Translate my BLOG

piątek, 29 września 2023

Capital Southwest Corporation (CSWC)

Dzisiaj szybkie sprawdzenie nowej spółki: Capital Southwest Corporation. Z informacji na stronie firmy, czytamy że spółka jest wewnętrznie zarządzaną firmą zajmującą się rozwojem biznesu. Spółka jest firmą pożyczkową, koncentrującą się na wspieraniu przejęć i rozwoju przedsiębiorstw średniego rynku z inwestycjami o wartości od 5 do 35 milionów dolarów. Specjalizuje się w zapewnianiu dostosowanego do indywidualnych potrzeb finansowania dłużnego i kapitałowego dla spółek z niższego średniego rynku (LMM) oraz kapitału dłużnego dla spółek z wyższego średniego rynku (UMM) w szeregu segmentów inwestycyjnych zlokalizowanych głównie w Stanach Zjednoczonych. Celem inwestycyjnym spółki jest generowanie atrakcyjnego zwrotu skorygowanego o ryzyko poprzez generowanie bieżącego dochodu z inwestycji dłużnych spółki oraz realizację wzrostu wartości kapitału z inwestycji kapitałowych i powiązanych z akcjami. Inwestuje przede wszystkim w dłużne papiery wartościowe, w tym dług uprzywilejowany, a także inwestuje w akcje uprzywilejowane i zwykłe wraz z inwestycjami dłużnymi lub w drodze warrantów.


Spółka należy do firm małych - jej kapitalizacja rynkowa sięga 920 mln. $. Przy takiej wielkości firmach ryzyko zawsze jest wyższe - wyższe ryzyko w tego rodzaju spółkach bierze się między innymi z niższej płynności i tym samym łatwiejszej możliwości manipulacji ceną (przez nawet prywatnych inwestorów), niższej transparentności oraz większej "czułości" na zmiany gospodarcze. Spółka na siebie uwagę zwraca bardzo wysoką stopą dywidendy, która sięga ok. 10,6%. Kiedy dywidenda jest wysoka, wtedy często wynika ona z ceny akcji która koryguje. Jednak nie w tym przypadku - Capital Southest notuje na historycznych szczytach (po uwzględnieniu dywidendy) i również w długoterminowym ujęciu jest w trendzie wzrostowym:

CSWC 29.09.2023 - 23,05 $


Przy uwzględnieniu w całościowej stopie zwrotu dywidendy, spółka od 1975 roku do dzisiaj wzrosła o ok. 270 000% (początkowy kapitał powiększony 2700 razy). Wzrostom tym oczywiście towarzyszyły równie głębokie obsunięcia, które kilku krotnie przekraczały 50%. Technicznie w ujęciu trendu można jednak powiedzieć, że spółka prezentuje się dobrze - bo inwestorzy, którzy nabyli akcje tej firmy do portfela zarobili i to nawet całkiem dobrze zarobili... 

Nasuwa się więc pytanie czy ten trend może się również utrzymać w przyszłości? Odpowiadając na to pytanie należy sprawdzić jej fundamentalny obraz i fundamentalnie spółka jest specyficzna - tzn. brak stabilności w osiąganych wynikach, bardzo mocno zmienna marża oraz skokowa zmiana zysku netto. Nie spełnia więc kryteria jakie powinna spełniać długoterminowa inwestycja, jednak mimo tego z dotychczas osiągniętym wynikiem nie można dyskutować - wynik jest wzorowy, ale bardzo trudno prognostyczny.


Podsumowując: Capital Southwest Corporation to firma którą należy kategoryzować do wysoko spekulacyjnych. Ryzyko pojawienia się ponadprzeciętnie głębokiej korekty (która przekroczyć może 50%) jest w tej spółce wysoce prawdopodobne. Kiedy skokowość wyników w przyszłości się powtórzy i firma w jednym roku wykaże większą stratę (spółka okresowo generuje straty), wtedy i cena akcji odpowiednio na to zareaguje. Dla mnie spółka ta nie jest więc interesująca do długoterminowej inwestycji, ale jeśli chodzi o spekulację, to jest to ciekawa opcja w której można na określony czas wykorzystać wzrostowe momentum ceny akcji i jednocześnie cieszyć się z otrzymania ponadprzeciętnie wysokiej dywidendy.


Na zakończenie polecę jeszcze dzisiejszego partnera analizy: LYNX Broker. Broker u którego sam mam konto i z którym już długo na blogu współpracuję - moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy), broker nowym klientom zwróci 50 € prowizji od transakcji. Do oferty przejdziesz klikając na powyższy baner. 
 
Osobom, które chciałyby z kolei dokładniej nauczyć  inwestowania i tradowania na giełdzie polecę jeszcze książkę, w której dokładniej opisałem w jaki sposób sam działam na giełdzie. Znaleźć ją możesz w sklepie blogowym, do którego przejdziesz po kliknięciu na poniższe zdjęcie: 

2 komentarze:

  1. Z jakiej strony jest ten pierwszy screen?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. z platformy traderfox jak dobrze pamiętam - link jest tu na blogu w zakładce polecane strone

      Usuń