Translate my BLOG

czwartek, 10 stycznia 2019

Ross Stores (ROST)

Jak wśród bardziej wolatylnych spółek zidentyfikować te silniejsze od rynku?
09.01.2019 - 90,34 (USD)

Dostałem takie pytanie:
Cześć Daniel, chciałem zapytać jak wśród bardziej wolatylnych spółek wyszukujesz te, które mimo zwiększonej zmienności radzą sobie lepiej od rynku. Sama procentowa zmienność w tego rodzaju akcjach raczej nie może być porównywalna do zmienności indeksu w którym notuje gdyż w okresie spadków takie akcje spadają więcej niż owy indeks, a w okresie wzrostów rosną więcej i jeśli rynek przejdzie teraz w dłuższy trend spadkowy ruchy na poszczególnych akcjach będą większe i dlatego ciężko zbadać czy dany papierek przez większą zmienność jest silniejszy od rynku?

Pytanie uważam na tyle interesujące, że odpowiedź podzielę na blogu:
Wiadomo, że bardziej wolatylne spółki w okresie spadków notują głębsze obsunięcia, ale mimo tego mogą wykazywać przewagę rynkową. Przewagę tą możemy zbadać na podstawie dywergencji. Jeśli przykładowo rynek spada i w kolejnym ruchu zwrotnym dane akcje (mimo większego obsunięcia) wcześniej wybiją opór niż indeks - jest przewaga. Podobnie jeśli rynek się powoli osuwa, a akcje mimo tego utrzymują pozytywny kierunek. Dla zobrazowania takiej przewagi poniżej dołączam wykres spółki Ross Stores, która gości w moim długoterminowym portfelu "Najlepszych Spółek Świata" na tle indeksu w którym jest notowany (S&P500):

ROST vs. SP500 09.01.2019 

Czarna pionowa linia na początku wykresu to czas odniesienia spółki do indeksu. Grubymi ukierunkowanymi liniami zaznaczyłem moment pojawienia się dywergencji pomiędzy walorami a zielonym i niebieskim polem zaznaczony opór, który przy spółce pokazuje szybsze wyjście ponad niż na indeksie - wniosek jest taki, że mimo większej zmienności kursowej spółki, akcje firmy w okresach odreagowania szybciej odbudowują stratę po spadkach niż rynek i dlatego też wybicie nowych historycznych szczytów można w jej przypadku oczekiwać na szybsze niż wybicie tych szczytów w przypadku powrotu wzrostów na indeksie.

Dziękuję za ciekawe pytanie, mam nadzieję że udanie wytłumaczyłem na jakiej podstawie ja oceniam przewagę techniczną wolatylnych spółek nad rynkiem.

Na koniec jeszcze tabela wyników spółki z ostatnich dziesięciu lat, gdyż w poprzednim wpisie (widocznym po rozwinięciu posta) jej nie załączyłem:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Drugi kandydat na najlepszą spółkę świata
19.08.2017 - 59,02 (USD)

Obecnie jestem w trakcie budowy długoterminowego portfela "Najlepszych Spółek Świata" i tak w czerwcu przedstawiłem pierwszego kandydata na ten tytuł (link: Altria (MO)). Dzisiaj dodam drugą spółkę, która w swojej ponad 30 letniej historii wykazała stabilne zyski i średnioroczne stopy zwrotu na poziomie ok 18%! Mowa o "amerykańskim LPP" dla mniejszych portfeli: Ross Stores. Stabilność wzrostów widać na wykresie, ale w liczbach wyniki te są jeszcze bardziej imponujące: w ciągu 30 letniej giełdowej historii, spółka ROST odnotował zaledwie 12 korekt które przekroczyły 20%, ważne że te wszystkie korekty odrobione były w bardzo krótkim czasie (zazwyczaj po kilku miesiącach kurs stał już na nowych historycznych szczytach). Oczywiście spółka co kwartał wypłaca dywidendę, którą od 2007 roku co rok podwyższa. Payout Ratio wynosi niecałe 20%, co znaczy że do kolejnych podwyżek jest jeszcze dużo miejsca (nawet w okresie słabszych wyników). Obecnie kurs stoi ok 20% poniżej ostatnich szczytów (okazja do zakupów?), przy tym długoterminowy trend (oczywiście) nienaruszony.

18 komentarzy:

 1. Mega, szkoda ze nie mamy w Polsce takiej kultury akcyjnej jak w Ameryce...

  OdpowiedzUsuń
 2. Bez kitu, spółka w ogóle nie zna pojęcia "kryzys". Bańka internetowa w 2000 przeszła w ogóle bokiem (racja, że to inny sektor ale w takich okresach wszystkie akcje cofają) i tak samo 2008, korekty jakieś tam były ale w ujęciu całej historii praktycznie nic nie widać...

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajny cykl. Kontynuuj wpisy. :) Chętnie przeczytałbym o kolejnej znalezionej przez Ciebie perełce, która jest REITem. (:
  Co do ROST to ciut późno, bo właśnie urosła 10% i połowę korekty nadrobione.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W długookresowych inwestycjach, 10% w jedną lub drugą nie robi różnicy, a dzisiaj, tj. po 3 miesiącach ROST stoi ok. 30% wyżej, czasami lepiej wejść później niż wcale ;)

   Usuń
 4. Bardzo podoba mi się ten blog. Piszę pracę licencjacką na temat portfela inwestycyjngo. Moża się dowiedzieć dużo ciekawych rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Daniel może stworzysz zakładkę Twojego portfela długoterminowego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale takich z naszej Polskiej Gpw. Wiekszosc raczej nie ma dostępu do zakupów zagranicznych

   Usuń
  2. Prowadzę już portfel polskich spółek, gdzie na żywo opisuję moje zagrania: http://at-trader.blogspot.com/p/spis-wszystkich-analiz.html
   Jeśli chodzi o mój portfel długoterminowy: inwestuję tylko w spółki zagraniczne, gdyż na Polskiej giełdzie nie widzę akcji, które spełniają moje kryteria (tj. min. 20 lat w rynku (żeby widzieć jak zachowywały się poszczególne spółki w okresach bess (2000 i 2007)), dłuogterminowy stabilny trend wzrostowy i dla pasywnego dochodu regularna wypłata dywidend). W tym portfelu nic się nie dzieje, gdyż tylko kupuję i nie sprzedaję przez kolejne kilka/naście lat. To portfel na stare lata :)

   Usuń
  3. W jaki sposób kupujesz zagranicę?
   Jaki DM? Jaka prowizja? Jak często? Wpłacasz złotówki czy kupujesz po przewalutowaniu w kantorze internetowym? Ciekawy pomysł na wpis by to był. ;)

   Usuń
  4. Ostatnio częściej dostaje takie pytania, więc pewnie niedługo dodam taki wpis :)

   Usuń
  5. Orientujesz się czy któryś polski DM oferuje opodatkowanie 15% a nie 30% dywidend z USA?

   ęMimo, że pomiędzy Polską a USA istnieje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, na mocy której podatek u źródła może być pobierany w preferencyjnej wielkości 15%. To formuła w jakiej DM BOŚ pośredniczy w zawieraniu transakcji na rynkach zagranicznych (za pośrednictwem KBC Securities) powoduje, że amerykański IRS (odpowiednik polskiego US) nakazuje pobierać podatek od dywidend u źródła w wysokości 30%"
   http://bossa.pl/oferta/zagranica/faq/#artid40042pos33

   Usuń
  6. Interactive Borokers albo CapTrader ;)

   Usuń
  7. *sorry nie doczytałem, że pytasz o polski DM - polskiego nie znam :(

   Usuń
 6. Dobra seria "najlepsze spółki świata" kontynuuj ten temat ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Cześć. Widze wyniki (EPS, Net income, ravenue) za 2021 bardzo słabe w porównaniu z 2020. Przewidywania wyników na 2022 mają być podobne jak za 2020. Czy to jest powodem, że cena akcji spadła i czeka na wyniki za 2022 a póżniej na przewidywania 2023 aby dać sygnał do wzrostów kursu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 2021 to rok kryzysowy - spółka w trakcie lockdawnów zamknęła sklepy. Według prognoz, rok 2022 będzie lepszy od 2019 (okresy kryzysowe są wydarzeniami "wyjątkowymi" i wyniki porównuje się do okresu sprzed kryzysu, aby mieć odniesienie, bo wiadomo, że w stosunku do 2021 nie będzie ciężko pokonać rok). A obecne spadki, to zwykła korekta wyceny.

   Usuń
 8. Cześć, co sądzisz o ROST po ogłoszeniu ostatnich wyników i spadku cen? Jest to okazja i warto uśredniać w dół, czy ostatnie wiadomości zmieniły perspektywę długoterminową? Dodam, że z analizy technicznej, ponad 30-letnia linia wsparcia została złamana.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Analogiczna sytuacja do analizy jaką dzisiaj na blogu opublikowałem: LINK

   Usuń