Translate my BLOG

środa, 21 czerwca 2023

Darden Restaurants (DRI)

Czas na przedstawienie nowej firmy na blogu: Darden Restaurants to amerykański operator wielu marek restauracji, która posiada ponad 1800 lokali i 178 956 pracowników. Na wagę rynkową spółka przynosi ok. 20 mld. $, co plasuje ją w pierwszej dziesiątce największych tego rodzaju firm na świecie. 

DRI 21.06.2023 - 165,82 $


Spółka działa w sektorze "koniunkturo-czułym" - w okresach kryzysowych akcje firmy cofały o ponad 70% (podczas kryzysu finansowego w 2008 roku o -71% i podczas pandemicznego krachu w 2020 roku o -79%). Ogólnie jednak długoterminowy trend kursu akcji podąża w dobrym kierunku - wzrostowym. Oznacza to, że z perspektywy technicznego inwestora, firma ta do inwestycji długoterminowej interesująca jest głównie w okresach dekoniunkturalnych, podczas większych obsunięć ceny akcji.


Fundamentalnie z kolei firma nie należy do "najwyższej klasy akcji", ale przyjmując troszeczkę luźniejsze kryteria, może ona być interesująca do inwestycji długoterminowej. Największym kryterium przemawiającym do inwestycji, może być dla niektórych ponadprzeciętnie wysoka dywidenda (jak na spółkę z tego sektora). Obecna stopa dywidendy sięga prawie 3% i w ujęciu historycznym jest to ponadprzeciętnie dużo. Jednak warto zaznaczyć, że podczas ostatniego kryzysu doszło do cięcia dywidendy - dla niektórych byłby to negatywny sygnał, jednak ja uważam, że była to bardzo dobra wtedy decyzja. Kryzys pandemiczny mocno dotknął sektor w którym spółka działa, przez to nie było też wiadomo jak dalsza historia w tym segmencie się potoczy. Gdyby lockodowny trwały dłużej, niektóre spółki, które twardo pozostały przy utrzymaniu podwyższania dywidendy, mogłyby przejść w poważne problemy finansowe. Darden Restaurants postanowiła w tym czasie nie ryzykować i po prostu zamiast wypłacać zyski w formie dywidendy, zatrzymali nadwyżkę na "gorsze czasy". Uważam, że taka decyzja pokazała, że spółka pozostaje elastyczna i stara się reagować na zmiany rynkowe.
 
 

Reasumując: Darden Restaurants dla inwestora akceptujący wysoką cykliczność wyników spółka może być interesująca głównie podczas kolejnego kryzysu gospodarczego, gdzie spółka prawdopodobnie ponownie doświadczy ponadprzeciętnie głębokie obsunięcie. 

Na zakończenie polecę jeszcze dzisiejszego partnera analizy: LYNX Broker. Broker do którego samkorzystam i z którym już długo na blogu współpracuję - moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy), broker nowym klientom zwróci 50 € prowizji od transakcji. Do oferty przejdziesz klikając na poniższy baner. 
 

8 komentarzy:

 1. Witam. Fajny artykuł. Pytanie jedno, chciałem zamówić twoją książkę, ale mam takei obawy że np. jak w przypadku tej spółki analiza jest że tak powiem mega skromna, wręcz jej nie ma.
  Gdzie jakaś analiza przychodów zysków zadłużeń itp ? Chciałbym się tego nauczyć lub jakoś mieć fajnie opisane krok po kroku jak sobie takie spółeczki dobierać na co patrzeć... myslałem że takie coś znajdę w twojej książce, ale czy znajde ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tej analizie tylko powierzchownie przeanalizowałem spółkę. W poprzednich analizach troszkę więcej wchodziłem w szczegóły, na kanale youtube zwykle również jeszcze dokładniej sprawdzamy firmę.
   W książce napisałem jakie są najważniejsze kryteria do inwestycji, skąd czerpać informacje itd.

   Usuń
  2. Dzięki za odpowiedz. Wiesz brakuje mi czegoś takiego no hmm nie instrukcji ale przykładowo kwestii kilku kluczowych danych które odróżnią dobrą spółkę od złej. Znajdę coś takiego w książce?
   Druga sprawa to twój portfel, czy to prawda że jeżeli masz obsunięcie na kapitale w portfelu to dokładasz większe wpłaty ? Czy tylko ja to zauważyłem ? O co chodzi, bo wtedy kwestia większego wzrostu niż benchmark robi się bardziej istotna bo łapiesz więcej spółek w okresach kryzysowych...

   Usuń
  3. Jeszcze jedna kwestia, jak i gdzie można tak fajnie prowadzić własne portfolio ? W sensie te wykresy itp dla swojego portfela?
   Super sprawa z blogiem, myślę że kupię za to i wyłącznie twoją książkę.

   Usuń
  4. Okresy kryzysowe są zawsze najlepszym okresem do powiększania długoterminowego portfela nowymi wpłatami. Portfel prowadzić można w programie portfolioperformance lub w myfund ;)

   Usuń
  5. Rozumiem :) Dzieki serdeczne za odp. książke biore oczywiście

   Usuń
 2. Hejo, ja w nawiazaniu do tradingu. Strasznie dużo scamów w necie i ciężko odsiać to co faktycznie może działać czy też kto jest kimś komu można ufać. Kojarzysz moze ICT? Masz jakieś zdanie?

  OdpowiedzUsuń
 3. Najlepiej przed rozpoczęciem tradingu sięgnąć po wiedzę - np. książki. Mając wiedzę, scamy dużo łatwiej zidentyfikować. ICT nie kojarzę.

  OdpowiedzUsuń