Translate my BLOG

piątek, 13 lipca 2012

NZD/USD

Poziom docelowy osiągnięty
13.07.2012 - 0,7921


Potencjalny punk zwrotny opisany w analizie z 4 lipca (patrz niżej) został osiągnięty. Ja swoją pozycję na tej parze zamknąłem zbyt wcześnie (nie trzymałem się swojej własnej analizy) co w sadzie było bardzo głupim posunięciem... W chwili obecnej dotarliśmy do oporu, który wcześniej był wsparciem (tzw. "zmiana biegunów") co oznacza, że prawdopodobnie zaobserwujemy lekkie odbicie od obecnego poziomu:
 


Price action + Fiobonacci levels
04.07.2012 - 0,8043

Przed chwilką otworzyłem krótką pozycję na parze NZD/USD i stwierdziłem, że warto się tym wykresem podzielić. Za otworzeniem pozycji przemawiają do mnie nałożone na siebie zniesienia Fibonacciego w połączeniu ze wsparciami oraz oporami jakie tworzyły historyczne ekstrema cenowe (czyli zwykły Price Action). Alternatywne oznaczenie TRADEr służy tylko po to, żeby nie mylić je z jakimiś formacjami ABCD lub XABDC (ostatnio w jednej mojej analizie gdzie poziomy właśnie tak zaznaczyłem czytelnik odczytał to jako formację ABCD (a celem było tylko dokładne pokazanie miejsc zaczepień Fibo :P)). Wracając do analizy wsparcia i opory nie będę opisywał (myślę że wszyscy je dobrze widzą), opisze tylko poziomy Fibonacciego:
0,618TD = DE
0,707RD = DE
0,786AD = DE
Poziomy te pełnią rolę zapory dla kursu i w połączeniu z podwójnym dnem w marcu oraz potwierdzeniem tego wsparcia w kwietniu mamy bardzo silny opór. Dlatego zlecenie obronne ustawiłem powyżej tego zgrupowania. Następnie przejdę do poziomu w którym wyznaczyłem moje miejsce zamknięcia pozycji. Poziom ten z punktu widzenia analizy przy pomocy zniesień Fibo jest dużo silniejszy niż ten w którym wyznaczyłem opór. Najpierw poziomy z fali długookresowej:
TD = 0,382Dr
AD = 0,5Dr
Dodam jeszcze, że dokładnie na tym poziomie, gdzie nakładają się na siebie te dwa zniesienia mamy potrójne dno. Następnie kolejne zniesienia, tym razem z fali "krótszo-okresowej", dla lepszej przejrzystości dodaję jeszcze drugi wykres:


Zmieniłem trochę oznaczenia, żeby się nie dublowało (bo w końcu jest to inna fala):
0,382FE = EX
0,5OE = EX
0,618RE = EX
Podsumowując: wszystko wygląda elegancko - zniesienia bardzo ładnie na siebie zachodzą, dodatkowo mamy ważny opór, który potwierdzają wcześniejsze wsparcia. Wiem, że jest to "łapanie" szczytu, jednak uważam że warto spróbować, w tym przypadku mój stosunek ryzyko-dochód przekracza 1:5.13 komentarzy:

 1. polecam jeszcze rzucić okiem na EUR/NZD tam jest również dobra podpowiedz co do kierunku kiwi ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. wykresy się potwierdzają - tu (NZD/USD) ważny szczyt potwierdzony oporem i zniesieniami tam (na EUR/NZD) historyczny podwójny dołek (potencjalne miejsca odbicia), patrząc historycznie obydwa te wykresy chodzą w przeciwną stronę, czyli wszystko przemawia za dobiciem :)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Mówiąc fachowo - są ze sobą ujemnie skorelowane ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. No jak na razie potwierdza się ,że euro <$ (słabnie),tak jak przypuszczałam(czytałam).
  Dziś sprzedałam euro 4,2171 i kupiłam $ 3,3651.
  Dzięki i pozdrawiam Ego

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy ten cholerny ATS ruszy w tym roku choc trochę.Ego

  OdpowiedzUsuń
 6. Czyżby najlepszą lokatą na dzisiejsze czasy był NZD ?
  Trochę dużo pytań ale takie czasy niespokojne ! Pozdrawiam
  Jak tam z ATS. EGO

  OdpowiedzUsuń
 7. ATS wygląda bardzo słabo, na krótkoterminowo może pojawić się odreagowanie - wskaźniki są w strefie wyprzedaży jednak trudno będzie się wstrzelić w to odbicie, dlatego uważam że lepiej obserwować tą spółkę z boku, osoby które lubią szukać dołków mogą obserwować wskaźniki, po sygnale kupna na tych wskaźnikach może pojawić się jakaś okazja, wtedy zlecenie obronne proponowałbym ustawić poniżej dołka, ale jeszcze raz podkreślam kupno tego papierka wiąże się z dosyć wysokim ryzykiem

  OdpowiedzUsuń
 8. Ryzyko -no właśnie,coś wiem o tym,bo muszę sprzedac ATS a nie kupic.
  Na ile technik jak Pan wyliczyłby obecny wzrost ATS.(0,23 to max)

  Czytam Pana wpisy i tak zazdroszczę Panu tej technicznej wiedzy ,że aż mnie skręca.Gdyby miał Pan polecic kursy (an.technicznej)od podstaw to co by pan polecił.
  Na naukę nigdy za póżno,oby.Pzdrawiam EGO ( Olsztyn)

  OdpowiedzUsuń
 9. Polecam "Analizę techniczną rynków finansowych" Murphy'ego - uznawana jest za jedną z najważniejszych pozycji w tej dziedzinie
  po za tym wiele szkoleń prowadzą również domy maklerskie, np: http://bossa.pl/edukacja/szkolenia/ i http://www.xtb.pl/academy/materialy-edukacyjne/poczatkujacy

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie daje mi spokoju,gdy napisał Pan,że kupno ATS wiąże się z dużym ryzykiem(co prawda już mam niestety ,trochę sprzedałem z duzą stratą teraz).czy to ryzyko jest długoterminowe czy dotyczy w ogóle ATS(może wszystko sprzedac,ale strata!!!)Pozdrawiam Ego

  OdpowiedzUsuń
 11. Inwestycje w spółki, na którym dominującym trendem jest trend spadkowy powinny być zawsze krótkoterminowe. W przypadku ATS poziom 0,2 zł tworzy dosyć ważne wsparcie (mieliśmy już kilkakrotne odbicie, dodatkowo psychologiczny okrągły poziom). Dodatkowo w okolicach tego poziomu mamy również linię trendu (poprowadzoną po dołkach) - umacnia to wsparcie na tym poziomie. Więc jego przebicie może doprowadzić do jeszcze większej zniżki (co przy obecnym głównym trendzie jest bardzo prawdopodobne). Każde odreagowanie (tak jak ostatnie jednodniowe 14% odbicie) powinno się wykorzystać do opuszczenia waloru.
  Krótko podsumowując ja bym ustawił zlecenie obronne poniżej 20 gr. i ewentualne podobne odbicie jak ostatnio wykorzystałbym do sprzedaży.

  OdpowiedzUsuń
 12. Praca mam nadzieję już "opita",to tak dla kurażu i aby nie zapomniec jej treści na długo.A poza tym gratulujemy a wynik był oczywisty bo wszyscy trzymalismy kciuki.Powodzenia ,sukcesu (efekty już ...powoli...),i życzę aby miał Pan siłę i nigdy nie był intelektualną ...,jak wielu w tej branży.Tego właśnie życzę Ego

  OdpowiedzUsuń