Translate my BLOG

środa, 16 sierpnia 2023

Markel Group (MKL)

Dzisiaj szybkie spojrzenie na troszeczkę inną spółkę ubezpieczeniową... pod lupę trafia Markel Group, która zajmuje się ubezpieczeniami sprzętu piekarniczego, materiałów budowlanych i nie tylko, zajmuje się również ochroną portfela i usługami programowymi, oraz zarządza inwestycjami w papiery wartościowe powiązane z ubezpieczeniami. Zarządza swoimi inwestycjami, aby dopasować je do wielkości i czasu trwania oczekiwanych przyszłych roszczeń ubezpieczeniowych, jednocześnie generując dochód z odsetek.

MKL 16.08.2023 - 1495 $

Jako zarządzający inwestycjami trafiła również pod zmianę przepisów w których od 2018 roku zobowiązana jest księgować na papierze zmianę wartości swoich inwestycji. W wyniku tego podczas słabszego na rynku roku firma wypracowuje niższy zysk netto. Jest to ten sam problem z którym musi się mierzyć Warren Buffett - więcej na ten temat omówiliśmy ostatnio w filmie do którego przejdziesz klikając tutaj. Mając to na uwadze, możemy uwzględnić "papierową" zmianę wartości zarządzanych inwestycji i po uwzględnieniu tego ogólna fundamentalna sytuacja spółki prezentuje się bardzo dobrze, tzn. długoterminowo jest ona w stanie zwiększać z roku na rok swoje wyniki finansowe, co jest podstawą do tego aby firma kwalifikowała się do długoterminowej inwestycji.

Jako firma z defensywnego sektora, spółka wykazuje ponadprzeciętnie wysokie tempo wzrostu przychodów. W oparciu o te przychody łatwiej też wycenić spółkę, gdyż (przypomnę) w oparciu o zysk trzeba by oczyścić okresy w których firma na papierze realizuje straty.

MKL historyczny poziom ceny akcji i wycena w oparciu o przychody oraz wartość księgową


Dla troszeczkę szerszego obrazu dodałem do powyższego wykresu również historyczną zmianę wartości wyceny w oparciu o cenę do wartości księgowej (żółta linia) - wycena ta w tej chwili sugeruje niewielkie przewartościowanie. Podczas gdy wycena w oparciu o przychody sugeruje niedowartościowanie. Sumarycznie powiedziałbym, że akcje w tej chwili są w miarę uczciwie wycenione. Więcej informacji wraz z prognozami wyników spółki na kolejne kilka lat dodajęjak zwykle na końcu:


Podsumowując: dzisiaj jedynie powierzchownie sprawdziłem spółkę i nie zagłębiając się w szczegóły firma według mojego uznania może być warta aby przyglądnąć się jej bliżej. Dlatego dzisiejszym wpisem tylko chciałem zwrócić Waszą uwagę na mniej znaną firmę. Osobiście spółkę nie posiadam, ani nie zamierzam ją w bliższej przyszłości zakupić. 

Spółka ta do kupienia jest jedynie u brokera, który umożliwia na handel na rynku zagranicznym Jednym takim brokerem jest broker do którego sam się ostatnio przenosiłem i z którym już długo na blogu współpracuję - LYNX Broker. Moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy), broker nowym klientom zwróci 50 € prowizji od transakcji. Do oferty przejdziesz klikając na poniższy baner. 


Dla osób, które chciałyby lepiej poznać mój sposób inwestowania (oraz tradowania), tzn. w jaki sposób zarządzam ryzykiem, na co przy inwestowaniu długoterminowym zwracam szczególną uwagę, psychologiczne podejście do rynku i wiele więcej - pisałem o tym w swojej książce, którą znaleźć możesz w sklepie blogowym, do którego przejdziesz po kliknięciu na poniższe zdjęcie:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz