Translate my BLOG

środa, 24 lutego 2021

Global Payments (GPN)

Dzisiaj przedstawię spółkę, która wśród inwestorów widziana jest jako "solidna firma" z obiecującymi perspektywami na przyszłość - Global Payments. Firma jako agent rozliczeniowy świadczy usługi przetwarzania płatności. Usługi te świadczą zarówno bezpośrednio kupcom jak i pośrednio przez inne organizacje finansowe. Działają na całym świecie, jednak główny przychód czerpią ze Stanów Zjednoczonych:


Spółka przetwarza ponad 6 miliardów płatności dziennie (dane z 2017 roku) i wraz z postępującą digitalizacją można oczekiwać, że trend ten dalej będzie się rozwijał. Wyniki finansowe postęp ten potwierdzają - średnioroczny wzrost przychodów z ostatnich pięciu lat przekracza 20% (w skali roku). Mimo tak wysokiego tempa wzrostu firmę zaliczam do spółek z pogranicza "value" i "growth" - jest to spółka rozwinięta z ugruntowaną pozycją rynkową, działająca w silnie rozwijającym się sektorze.


Firma wyceniona jest na ponadprzeciętnie wysokim poziomie, ale mimo, że notuje w okolicach historycznych szczytów, jest ona dzisiaj w stosunku do września 2020 (kiedy kurs akcji znajdował się na niższym poziomie niż obecnie) niższa. Plusem jest również niski poziom zadłużenia oraz rosnąca dywidenda - dywidenda przy obecnym kursie znajduje się na poziomie ok. 0,4% i przeznaczają na nią lekko ponad 40% wypracowanych zysków. Minusem z kolei jest silny wzrost dostępnych w wolnym obrocie akcji - podczas koronawirusowego krachu spółka rozwodniła udziały akcjonariuszy, a to mocno wpływa na wycenę w oparciu o zyski oraz przychody na jedną akcję (wyceniając spółkę należy o tym pamiętać).

GPN 24.02.2021 - 204,33 $

Techniczie firma mimo średniorocznego wzrostu kursu akcji o ponad 23,5% z ostatnich dziesięciu lat, dzisiaj notuje słabiej od rynku - tzn. tempo wzrostu spada (szeroki rynek notuje powyżej szczytów z koronawirusowego krachu, a spółka poniżej). Mimo tego w długim ujęciu sytuacja wygląda bardzo optymistycznie i wraz z wybiciem ponad 215 $ powinniśmy otrzymać potwierdzenie kontynuacji wzrostów. Przechodząc do oczekiwań:


Oczekuje się, że trend rosnących przychodów oraz zysku netto będzie kontynuowany. Jednocześnie ma wzrosnąć marża operacyjna i spaść ma zadłużenie (które i tak jest na niskim poziomie) przy jednoczesnym wzroście wydatków na rozwój. Mówiąc krótko: fundamentalnie wygląda bardzo dobrze i również technicznie mimo obecnie słabszego okresu (od średniorynkowej) firma utrzymuje trend, który potwierdzić powinna po wybiciu ponad 215 $. Więcej danych jak zwykle na końcu:
 

Jeśli szukasz podobnych analiz ale do polskich spółek to polecę Tobie Portal Analiz - znajdziesz tam analizy od trójki niezależnych inwestorów, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą: oni od ponad 20 lat inwestują na rodzimej giełdzie.

 Zarejestruj się w Portalu Analiz ->

Dla osób zainteresowanych pogłębianiem wiedzy w dziedzinie inwestowania (i tradowaniu), mogę z kolei przekierować do mojej ksiażki, w której dokładniej opisałem na co przy analizie zwracam uwagę, z jakich źródeł informacyjnych korzystam oraz w jaki sposób zarządzam własnym portfelem oraz portfelami, które w ramach certyfikatu notowane są na giełdzie. Klikając na poniższe zdjęcie, przejdziesz do sklepu, gdzie ksiażkę tą możesz zamówić:

12 komentarzy:

 1. Jestem ciekaw, czy oprócz różnego rodzaju szkoleń i kursów, korzystacie również z wiedzy i doświadczenia doradców biznesowych lub prawnych? Ja ogólnie kiedyś nie wiedziałem, jak to wszystko wygląda i nie korzystałem, bo uważałem to za stratę pieniędzy. A teraz? Teraz nie wyobrażam sobie pracy i własnego biznesu bez współpracy z takimi osobami, którzy znają się na biznesie "od zaplecza". Lubie usługi Pla.partners . Korzystam, jeśli tylko mogę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Można jeszcze dostać zniżkę rejestrując się na portalu analiz z Twojego polecenia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyślij mi proszę wiadomość na maila albo na fb ;)

   Usuń
 3. Bardzo ciekawy fragment o rozwodnieniu akcji, prosty koncept jak poprawić p/e a nie pomyślałem o tym. Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 4. Heja, co sądzisz o scenariuszu reflacji i potencjalnie rosnących rentownościach obligacji? Nie wpływa to na zmiany w portfelu BSW?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Temat ten omówimy w kolejnym filmie na YouTube (kanał: LINK) - tzn. czy oczekuję relokacji do spółek value, bo do tego sprowadza się wzrost rentowności obligacji. Sam wzrost rentowności obligacji wynikać może z oczekiwanego skoku inflacji, a to oznacza, że FED albo podwyższy stopy procentowe, albo zmniejszy dodruk, albo to i to, co negatywnie wpłynie na rynek akcji, a w szczególności na spółkach typu growth, które jeszcze niskim kosztem mogą pozyskiwać kapitał (po wzroście stóp procentowych ta opłacalność spada).

   Usuń
  2. Czekam z niecierpliwością! :D

   Usuń
  3. Zauważyłem, że link nie działa, więc ponownie wrzucam: LINK

   Usuń
 5. Daniel przychodzę z kolejnym pytaniem, jeżeli miałbyś szukać dobrych spółek value lub z pogranicza value/growth to jaki profil byłby to spółki ? Co taka spółka musiałaby spełniać poza wiadomym dla Ciebie utrzymywaniem trendu ? Mam tu na myśli konkretnie wskaźniki finansowe na jakie trzeba by było zwrócić uwagę.

  Ostatni film na youtube, jeden z fajniejszych. 20 minutowa długość jest OK !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma na to zero-jedynkowej odpowiedzi. Podstawowe dane, która każda spółka do inwestycji długoterminowej powinna spełniać to rosnący kurs akcji, rosnące zyski i rosnące przychody (wszystko w długim ujęciu czasowym). Reszta to już kwestia indywidualna zależna od samej firmy i od tego czego inwestor konretnie do portfela szuka.

   Odnośnie filmu - dziękujemy :) Długość to trochę kwestia przypadku, ale dla algorytmu YouTube lepiej dłuższe filmy publikować... Kolejny będzie poniżej 10 minut - można lać wodę, ale jak temat idzie przekazać w krótszym czasie, to nie próbuję też tego sztucznie wydłużać.

   Usuń
 6. Daniel, spółka sporo ostatnio spadła, ale zmieniły się wyniki finansowe i prognozy zarobków zostały obniżone. Twoim zdaniem to okazja do dokupienia, czy raczej zmiana i ostrzeżenie dla inwestorów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem zbliżamy się do interesujących poziomów do długoterminowej inwestycji, ale podkreślę, że nie interesowałem się tą spółką dokładniej, tylko na jeden rzut oka spojrzałem na wyniki oraz prognozy i wygląda, że wycena fundamentalna jest już w miarę atrakcyjna.

   Usuń