Translate my BLOG

sobota, 25 maja 2019

Roper Technologies (ROP)

 Lista spółek kwalifikujących się do "Najlepszych Spółek Świata" jeszcze się nie skończyła!
ROP 24.05.2019 - 348,07 (USD)

Dostałem dwa/trzy pytania, czy moja lista "Najlepszych Spółek Świata" już powoli dobiega końca, gdyż ostatnie przedstawienie takiej spółki było blisko miesiąc temu i częstotliwość tych wpisów troszkę spadła... Dlatego dzisiaj dla nadrobienia tej zaległości przedstawię kolejną spółkę z tej listy i dodam też, że znajduje się na niej jeszcze duża ilość firm, które na blogu do tej pory nie przedstawiłem i będą dochodzić w kolejnych miesiącach ;)

Przechodząc do kolejnej firmy z tej listy dzisiaj przedstawię Roper Technologies. Jest to amerykańska firma przemysłowa o zróżnicowanym profilu działalności, która produkuje produkty inżynieryjne na globalne rynki niszowe. Firma oferuje szeroką gamę produktów i usług klientom w ponad 100 krajach, posiada cztery główne linie biznesowe: technologia przemysłowa, technologia częstotliwości radiowych (RF), obrazowanie naukowe i przemysłowe oraz systemy i sterowanie energią. Jej obecna kapitalizacja rynkowa przekracza 36 mld. $, wypłaca skromną dywidendę w wysokości 0,53% na którą przeznacza niecałe 16% swoich zysków. Firma też znajduje się również z obecnie 3% udziałem w składzie certyfikatu, który w dużej mierze odzwierciedla właśnie mój prywatny portfel "Najlepszych Spółek Świata" i którego udziały można kupić na giełdzie, więcej szczegółów dostępnych pod tym linkiem: "HGSP Investing".

Trend wzrostowy firmy utrzymuje się od końca lat 90 ubiegłego wieku, jednak okresowo pojawiały się dłuższe fazy korekty, które ale tylko delikatnie przekraczały 50%. Przewaga spółki w stosunku do indeksu w którym jest notowana (S&P500) jest bardzo wyraźna, gdzie korekty zbliżały się do wielkości korekt szerokiego rynku, jednak w okresach siły spółka z dużą przewagą wyprzedzała swój benchmark:
 ROP vs. SP500 z kursem odniesienia na 01.2018

Wraz z dotarciem indeksu do okolic swoich historycznych szczytów również i kurs spółki zwolnił z wzrostami. Takie powiązania miedzy akcją a indeksem pojawiają się regularnie co technicznie można dobrze wykorzystać do tradowania. Na chwilę obecną wygląda na to, że spółka dalej porusza się pod dyktandem indeksu z tą różnicą, że w okresach wzrostów, siła na spółce jest dużo większa. 

Przechodząc do fundamentalnej części firmy zacznę od podstawowej wartości, która często wybierana jest dla szybkiego wycenienia aktualnej wartości spółki i to w stosunku do indeksu w którym notuje:

  
Mowa jest o wskaźniku zysku na akcję (EPS, z ang. earnings per share). Jak już wiele razy na blogu pisałem, sama ta wartość o niczym nie świadczy i jej wysokość często powiązana jest od rynku na którym fima działa (np. EPS spółek technologicznych zazwyczaj są znacznie wyższe od spółek z sektora finansowego). Jednak porównując tą wartość do wartości historycznych można "z grubsza" ocenić czy obecna wycena jest przewartościowana czy jednak nie. 

Średnie EPS dla ROP z ostatnich 5 lat wynosi 28, przy tym jej obecna wartość wynosi 33. Oznacza to, że spółka na tle historycznym wyceniana jest dzisiaj na ponadprzeciętnie wysokim poziomie. Warto dodać, że przy średniej wycenie tego wskaźnika z minionych kilku lat uwzględniona jest cena akcji na koniec roku, co oznacza że ze względu na zeszłoroczną korektę rynkową pod koniec 2018 roku średnia wartość EPS z ostatnich 5 lat została troszkę zaniżona. Więcej danych wraz z tabelą pokazującą wyniki finansowe z ostatniej dekady zamieszczam poniżej:


8 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Anonimowo pierwszy się nie liczy, więc zastępuję miejsce ;) i jak zwykle dziękuję za bardzo dobry wpis i przedstawienie nowego kandydata do zakupu, który również dochodzi do mojej listy obserwowanych spółek. Pozdrawiam Jan

   Usuń
 2. Wszystko jest super z tymi spółkami ,ale jest jedno ale,wszystkie zaliczą totalny zjazd jak tylkowystąpi panika na szerokim rynku w USA i nie tylko.Na ten czas byłbym bardzo ostrożny z zakupem bardzo drogich spółek,kto kupił kilka lat temu to mu zjazd 30% nie wyczyści portfela.Najważniejszy zawsze jest moment wejścia .Ja inwestuję teraz tylko krótkoterminowo-spekulacyjnie,długo terminowo to spółki użyteczności publicznej jak AEE,AES,WEC,AEP-utylites;następnie konopie-ACB,CRON-APHA,CGC,opieka zdrowotna ,nieruchomości-EQIX.Co o takim podejściu myślicie?

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak rynek spada to i akcje spadaja - normalna sprawa, nie zgadzam sie ale ze wszystkie spolki ktore Daniel tu przedstawil sa bardziej ryzykowne. Wystarczy spojrzyc na wczesniejszy przyklad - Lotus Bakieries, tam max drawdown znacznie nizsze niz drawdown szerokiego rynku, inny przyklad Church & Dwight i obecnie ta spolka w ogole nie czuje panike rynkowa notujac dzisiaj w okolicach historycznych szczytow, jeszcze inny przyklad Exponent - spolka marzenie, stabilnie rosnie nie wazne co sie wokol dzieje, obsuniecia plytkie, kurs stabilny. Finalnie odpowiednia mieszanka w portfelu jest kluczem sukcesu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnio ze strony Investor Palace otrzymałem rekomendacje do kupna takich akcji ,-HIIQ-ubezbieczenia zdrowotne dostępne poprzez internet,potencjał do wzrostu +200%;WAB-produkty dla kolei;AMZN-cena docelowa 3000$;ICPT-opieka zdrowia;APHA-Biotech ,wzrost do 60%;BABA;oraz rekomendacja kupna tanich REITÓW,-SKT-dyvidenda 7.86%;VTR dyvidenda 4.81%;oraz DEI,HIW,MAA.-HCP-dyvid.4.69%-nieruch.związane z opieką zdrowotną/szpitale ,przychodnie ,itp/,AMT-American Tower,GEO-specjalizacja zakłady karne,obsługa zakł.karnych,działa w USA,Australi,Afryce ,Angli-dywidenda 8% rocznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak dla mnie średnie te rekomendacje, Daniela są znacznie lepsze, chociaż wiem że Daniel się broni przed tym stwierdzeniem i rekomendacji nie daje, tylko przedstawia "ciekawe spółki" wzbogacając je o krótkie analizy. Ogólnie rekomendacje służą tylko do inspiracji i zajęcia się daną spółką samemu, analizując ją celem sprawdzenia czy pasują do własnej strategii, portfela.

   Usuń
  2. Zgadza się ;), ja nie daje rekomendacji tylko przedstawiam spółki w które sam inwestuje, obserwuje i traduje ;). Podpisuję się też pod tym, że nie powinno się podejmować decyzji zakupu/sprzedaży w oparciu o jakieś rekomendacje lub analizy osób trzecich - traktować je właśnie jako inspirację do sprawdzenia i przeanalizowania czy pasują do własnej strategii, portfela ;).

   Usuń