Translate my BLOG

czwartek, 26 listopada 2020

Simulations Plus (SLP)

Szukałem małe spółki z dużym potencjałem i tak trafiłem na firmę Simulations Plus, która opracowuje oprogramowanie do modelowania i symulacji wchłaniania, dystrybucji, metabolizmu i wydalania toksyczności dla przemysłu farmaceutycznego i biotechnologicznego, chemii przemysłowej, kosmetyków i składników żywności. Oczywiście nie znam się na tego rodzaju tematach i nie potrafię dokładniej wyjaśnić jak wygląda praca jaką firma się zajmuje, ale znam się za to na liczbach i patrząc po wynikach jakie spółka w ostatnich latach zdołała osiągnąć można śmiało stwierdzić, że tym czym się zajmują przynosi odpowiednie efekty finansowe. Nie uważam, że dokładne zrozumienie modelu biznesowego firmy jako kryterium do inwestycji w spółkę jest wymagane - wiem, że w tej kwestii nie każdy się ze mną zgodzi. Jednak zdecydowana większość firm prowadzi swoją działalność w tak zawiły sposób, że mało kto będzie w stanie wytłumaczyć na czym ona faktycznie polega. Przykładem mogą być skomplikowane sprawozdania finansowe banków, spółek biotechnologicznych, niektórych REIT'ów i fintechów.

Firma Simulations Plus powstała w 1996 roku, zatrudniają tylko 129 pracowników i na wagę przynoszą ok. 1 mld. $ kapitalizacji rynkowej. Licząc od dołka 2009 roku, kurs akcji wzrósł 100 krotnie (o niemal dokładnie 10 000%), w ujęciu 10 letnim jest to 34,31% średniorocznego wzrostu ceny. Spółka również wypłaca dywidendę (przy obecnym kursie wynosi ona 0,43%), na którą przeznaczają ok. 46% wypracowanych zysków. Kolejnymi plusami są bardzo wysoka marża netto (ok. 26%), brak zadłużenia oraz wysoki średnioroczny wzrost obrotów, który w minionych dziesięciu latach wyniósł ok. 14,5% (z roku na rok). Wśród minusów z kolei widzę stałą podwyżkę dostępnych w obrocie akcji (ale na kurs najwyraźniej nie miało to dużego wpływu) oraz ponadprzeciętnie wysoką wycenę. Firma dywersyfikuje się zarówno pod względem geograficznym jak i pod względem źródeł przychodu, których podział wygląda następująco:


Przechodząc do sytuacji technicznej: akcje, które w jedną dekadę wrosły o kilka tysięcy procent oczywiście regularnie doświadczają głębsze cofnięcia. Korekty przekraczające 30% są naturalnym elementem trendu spółki i obecnie właśnie w takiej korekcie się znajdujemy:

SLP 26.11.2020 - 55,43 $


Potencjalne poziomy zwrotne wyznaczone na podstawie price action zaznaczyłem na wykresie - najważniejsze wsparcie tworzy strefa 40-42 $ za akcję. Ważniejszy opór znajdziemy z kolei na dotychczasowym historycznym szczycie cenowym spółki - cena ok. 78 $. Główny trend wzrostowy mimo bardzo dobrej historii (przypomnę, że akcje za sobą mają ok. 10 000% wzrostu w jedną dekadę) dalej pozostaje aktualny. Potencjał do większych wzrostów może być nadal duży, gdyż mają jeszcze sporo miejsca zdobycie kolejnych części sektora w którym działają (kapitalizacja firmy wynosi zaledwie 1 mld. $ - "zaledwie" na amerykańskie warunki). Jednak pamiętać należy, że spółkę w ujęciu długoterminowym lepiej kategoryzować do bardziej spekulacyjnych. Więcej danych, tradycyjnie na końcu:Na zakończenie przypomnę o trwającej promocji mojej książki - zostało jeszcze tylko kilka dni w których przy zakupie zaoszczędzić można ponad 20%. Klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu:

2 komentarze:

 1. Witam.

  Proszę o spojrzenie i komentarz na temat spółki Sea Limited.

  dziękuje i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To co pisałem podczas analizy spółki Sea Limited (LINK ciągle jest aktualne, czyli cytując siebie: "Myślę, że w obecnej chwili spółkę powinno się rozgrywać w ujęciu krótkoterminowym (tradingowym) - do czasu kiedy cena akcji utrzymuje trend wzrostowy, można na tym korzystać." - od tamtego czasu (od 24.09) akcje do dzisiaj zyskały ok 24% ;)
   Dla długoterminowych inwestycji Sea Ltd. interesująca moim zdaniem po większej korekcie - również o tym pisałem w artykule o spółce ;)

   Usuń