Translate my BLOG

wtorek, 1 grudnia 2020

Bycze spółki po listopadzie 2020

Przed nami ostatni miesiąc roku, więc czas na podsumowanie wyników w portfelu "Byki" z listopada. Niestety pasa siedmiu zyskownych miesięcy z rzędu została przerwana i to w miesiącu w którym rynek odnotował jedno z najlepszych miesięcy w swojej historii. Rok 2020 jest więc rokiem ekstremów - w marcu rynek zanotował największy krach ostatnich dziesięcioleci, a w listopadzie największe odbicie. Odbicie to przyszło z rotacją sektorową, która pojawiła się po informacji o szczepionce na COVID - po niej spółki najbardziej dotknięte kryzysem silnie odbiły, a spółki zyskujące na digitalizacji straciły (pisałem o tym trzy tygodnie temu, link: "Czy kapitał właśnie migruje ze spółek typu growth do value?"). Portfel "Byki" w tym czasie składał się głównie ze spółek zyskujących na digitalizacji i dlatego nie skorzystałem z odbicia. Jednak dotychczas był to tylko efekt jednorazowy, tzn. poprzednie siedem miesięcy portfel mój stale powiększał przewagę nad rynkiem. Jeśli ale nowy podział sił utrzymywać się będzie dłużej - wtedy się do nowych warunków ustosunkuję. Cała historia wartości portfela na tle benchmarku (WIG) na poniższym wykresie:


Przechodząc do składu portfela: w listopadzie dokupiłem jedną nową spółkę i jest to LiveChat Software (o informacji zakupu jak zwykle informowałem - screen niżej). Pozostałe spółki, które już wcześniej w portfelu gościły, nadal się w nim znajdują i są to 11bit Studios, Tens Square Games oraz Dino Polska.


Na wykresie sytuacja na posiadanych przeze mnie polskich spółkach przedstawia się teraz następująco:

LiveChat 30.11.2020 - 95,50

Nową zakupioną spółką w portfelu jest LiveChat - zakup pod scenariusz kontynuacji trendu, do którego przyłączyłem w trakcie korekty. W wyniku rotacji sektorowej LVC troszeczkę oddaliło się od historycznych szczytów, ale zapoczątkowany w kwietniu trend jest w mojej opinii dalej aktualny.


11bit Studios 30.11.2020 - 480

Druga spółka - 11bit Studios nadal w trendzie boczny. Wszystko co pisałem podczas poprzedniej aktualizacji (link: "Bycze spółki po październiku") pozostają aktualne, więc nie będę się powtarzał. Pozostaje udowodnić swoją cierpliwość i wyczekiwać wybicia w jedną ze stron - ze względu na dominujący długoterminowy trend wzrostowy, prawdopodobieństwo do wybicia górą oceniam na wyższe, ale uwaga na fałszywe wybicia: spółka w przeszłości wielokrotnie testowała głębokość rynku, po czym zawracała.
 
 
Ten Square Games 30.11.2020 - 569

Następna spółka z portfela to Ten Square Games. W listopadzie akcje wybiły ponad korektę boczną dając nadzieję na powrót do dominującego trendu wzrostowego. Powrót ceny wynikać może również z rotacją kapitału, który przyszedł wraz z informacją o szczepionce. Mimo krótkookresowego negatywnego obrazu technicznego, wzrostowy trend kursu akcji dalej pozostaje dominujący, a powrót można traktować jako okazję na przyłączenie, gdyż stosunek ryzyka do potencjalnego zysku jest bardzo korzystny. 

Dino Polska 30.11.2020 - 252,2

Ostatnia firma w portfelu to Dino Polska - podczas poprzedniej aktualizacji pisałem, że tamtejszy poziom uważam za atrakcyjny poziom do kupna, gdyż stosunek ryzyka do potencjalnego zysku był bardzo atrakcyjny - poziom ten okazał się punktem zwrotnym i kto skorzystał, ten może pochwalić się dzisiaj trafieniem niemal idealnego dołka - szczęście. Główny trend wzrostowy oczywiście dalej pozostaje aktualny i nie widzę jeszcze powodów w których miałbym księgować swoje zyski - ale przypomnę, że ja pozycje trzymam dosyć szeroko.

Reasumując: portfel w listopadzie stracił kilka procent, podczas gdy benchmark (WIG) zakończył miesiąc z rekordowym wzrostem. Przewaga portfela nad rynkiem troszeczkę spadła, ale dalej pozostawia swojego konkurenta daleko w tyle (portfel od czasu założenia wzrósł o 237%, WIG w tym samym czasie o skromne 39%).

Dla osób zainteresowanych dokładniejszym sposobem w jaki zarządzam ryzykiem, na co przy tradingu zwracam uwagę, jak przy maksymalizacji zysków staram się wygładzić przyrost kapitału i wiele więcej - informacje te uwieczniłem w swojej książce, która dostępna jest w sklepie do, którego przejdziesz po kliknięciu na poniższe zdjęcie:


Jeśli szukasz darmowo dostępnej wiedzy, to polecę e-book, przygotowany przez LYNX Broker, który gratis można pobrać ze strony brokera klikając na poniższy baner:


Przypomnę, że z LYNX Broker mam współpracę i osoby, które przy zakładaniu konta powołają się na mój blog (pamietnikgieldowy), otrzymają 50 $ zwrotu prowizji z transakcji. Do rejestracji przejdziesz klikając na poniższy link:

Załóż rachunek w LYNX Broker ->

UWAGA: w wyniku brexitu trwa migracja rachunków do Interactive Brokers, co może spowodować opóźnienia w realizacji zakładania konta. Więcej na ten temat doczytać można pod tym linkiem: Informacje o procesie przenoszenia rachunku.

22 komentarze:

 1. Czesc, czy dzisiejsza przecena Ten Square Games nie konczy trendu wzrostowego? Spadek przychodow o 10% i tylko jedna nowa gra w kolejnym kwartale nie powinna martwic?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyłączam się do pytania, ciekaw jestem Twojej oceny!

   Usuń
  2. Poniżej wczorajszego low będę sprzedawał

   Usuń
 2. Za to u mnie najlepszy miesiąc w historii i wreszcie mam się czym pochwalić. +25%
  Trafiłem lot na KSG AGRO a także duże plusy na STP, PKN, JSW
  Na 'Twoich' spółkach :
  LVC: na -5% wyszedłem po tej świecy z 9 listopoda
  https://www.tradingview.com/x/OUPLk6fu/
  TEN: na połowie pozycji zrobiłem +4% i +10%, druga połowa na minusie po dzisiejszym dniu, bede teraz zamykał na podbicu
  https://www.tradingview.com/x/VVU6NqW4/
  DNP: trzymam jeszcze pół pozycji z maja po 172, będe chciał dobrać na ostatnich szczycie w okolicy 242
  https://www.tradingview.com/x/A5YV4UhA/

  pozdro,
  autoexec

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. swoją szosą jak patrze co ja grałem na tym DNP to włoś się jeży na głowie :) powiniem mieć już na nim conajmniej podwójną pozycję- jest nad czym pracować...
   pozdr,
   autoexec

   Usuń
  2. Gratuluję dobrego miesiąc :)

   Usuń
 3. Dzięki Daniel,
  Twój blog jest dla mnie bardzo dużą inspiracją i dzięki Tobie mnóstwo rzeczy ułożyłem sobie w głowie.
  Ten kosmiczny wynik +25% na porfelu, jaki zrobiłem w listopadzie to też jest Twoja zasługa
  pozdr,
  autoexec

  OdpowiedzUsuń
 4. u mnie TEN już po zabiegu
  https://www.tradingview.com/x/1hFfti8j/
  pozdr,
  autoexec

  OdpowiedzUsuń
 5. Do portfela tradingowego polskich spółek "Byki" ponownie dołączyła spółka CdProjekt - klasyczne łapanie spadającego noża, ale pod trend wyższego rzędu. Możliwe, że będzie to krótki trade..

  OdpowiedzUsuń
 6. dlaczego krótki trade?
  CDP zazwyczaj dość szybko wyciągał takie spadki.
  Teraz faktycznie nóż w wodzie, natomiast uważam, że cena w okolicach 330 jest już atrakcyjna, a mam jeszcze dodatkowo ustawione zlecenia na 301 i 275PLN (dotychczasowy maksymalny spadek ~43% a to daje poziom 265PLN)
  aktualnie sentyment na CDP wydaje sie mocno negatywny. Docelowo uważam, że spółka ma świetlaną przyszłość i nie jestem fanbojem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Krótki" - bo jeśli tempo spadków będzie utrzymywane szybko z pozycji wyjdę :)

   Usuń
  2. Wszedłem dzisiaj po 265. Zobaczymy :)

   Usuń
  3. Też musiałem zamknąć pozycję - niżej info o sprzedaży.

   Usuń
 7. polecam pod rozwagę:
  https://imgur.com/a/S8LUhbL
  wg mnie od lipca jest dystrybucja na wig_games

  cdr też próbuje łapać ale z mizernym skutkiem bo zacząłem juz we wtorek więc szykuje się wtopa u mnie

  pozdr,
  autoexec

  OdpowiedzUsuń
 8. Był to najkrótszy trade w historii portfela byki - ale zapowiadałem, że może się tak stać... Sprzedałem CDPROJEKT i mam ok. 16% straty, tj. 1,6% straty dla całości portfela.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dlaczego nie chciałeś poczekać aż kurs wzrośnie? Obawiałeś się dlaszych spadków?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już dodałem wpis w którym wszystko wyjaśniłem: LINK ;)

   Usuń
 10. Większość wywaliłem na -25%, zostało mi jeszcze pół pozycji brane po 364
  https://www.tradingview.com/x/pCt5aklm/
  pozdr,
  autoexec

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Straty należą do części tej pracy, trzeba się z tym pogodzić. Najważniejsze pozostaje zarządzanie ryzykiem, aby te straty (które co jakiś czas się będą pojawiać) nie spowodowały zbyt głębokiego obsunięcia w całościowym portfelu :)

   Usuń
 11. CDR:
  BUY 256,00 zł
  SL 237,50 zł
  TP 358,00 zł

  Pozdr
  Przemek

  OdpowiedzUsuń
 12. Danielu czy pozbyłeś się Ten squer games czy trzymasz dalej? Pisałeś ostatnio ze poniżej 500 bedziesz sprzedawał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzymam dalej, ale już niewiele brakuje do wyjścia (lekko poniżem 490).

   Usuń