Translate my BLOG

sobota, 25 czerwca 2011

TVN

 Wybicie dołem z kanału bocznego, ale RSI daje sygnał kupna

24.06.2011 - 15,84

Nastąpiło dosyć wyraźne wybicie dołem z kanału konsolidacyjnego, co jest sygnałem sprzedaży, gdyż kurs z trendu bocznego przechodzi w trend spadkowy. Dodatkowo nastąpiło przecięcie 5 i 15 okresowej średniej kroczącej w zeszłym tygodniu w środę - co potwierdza sygnał sprzedaży. Mimo tego oscylator RSI, który "specjalizuje" się w trendach bocznych na ostatniej sesji dał sygnał zakupu. Patrząc teraz na wykres z perspektywy ostatnich trzech lat wspaniale można zauważyć sygnały podane przez ten oscylator, które prawie za każdym razem jak kurs dotarł do swojego ograniczenia się sprawdziły. Na wykresie zaznaczyłem te chwile jak kurs dotarł do tego momentu oraz sygnały oscylatora. Nastąpiło więcej sygnałów K i S, ale myślę że warto zająć się tylko tymi gdzie cena dotarła do linii trendu.

Jak nastąpiło wyraźne przecięcie linii (tak jak to widać na samym początku na wykresie) oscylator "wstrzymał" się od sygnału zakupu i pojawił się on dopiero kiedy cena zakręciła w górę. Nastąpił tylko jeden fałszywy sygnał sprzedaży - jak cena przebiła linię oporu i przeszła w trend boczny, który trwa (trwał) do dzisiaj (na wykresie zaznaczone grubą linią).

Wracając do aktualnej sytuacji spółki. Na ostatniej sesji nastąpił sygnał zakupu na oscylatorze RSI, kurs ale znajduje się poniżej wsparcia. Wybicie powyżej tego wsparcia (16 zł) będzie potwierdzeniem na zakup. Trzeba pamiętać, że wcześniej pojawił się sygnał S poprzez przecięcie się średnich. Dlatego powrót powyżej wcześniejszego ograniczenia może być potwierdzeniem zmiany kierunku, przynajmniej na krótko okresowo. Będzie więc to sygnał na zajęcie pozycji. Zlecenie obronne ustawiłbym ze względu na aktualną sytuację giełdy bardzo ciasno. Pozycja zajęta na każdym papierku powinna (moim zdaniem) w okresie takim jak teraz nie trwać dłużej niż 1 - 2 tygodnie. 
Najbliższe wsparcie: 15,60 zł
Najbliższy opór: 16 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz