Translate my BLOG

wtorek, 2 marca 2021

Mettler-Toledo International (MTD)

Stabilna i geograficznie szeroko zdywersyfikowana spółka dla inwestorów długoterminowych
02.03.2021

Dzisiaj przedstawię spółkę, która moim zdaniem interesująca powinna być przede wszystkim dla inwestorów długoterminowych, którym zależy na szerokiej dywersyfikacji geograficznej: Mettler-Toledo International. Firma powstała w połączeniu dwóch przedsiębiorstw - Mettler z siedzibą we Szwajcarii i Toledo Scale z siedzibą w Columbus, Ohio, USA i jest producentem wag i urządzeń analitycznych. Obecna kapitalizacja rynkowa spółki przekracza 24 mld. $, zatrudnia 16 500 pracowników i mimo stabilnym przypływom finansowym nie dzieli się zyskami z swoimi akcjonariuszami.


Spółka przychody generuje na całym świecie - obecna jest zarówno w Chinach, jak i w USA, Niemczech czy Francji, a to czyni spółkę odporną na kryzysy geograficzne, które mogą wynikać z np. zwolnienia przyrostu gospodarczego danego kraju. Najważniejszymi rynkami dla firmy pozostają ale Stany Zjednoczone (ok. 33% udziału z przychodów) oraz Chiny (ok. 18% udziału z przychodu) - państwa, które mają największy wpływ na ogólny przyrost gospodarczy świata. 

Dzięki bardzo stabilnym wynikom finansowym spółkę wyceniać można w oparciu o zyski i w tym ujęciu jej obecna wycena jest ponadprzeciętnie wysoka:


Długoterminowa sytuacja finansowa  jest bardzo pozytywna i to swoje odzwierciedlenie ma również w kursie akcji - cena w dziesięcioletnim ujęciu rosła średnio 20,5% rocznie. Jednak ze względu na obecnie wysoką wycenę, oczekuję że można spodziewać się albo większej korekty, albo dłuższego okresu trendu bocznego. Jeśli średnia wycena z ostatnich dziesięciu lat się utrzyma, średnioroczna stopa zwrotu akcji na kolejne 10 lat może spaść do 13-16% (w skali roku). 


Spółkę zaliczam więcej do akcji typu "value" i to mimo braku dywidendy. Przemawia za tym stabilny przyrost przychodów, który w ujęciu dziesięcioletnim zbliżony jest do średniorocznego wzrostu sektora w którym działa. Szukając negatywów: największym może być zadłużenie - ono jest całkiem wysokie, ale przy niskich stopach procentowych nie powinno to stanowić zagrożenie. Wśród pozytywów z kolei wymienić jeszcze można skupywanie akcji własnych, co zwiększa udziały akcjonariusza. Skup akcji nie jest duży, ale warto o nim wspomnieć. 

MTD 01.03.2021 - 1132 $

Techniczny obraz spółki również pozytywny i co dla długoterminowych inwestorów szczególnie istotne - główny trend jest bardzo stabilny: w ostatnich 10 latach cena akcji tylko dwukrotnie odnotowała korektę, której cofnięcie kursu doprowadziło do obsunięcia przekraczającego 30%. Wahania na spółce nie są więc wysokie i to oznacza, że interesująca może być również dla osób, którym zależy na ustabilizowaniu portfela (tj. zmniejszeniu wahań w portfelu). Przechodząc do oczekiwań analityków - oczekuje się, że dotychczasowy trend zostanie utrzymany:


Przychody, zysk netto oraz marża operacyjna mają w kolejnych trzech latach wzrosnąć. Również dotychczasowy trend w skupywaniu własnych akcji ma zostać utrzymany - skup ten nie jest duży, ale może on mieć delikatny (pozytywny) wpływ na przyszłą cenę akcji. Więcej danych do firmy, tradycyjnie na końcu:

Jeśli spodobała Ci się analiza i zainspirowała do dokładniejszego przyglądnięcia się spółce to zapraszam do zapisu na newsletter, w którym raz w tygodniu otrzymasz informację z nowymi analizami jakie w minionym tygodniu opublikowane zostały na blogu. Wraz z zapisem otrzymasz darmowy fragment mojej książki "Giełda, inwestycje, trading":

Zapisz mnie na newsletter i pobierz darmowy fragment książki ->

Dla osób poszukujących dodatkowej wiedzy polecić mogę również darmowy e-book, który przygotował LYNX Broker, e-book ten za darmo dostępny jest na stronie brokera, do którego przejdziesz klikając na poniższy baner:

4 komentarze:

 1. Cześć Daniel, na Nasdaq bardzo nieciekawa sytuacja. Jak oceniasz potencjał do dalszych spadków? Jeśli jesteśmy w cyklu migracji kapitału z growth do value to możemy mieć większą wyprzedaż.

  Planuję uśredniać w dół. Czy pierwszą decyzję o zakupie lepiej podjąć obserwując główny indeks NDX i dopiero jak dotrze do kluczowego wsparcia wtedy dokupić akcje? Czy wzorować się głębokością średnich korekt w ubiegłych latach i na tej podstawie szacować punkt wejścia? Czy może lepiej indywidualnie dla każdego waloru na podstawie korekt z lat ubiegłych wyznaczać poziom zakupu? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko zależne od strategii. Każda większa korekta tłumaczona jest jakimś czynnikiem, który na nią wpływa. Przez to za każdym razem kiedy do czynienia mamy z większą zmiennością pojawia się wrażenie, że teraz trzeba działać, zmienić strategię, bo przecież warunki się zmieniają. Dla długoterminowych inwestycji, do czasu aż faktycznie nastąpią zmiany nie widzę powodów do interwencji. Dlaczego teraz mamy korektę, może wytłumaczy nasz ostatni film na youtube: LINK W minucie 4:43 - korekta na rynku wynikać może, ze wzrostu rentowności obligacji, który z kolei wynikać może z oczekiwanego skoku inflacji, a to oznacza, że FED albo podwyższy stopy procentowe, albo zmniejszy dodruk, albo to i to, co negatywnie (szczególnie dla spółek typu growth) wpłynie na rynek akcji.
   Dla krótkoterminowych transakcji - reagujemy na cenę, czyli nie zajmujemy się otoczką dlaczego spada/rośnie, tylko to wykorzystujemy. Ja od kilku dni wraz z pogłębiającą się strata księguję zyski, które w okresie wzrostów po marcowym krachu osiągnąłem. Obecnie w najbardziej aktywnie zarządzanym portfelu mam ok. 40% gotówki (bardzo rzadko mam tak dużą gotówkę). Jak zacznie z powrotem rosnąć, ponownie zwiększam swoje zaangażowanie.

   Usuń
  2. gorzej jeśli teraz rynki mocno pospadają a później pojawią się jeszcze powody do interwencji. Wtedy wyjście z longterma może być bolesne.

   Usuń
  3. Longterm to ponad 10 lat - dobre spółki się dostosują do zmian.

   Usuń