Translate my BLOG

sobota, 4 stycznia 2020

Portfel Inwestycyjny "Najlepszych Spółek Świata" po trzecim roku

Pierwszego stycznia krótko podsumowałem rok w portfelu polskich spółek "Byki" i również długoterminowy portfel inwestycyjny "Najlepszych Spółek Świata" warto podsumować. Przypomnę, że portfel inwestycyjny jest portfelem pasywnym, czyli jego wyniki uzależnione są od kondycji gospodarczej. Oznacza to, że aktywnie uczestniczyć będzie również w okresie słabej koniunktury, ale okres ten nie widzę jako zagrożenie, tylko bardziej jako okazję do zwiększenia aktywności zakupowej. Dlatego podkreślam, aby taki portfel nie mylić z portfelem aktywnie zarządzanym (jak np. "Portfel Byki").

2019 rok można uznać za bardzo udany okres dla amerykańskiej giełdy, w którym zarówno kursy akcji jak i dolar (portfel inwestycyjny w ok 90% zawiera w sobie spółki, które notowane są w USD) mocno zyskały na wartości. Oprócz tego, minione 12 miesięcy to czas innych inwestycji, które jako kolejne cegiełki są elementem moich pasywnych przychodów. Doszły certyfikaty, w którym jeden z nich w dużej mierze odzwierciedla również omawiany w tym wpisie portfel (link: HQSP Investing - udziały w tym portfelu nabyć można na giełdzie w Stuttgarcie oraz BX Swiss) oraz książka, w której opisuję swoje podejście do giełdy, w jaki sposób dobieram spółki do swojego prywatnego portfela oraz tych, za które jestem odpowiedzialny na giełdzie. Omawiam również swoją strategię tradingową, dokładniej na co zwracam uwagę kiedy kupuję spółki na krótszy okres. Przedsprzedaż książki ruszy już w lutym!

Przechodząc dalej do moich wyników z portfela inwestycyjnego: w 2019 roku portfel zyskał 22,82%, co w stosunku do obu benchmarków (S&P500 oraz MSCI World) oznacza delikatnie słabszy wynik, gdyż one w minionym roku zyskały 29,8% (S&P500) oraz 26,3% (MSCI World) - wyniki po przeliczeniu na PLN. Mimo tego przewaga portfela nad nimi została utrzymana i w całym okresie (od października 2017) moje "Najlepsze Spółki Świata" zyskały 56,55% (wobec S&P500 który zyskał 38,3% oraz MSCI World z zyskiem równym 27,2%). Warto podkreślić, że przewaga ta osiągnięta została niższymi obsunięciami w jego wartości, gdyż maximum drawdown portfela wyniosło zaledwie 14,7%, gdzie szeroki rynek spadał o ponad 20%. Ostateczną ocenę tego jak dobry wynik portfela na tle obu konkurentów jest, pozostawiam Wam, powiem tylko, że ja jestem zadowolony. 


Jeśli interesowały Cię tylko moje wyniki to w tym miejscu możesz skończyć czytać. Jeśli ale chcesz poznać dokładniejsze dane, tj. jak oceniam poszczególne spółki w moim portfelu (a trochę czytania będzie, gdyż w portfelu tym posiadam już 17 różnych firm) to zapraszam do dalszej lektury:

Mój pełny skład portfela przedstawia się następująco:

Skład portfela jest dosyć szeroko zdywersyfikowany, jednak osobiście brakuje mi więcej spółek technologicznych. Sektor ten uważam za bardzo ważną częścią gospodarczą w przyszłości i dlatego warto skoncentrować swój portfel w spółkach w nim działających. Dotychczas ten dział reprezentują u mnie Wirecard, Fiserv i Mastercard (jako spółki specjalizujące się w płatnościach elektronicznych), Tencent (jako spółka "gamingowa", która wydaje licencje spółkom konkurencyjnym na wydanie gier na rynku Chińskim, ale również i jako holding w innych firmach technologicznych) i Nvidia (jako firma inwestująca w sztuczną inteligencję, autonomiczne środki transportu i wirtualną rzeczywistość). Sumarycznie te spółki stanowią ok 25% udziałów w portfelu, jednak wraz z zakupem kolejnych spółek udział ten spadnie, dlatego też przyszłe zakupy dalej będę koncentrował na firmach technologicznych. Drugą kwestią wartą uwagi są dywidendy - kolumna #Div, która wskazuje liczbę płatności oraz kolumna Div%, która pokazuje jaki procent zainwestowanej kwoty w spółkę został już zwrócony. Ogólnie mój portfel nie można nazwać "portfelem dywidendowym", gdyż duża część moich spółek albo płaci bardzo małą dywidendę, albo w ogóle jej nie płaci. Mimo tego średnio co tydzień (dokładnie 54 razy w roku) portfel zasilany jest dodatkową gotówką z tego tytułu i co więcej, wypłacana gotówka wraz z każdym kwartałem rośnie:


Mój kalendarz otrzymania prawa do dywidendy można znaleźć w zakładce "Portfel Inwestycyjny BSW" - tam również w trakcie roku regularnie aktualizuję jego wyniki (więc nie trzeba specjalnie czekać do zakończenia roku, aż opiszę swoje osiągnięcia, ale na zakończenie roku kalendarzowego omawiam dokładniejsze podsumowanie minionych 12 miesięcy). 

Idąc dalej do moich spółek, poniżej opis sytuacji na akcjach wraz z najważniejszymi wydarzeniami ostatnich 12 miesięcy:


Ross Stores (ROST) 31.12.2019 - 116,42 $
Pierwszą zakupioną spółką do tego portfela były akcje Ross Stores. Zakup dokonałem 28.08.2017 po 59,11 $ za akcję (przy kursie USD/PLN równym 3,5559). Spółkę nie można nazwać jako "dywidendową" gdyż dywidenda ta (dzisiaj) nawet nie wynosi 1%. Jednak dzięki regularnym podwyżkom jej wypłaty, blisko 4% mojej zainwestowanej kwoty zostało już zwrócone właśnie w dywidendzie. Sama akcja od chwili mojego zakupu zyskała ponad 100% na wartości (po uwzględnieniu wymiany USD na PLN). Przechodząc do minionego roku: spółka w ostatnich dwunastu miesiącach nic nadzwyczajnego nie ogłosiła, akcje po prostu kontynuowały swój długoterminowy trend wzrostowy, który zawdzięczać może głównie kolejnym rekordom w wynikach finansowych. Moja prognoza na nowy rok to dalsza kontynuacja tego trendu (pod warunkiem utrzymania się hossy na amerykańskim rynku), dodatkowo myślę, że wraz z utrzymaniem się ceny akcji powyżej 100 $, w 2020 roku zobaczymy split. 


General Mills (GIS) 31.12.2019 - 53,56 $

Druga firma w moim portfelu to General Mills. Jako jedyna, którą posiadam mam wątpliwości co do słuszności trzymania tej pozycji dalej. Wskaźniki wzrostów są bardzo skromne, a jedynym argumentem dlaczego dalej ją trzymam jest hojna dywidenda, która na dzień mojego zakupu wypada na ok. 3,7%. Całościowo od chwili nabycia spółki do portfela, spółka wypłaciła mi 8,38% w formie dywidendy. Wypłatę myślę, że można uznać za satysfakcjonującą jednak należy podkreślić, że jako jedyna spółka, którą posiadam (i która wypłaca dywidendę), dywidenda ta nie była podwyższana. Jest to kolejny argument, który przemawia za sprzedażą udziałów w tej spółce. Ogólnie firmę nie uznaję za "słabą", jednak myślę że będę w stanie wymienić ją na inną, która ma większy (i równie bezpieczny) potencjał zarobkowy.


Hormel Foods (HRL) 31.12.2019 - 45,11 $


Trzecią w kolejności w zakupie były akcje Hormel Foods. Spółka pełni rolę  niecyklicznej pozycji stabilizująca wartość portfela. W 2018 roku, kiedy doszło do ponad 20% korekty na szerokim rynku, HRL tą rolę wzorowo wypełniła. Jednak miniony rok (2019) spółka nie przyniosła ponadprzeciętnie wysokich zysków, ale na długi termin inwestycyjny nie wymagam też od niej aby w każdym roku pokonywała rynek. Fundamentalnie nic nadzwyczajnego w ostatnich dwunastu miesiącach nie działo. Wyniki finansowe utrzymywały się na stabilnym poziomie, tzn. nie było skoków ani w jedną, ani w drugą stronę. Technicznie wybicie ponad 45 $ za akcję interpretuję jako prognostyk do kontynuowania trendu w nadchodzącym roku (pod warunkiem utrzymującej się hossy za oceanem). Altria (MO) 31.12.2019 - 49,91 $

Czwartym w kolejności nabytkiem do długoterminowego portfela były akcje Altria.Sytuacje odnośnie tej firmy dokładniej omawiam w swojej książce (premiera sprzedaży w lutym 2020). Omówienie to jest uniwersalne, gdyż tłumaczę jak postępuję w przypadku spółek, które kupiłem na długoterminowy okres czasowy. Można więc to zastosować do każdej spółki. Uchylając rąbka tajemnicy: jako pierwsze sprawdzam sytuację sektora w którym spółka działa, jeśli problemy w firmie dotyczą całego sektora mam informację, że słabnąca sytuacja raczej nie jest spowodowana gorszymi oczekiwaniami finansowymi danej spółki, a bardziej problemem sektorowym. Dalej sprawdzam, jakie czynniki mogły wpłynąć na tą pogarszającą się sytuację sektora i czy spółka w związku z tym coś robi. W przypadku mojej spółki dochodzę do wniosku, że firma na długi termin dalej może być dobrą inwestycją - jak dokładnie do tej konkluzji doszedłem omawiam w książce, więc nie będę powtarzał rozdział i zachęcam do zakupu.


Church & Dwight (CHD) 31.12.2019 - 70,34 $

Kolejna spółka jaką posiadam to Church & Dwight. Nie ukrywam, że jest to jedna z moich faworyzowanych spółek i jeśli w przyszłości doświadczymy większe cofnięcie na rynku, CHD może być jedną z tych spółek, w których powiększę swój udział. Przechodząc do sytuacji z minionych dwunastu miesięcy - również tu się nic nadzwyczajnego nie działo. Akcje jako defensywne "papiery" tylko delikatnie (w stosunku do rynku) zyskały na wartości, nie był to więc rok dla spółek niecyklicznych. Jeśli miałbym prognozować przyszły rok, to uważam, że CHD w stosunku do moich pozostałych akcji w portfelu może znaleźć się wśród spółek, które zyskają najwięcej. Czas pokaże, czy spółki niecykliczne faktycznie w kolejnym roku będą ponadprzeciętnie dobrym wyborem inwestycyjnym.


Wirecard (WDI) 30.12.2019 - 107,50 €

Moją dotychczas jedyną niemiecką firmą w portfelu jest Wirecard. Spółka miała bardzo trudny rok, w którym regularnie "atakowana" była przez tzw. "short seller'ów". Ataki te wynikały z negatywnych artykułów, które pojawiały się w gazecie The Financial Times, a one odnosiły się do tych samych zarzutów sprzed kilku lat, co oznacza, że po prostu "odgrzewali stary kotlet". Informacje te przez rynek negatywnie były przyjęte, przez co mimo bardzo dobrych wyników finansowych spółka nie chciała rosnąć. Fundamentalna wycena jest więc obecnie bardzo niska i osoby, które nie straciły zaufanie do firmy mogą pomyśleć o długoterminowej inwestycji w nią. Podkreślę, że piszę z pozycji osoby, która jest akcjonariuszem spółki, więc moje zdanie nie można uznać za bezstronne. Spółka ta jest moją najsłabszą pozycją w portfelu, która w minionym roku straciła blisko 20% na wartości. Mimo tego dzięki sprzedaży połowy udziałów w 2018 roku z ponad 100% zyskiem spółka już nigdy nie przyczyni się do poniesienia straty na inwestycji - może nawet spaść do cera (bankructwo), a i tak wyjdę na plus. Daje to pewien komfort w trzymaniu akcji, jednak w przypadku pogarszającej się sytuacji oczywiście jak największy zysk będę chciał sobie zabezpieczyć.


Exponent (EXPO) 31.12.2019 - 69,01 $

Następną spółkę jaką posiadam to Exponent. Firma ta jest prawdziwą perełką inwestycyjną, która w minionych 20 latach przynosiła akcjonariuszowi średnio 20% w skali roku i to przy jednocześnie bardzo niskich obsunięciach kursowych. Nie ukrywam więc, że jest to moja faworyzowana spółka w portfelu na kolejne lata - jeśli dostanę okazję zamierzam zwiększyć swoje zaangażowanie w niej. Również w 2019 roku spółka dała dużo powodów do radości, zwiększając swoją wartość w kursie akcji o ponad 40%! Moja całkowita stopa zwrotu wynosi ok. 100% i do tego dochodzi dywidenda, która w każdym kolejnym roku zostaje zwiększana - w samej dywidendzie spółka zwróciła mi już 2,91% (obecna stopa dywidendy wynosi 0,9%).


Rollins (ROL) 31.12.2019 - 33,16 $

Drugą najgorszą pozycją w 2019 roku jaką posiadam w portfelu to Rollins. Jednak powodów do narzekania i tak nie mam, gdyż mój wynik z tej pozycji w 2019 roku oscyluje w okolicach 0%. Słaba sytuacja spółki (w stosunku do szerokiego rynku) spowodowana była gorszymi od oczekiwań wyników finansowych. Dla dokładniejszego wyjaśnienia - firma również w 2019 roku zwiększyła swoje przychody (w stosunku do roku ubiegłego), jednak wzrost ten był mniejszy niż się spodziewano. Technicznie niestety nadal nic nie wskazuje na powrót kursu do wzrostów, ale długoterminowo nadal pozostaję przy niej optymistycznie. 


Tencent (TECHY) 31.12.2019 - 48,20 $

Kolejną spółką w moim portfelu jest chiński gigant Tencent. "Gigant" gdyż należy do pierwszej dziesiątki największych spółek na świecie  Rok 2018 był okresem większej korekty, z kolei 2019 przyniósł w kursie ok 20% wzrost. Mój wynik od chwili zakupu oscyluje w okolicach 0% i zważywszy na niezbyt trafiony moment zakupu (w początkowej fazie wojny handlowej USA z Chinami) również przy niej nie mogę narzekać. Długoterminowo oczywiście nadal jestem przekonany do firmy i nie zamierzam pozbywać się swoich udziałów. Technicznie wybicie ponad 50$ za akcję może otworzyć drogę do nowych historycznych szczytów. Dodam, że firmę kupiłem jako ADR na amerykańskim rynku, nie są to więc akcje kupione na rynku domowym (w Hongkong'u).


3M Company (MMM) 31.12.2019 - 176,42 $

Następną spółką, która niezbyt dobrze poradziła sobie w minionym roku jest 3M Company. Spółkę tą również jako przykład do analizy dywidendowej omawiam w swojej książce, dlatego nie będę się zbyt długo rozpisywał. Technicznie wyjście ponad 180 $ jest pierwszą oznaką do tego, że firma ponownie wraca do siły. Najważniejszym poziomem wsparcia pozostanie natomiast 150 $. Fundamentalnie uważam, że jesteśmy świadkami powrotu do średniej wyceny z przeszłości, gdyż minione kilka lat spółka stała na ponadprzeciętnie wysokich poziomach. Wyniki jakie wtedy osiągała nie tłumaczyły tak ogromnych wzrostów (w kursie akcji) w tamtym czasie.


Neogen (NEOG) 31.12.2019 - 65,26 $

Moją dotychczas najgorszą inwestycją w tym portfelu jest Neogen Corporation. Firmę tą kupiłem za osiągnięte zyski ze sprzedaży połowy pakietu akcji Wirecard, przy tym mój obecny wynik na niej to strata ok 16% (kupowałem we wrześniu 2018). Czyli mimo, że jest to moja najsłabsza pozycja, tragedii przy niej dalej nie ma. Analizując technicznie firmę - można zauważyć, że podobne okresy słabości firma regularnie wcześniej też przechodziła i z tego ujęcia obecna korekta może być ciekawym momentem do nabycia udziałów w firmie. Mimo tego trzeba też przyznać, że jej fundamentalna wycena jest na ponadprzeciętnie wysokim poziomie i w dodatku dla osób lubiących otrzymywać regularne chasflow (czyli dywidendy) firma ta raczej nie jest dobrym wyborem, gdyż ona jej nie wypłaca (możliwe ale, że w ciągu kolejnych kilku lat to się zmieni).


The Sherwin-Williams Company (SHW) 31.12.2019 - 583,54 $
 
Najlepszą spółką minionego roku jest natomiast Shewrin-Williams. Ostatnie dwanaście miesięcy to ponad 50% wzrost w kursie akcji plus 1,18% w dywidendzie (kupując teraz stopa dywidendy wyniesie 0,7%, co oznacza, że akcje (pod tym względem) nabyłem w promocyjnej cenie). Obecna sytuacja techniczna sugeruje kontynuację trendu, w której wybicie ponad 600 $ potwierdza jego aktualizację. Fundamentalnie raczej nie było istotnych wydarzeń, które to mogłyby w jakikolwiek sposób wpłynąć na przyszłość, a dotychczasowe tempo wzrostu wyników finansowych zostało utrzymane i brak oznak, aby coś w tym kierunku miałoby się zmienić.


BlackRock (BLK) 31.12.2019 - 502,70 $

Jedna z niewielu klasycznych spółek dywidendowych jaką posiadam w tym portfelu jest moja kolejna pozycja - BlackRock. W minionym roku w samej dywidendzie zwróciła mi 3,43% w formie dywidendy, co przy obecnym kursie oznacza ponadprzeciętnie wysoką dywidendę, gdyż nabywając akcje dzisiaj, inwestor może liczyć "zaledwie" na 2,62%. Również w samym kursie akcji inwestycja przyniosła zyski - w 2019 roku wzrosła o blisko 35%, Technicznie kurs wybiciem ponad 480 $ otworzył sobie drogę do dalszych wzrostów i myślę, że przy pozytywnym otoczeniu będzie w stanie w nadchodzącym roku zbliżyć się do swoich historycznych szczytów. Fundamentalnie ciekawostą może być wzrost liczby zatrudnionych osób (z 14 900 w 2018 roku do 16 100 pracowników w 2019 roku) - czyli spółka rośnie również wewnętrznie. 


TJX Companies (TJX) 31.12.2019 - 61,06 $

Moim pierwszym nabytkiem w 2019 roku były akcje TJX Companies, które poszły za szerokim rynkiem wzrastający w wycenie (od chwili mojego zakupu) o ok. 22%. Dzisiaj spółka "walczy" z swoim oporem i wybicie ponad 60 $ będę oceniał za pozytywne potwierdzenie dalszej chęci wzrostów w okolice 100 $ za akcje, ale zanim zobaczymy trzycyfrowe poziomy kursu, wcześniej prawdopodobnie minie co najmniej kilkanaście miesięcy (nie spodziewam się takiego kursu już w 2020 roku).  


Fiserv (FISV) 31.12.2019 - 115,63 $


Drugą świeżą zakupioną nową firmą w portfelu jest Fiserv - jeden z moich faworytów w segmencie płatności elektronicznych. Spółka nie płaci dywidendy, ale dosyć hojnie skupuje własne akcje (co widać w stabilności kursu akcji). Dla inwestora skup akcji własnych ze względu na brak dodatkowego obciążenia podatkowego jakie mamy w przypadku dywidendy jest nawet bardziej korzystne. Jeśli kurs akcji zawróci o min. 30%, rozmyślę nad powiększeniem swoich udziałów w niej. Technicznie wybicie ponad 120 $ powinno potwierdzić kontynuację kierunku ruchu ceny i możliwe wzrosty ponad 150 $ do końca 2020 roku (przy pozytywnym otoczeniu rynkowym). Mój wynik na tej pozycji (od momentu zakupu w kwietniu 2019 roku) przekracza 33%.. 


Nvidia Corporation (NVDA) 31.12.2019 - 235,30 $

Powoli zbliżamy się do końcówki - moją przedostatnią spółką w portfelu, którą kupowałem w maju 2019 roku jest Nvidia. Nie będę ukrywał, że duże oczekiwania w tej spółce wkładam i uważam nawet, że w nadchodzącej dekadzie firma ta stanie się jedną z dziesięciu największych spółek technologicznych naszego globu. Przyspieszona dynamika wzrostów po 2015 roku, duże inwestycje w dziedzinie sztucznej inteligencji, systemach autonomicznych środków transportu, wirtualnej rzeczywistości oraz rosnącego trendu do grania w gry wideo (które nawet możliwe, że staną się częścią dyscypliny olimpijskiej) dają dużo powodów do wyobraźni w której spółka może okazać się jedną z ciekawszych inwestycji nowej dekady. Mimo moich dużych oczekiwań, nie zamierzam powiększać swoich udziałów w niej. Niedługi czas po tym zakupie ogłosiłem, że w wyniku decyzji o obniżeniu stóp procentowych, zmniejszam swoją częstotliwość zakupową do portfela długoterminowego (dlaczego wyjaśniam w wpisie mnz. tutaj : "Ekonomiczne sygnały, które występują w okolicahc szczytu hossy" (punkt pierwszy)).


Mastercard Incorporated (MA) 31.12.2019 - 298,59 $ 

Ostatnim nabytkiem do portfela były akcje Mastercard. Na zakup zdecydowałem się w momencie kiedy to pojawiła się wiadomość o opublikowaniu danych klientów (w Niemczech) w internecie. Mimo z pozoru bardzo negatywnej wiadomości kurs akcji nie zareagował, a to jest ważnym sygnałem siły spółki. Zakup tych akcji to również najmniejszy dotychczasowy zakupiony pakiet i na chwilę obecną nie zamierzam go powiększać.


Dokładniejszy podział spółek w tym portfelu (również ze względu na podział między sektorami) zamieszczam poniżej:


Przechodząc do corocznej tradycji, w której opisuję swoje prognozy na nadchodzący rok, zacznę od podsumowania poprzednich (do poczytania pod tym linkiem: "Portfel inwestycyjny Najlepszych Spółek Świata po drugim roku"). Rok temu pisałem o zwiększonym ryzyku do przejścia w dłuższą fazę przeceny. Obstawiałem scenariusz w którym indeks amerykański nie wybije już nowych wyższych szczytów - byłem w błędzie. Czy tegoroczna prognoza będzie lepiej trafiona? Czas zweryfikuje. 2020 rok widzę jako gorszy niż ten, uważam, że kluczową rolę będą odgrywać wybory prezydenckie i jeśli konkurencja obecnego prezydenta USA będzie zyskiwać na sile to i indeksy przestaną rosnąć (dokładniej opisałem to w analizie S&P500, pt.: "Gdzie na giełdzie czai się prawdziwe zagrożenie do bessy" - artykuł, który również pojawił się w 46 wydaniu magazynu Equity Magazine). Gdybym miał obstawiać kurs indeksu S&P500 na koniec 2020 roku to byłby to poziom 3600 punktów.

Jeśli faktycznie moje przewidywania będą się realizować, zamierzam dalej akumulować gotówkę. W przeciwnym przypadku wrócę do regularnych zakupów, w których minimum raz na kwartał zakupię nową spółkę (lub zwiększę zaangażowanie w jednej z tych, których już posiadam).

Reasumując: mimo nietrafionej do tego rynku prognozy w poprzednim roku, mój portfel zyskał ok 23% na wartości. Wynik osiągnięty bardzo niskim nakładem pracy, w której skupiłem się na spółkach, które już dawniej przeanalizowałem i które po pojawieniu się odpowiednich dla mnie sygnałów zakupiłem. Jeśli jesteś zainteresowany moim sposobem podejścia do rynku i chciałbyś się dowiedzieć na co ja przy inwestycjach długoterminowych szczególnie zwracam uwagę, to przypomnę, że już niebawem rozpocznie się przedsprzedaż mojej książki w której dokładniej opisuję mój "styl inwestycyjny" ale i tradingowy.21 komentarzy:

 1. Hej Daniel! Tak pół żartem pół serio :-) Jeszcze tak ok. 10 - 12 lat, żeby uplasować się na liście najlepszych światowych inwestorów czego sobie i Tobie życzę :-) Kiedyś Ci przesyłałem https://strefainwestorow.pl/artykuly/ludzie/20190829/najlepsi-inwestorzy-swiata. Analiza wyników tych najbardziej znanych inwestorów z najdłuższym stażem - weźmy już na tapetę najsłynniejszego Warrena Buffetta (54 lata inwestycji ze średnioroczną stopą zwrotu 23 % czy też Davisa Shelby (45 lat inwestycji i średnioroczna stopa zwrotu 20 %) wskazuje, że im dłuższy horyzont inwestycyjny tym niższe stopy zwrotu. Wyzwaniem zatem w długim terminie będzie utrzymanie dotychczasowej średniorocznej stopy zwrotu :-)Ten rok był dla mnie zdecydowanie bardziej udany na naszym polskim parkiecie mimo ogólnej słabości szerokiego rynku. Pozdrawiam Marcin

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gratuluję udanego roku i życzę aby każdy kolejny był równie dobry i to bez względu na ogólną kondycję rynkową :)

   Usuń
 2. Gratulacje. Mój wynik w tym roku to ok. 15% i nie mały udział w tym miały Twoje wpisy o "Najlepsze Spółki Świata" - jako inspiracje (nie rekomendacje) ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dodam, że był to mój pierwszy rok zakończony na plusie - dzięki blogu :)

   Usuń
  2. Bardzo fajnie, ciszę się, że naprowadziłem i życzę dalszych sukcesów! :)

   Usuń
 3. Stocks for the long run. Podoba mi się struktura Twojego portfela.

  OdpowiedzUsuń
 4. Po 146,73 $ przy kursie USDPLN 3,88 kupiłem dzisiaj akcje DANAHER.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwsza całkowita transakcja sprzedaży - General Mills wczoraj dosłownie kilka sekund przed zamknięciem idealnie na dziennym max. opuściło portfel "Najlepszych Spółek Świata". Cena sprzedaży to 58 $ przy kursie USDPLN 4,218. Całkowity zysk w PLN od 29.08.2017 do 06.04.2020 wyniósł +38,95%, w dywidendzie wypłaciła ponad 10%, średnioroczna stopa zwrotu na spółce wynosi 12,75% (co jest powyżej średniej dla tej spółki). Dużą część zysku zawdzięczam kursowi USDPLN, który w tym czasie wzrósł o ponad 18%.

  OdpowiedzUsuń
 6. Powiększyłem dzisiaj pozycję w firmie EXPONENT. Spółka po 68 $ za akcję, przy kursie USD/PLN 4,19 doszła do portfela.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zgodnie z zapowiedzią sprzedałem dzisiaj Wirecard po 88,07 € przy kursie EUR/PLN 4,55. Całkowity zysk (z uwzględnieniem sprzedaży połowy 05.09.2018) wynosi ok. 25%

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. -EDIT- źle przepisałem: całkowity wynik z inwestycji w Wirecard wynosi ok. 50% (a nie 25%).

   Usuń
 8. Do długoterminowego portfela "Najlepszych Spółek Świata" kupiłem dzisiaj Jack Henry & Associates po 187 $ przy kursie USD/PLN 4,2 - spółka zastępuje miejsce Wirecard. Dlaczego ta firma akurat w tym momencie, wyjaśnia rozdział 3.16 mojej książki.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nowa spółka w portfelu "Najlepszych Akcji Świata": MarketAxess Holdings. Kupiona po 494,98 $ przy kursie USDP/PLN 4,19. Zakup dokonałem celem zmniejszenia wartości gotówkowej portfela. Na firmę już długo "polowałem" i mam nadzieję, że dostanę jeszcze okazję do zwiększenia udziałów po niższym kursie. Obecnie stanowi ona 4,9% wartości mojego portfela.

  OdpowiedzUsuń
 10. Do długoterminowego portfela inwestycyjnego "Najlepszych Spółek Świata" po 413,54 $ przy kursie USD/PLN 3,93 przyłącza dzisiaj NetEase.

  OdpowiedzUsuń
 11. CADENCE DESIGN SYSTEMS jako pozycja "bardziej spekulacyjna" dołącza do portfela "Najlepszych Akcji Świata". Średnia cena zakupu to 104 $ po kursie USDPLN 3,74.

  OdpowiedzUsuń
 12. Do portfela "Najlepszych Akcji Świata" doszła dzisiaj niemiecka spółka: HYPOPORT. Średnia cena zakupu to 462 € przy kursie EURPLN 4,47.

  OdpowiedzUsuń
 13. Dzisiaj kolejna spółka dołączyła do portfela "Najlepszych Akcji Świata": IDEXX LABORATORIES. Średnia cena zakupu to 360 $ przy kursie USDPLN 3,78

  OdpowiedzUsuń
 14. Następna spółka dołącza do portfela: Fiverr International. Średnia cena zakupu to 164,82 $ przy kursie USD/PLN 3,79. Spółka ta wchodzi w skład akcji mocno spekulacyjnych, co oznacza, że możliwe są bardzo głębokie obsunięcia.

  OdpowiedzUsuń
 15. Veeva Systems przy cenie 263,84 $ za akcję i kursie USD/PLN 3,8 doszła do portfela "Najlepszych Akcji Świata" :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Cześć Daniel, dziękuję za wszystkie informacje, które tu zamieszczasz. Czy masz planach przyjrzeć się spółkom wydobywającym uran? W USA Demokraci zaczęli popierać pozyskiwanie energii z atomu pierwszy raz od lat 70 ubiegłego wieku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć. Do inwestycji długoterminowej interesują mnie firmy, które rok w rok zwiększają przychody. Firmy wydobywające uran nie należą do takich spółek - przynajmniej ja żadnej nie znam.

   Usuń