Translate my BLOG

czwartek, 28 maja 2020

Paychex (PAYX)

Dzisiaj techniczny sygnał kupna do inwestycji!
PAYX 28.05.2020 -  71,57 $

Kontynuując serię spółek dywidendowych, którą otworzyłem wpisem "Dla kogo inwestycja dywidendowa?", dzisiaj przedstawię następną firmę - Paychex. Spółka założona została w 1971 roku, specjalizuje się w outsourcingu usług dla firm, jej kapitalizacja rynkowa wynosi ok. 25 mld. $ i zatrudniają w sumie 15 800 pracowników. 

Dzisiaj (tj. 28.05.2020) spółka pokonała istotny poziom oporu w okolicach 70 $ za akcje, co jest ważnym sygnałem do kontynuacji długoterminowego trendu. Firma nadal notuje z lekkim dyskontem co oznacza, że również inwestorzy mogą ten techniczny sygnał wejścia wykorzystać do inwestycji długoterminowej. Fundamentalny obraz spółki jest wzorowy i pod względem jakości można ją bez dwóch zdań dodać do listy "Najlepszych Spółek Świata". 


Firma ma bardzo stabilne wyniki finansowe, które nieprzerwanie od wielu lat rok w rok się polepszają - rosną obroty, rośnie zysk netto, rośnie free cash flow, stabilna wysoka marża netto itd. Dodatkowo mamy hojną dywidendę, która przy obecnej cenie wynosi ok. 3,5%, gdzie payout ratio wynosi 80%. Szukając punktów do krytyki można wymienić, że dywidenda ta nie rośnie w każdym roku, jednak ja ten punkt interpretuję pozytywnie - uważam, że jeśli spółka ma lepsze możliwości do zagospodarowania zysków, to nie powinna je "marnować" na dywidendę. Mimo okresowych obniżek wypłaty, długoterminowo dywidenda ta ale i tak rośnie:


Reasumując: inwestycja w PAYX to inwestycja w bardzo wysoką "jakość". Spółka w stosunku do historycznej wyceny notuje z lekkim dyskontem, co oznacza, że decydując się na zakup długoterminowy, mamy teraz możliwość do nabycia spółki po niższej cenie. Podkreślę przy tym, że wycena opiera się o jej historyczną wartość - w stosunku do niektórych innych spółek można ją mimo tego dalej uznać za "drogą" - pytanie tylko, czy przy "tańszej" spółce dostaniemy tą samą jakość? Więcej danych załączam tradycyjnie na końcu wpisu:Dla osób, które chcą się nauczyć samodzielnego inwestowania (oraz tradowania) polecę swoją książkę. Zawarłem w niej mnóstwo przykładów z mojego doświadczenia jako inwestora instytucjonalnego. Opisałem w niej na co ja na giełdzie zwracam uwagę, jak rozpoznać możliwą nadchodzącą bessę/zakończenie cyklu koniunkturalnego, jak zarządzać portfelem aby wygładzić zmniejszyć wahania przyrostu portfela i wiele więcej. Klikając na poniższy link przejdziesz do sklepu:

6 komentarzy:

 1. Poszukałem na finviz.com z tej samej branży głównie pod dywidendy:
  ADP [NASD] Automatic Data Processing, Inc.
  https://finviz.com/quote.ashx?t=ADP&ty=c&p=d&b=1
  https://seekingalpha.com/symbol/ADP/dividends/scorecard
  RHI [NYSE] Robert Half International Inc.
  https://finviz.com/quote.ashx?t=RHI&ty=c&p=d&b=1
  https://seekingalpha.com/symbol/RHI/dividends/scorecard
  NSP [NYSE] Insperity, Inc. - tutaj 3 lata temy była obniża dywidendy, sprawdzałem nie było splitu akcji
  https://finviz.com/quote.ashx?t=nsp&ty=c&ta=1&p=d
  https://seekingalpha.com/symbol/NSP/dividends/history
  slayer74

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ADP bratu wybrałem i posiada spółkę od połowy 2019 roku, również na blogu ją już przedstawiałem. RHI i NSP nie znałem wcześniej. Widzę, że to small i micro cap. a takie mniej handluje.

   Usuń
 2. Możesz podać nazwę strony ze wskaźnikiem qualitats-check 15/15, na której analizowałeś spółkę? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Sygnał zakupu idealnie. Ok +10% w tydzień. Dzięki! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja kupiłem Boeinga jak Danuel na fb pisał, że za 100 $ ciekawie wygląda... dzisiaj, po zaledwie dwóch miesiącach już 230 $ kosztuje. Mój najlepszy trade ever ^^

   Usuń