Translate my BLOG

środa, 17 maja 2023

Consolidated Edison (ED)

Usunąłem przypadkowo listę obserwowanych spółek, na której było ok. 100 akcji do przedstawienia na blogu. Nie pamiętam całej listy, ale odtwarzając ją będę w kolejnych tygodniach dodawał spółki z pamięci i mam nadzieję, że trafię te firmy, o które byłem proszony aby przeanalizować na blogu. Dzisiaj jako pierwsza będzie klasyk dywidendowy, który myślę że będzie dużej liczbie dobrze znany -  Consolidated Edison.

Consolidated Edison jest jedną z największych firm energetycznych USA z kapitalizacją rynkową sięgającą ok. 34 mld. $. Firma dostarcza swoim klientom szeroką gamę produktów i usług związanych z energią za pośrednictwem swoich spółek zależnych. Jako firma z defensywnego sektora należy do klasycznych spółek typu "value" i tym samym również dzieli się ze swoimi zyskami z inwestorami w formie dywidendy. Dywidenda ta nie jest nadzwyczajnie wysoka, ale powyżej średniej dla rynku i przy obecnym kursie sięga ona 3,36%. Jako król dywidendy podwyższa ją od 50 lat - w ostatnich 10 latach średnio 2,9% rocznie. 


Ze względu na dosyć stabilny model biznesowy, nie możemy w tej spółce oczekiwać ponadprzeciętnie wysokiego tempa wzrostu zysków, bo one podobnie jak średnie tempo podwyższania dywidendy ledwo wyrównują poziom inflacyjny. Sam kurs akcji notuje ledwo 5% poniżej historycznego szczytu, co też potwierdza defensywny charakter firmy - bo mimo trudnego otoczenia rynkowego, spółka ta trzyma się dobrze. Niestety jednak aktualnie tego rodzaju spółki cieszą się ponadprzeciętnie dużym zainteresowaniem, co swoje odzwierciedlenia ma też w wycenie. 
 
Jako, że jest to spółka dywidendowa ze stabilną i bardzo długą historią, można firmę wycenić w oparciu o dywidendę - ona z historycznego ujęciu jest aktualnie bardzo niska, a to oznacza, że spółka z tego ujęcia w tej chwili nie jest atrakcyjna do inwestycji. Pozostałe metody wyceny, przewartościowanie to potwierdzają i dlatego uważam, że Consolidated Edison interesująca będzie po minimum dwudziestu pięciu procentowej korekcie.

ED 17.05.2023 - 95,93 $

Spadek ceny o 25% nie spowoduje, że akcje te z fundamentalnego ujęcia staną się "niedowartościowane" - przy cenie ok. 80 $ firma byłaby w mojej ocenie dopiero "uczciwie wyceniona". Aby mówić o "niedowartościowaniu" spółka cofnąć by musiała do okolic zeszłorocznego dołka, czyli do ok. 75 $ (oczywiście pod warunkiem utrzymania dotychczasowego trendu wyników finansowych). 

Prawdopodobieństwo wystąpienia korekty, która przekroczy 30% jest ze statystycznego ujęcia w tej spółce mało prawdopodobne - tak silne korekty firma w ostatnich 50 latach doświadczyła tylko parę razy - ostatnio przy pandemicznym krachu kiedy spółka spadła o 34%, a jeszcze wcześniej: podczas kryzysu finansowego w 2009 roku (akcje cofnęły wtedy 31%). Podsumowując: spółka ta w tej chwili według klasycznych mierników wyceny jest przewartościowana i w przyszłości, jeśli dojdzie do spadku wycena, interesująca jedynie dla defensywnych inwestorów dywidendowych.


Na zakończenie polecę jeszcze dzisiejszego partnera analizy: LYNX Broker. Broker do którego sam się ostatnio przenosiłem i z którym już długo na blogu współpracuję - moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy), broker nowym klientom zwróci 50 € prowizji od transakcji. Do oferty przejdziesz klikając na poniższy baner.

11 komentarzy:

 1. Na jakiej stronie można dostać informacje te jak na pierwszym zdjęciu?

  OdpowiedzUsuń
 2. CO myślisz o wskaźniku altmana ? Jak powinno się go wykorzystać ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic nie myślę, bo nie używam ;)

   Usuń
  2. Dzięki wielkie za odpowiedź. Fajnie że tworzycie coś takiego jak ten blog można się wiele nauczyć... Jednak mam kolejne pytanie o ten wskaźnik. Uwzględnia on bardzo dużo kwesti fundamentalnych spółek... nie uważasz że jest jako jeden z nielicznych wskaźników dość warty uwagi ?
   O co mi chodzi, bo np. po co robić taką skomplikowaną analizę przychodów itp.. jak są 3 wskaźniki które to robią za nas ? Wystarczy je konkretnie odczytać.

   Usuń
  3. Jeżeli umiejętne wykorzystanie takich wskaźników umożliwia osiągnięcie zadowalającej stopy zwrotu, to nieważne jaki to wskaźnik, zawsze warty on jest uwagi ;)

   Usuń
  4. No tak to prawda :)

   Usuń
 3. Hej Danielu, jak tam idzie trading obecnie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mało traduje. Ale to co traduje jako tako idzie :)

   Usuń
  2. Ja znalazłem na Twitterze kogoś, kto ma dobre wyniki i opiera się tylko o strategie o której Ty piszesz w książce ( EMA + PA ). Trochę brak mi tu forum, bo z chęcią bym powymieniał zdania z kimś z tej strony na ten temat.

   Usuń
  3. Może kiedyś grupę na FB otworzę. Jednak na tą chwilę to tylko taka luźna myśl - bo jak powstanie taka grupa, to pewnie dużo czasu na moderowanie stracę... Wolę aktualnie ten czas poświęcać bardziej produktywnym dla mnie rzeczom :)

   Usuń