Translate my BLOG

środa, 22 maja 2019

Lista brokerów (zagranicznych) z dostępem do certyfikatów "wikifolio"

Po przedstawieniu certyfikatu, który w dużym stopniu pod względem składu i strategii odzwierciedla mój prywatny portfel "Najlepszych Spółek Świata" otrzymałem dużo pytań odnośnie tego gdzie te certyfikaty można nabyć, tzn. który broker umożliwia handel tymi produktami. Niestety ich dostępność w Polsce jest nieco utrudniona, co po prostu wynika z nieznajomości tego rodzaju produktów u nas. Zmieni się to dopiero wtedy, gdy Polscy brokerzy ocenią, że zainteresowanie jest wystarczająco duże aby przyniosło to dla nich dodatkową korzyść finansową. Do tej chwili nie pozostaje nam nic jak pokazanie im naszego zainteresowania tymi certyfikatami i cierpliwe czekanie na wprowadzenie ich do listy produktów brokera.

Zupełnie inaczej wygląda to na zachodzie, a szczególnie w niemieckojęzycznych krajach (Niemcy, Austria i Szwajcaria) gdzie certyfikaty "wikifolio" są częstym elementem portfeli inwestorów. Tam niemalże każdy broker umożliwia nimi handel, a dokładniej każdy u którego istnieje możliwość handlu na giełdzie w Stuttgarcie. 

Lista brokerów z dostępem do tej giełdy jest bardzo długa i nie ma sensu przedstawienia każdego z nich. Dlatego w tworzeniu listy skoncentrowałem się tylko na tych których sam znam i które dzięki swojej pozycji rynkowej mogą zostać zaliczone do "sprawdzonych brokerów". Przy zakładaniu konta też nie powinny pojawić się jakiekolwiek problemy - dużej różnicy w stosunku do zakładania takiego konta u Polskiego brokera nie ma i z podstawowymi znajomościami j. angielskiego (jeszcze lepiej niemieckiego) w kilka minut przez internet można takie konto utworzyć - "dla chcącego nic trudnego" ;). Po kliknięciu na nazwę otworzy się oddzielna karta z przekierowaniem do głównej strony danego brokera, poniżej lista (kolejność losowa):

 1. Onvista (popularny broker w Niemczech) 
 2. Flatex (popularny Niemiecki broker online)
 3. DAB BNP Paribas (kolejny popularny (i może też w Polsce bardziej znany) broker) 
 4. Consorsbank (następny popularny Niemiecki broker)
 5. Comdirekt (jeden z największych Niemieckich brokerów)
 6. TargoBank (kolejny jeden z większych Niemieckich brokerów)
 7. ViTrade (jeden z większych zachodnich brokerów on-line)

8. Lang & Schwarz (emitent certyfikatu i lista ich partnerów u których za ich pośrednictwem (brokerzy) można kupić certyfikaty "wikifolio").

Szczegółowa instrukcja "Jak założyć konto brokerskie za granicą"


Dla przypomnienia dodaję jeszcze linki do opisów przedstawiających certyfikaty którymi zarządzam:  
22 komentarze:

 1. Dziękuję za listę. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Również dzięki za listę. Na pewno wielu osobom się to przyda, ja dopiero zaczynam

  OdpowiedzUsuń
 3. Podpinam się do podziękowań, dobra lista. Z pewnością mi się przyda!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 5. KILKA UWAG ZAINTERESOWANEGO INWESTORA.
  1/ Kto zna realia u polskich brokerów ten dobrze wie, że ten certyfikat nigdy nie będzie dostępny w Polsce.
  2/ Propozycja pisania zapytań i próśb do polskich brokerów na skalę masową? Uwzględniając ilość polskich brokerów i rzeczywistą ilość zapytań to skutek będzie mizerny.
  3/ Akcja pisania próśb do 1 konkretnego polskiego brokera miała by sens, gdyby została w jakiś sposób zorganizowana i przeprowadzona w krótkim czasie. Łatwiej przecież jest założyć rachunek u polskiego brokera niż w Niemczech.
  4/ Założenie rachunku brokerskiego w Niemczech nie powinno nastręczać kłopotów? To może właściciel certyfikatu zrobi poradnik dla Polaków jak założyć rachunek w Niemczech szybko i bezboleśnie. Jak potem przelać kasę i zakupić certyfikat. Śmiem twierdzić, że mu się to BARDZO OPŁACI. Proponuję poradnik dla ViTrade - internetowy to raczej będzie najłatwiej założyć rachunek przez neta.
  5/ Pomysł z certyfikatami BARDZO DOBRY. Bariera w postaci jego dostępności, redukuje realne zaangażowanie inwestorów z Polski do minimum.
  6/ Pozostaje jeszcze kwestia rozliczenia z US w Polsce od inwestycji zagranicznych - tu też by się przydał opis jak konkretny broker podchodzi to kwestii podatkowych, jakie dokumenty wysyła?
  7/ Bez konkretnej pomocy ze strony prowadzącego certyfikat, cały pomysł spali na panewce w polskich realiach i za jakiś czas będzie tylko ciekawostką.

  OdpowiedzUsuń
 6. A czy ten certyfikat ma KID w języku polskim? Bez tego żaden polski broker nie wprowadzi go do oferty. To chyba wymóg UE? Tak sprytnie wyeliminowani z rynku europejskiego amerykańskie ETFy - brak KID w narodowym języku kraju gdzie były dostępne spowodował ich eliminację.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpowiem za Daniela :) - u emitenta dostępny jest dokument KID w j. niemieckim (czy jest w j. poslkim to nie wiem). ETF'y w obcym języku również są do kupienia w Polsce, a ograniczenia w handlowaniu amerykańskimi ETF'ami można ominąć składając wniosek o rozszerzenie konta brokerskiego do tzw. konta "profesjonalnego" ;)

   Usuń
 7. Kontaktowałem się z kilkoma brokerami w Polsce odnośnie rozszerzenie możliwości handlu na giełdzie w Stuttgarcie (gdzie można kupić moje "portfele") i w dużym skrócie - raczej żaden Polski broker nie umożliwi handel na giełdach regionalnych.

  W związku z tym skontaktowałem się z niemieckimi brokerami celem doinformowania się odnośnie szczegółów prowadzenia konta w Niemczech z Polski - bez problemowo.

  Największą przeszkodą dla polskich inwestorów będzie wypełnienie wniosku, który dostępny jest tylko w j. niemieckim (oczywiście można sobie przetłumaczyć, ale wiem że jak już pojawia się jakaś mała przeszkoda to większość się często zniechęca :/ ...), natomiast kontakt z brokerem w j. angielskim oczywiście możliwy. Sam proces zakładania i prowadzenia konta niczym się nie różni od tego w Polsce.

  Otrzymałem już wszystkie potrzebne wnioski w tym formularz W-8BEN, który jest umową o unikaniu podwójnego podatku z dywidend spółek amerykańskich. Także otwierając konto w Niemczech inwestor będzie miał dostęp do dużo większej listy instrumentów (w tym do mojego certyfikatu) oraz z amerykańskich spółek otrzyma dywidendy z odliczonym podatkiem 15% (w Polsce zabierają 30%), resztę (4%, gdyż w Polsce płacimy 19%) samemu dopłacamy do urzędu skarbowego.

  Mogę przygotować wpis na blogu, w którym przedstawię wszystkie szczegóły oraz jak założyć konto w Niemczech. Dajcie tylko proszę znać czy w ogóle jesteście zainteresowani takim rozwiązaniem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja byłbym zainteresowany! Założenie konta mnie tak nie niepokoi, jak rozliczanie podatku ;)

   Usuń
  2. Wpis jak założyć konto brokerskie za granicą już było publikowane: LINK ;)

   Usuń
 8. ja jeszcze dorzuciłbym tutaj do tej listy brokera u którego ja się przeniosłem już ponad rok temu a mianowicie LYNX

  OdpowiedzUsuń
 9. Potwierdzam Lunx to dobry broker

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja muszę przyznać, że korzystałem już z różnych brokerów ale dopiero w Lynx zostałem na dłużej. Tak więc z mojej strony polecam

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja również polecę lynx inwestuję już od dwóch lat i jestem zadowolony

  OdpowiedzUsuń
 12. Dobra oferta, sprawna obsługa, jak ktoś chce handlować na giełdzie to można liczyć na tego pośrednika.

  OdpowiedzUsuń

 13. Oferta od IB z polskim suportem więc wszystko świetnie zorganizowane, jak chcecie inwestować to dobry pośrednik.

  OdpowiedzUsuń
 14. Dzień dobry.
  Nie znalazłem certyfikatów w difbroker oraz exante.
  Którego spośród brokerów wybrać do ich zakupu. Czy Flatex także wymaga wizyty u notariusza?
  Przypuszczam, że wszyscy brokerzy mają 100 000 euro gwarancji depozytu. Ważne aby miał stronę/obsługę po angielsku i
  dało się wygenerować dokumenty do rozliczenia z us.
  Gdyby był tani z bezproblemowym założeniem konta to już w ogóle marzenie:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Super, doskonała brokerska oferta od IB, a jednocześnie wsparcie techniczne w języku polskim za co wielki plus.

  OdpowiedzUsuń
 16. Oferta super, bardzo dobrze zorganizowany serwis z językiem polskim, środki w IB więc pewny broker.

  OdpowiedzUsuń

 17. Baza handlowa od IB a do tego język polski jeśli chodzi o serwis i obsługę, dzięki czemu świetnie to funkcjonuje.

  OdpowiedzUsuń
 18. Polecam, mają obsługę w języku polskim za co wielki plus dla nich, a oferta IB jak wiadomo sama się broni.

  OdpowiedzUsuń
 19. Jak chcecie inwestować w IB, ale liczycie na obsługę w języku polskim to faktycznie na tą ofertę będzie można liczyć.

  OdpowiedzUsuń