Translate my BLOG

poniedziałek, 25 maja 2020

STAG Industrial (STAG)

Co miesiąc wypłata dywidendy
25.05.2020
Po wpisie w którym krótko omówiłem, że strategia dywidendowa nie powinna koncentrować się jedynie na spółkach z wysoką dywidendą (link: "Dla kogo strategia dywidendowa?"), ale również na firmach z wysoką dynamiką jej podwyżek w poprzedniej analizie (link: "Canadian National Railway Company") przedstawiłem pierwszy przykład. Dzisiaj dochodzi drugi, który w swojej kategorii zaliczany może być do tzw. "high yield stocks", czyli do dywersyfikacji spółka z wysoką dywidendą.

STAG 25.05.2020 - 25,36 $

STAG Industrial to fundusz inwestycyjny działający na rynku nieruchomości, który koncentruje się na nabywaniu i prowadzeniu nieruchomości przemysłowych. Kapitalizacja firmy wynosi dzisiaj 3,75 mld. $, zatrudniają zaledwie 72 pracowników i od 2011 płacą dywidendę, którą co rok podwyższają. W wyniku marcowego załamania rynków, cena akcji spadła o ponad 47% co przyczyniło się do wzrostu stopy dywidendy, która dzisiaj stoi na ponadprzeciętnie wysokim poziomie. Firma należy do tzw. REIT'ów, tzn. że ustawowo na dywidendę przeznaczyć musi niemal cały zysk (w zamian za ulgi podatkowe) - obecnie payout ratio przekracza 200%, co przy tej kategorii spółek nie jest czymś nadzwyczajnym. Swoimi zyskami spółka dzieli się co miesiąc, tzn. co miesiąc akcjonariusz otrzymuje dywidendę, jej obecna stopa wynosi 5,7%:


Przechodząc do fundamentalnej wyceny spółki: z historycznego ujęcia notuje z delikatnym dyskontem, ale mimo tego uważam, że firmę spostrzegać należy jako "ponadprzeciętnie wysoko wycenioną", a techniczne ujęcie zdradza, że firma podąża za rynkiem gdzie w okresach słabości traci więcej.


Spółkę można kategoryzować do firm rozwijających się, o czym świadczą silnie rosnące obroty. Dodatkowym plusem jest rosnąca marża netto, mówiąc w skrócie pewną jakość przy  zakupie tu otrzymujemy. Inwestycja dla samej dywidendy, to zakup akcji w okresie słabości (podczas korekty/krachu/bessy). Obecna sytuacja na rynkach jest takim okresem, jednak osobiście wolałbym przy tej spółce szukać wejścia jeszcze niżej. Więcej danych zamieszam poniżej:
Więcej o tym jak znajdywać warte uwagi spółki dywidendowe opisałem w swojej książce, klikając na poniższy link, przejdziesz do sklepu:

6 komentarzy:

 1. ostatni zrzut ekranu z jakiego screenera ?

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiem czy PR 200% to nic nadzwyczajnego w REITACH. Raczej jest to nadzwyczajne i nie do utrzymania w przyszłości, może wynikać z jednorazowych sprzedaży nieruchomości. Stopa dywidendy raczej w obecnych czasach spadnie mimo, że to REIT przemysłowy. Spółka z bardzo drogiego rynku, powinieneś skupić się na REITACH z Azji (Hong Kong, Singapur) tam są płacące obecnie ok. 10% i wycenione dużo lepiej. ETF typu DRW czy VNQI też biją ten REIT w dywidendzie, a mają mniejsze ryzyko i też lepszą wycenę. Kierunek na REITY moim zdaniem dobry, ale zupełnie nie ten region geograficzny. Poza tym weź jeszcze pod uwagę ryzyko walutowe, kupujesz REITA w USA zarabiającego w USD więc albo hedge albo na przestrzeni lat oddasz część w osłabieniu dolara.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PR 200% to wysoko, fakt. Chodziło mi więcej o to, że REIT'y szczególnie w obecnych okolicznościach mają ponadprzeciętnie wysoki wskaźnik wypłaty. Odnośnie wyceny - jeśli coś jest wycenione wysoko, to dlatego że ma to swoje powody. Powinno się inwestować w "jakość", a nie w wskaźniki fundamentalne sugerujące zbyt wysoką, bądź niską wycenę. Jeśli chodzi o podane przez Ciebie dwa ETF'y, przejrzałem największe pozycje i mówiąc krótko: są słabe!
   Scentre Group - brak stabilności finansowej, spadek obrotów, spadek zysku netto i bardzo wysokie zadłużenie
   Mitsubishi Estate - stagnacja wyników, bardzo wysokie zadłużenie
   Sun Hung Kai Properties - bardzo duża zmienność wyników finansowych, spółka od 10 lat stoi praktycznie w miejscu (uwzględniając dywidendę brutto dała w 10 lat zaledwie 7% zarobić)
   New World Development - trochę lepiej, ale dywidenda mocno się waha, kurs akcji w trendzie bocznym, po 10 latach z uwzględnieniem dywidendy (brutto) stopa zwrotu na minusie ok. 7%
   Vonovia - z tych co przejrzałem najlepiej wygląda, ale i najwyżej wyceniona ;P

   Podsumowując: niska wycena tych ETF'ów wynika z niskiej jakości jaką tam nabywasz. Spółkę z mojego wpisu (STAG Industrial) wyceniona wysoko, ale i zupełnie inna jakość. Więc gdybym musiał wybierać, to bez dużego zastanowienia wziąłbym STAG - gdyby kurs ponownie spadł w okolice marcowego dołka, może być interesująca (pisałem, że STAG wolałbym kupować po głębszym spadku).

   Usuń
 3. Zgaduję, że DRW i VNQI to typy od tradera21: DRW od początku roku -23%, VNQI -19%...
  Z kolei spółka Daniela: STAG +10% - gratuluję :-). Stopy zwrotu oczywiście liczone z uwzględnieniem dywidendy.

  OdpowiedzUsuń