Translate my BLOG

sobota, 2 marca 2019

Bycze spółki po lutym 2019

Punktualnie po ostatniej sesji miesiąca wstawiam podsumowanie minionych czterech tygodni. Luty zakończył się dla portfela z minimalną stratą 0,17% co w stosunku do WIG'u (benchmark) oznacza i tak przewagę o 0,6%, gdyż on w minionym miesiącu stracił 0,77%. Całkowita stopa zwrotu portfela wynosi teraz 205,26% (WIG w tym samym czasie zyskał 58,78%). Cała historia 88 miesięcy publicznego dzielenia się moimi transakcjami na wykresie wygląda teraz następująco:Przechodząc do składu portfela: w lutym nie było zmian, spółki z stycznia dalej w nim goszczą i żadna nowa akcja nie doszła (choć byłem bardzo blisko zakupu nowej - o tym na końcu podsumowania).


Lotos 28.02.2019 - 95,5 (PLN)

Przy pierwszej spółce nie ma dużo do pisania - Lotos jest w trendzie wzrostowym i na chwilę obecną nie widzę przyczyny aby się tej akcji pozbywać. Wsparcia (od dołu) zaznaczyłem na wykresie, opór (od góry) stanowi historyczny szczyt w okolicach 100 zł. 


Benefit 28.02.2019 - 920 (PLN)

Druga spółka nadal utrzymuje swój sygnał techniczny, który dała po wybiciu ceny 880 zł. Utrzymanie się kursu powyżej tego poziomu jest możliwym pierwszym sygnałem na udany powrót do głównego trendu wzrostowego. Drugie potwierdzenie realizacji pozytywnego scenariuszu otrzymamy po wybiciu kolejnego oporu, który znajduje się na poziomie 1000 zł. Osoby niezaangażowane nadal mają dobrą okazję na przyłączenie, gdyż ogólny stosunek ryzyka do potencjalnego zysku oceniam tu na bardzo dobre. 


CdProjekt 28.02.2019 - 193 (PLN)

Ostatnia spółka, która obecnie gości w portfelu to CdProjekt. W minionej dekadzie spółka ta odnotowała szalone wzrosty i bez wątpienia należy do największych byków w Polsce (może nawet i na świecie - w porównaniu z spółkami z podobną kapitalizacją rynkową). Technicznie korekta, która od szczytu w sierpniu do dołka w listopadzie doprowadziła do blisko 50% przeceny zdaje się już być zakończona i kolejnym oporem potwierdzającym udany powrót do głównego trendu jest 200 zł, następnie już czeka tylko szczyt 10% wyżej na poziomie 220 zł.


Obecna sytuacja rynkowa zdaje się coraz lepsza i tym samym zwiększa się liczba kandydatów do zakupu celem zasilenia portfel Byków nowymi akcjami. W lutym blisko przyłączenia do portfela był Dinopol, ale niestety kurs był dla mnie za szybki i akcje mi uciekły... Nie oznacza to, że spółka już całkowicie uciekła - jeśli pojawi się dobry moment zakupu z pewnością skorzystam i tradycyjnie poinformuję o tym tu w komentarzach oraz na fanpagu bloga na FB. Aspekt ten (cierpliwe czekanie na okazję) należy do najtrudniejszych elementów całego tradingu i za wczesne wejście i wyjście jest często jednym z powodów do słabszych od rynku wyników. Celem własnego udoskonalenia swoich umiejętności tradingowych mogę polecić pakiet dwóch książek w promocyjnej cenie, które w dużej części są i elementem właśnie mojej strategii tradingowej. Dodam, że jako proprietary trader miałem wielokrotnie przyjemność współpracy z jednym z autorów - Steve Ward i jego wskazówki bardzo mi pomogły w poprawieniu wyników, także polecam ten pakiet książek:


*Powyższy link jest linkiem afiliacyjnym - czyli przy zakupie książek z tego linku wesprzesz blog (nie dopłacając do ceny zakupu).

12 komentarzy:

 1. Danielu, pytanie może nie w temacie powyższego wpisu, ale jestem ciekaw Twojego portfela najlepszych spółek świata - jak technicznie zarządzasz spływającymi dywidendami i ich opodatkowaniem? Może przygotujesz poświęcony temu wpis na blogu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będzie szkolenie/kurs video to przygotuję coś na ten temat. Dywidend spływa średnio co tydzień i dla utrzymania porządku i przejrzystości korzystam z programu.

   Usuń
 2. Witam kiedy można się spodziewać szczegółów " Będzie szkolenie/kurs video" ?

  Poz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też czekam na szczegóły! Pozdrawiam Jan

   Usuń
  2. Niedługo dodam wpis z szczegółami odnośnie szkolenia, ale realizacja może się troszkę opóźnić, gdyż mam teraz dużo więcej na głowie. Jako zapowiedź dodam, że pracuję również nad wyemitowaniem certyfikatu "Najlepszych Spółek Świata" na giełdę (coś al'a ETF). Trzeba dużo wymogów spełnić i to mi trochę czasu pochłania, ale mam nadzieję, że już w kolejnym kwartale będzie wszystko gotowe - szczegóły podam jak będzie już wszystko zrealizowane i będzie można inwestować. :)
   Pozdrawiam

   Usuń
 3. Co myślisz o spółce Ford - obecnie kurs szoruje po dnie, dywidenda na poziomie 7%. Byłbyś skłonny przeanalizować wyniki finansowe? Może to dobry moment na wejście?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ford Motor Company? Nie spełnia ani moich wymogów inwestycyjnych ani tradingowych. Oczywiście nie oznacza to, że jest to zła spółka, technicznie wybicie ponad 9$ byłoby jakimś sygnałem siły, ale dla mnie ona nie jest. Uważam, że mamy dużo innych lepszych "okazji".

   Usuń
 4. LOTOS dzisiaj opuścił portfel, jest "solidny" zysk, więcej w podsumowaniu pod koniec miesiąca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Daniel, czy planujesz jakieś zakupy na GPW ?

   Usuń
  2. Mam kilka spółek na liście, które sobie obserwuję, ale na razie mam tak dużo do zrobienia, że na razie nie zajmuję się tradingiem ani analizami do zakupów pozycyjnych. Jeśli kupię spółkę informacja się oczywiście jak zwykle pojawi.

   Usuń
 5. Trzymasz jeszcze CDP ? :) sytuacja wydaje się przypominać tą na Lotosie z tym, że na CDP mamy zasięg 82 zł :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzymam ;) - dzisiaj będzie jeszcze aktualizacja portfela :)

   Usuń