Translate my BLOG

piątek, 1 maja 2020

Bycze spółki po kwietniu 2020

Ostatnia sesja miesiąca się właśnie zakończyła, więc punktualnie podsumowanie minionych 30 dni w portfelu "Byki". WIG po jednym z najgorszych miesięcy w swojej blisko 30 letniej historii zdołał odrobić część strat zmniejszając roczny wynik do ok -20% (z -28% miesiąc temu). Mój portfel polskich spółek również odbił i mimo, że znajdują się w nim tylko dwie spółki, odrobił on stratę z minionych dwóch miesięcy - roczny wynik z -10% skurczył się do ok. -2%. Zważywszy na to, że największą pozycją w portfelu jest gotówka, wynik ten mogę uznać za rewelacyjny, a zawdzięczam to spółce Ten Square Games, która w jeden miesiąc zyskała ponad 50%! Całkowita stopa zwrotu portfela od czasu rozpoczęcia dzielenia się publicznie transakcjami wynosi teraz 208%, co w stosunku do rynku oznacza wręcz już przeogromną przewagę, gdyż on w tym samym czasie zyskał zaledwie 22%:


Przechodząc do sytuacji na spółkach, które goszczą w portfelu - w kwietniu nie wykonałem żadnej transakcji, czyli bez zmian w składzie, goszczą w nim dalej tylko Ambra oraz Ten Square Games:


Ambra 30.04.2020 - 16

Opór, który opisałem miesiąc temu na poziomie 17 zł dalej jest aktualny. Myślę, że dopiero udane wyjście powyżej tego poziomu da nam większy impuls do wzrostów w okolice minimum 20 zł.  Wsparcie z kolei można przesunąć do góry w okolice 14 zł. Długoterminowo uważam, że trend wzrostowy dalej jest priorytetem.


Ten Square Games 30.04.2020 - 419,5

Druga spółka to jedna z zwycięzców obecnego kryzysu - sektor gamingowy zyskuje na sile, a Ten Square Games należy do największych beneficjentów wśród konkurentów. Technicznie nic nie wskazuje na to aby spółka kończyła wzrosty. Mimo tego w przypadku gwałtownej korekty indeksu, cofnięcie spółki do okolic 320 zł oceniam na wysoko prawdopodobne - ja firmę zamierzam trzymać szeroko. Jeśli z kolei rynek powolnie zacznie się osuwać, to myślę że TSGames utrzyma wysoki poziom.


Przed nami nowy miesiąc i myślę, że ryzyko zwiększonej zmienności może ponownie wzrosnąć. Mimo tego wiele spółek pokazało, że niezależnie od otoczenia są one w stanie utrzymywać swój trend. Dlatego też postaram się wyszukać kilku kandydatów do zmniejszenia wartości gotówkowej w portfelu. Jeśli więc do portfela dołączy nowa spółka, to tradycyjnie poinformuję o tym w komentarzach z ostatniej aktualizacji portfela (tj. pod tym wpisem) oraz na fanpage'u na fb.

Osobom zainteresowanym bardziej szczegółowymi informacjami odnośnie tego jak do swojego portfela dobieram spółki, mogę wskazać swoją książkę:Zachęcam również do zapisu na newsletter w którym informuję o nowych wpisach na blogu. Dodatkowo po zapisie prześlę Tobie darmowy fragment książki:

.

11 komentarzy:

 1. Gratuluję wyniku! Wpis, jak zwykle zresztą, świetny - krótki i treściwy.

  OdpowiedzUsuń
 2. WIG po blisko 10 latach ledwo inflację pokrył. Nie dziwię się, że przeniosłeś swój główny trading zagranicę i też gratuluję wyniku :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Daniel, w którym momencie portfel byki przeszedł w dużej części na gotówkę ? Był o tym wpis ?

  OdpowiedzUsuń
 4. Od razu dopytam, jakiego screena używasz poza finviz ? Płatny czy darmowy ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na bieżąco informuję o zmianach - w marcu sprzedawałem akcje i w tamtym czasie wartość gotówki wzrosła do ponad 80%. Można to doczytać na fb oraz w aktualizacji z lutego w komentarzach: LINK

   Usuń
 5. Na screeny zapomniałem odpowiedzieć - najwięcej korzystam z traderfox.de oraz morningstar i gurufocus ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przyłączę do gratulacji i podziękuję za książkę - jedno zdanie z niej szczególnie zapadło mi w pamięci: "traduj proste wykresy". Od miesiąca selekcjonuje sobie takie wykresy i jak dotąd bardzo dobrze mi się to sprawdza - wyniki znacznie poprawiłem (traduje daytrading). Również aspekt długoterminowych inwestycji do mnie przemówił i zacząłem odkładać na inwestycje. Początkowo małą łyżeczkę, 500 zł miesięcznie, ale zamierzam tą sumę co roku podwajać do min. 2000 zł miesięcznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mnie to cieszy i życzę dalszych sukcesów :)

   Usuń
 7. Daniel, jak sytuacja na TEN.
  Czy nie pora zrealizować zysk?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie sprzedaję, 450 zł ciekawy poziom na wejście z trendem - gdybym pozycji nie posiadał tam bym wchodził ;)
   Jak spadnie poniżej 400 zł zacznę się zastanawiać, czy realizować zysk. Nie próbuję sprzedać najwyżej, tylko "siedzieć" w trendzie jak najdłużej ;)

   Usuń