Translate my BLOG

sobota, 1 czerwca 2019

Bycze spółki po kwietniu oraz maju 2019

Ostatnia aktualizacja mojego portfela "Byki" była w marcu, dlatego dzisiaj odświeżam jego stan. W ostatnich dwóch miesiącach dużo się w portfelu nie działo - sprzedałem spółkę (Benefit) i zostałem teraz tylko z CdProjekt. Portfel po 91 miesiącu publicznego prowadzenia stoi dzisiaj 199,1% wyżej, co w stosunku do banchmarku (WIG'u), który w tym samym czasie wzrósł o 53,05% oznacza utrzymanie przewagi nad nim. Pełna historia na wykresie przedstawia się następująco:


Rynek w Polsce nadal utrzymuje się w trendzie horyzontalnym, nie wybijając nowych dołków, ale i też nowych szczytów. Inwestorzy muszą w takim czasie wykazać cierpliwość, czekając na wybicie górnego ograniczenia trwającego trendu. Z kolei traderzy mają teraz okazję do gry w "pin ponga" kupując dolne ograniczenie "boczniaka" i sprzedając w okolicach oporów z zleceniami obronnymi poniżej/powyżej trendu. Ja jako trader pozycyjny zaliczam się więcej do grupy inwestorów, gdyż inwestuję w ujęciu kilku miesięcznym, więc czekam na potwierdzenie powrotu polskiego rynku do trendu wzrostowego. Jednocześnie oznacza to, że obecnie polskim rynkiem się też dużo nie interesuję i z kilkudziesięciu spółek które w sumie posiadam tylko jedna jest z polski i jest ona właśnie częścią blogowego portfela "Byki" - CdProjekt. Ponieważ też aktywność w tym portfelu mocno spadła, możliwe że jego aktualizacja będzie się teraz pojawiała co dwa miesiące (a nie jak dotąd zazwyczaj co miesiąc). Przechodząc do składu portfela, zacznę od spółki która pod sam koniec kwietnia zaliczyła mocny spadek przez co też zmusiła mnie ona do sprzedaży swoich udziałów w tej firmie:


Benefit 31.05.2019 - 556

Benefit może być książkowym przykładem tego, dlaczego zlecenia stop loss nie są najlepszym zabezpieczeniem przed stratą. Najlepszą kontrolę ryzyka uzyskać można poprzez dostosowanie wielkości pozycji w portfelu! Duża luka pod koniec kwietnia przyczyniła się do kilkunastu procentowego spadku i inwestorzy którzy zbyt wysoko koncentrowali swoje inwestycje w tej spółce nawet przez stosowanie ciasnych zleceń obronnych doświadczyli dużej straty. Spółka w moim portfelu stanowiła ok 10% jego wartości i ponad 16% strata na pozycji przyczyniła się do blisko 1,7% obsunięcia wartości portfela. Tak gwałtowny spadek zazwyczaj ma swoje korzenie w jakichś informacjach i w tym przypadku nie było inaczej - po wiadomości o możliwym spadku zysku z działalności operacyjnej kurs spółki ostro spadł. Patrząc technicznie, bez dwóch zdań mamy do czynienia z średnioterminowym trendem spadkowym i nawet długoterminowy trend wzrostowy (trwający od 2011 roku) jest teraz też (moim zdaniem) poważnie zagrożony. Poprawę sytuacji widziałbym dopiero po wybiciu ponad 1000 zł, a to oznacza że spółka potrzebowałaby blisko 100% wzrostu kursu akcji zanim ona ponownie stanie się dla mnie interesująca.


CdProjekt 31.05.2019 - 207,8

Przy CdProjekt szalony trend, który od dołka w 2009 roku wzniósł notowania akcji o ok 20 000% nadal trwa i potwierdzenie kontynuacji kierunku ruchu widziałbym po wybiciu kursu ponad 220 zł. Wsparcia są dosyć wyraźne i dotychczas kurs zazwyczaj na nie reagował, pierwszym takim poziomem jest 200 zł następnie strefa 175-170 zł za akcję.

10 komentarzy:

 1. Kilkadziesiąt spółek - zdradzisz dokładniej jakie spółki posiadasz i jak długo?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jako, że piszę o giełdzie i zarządzam portfelem, który można kupić na giełdzie jestem w tej kwestii przezroczysty ;) - spółki jakie posiadam i jak długo je już trzymam można zobaczyć tu na blogu w zakładce "Portfel Inwestycyjny BSW" tam pełny wgląd do mojego długoterminowego portfela, znajduje się w nim obecnie 16 spółek. W ramach certyfikatu, którym zarządzam i którego udziały można kupić na giełdzie (szczegóły; http://at-trader.blogspot.com/2019/05/moj-portfel-inwestycyjny-bsw.html) jego skład też można sprawdzić - znajdują się w nim 22 spółki (większość się dubluje z portfelem inwestycyjnym). W portfelach które nie są publiczne mam jeszcze kilka więcej i przy tej ilości częściej jedna odchodzi i druga przychodzi, tzn. skład się częściej zmienia ;).

   Usuń
  2. Ok dzięki, bardzo to cenię i uważam że każdy kto pisze o giełdzie powinien w taki sam sposób pokazywać swój portfel. Najczęściej pokazują tylko pojedyncze transakcje, przez co nie można zweryfikować umiejętności takiej osoby. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Ciekawy post! Blog robi ogromne wrażenie. Widać tutaj włożone serce i wysiłku z pasji. Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 3. Rozglądnąłem się po polskim rynku i wpadłem na ING Bank Śląski - dzisiaj spółka dołączyła do portfela.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawy wpis. Widać, że autor bloga ma dużą wiedzę na tematy opisane tutaj.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń