzymania poziomu zysku w przyszłości, przy wzroście zysku cena ta (logiczne) wzrośnie, przy spadku zysku - spadnie). Więcej danych do firmy załączam tradycyjnie na końcu:


Spółka ta dostępna jest tylko u brokera, który swoim klientom oferuje dostęp do rynku zagranicznego. Dlatego jeżeli szukasz brokera, to w tym miejscu mogę polecić: LYNX Broker. Broker z którego sam korzystam i którym nowym klientom, którzy zarejestrują się z mojego linka zwróci 50 $ prowizji od transakcji - do strony, gdzie można założyć konto, przejdziesz po kliknięciu na poniższy baner:

Dla osób, które chciałyby się dokształcić - w swojej książce opisałem jakie kryteria powinna spełniać każda długoterminowa inwestycja, gdzie szukać informacji, jak analizuję spółki i wiele więcej.  Dostępna ona jest w sklepie blogowym, do którego przejdziesz po kliknięciu na poniższe zdjęcie:

3 komentarze:

 1. Moje Xirr za ostatnie 13 lat to 20,5%, głównie za sprawą CDR, który trzymam prawie od sławetnego odwrotnego przejęcia Optimusa. Na portfelu bez CDR, od 2017 mam XIRR 18,93%.
  Nie sprzedaję akcji, tylko kupuję i przytulam dywidendy.
  P.S.
  Dużo spółek masz w swoim, byczym portfelu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pod względem stopy zwrotu CDR należał do najlpeszych akcji w Europie (w porównaniu z podobnie dużymi spółkami).

   Usuń
  2. hah a moje to 30 % to jest różnica... ale ja nie przytulam Dy

   Usuń