Translate my BLOG

poniedziałek, 31 października 2022

Bycze spółki po wrześniu i październiku 2022

Minęły dwa miesiąca od ostatniej aktualizacji portfela "Byki", czyli czas na odświeżenie sytuacji w tym portfelu. We wrześniu oraz październiku mimo, że miałem w planach zakupić kilka nowych spółek, tego nie zrobiłem - może w nadchodzących tygodniach to nadrobię. Również goszczącej jednej spółki w portfelu też nie sprzedawałem - Ambra, która nieprzerwanie od kwietnia 2021 leży w portfelu, dalej się w nim znajduje. Oznacza to też, że portfel ten dalej w ok. 90% składa się z gotówki i reszta z tej jednej spółki, a taka defensywna ekspozycja powoduje, że w bieżących spadkach na szerokim rynku akcyjnym nie uczestniczę - portfel w tym roku stracił 11,2%, a benchmark, czyli WIG 27,4%. Sumarycznie od chwili założenia i regularnego odświeżania stanu portfela od 2012 roku, mój portfel wzrósł o 221,5%, a WIG skromne 33%:


Przechodząc więc do bieżącego składu portfela - jak już wspominałem, w tym portfelu trzymam na razie tylko jedną spółkę i jest nią Ambra. Dokładniejszą historię na wykresie i aktualna kondycja techniczna - niżej: 

AMB 31.10.2022 - 20,10 zł


Spółkę kupowałem po wybiviu ponad poprzednie szczyty, jako potwierdzenie, że główny wzrostowy trend kursu akcji nadal jest aktualny. Patrząc od tamtego czasu, cena akcji przez kolejne kilka miesięcy dalej rósł, do czasu aż zawitała bessa, która oczywiście daje się we znaki również w tej spółce. Jednak zasięg korekty w firmie Ambra jest dużo mniejszy, co potwierdza utrzymującą się przewagę spółki nad rynkiem. Dlatego też do czasu aż się w tej kwestii coś nie zmieni, nie zamierzam w kolejnych tygodniach też sprzedawać swoje udziały w tej spółce.

Podsumowując: portfel w początkowej fazie bessy spadał razem z rynkiem, kiedy ale widziałem, że zagrożenie do dłużej utrzymujących się spadków jest ponadprzeciętnie wysokie, pozbyłem się poza za jednej, wszystkich akcji. Z aktualnej perspektywy można powiedzieć, że było to dobrym posunięciem, ale wiadomo że taki stan rzeczy nie będzie trwać wiecznie, tym bardziej, że wydaje się, że już sporo zagrożeń zostało w bieżących cenach uwzględnione. Dlatego też myślę o stopniowym zasilaniu portfela nowymi akcjami - jeżeli macie jakieś propozycje, to śmiało piszcie w komentarzach (mnie interesują jedynie spółki, które są w trendzie wzrostowym).

Jeśli szukasz brokera, to polecę dzisiejszego partnera wpisu: LYNX Broker. Rejestrując się przez poniższy baner, broker w ramach współpracy z blogiem, zwróci moim czytelnikom 50 $ z prowizji od transakcji:


Przypomnę również moją książkę - w niej dokładnie napisał w jaki sposób wyszukuję spółki do portfela, jak zarządzam ryzykiem i wiele więcej. Klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do strony gdzie ją można zamówić:


13 komentarzy:

 1. Cześć, proponuję Sanok, Kęty, MCI, Bloober

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Trochę nie w temacie, ale co myślisz o perspektywach spółek uranowych - ostatnio się przyglądam, ale nie mogę się przekonać. Jak widzisz perspektywy spółek komputerowych/ technologicznych - typu nvidia, amd, intel? Dzięki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do inwestycji długoterminowej nie story jest na pierwszym miejscu, tylko fundamenty! ;) Jak jakaś spółka uranowa co rok zwiększa zyski, to ok - ale nie znam takiej...
   NVDA i AMD mam, więc pozytywnie jestem do tych spółek nastawiony. INTC słaba firma.

   Usuń
 4. Jeśli szukasz czegoś w trendzie wzrostowym to spyrosoft wydaje się być ciekawy, albo zepak. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tych spółkach może być z płynnością problem... i tak sprawdzę. Dzięki :)

   Usuń
 5. Może jeszcze: KTY, APR, ATC, ING, BDX?

  OdpowiedzUsuń
 6. Jesteś w stanie coś więcej powiedzieć na temat GlobalConnect który rusza na GPW?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie interesowałem się tematem bliżej. Oferta skierowana do inwestora, który nie ma dostępu do spółek zagranicznych. Sama giełda tym sposobem nadgania to co zagraniczne już od dawna mają w swojej ofercie. Zawsze najlepiej kupować spółki na rynku domowym.

   Usuń