Translate my BLOG

sobota, 27 lutego 2021

Bycze spółki po lutym 2021

Koniec miesiąca, więc czas podsumować minione cztery tygodnie w portfelu "Byki". Właściwie podsumowanie mogę skrócić do kilku zdań, bo tak naprawdę to w ogóle nie zajmowałem się polskimi akcjami - za oceanem działo się wystarczająco dużo. Ale oczywiście omówię sytuacje techniczne na akacjach jakie posiadam w polskim portfeli, najpierw podsumowanie miesiąca na wykresie:


Delikatną stratę z stycznia już niemal w całości odrobiłem - w ujęciu year-to-date notuję 0,74% pod kreską, a w ujęciu całościowym 236,65% w plusie. WIG, czyli benchmark tego portfela, od początku zyskał z kolei skromne 50,57%, co stanowi ok. 4,65% w skali roku (po blisko dziesięcioletnim ujęciu czasowym - tragiczny wynik, bo ledwo pokrywa inflację). Portfel w ujęciu średniorocznej stopy zwrotu zyskuje za to ok. 14,5% - zważywszy na to, że od ponad pięciu lat gotówka w tym portfelu stale utrzymuje się powyżej 50%, muszę powiedzieć że wynik rewelacyjny. Przechodząc do podsumowania miesiąca na poszczególnych pozycjach - w lutym do tego portfela, nie doszła żadna nowa spółka, ani z obecnie goszczących akcji, żadna go nie opuściła:
 
Dino Polska 26.02.2021 -  246,2

Dinopol notuje blisko zlecenia obronnego - zamknięcie świecy poniżej ubiegłotygodniowego dołka będzie dla mnie sygnałem do wyjścia z pozycji. Spółka podąża za szerokim rynkiem, ale w stosunku do niego mimo wszystko notuje delikatnie słabiej. Dla mnie jest to sygnał ostrzegawczy, który właśnie wraz z zejściem ceny poniżej 240 zł interpretować będę jako potwierdzenie mojej tezy i wyjścia z delikatnym plusem.
 
11bit Studios 26.02.2021 - 571

Druga spółka - 11bit Studios nareszcie wybiła z konsolidacji i zrobiła to dokładnie w taki sposób jak opisywałem wcześniej, czyli: ze względu na główny trend (długoterminowy, wzrostowy) wybicie górą i to w dosyć dynamiczny sposób. Potwierdzenie siły dostaniemy po wyjściu ponad historyczne szczyty - czyli ponad 620 zł - myślę, że jest to kwestia czasu, pozostanie tylko pytanie czy po drodze do tego wybicia cena jeszcze raz nie zawróci (na tą chwilę nic na to nie wskazuje).

LiveChat 26.02.2021 - 123,8

Trzecia i na tą chwilę ostatnia spółka w polskim portfelu to LiveChat - w tej firmie nie ma się do czego przyczepić. Trend kursu akcji wygląda bardzo dobrze, mieliśmy zdrową korektę i po tym ponowny ruch wzrostowy. Uważam, że każde cofnięcie rzędu 10-15% można wykorzystywać do zakupów. Obecnie najbliższym poziomem obrony jest cena 100 zł, kolejne znajdziemy w okolicach 90 zł.

Podsumowując: portfel ten nie wymaga praktycznie, żadnej interwencji. Kupione spółki pracują dla mnie i w okresie kiedy akcja znajduje się w korekcie, która w stosunku do szerokiego rynku wyznacza większą słabość, firmę dopiero wtedy sprzedaję. Kiedy z kolei akcje zawracają razem z szerokim rynkiem, nie widzę potrzeby do interwencji - w długim terminie wiele wskazuje na to, że będziemy świadkami kontynuacji hossy. 

21 komentarzy:

 1. Gratuluje miesiąca na plus, u mnie luty na zero.

  DNP widzę inaczej- ten ruch w dół postrzegam jako korektę (trochę głębszą ale w normie) i dokupiłem pod niebieską kreskę w okolicy ~242. ewidentnym sygnałem do ewakuacji będzie zejście poniżej 208.
  https://www.tradingview.com/x/T0MRN6HU/

  w lutym się obkupiłem -mam nadzieje że WIG wyjdzie z tej konsoli górą,
  pozdr,
  autoexec

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. DNP nawet przy zejściu poniżej mojego opisanego wsparcia trend wzrostowy pozostanie aktualny, ale zarazem wzrośnie ryzyko do pogłębienia korekty i zejścia poniżej mojej ceny zakupu, a do tego nie chcę dopuścić :)

   Usuń
 2. Daniel, a co myślisz o R22? Trend wzrostowy, spółka się rozwija i zwiększa obroty. Pozdrawiam
  Kamil

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wygląda dobrze - rozglądnąłem się dzisiaj po polskiej giełdzie i może niedługo coś do portfela nowego dojdzie :)
   R22 też mam na liście :)

   Usuń
  2. Dzięki za szybką odpowiedź:). Zastanawiam się czy to byłby dobry moment na wejście. Jest po niewielkiej korekcie i wydaje się wracać do trendu wzrostowego. Nie wiem czy to dobrze interpretuje bo dosyć świeży jestem w kwestiach analizy technicznej. Pozdrawiam
   Kamil

   Usuń
 3. Witam, gratuluję świetnych wyników. Jako czytelniczka bloga jak i Twojej książki (btw. świetna lektura) z uwagą przyglądam się Twoim ruchom zwłaszcza na polskim rynku. Jestem ciekawa co myślisz o perspektywach polskiego gamingu w średnim terminie. Pomijając to co się dzieje na CDR korektę zaliczają takie gwiazdy jak TSG czy Playway, do tego jeszcze nieudane IPO Huuuge. Myślisz, że to zwykła korekta w trendzie wzrostowym czy początek większych spadków w sektorze gamingowym?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sektor gamingowy jest dosyć wysoko wyceniony i korekta w takim przypadku jest tylko zdrowym elementem trendu ;)

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź:)

   Usuń
 4. Do portfela "Byki" przyłączyła nowa spółka - PLAYWAY.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 5. Cześć. Takie pytanie o Playway - jakie były przesłanki do zakupu akcji tej spółki? Kurs ostatnio głęboko przebił średnią, nadal jest poniżej, żadne formacje mi się nie chcą narysować na wykresie... Pytam, bo ten zakup wygląda mi na trochę niespójny z tym, co radzisz w swojej książce (to w żadnym wypadku nie jest zarzut, może po prostu czegoś nie zauważyłem, a przede wszystkim jestem ciekawy jakie były bodźce do zakupu).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Strefa wsparcia 530-580 + formacja młota ;)

   Usuń
  2. No widzisz... i już to widzę :)

   Usuń
  3. Ten młot to trochę dyskusyjny. Górny cień powinien być max 20% całej świecy. Tak wyczytałem w mądrych księgach ;)
   Nie czepiam się. Dopiero się uczę, dlatego pytam

   Usuń
 6. Witam. Mam pytanie co sądzisz o TIM, przez bardzo ostrożne ostatnio podejście do naszej giełdy ta spółka trochę odjechała, ale może jeszcze warto w nią wejść?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na wejście nigdy nie jest za późno - znaczenie ma sposób zarządzania pozycją. Ogólnie wygląda dobrze, 20 zł ważne wsparcie :)

   Usuń
 7. Cześć

  Kiedyś Cię pytałem o spółkę CRJ, ale wtedy nie byłeś nią zainteresowany ze względu na to, iż była notowana na NC, obecnie jest na rynku głównym, mógłbyś się podzielić swoją opinią o jej sytuacji AT?

  Czy portfel akcyjny byków w związku z brakiem aktualizacji za marzec, zakończył swój żywot?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć, portfel oczywiście dalej funkcjonuje - w marcu nic nadzwyczajnego się w portfelu nie działo i dlatego nie aktualizowałem stan, przy kolejnej aktualizacji uwzględnię ostatnie dwa miesiące :)
   CRJ to spółka w której raczej tradować należy wybicia - mamy długie konsolidacje i nagłe, bardzo silne wyjścia. 900 zł stanowi wsparcie, 1200, 1300 oraz 1400 opór - wyjście poniżej/ponad może dać kolejny impuls cenie. Przy wyjściu w górę (ponad 1200) mamy więcej przeszkód jakie spółka musi pokonać.

   Usuń
 8. Do portfela tradingowego polskich akcji dołączyły dzisiaj aż dwie spółki: DECORA oraz ASBIS.

  OdpowiedzUsuń
 9. Kolejne dwie spółki dołączyły do portfela "Byki": AMBRA oraz R22.

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubię inwestować, ale często biorę pod uwagę również opinie innych. Zwykle konsultuje się z różnymi doradcami finansowymi lub czytam specjalistyczne fora. Teraz muszę uważać, by nie stracić za dużo, bo planuje budowę domu w Koszalinie.

  OdpowiedzUsuń