Translate my BLOG

wtorek, 14 stycznia 2020

Extra Space Storage (EXR)

Interesujący układ ceny, który teraz wykorzystuję
EXR 13.01.2020 - 108,12 $

Portfele jakimi zarządzam są dostępne do publicznego wglądu, więc moje transakcje można na bieżąco śledzić, dlatego też nie opisuję wszystkie swoje wejścia i wyjścia na blogu, gdyż je po prostu można sobie sprawdzić śledząc np. notowania certyfikatów. które do kupienia są na giełdzie. Jednak mimo tego kilka razy poproszono mnie o przygotowanie opisu do tradów, więc dzisiaj krótko mój najświeższy trade na spółce Extra Space Storage. 

Dużej filozofii w tej transakcji nie ma: główny trend jest wzrostowy, więc interesują mnie longi (transakcja pod dalszy wzrost kursu akcji). W krótszym ujęciu cena w korekcie, ale kurs wybił wcześniejszy szczyt odreagowania spadków, co może być sygnałem chęci do dalszych wzrostów. Dodatkowo spadek od szczytu do dołka korekty jest równy (w zasięgu oraz w czasie) do wcześniejszej korekty (nie gram w oparciu o takie zależności, ale jako ciekawostkę pomyślałem, że dodam tą informację). Dla traderów wykorzystujących korekty jeden do jednego może to być istotna informacja powtarzającego się układu (tym bardziej, że jest równa w czasie), a to może być wykorzystane jako poziom przed którym kurs będzie się w przyszłości bronił (poziom 100 $ za akcje). Dla mnie bardziej istotnym poziomem obrony jest tzw. "zmiana biegunów", czyli opór który zamienił się w wsparcie (na wykresie zaznaczone brązowym oraz różowym polem). Na koniec jeszcze linia trendu: ona służy mi do wyznaczenia dynamiki trendu i w dalszym ujęciu czasowym również może być wykorzystana do obrony kursu przed ewentualnymi dalszymi spadkami. 

Extra Space Storage świeżo dołączyła do mojego portfela i również stała się częścią portfela Megatrend Trading, którego udziały można zakupić na giełdzie, poniżej prt.sc. z historii transakcji:


Dla zainteresowanych dodatkowymi szczegółami: w swojej książce dokładniej opisuję na co przy tego rodzaju transakcjach szczególnie zwracam uwagę., ale również dla osób zainteresowanych długoterminowymi inwestycjami, będzie można w niej znaleźć cenne informacje - jej przedsprzedaż rusza już niebawem. 


 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2800% zysku przy maksymalnym obsunięciu -27%, plus hojna dywidenda
EXR 11.10.2019 - 115,67 $

Jako zwolennik podążania za trendem interesują mnie spółki z silnymi i zarazem stabilnymi trendami. Extra Space Storage jest taką firmą, która w minionych 10 latach wzrosła o ok. 2800%, przy maksymalnym obsunięciu nie przekraczającym 30%! Gdyby to było mało, dochodzi do tego hojna dywidenda, której średnioroczny przyrost wynosi 24,4% (z ostatnich 10 lat), wypłacają ją cztery razy w roku i wynosi ona 3,11%, jednak nie przywiązywałbym do niej dużej wagi, gdyż finansują ją (w bardzo małym odsetku) kapitałem obcym, przeznaczając na nią 102% wypracowanych zysków. Mimo tego EXR dotychczasowym akcjonariuszom dał dużo powodów do radości i na chwilę obecną nic nie wskazuje na to aby miałoby się to już wkrótce skończyć. Firma oferuje magazyny "samoobsługowe" w 39 stanach w USA - dysponuje 1647 obiektami. Jej obecna kapitalizacja rynkowa wynosi 14,9 mld. $ i zatrudniają w sumie 3624 pracowników. 

Reasumując EXR zaliczam do spółek bardziej spekulacyjnych i dla osób szukających silne i zarazem stabilne trendy jest bardzo ciekawym tytułem. Dodatkowo spółka również może być dla dywidendowych inwestorów ciekawa, gdyż dynamika podwyżek dywidendy wraz z samą stopą dywidendy jest bardzo wysoka. Mimo tego firma ta nie pasuje do mojego długoterminowego portfela inwestycyjnego, gdyż przy poprzedniej bessie nie była w stanie utrzymać stabilności finansowej. Po części jest to zrozumiałe, gdyż model z jakiego korzystają jest bardzo podatny na cykle koniunkturalne. Dlatego EXR raczej pozostanie spółką do tradingu, która może troszkę podkręcić średnioroczną stopę zwrotu portfela. Więcej danych wraz z wynikami finansowymi można zobaczyć poniżej:


6 komentarzy:

 1. Ale żeś tu wygrzebał perełkę :D Dzięki za tippa :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja śledzę Twoje portfele notowane na giełdzie i zauważyłem, że zarządzają nimi jak klasyczny fundusz hedge. Czasami przez kilka tygodni bez transakcji i czasami (jak dzisiaj) trzy transakcje jednego dnia. Wynika to od czegoś, czy po prostu taki styl zarządzania?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taki mam styl zarządzania. Trading to również optymalizacja czasu pracy i mój styl tradingu nie wymaga wysiadywania wielu godzin przed komputerem, dlatego też czasami przez kilka tygodni nie dokonuję żadnej transakcji, ale ciągle jestem zaangażowany. Dzisiejsze aż trzy transakcje to akurat przypadek - zbiegło się, że jedną pozycję zamknąłem na stopie i jedną w takie profit, a trzecia to powyżej opisana transakcja na spółce. Troszkę więcej o poświęceniu czasu w tradowaniu również piszę w książce ;)

   Usuń
 3. Witam. Zaczynam przygodę na giełdzie. Jak to wygląda gdzie można znaleźć informacje o tym jakie robisz transakcje? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W prywatnych portfelach info o moich transakcjach tu na blogu w komentarzach z ost. aktualizacji portfela (http://at-trader.blogspot.com/2020/01/bycze-spoki-po-osmym-roku-walki-z.html#comment-form) oraz na fanpagu na fb. W portfelach notowanych na giełdzie: u emitenta (Lang & Schwarz) i na niemal każdym portalu z dostępem do notowań tych produktów (np. https://www.finanzen100.de/wikifolio/index-zertifikat-auf-lus-wikifolio-index-megatrend-trading-wkn-ls9nre_H1160271055_158079995/)

   Usuń