Translate my BLOG

wtorek, 24 września 2019

McDonald's Corporation (MCD)

McDonlad's jako firma deweloperska, nie restauracja
MCD 23.09.2019 - 211,54 $

Najwyższy czas na przedstawienie kolejnej firmy do listy "Najlepszych Spółek Świata", tym razem absolutny klasyk: McDonald's Corporation. Firmę myślę, że niemalże każdy zna, jest to jedna z najlepiej rozpoznawalnych marek świata. Data założenia sięga 1940 roku, zatrudnia 210 000 pracowników, a jej obecna kapitalizacja rynkowa wynosi 161,5 mld. $. Duża część osób myśli, że McDonald's zarabia jako restauracja, jednak ogólny model biznesowy firmy wskazuje, że główne źródło dochodu nie czerpią ze "sprzedaży bułek" tylko z franczyzy. Oprócz zwykłych opłat franczyzowych i procentu od sprzedaży, dochodem firmy są również czynsze. W zdecydowanej większości McDonald's jest właścicielem nieruchomości w których prowadzona jest działalność sprzedażowa, co oznacza że firmę należy bardziej spostrzegać jako dewelopera, a nie restaurację -  Harry J. Sonneborn, jeden z założycieli firmy, powiedział, że "prowadzimy działalność gospodarczą w dziedzinie nieruchomości, jedynym powodem, dla którego sprzedajemy hamburgery, jest to, że przynoszą największy dochód płatnikom czynszu".

Spółka nieprzerwanie od 1977 w każdym kolejnym roku podwyższyła swoją dywidendę (tj. 42 lata nieprzerwanych podwyżek dywidendy). Przeznaczają na nią 58,4% swoich zysków, a stopa dywidendowa wynosi obecnie 2,19%, co z historycznego ujęcia (ostatnie 10 lat) jest ponadprzeciętnie nisko:


Powyższy wykres pokazuje stopę dywidendową z minionych 30 lat. Przyspieszony silny wzrost stopy dywidendowej po 2000 roku spowodowany był przeceną kursu akcji, który przekroczył wtedy 75% korekty. Z dzisiejszego ujęcia można powiedzieć, że było to zwykłe oczyszczenie kursu z dużego przewartościowana. Odnosząc się do obecnej sytuacji można ale zauważyć, że dywidenda jest najniżej od ponad 10 lat co oznacza, że kurs akcji w jej stosunku znajduje się na ponadprzeciętnie wysokim poziomie. Mówiąc inaczej: obecna wycena akcji z historycznego ujęcia jest dosyć wysoka.  Mimo tego dla długoterminowej inwestycji MCD może być dobrym wyborem jako spółka zapewniająca kwartalne cashflow (wypłata dywidendy następuje co kwartał). Poniżej dodaję dodatkowe dane spółki wraz z wynikami finansowymi z minionej dekady:
6 komentarzy:

 1. MCD to dla wielu podstawowa spółka do inwestycji długoterminowej. Mam spółkę od 2013 w portfelu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kupić, zostawić i niech dla nas pracuje. Trzeba pozwolić zyskom rosnąć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ludzie będą zawsze jedli śmieciowe jedzenie...tak wiec spółka może spać spokojnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. warto zjeśc od czasu do czasu jakiegos fast fooda!

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo konkretnie napisane. Super artykuł.

  OdpowiedzUsuń