Translate my BLOG

niedziela, 20 sierpnia 2023

VanEck Vectors Morningstar Wide Moat ETF (MOAT)

Jak pokonać Buffetta jego własną strategią?
MOAT 20.08.2023 - 77,64 $

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Spółki z "fosą ochronną" w jednym ETF'ie dla inwestycji w akcje 'ala Warren Buffett
MOAT 15.03.2018 - 43,31 (USD)

Warren Buffett stworzył termin "fosy ekonomicznej", czyli przewaga konkurencyjna firmy, która innym spółkom znacząco utrudnia zagrozić firmie. Może to być agresywna obrona lidera rynku, w którym firma dzięki swojej wielkości ma możliwość przejąć swojego potencjalnego konkurenta (przykład Facebook). Podobnie z spółkami które stanowią monopol lub duopol w swoim sektorze jak Amazon, Alibaba, Baidu, Alphabet (Google) lub też Microsoft, albo marka która wypracowała sobie "image" który daje znaczącą przewagę dzięki czemu mogą dyktować cenę nie tracąc klientów (przykład Apple albo Coca-Cola). Jeszcze innym takim przykładem może być dostarczanie oprogramowania do firm, których przejście do konkurenta ze względu na koszty wdrażania nowego systemu stają się dla klienta po prostu nieopłacalne (przykład SAP lub Salesforce) itd.

Istnieje mnóstwo takich spółek, których model biznesowy można nazwać "fosą ochronną". Spółki te charakteryzują się dużą kapitalizacją, często wypłacają stabilną dywidendę i w okresach zwolnienia lub nawet recesji gospodarczej już nieraz udowodniły, że radzą sobie lepiej od szerokiego rynku. Tego rodzaju firmy należą do ulubionej kategorii spółek w które inwestuje sam Warren Buffett.


Amerykańska firma ratingowa Morningstar stworzyła indeks w którym znajdują się tylko spółki, które posiadają (z góry określone przez firmę) kryteria spółek posiadających w swoim modelu biznesowym tzw. "fosę ochronną". Na jej podstawie firma VanEck (jeden z większych emitentów funduszy ETF w Ameryce) stworzył ETF - VanEck Vectors Morningstar Wide Moat ETF.

W jego skład wchodzi obecnie 47 amerykańskich akcji i każda z nich ma mniej-więcej ten sam udział, co znaczy, że można spodziewać się dużej korelacji z indeksem S&P500, ale w długim okresie czasowym MOAT powinien pokonać ten indeks (krótka analiza porównawcza w dalszej części artykułu). Poniżej lista 10 akcji z największym udziałem wraz z podziałem na sektory:VanEck Vectors Morningstar Wide Most ETF w ponad 95% składa się z spółek, których kapitalizacja przekracza 5 mld. $, a średnia ważona wartość księgowa tych spółek przekracza 100 mld. $ - czyli spółki duże, bardzo duże... Raz w roku (w grudniu) MOAT wypłaca dywidendę, która wynosi obecnie lekko ponad 1%, a koszty nabycia tego ETF'u są następujące:
Jak już wyżej wspomniałem, ze względu na szerokie rozłożenie ryzyka poprzez silne zdywersyfikowanie można oczekiwać wysokiej korelacji z indeksem S&P500, w którym ale w długoterminowym okresie czasowym MOAT powinien pokonać swój benchmark:

Porównanie MOAT z SP500 z kursem odniesienia na 26.04.2012

Historia MOAT sięga 26.04.2012 (debiut) co oznacza, że porównanie do benchmarku pozostaje tylko do okresu hossy na rynkach. Korelacja do benchmarku wynosi ok 87% co potwierdza dużą zależność ETF'u od kondycji szerokiego rynku. W ostatnich blisko sześciu latach MOAT wzrósł o prawie 112% co jest lepszym wynikiem od indeksu, który w tym samym czasie wzrósł ok 96%. Ponieważ ETF ten jeszcze nie przechodził okres bessy nie możemy ocenić jak zachowa się w tym czasie (tzn. czy również pokona swój benchmark wykazując się lepszym wynikiem). 

Reasumując VanEck Vectors Morningstar Wide Moat ETF może być ciekawym instrumentem finansowym dla inwestora, który nie ma czasu lub/i wiedzy lub/i pieniędzy do tak szerokiego zdywersyfikowania portfela (w tym przypadku do 47 akcji), a który chce się zaangażować w wzrost gospodarczy USA z jednoczesną szansą na pokonanie tego rynku.

11 komentarzy:

 1. Chyba najlepszy sposób na zbliżenie się do wyników Warrena Buffett. Lepszy zakup takiego ETFa niż kopiowanie jego transakcji... :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Istnieje tyle poradników i tyle różnych ksiażek/szkoleń które uczą jak inwestować aby osiągnąć podobną stopę zwrotu jak Warren Buffett, a przeciez wystarczy tylko kupić jego akcje: Berkshire Hathaway i będzie się miało dokładnie taki sam wynik jak on. Oczywiście warto poznawać jego strategie i podejście do inwestycji, ale nie dla kopiowania jego transakcji, tylko dla udoskonalenia własnej ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto się uczyć nie tylko strategi Buffeta ale i innych głównie po to by mieć jakąś świadomość co się robi, a z czasem zbudować swoją własną strategię

   Usuń
 3. No to sakramentalne pytanie, w którym BM można ten ETF kupić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Bossie jest chyba największy dostęp do rynków i tam też regularnie dochodzą kolejne ETF'y więc nawet jak jeszcze nie ma to są duże szanse, że wkrótce będzie.

   Usuń
 4. W bossie jeśli nie ma na liście można złożyć wniosek o dodanie instrumentu, wystarczy wskazac rynek na ktorym jest notowany i jego nazwe i w kilka godzin powinna już być możliwość nabycia danego instrumentu finansowego do portfela ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny tekst! Od roku nie czytałam tak wartościowego artykułu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajny artykuł. Jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń
 7. mnóstwo ciekawych inspiracji!


  OdpowiedzUsuń