Translate my BLOG

sobota, 29 kwietnia 2023

Bycze spółki po marcu i kwietniu 2023

Czas zaktualizować sytuację w aktywnym portfelu polskich spółek "Byki". W minionych dwóch miesiącach w ujęciu poświęconego czasu temu portfelowi, nic się nie zmieniło, tzn. w ogóle nie patrzyłem na polski rynek akcji, a patrząc po tym co się ostatnio na naszej giełdzie działo, można powiedzieć że ominąłem okazję. Mimo tego zdobyta przewaga w wcześniejszych latach dalej się utrzymuje, bo mój portfel od 2011 roku wzrósł o ponad 230%, a benchmark, czyli polski indeks WIG o lekko ponad 66%.  

Przechodząc do bieżącej sytuacji portfela - od ostatniej aktualizacji (styczeń-luty) dużo się nie zmieniło. Sprzedałem spółkę celem odkupienia jej troszkę niżej - taki trade poprawiający cenę. Jak zwykle oczywiście o tej transakcji też informowałem na swoich social mediach:


Druga firma jaką trzymam w portfelu z kolei bez zmian i poza tymi akcjami więcej spółek w portfelu nie gości. Oznacza to też, że ponownie wzrosła pozycja gotówkowa i tą gotówkę wypadałoby w kolejnych tygodniach zagospodarować, aby ponownie (spróbować) zwiększyć przewagę nad benchmarkiem. Jeśli macie więc jakieś ciekawe pomysły - jestem otwarty na propozycje. Przechodząc do składu portfela:

XTB 29.04.2023 - 40,00

Na ostatniej sesji miesiąca sprzedałem XTB, który po 85 dniach trzymania wzrósł o 33,33%. Pozycję tą zamierzam ponownie odkupić niżej poprawiając sobie tym średni poziom wejścia. Optymalny poziom wejścia widzę ok. 10% niżej i oczywiście pozbywając się spółki w trakcie trwania wzrostów, narażam się na ryzyko, że nie firma mi "ucieknie" - cóż takie życie tradera.

AMB 29.04.2023 - 24,2

Druga spółka w portfelu gości z kolei już 739 dni i zarazem jest to najstarsza pozycja, która kiedykolwiek w tym portfelu była. Całkowity dotychczasowy zysk (bez dywidend) sięga ok. 15% i jako że znajdujemy się teraz w okolicach oporu można oczekiwać, że w kolejnych sesjach akcje tej spółki doświadczą korektę. Pytanie dlaczego więc zamiast XTB, czemu nie sprzedałem AMB? Ponieważ trudniej wyznaczyć w spółce AMB poziom wsparcia i tym samym ponowne miejsce wejścia. 

Na aktualizację portfela będzie to dzisiaj już wszystko. Przypominam o propozycjach spółek, które mogłyby uzupełnić wolne miejsce w portfelu. Jak również w następnych dniach dokładniej przeanalizuję większą liczbę polskich akcji i możliwe, że w następnych tygodniach coś nowego przyłączy do portfela. Dla osób, które chciałyby lepiej poznać mój sposób tradowania oraz inwestowania, tzn. jakie kryteria są dla mnie ważne, w jaki sposób zarządzam ryzykiem, psychologiczne podejście do rynku i wiele więcej - pisałem o tym w swojej książce, którą znaleźć możesz w sklepie blogowym, do którego przejdziesz po kliknięciu na poniższe zdjęcie:


Na zakończenie polecę jeszcze dzisiejszego partnera analizy: LYNX Broker. Broker do którego sam się ostatnio przenosiłem i z którym już długo na blogu współpracuję - moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy), broker nowym klientom zwróci 50 € prowizji od transakcji.Do oferty przejdziesz klikając na poniższy baner.

17 komentarzy:

 1. No to podrzucam ciekawe spółki do obserwacji: Grodno, r22, vercom, spyrosoft, vigophotonics:). Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki :)
  Spyrosoft nie miałem na tapecie, a wygląda bardzo dobrze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sam się do niego przymierzam, ale trochę już odjechał.

   Usuń
 3. Cześć Daniel, a co myślisz o spółce ASBIS oraz NEUCA?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obydwie dobre spółki.
   NEUCA - 2013 jeden z najważniejszych tradów w moim życiu, doświadczenie z tą spółką mocno wpłynęło w jaki sposób dzisiaj handluję. Trade ten można zobaczyć tutaj: LINK

   Usuń
 4. Spółki Anonima (#1) bardzo dobre, ale płynność mizerna. Do tych mizernych do obserwacji dorzucę jeszcze DADELO (DAD).

  OdpowiedzUsuń
 5. DADELO rozgrywa scenariusz odwrócenia trendu, ale trzeba mieć rękę na pulsie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Witaj, polecam: 1) Foreveren, już początkiem czerwca premiera ciekawej gry. Prezes informuję że mają podpisane umowy na bardzo znane wznowienia tytuły które zaskoczą inwestorów. Cena jest bardzo atrakcyjna. 2) Playway ale próbować złapać dobry kurs po gorszych wynikach dopiero ogłoszonych. 3) Boombit, podoba mi się jak ciągle rozwijają grę Hunt Royale. Wejście w blockchain to strzał w 10. Już niedługo będziemy tu widzieć zyski z tych prac a nie koszty jak w 2022. Wszyscy dzielą się dywidendą. Te trzy firmy mają swój pomysł na gameing, trzymają sie go i przychody rosną.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za kolejne propozycje :) Z wymienionych spółek najlepiej dla mnie PLAYWAY wygląda :)

   Usuń
 7. Czym była podyktowana Twoja decyzja o sprzedaży XTB? Ciekawe byłoby przejście przez rozumowanie, które "wygenerowało" sygnał wyjścia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sell on good news ;)
   Spółka po dobrych wynikach mocno skoczyła, po czym w okolicach 40 zł napływać zaczęły zlecenia sprzedaży. Z jednej strony chciałem więc wykorzystać zwiększoną zmienność i z drugiej pospekulować na wypełnienie luki wzrostowej (czyli powrotu ceny w okolice 36 zł).

   Usuń
 8. Daniel, czy odkupiłeś XTB?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze nie odkupiłem. Jak odkupię to poinformuję ;)

   Usuń
 9. Nowa spółka w portfelu "Byki" - po 390 zł kupiłem PLAYWAY.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zgodnie z planem - odnowiłem dzisiaj pozycję na spółce XTB, poprawiając cenę o ok. 5%. Średnia cena zakupu wyszła 38 zł za akcję.

  OdpowiedzUsuń
 11. Daniel, co sądzisz o CDR i EUR ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do mojego portfela spółki te na tą chwilę nie pasują.

   Usuń